Семинарски, состави, есеи, задачи

Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Може ли некој да ми каже како да анализирам две теми,о писменех и похвала....пример што да напишам на почетокот средината крајот ?
 
Член од
3 октомври 2011
Мислења
167
Поени од реакции
78
Јас кога имам вакви теми, обично на почетокот зборувам нешто општо што ги карактеризира и двете теми односно дела, некои сличности, ама темите не ги спомнувам, пример да раскажувам нешто за нив или за авторот. Во главниот дел правам споредба помеѓу нив двете, споредба помеѓу некои ликови во делото, настани и сл. избегнувајќи многу раскажување и на двете дела и на крајот пак пишувам некоја реченица со која ќе го опишам животот и делото на ликовите..
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
17
Поени од реакции
6
Should Men Get Paternity Leave from Work?​



There has always been questions about who is more important in the family whether the father or mother or who has greater influence on the child - the father or the mother? But what I am interested in is should men get paternity leave from work? Probably the worst part for them is trying to balance work with a newborn and taking care of a wife who had just given birth. Even speaking from woman’s point of view no woman would ever want to be left by herself to take care of the new baby when the father is at work. She would always want to have a little extra help with it.
Therefore men should definitely be allowed paternity leave from work. Paternal leave helps promote mother's welfare. This makes the family unit healthier in any aspect. The father has just as important role as the mother, especially in assisting his wife in fulfillment of her role, so they should have equally time to bond with the newborn and no question that this will surely help throughout their life. Furthermore, it is also important for fathers to experience the joy of feeding, bathing, clothing, crying and soothing their children.
Despite the time for bonding with the little one, fathers can serve as a helping hand, especially during the later stages of pregnancy, when a woman finds it difficult to perform many of the regular chores. A woman carries the child and goes through the birthing process. She gives birth too and she needs rest and bonding time. But newborns are a lot of work, and a mother is usually very exhausted after the physical and emotion journey. Therefore if the father immediately returns to work the very next day, the mother is left at home with the baby while recovering, and has no help.
Since we live in a society where quality between the sexes is valued above all I do believe that paternity leave for fathers should be given because it gives fathers a wonderful experience to bond with their children and gives mothers a chance to heal after having a baby. The father, as well, is more physically playful, and this helps the development of the muscles.


 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Здраво до сите, имам една нолба за помош. Дали има некој од вас семинарска по казнено процесно право и ќе може да ми ја прати? Фала однапред! :)
 
Член од
10 април 2009
Мислења
337
Поени од реакции
16
Некое интересно видео за нуклеарни реактори, верижни реакции или нешто поврзано со нуклеарки?
 
S

Stivie G

Гостин
Некој да има готов проект или материјал на тема ЦЕНИ по економика?
 
Член од
27 април 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дали некој има семинарска за економски циклус...
 
Член од
23 март 2010
Мислења
199
Поени од реакции
62
Ми требаат материјали за Сметководствено планирање - budgeting
или за Трошоци ... по предметот Управувачко сметководство.
И за Транснационални компании некој материјал
Ако има некој некаков материјал од овие области нека ми пишит во ПП или нека ми прати на маил
kiky.macedonia@gmail.com
Ви благодарам однапред
--- надополнето: 28 април 2012 во 22:28 ---
Moze li nekoj da mi prate na e-mail biznis plan za 4 god na dejanbliznak@live.com
Bliznak25 јас имам бизнис план... ќе ти пратам на маил.
Поздрав
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Ми треба семинарска на една од следниве теми :
‎1. Судски совет на РМ (организација, функција, пракса)
2. Врховен суд на РМ (организација, функција, пракса)
3. Јавно обвинителство на РМ (организација, функција, пракса)
4. Адвокатура во РМ (статут, адвокатска комора, кодекс)
5. Судија ( статус, избор, права и обврски)
6. Основни постулати на судската заштита на човековите права.
Ве молам доколку некој има било што во врска со темите да ми помогне. Однапред благодарам.
Поздрав,
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Здраво до сите, имам една нолба за помош. Дали има некој од вас семинарска по казнено процесно право и ќе може да ми ја прати? Фала однапред! :)
никој? :(
Не е за мене, за едно девојче е ;)
 

kod

Член од
2 април 2008
Мислења
1.113
Поени од реакции
86
Ќе може некој да ми прати семинарска за персонален данок на доход на РМ? martina_milosheska@hotmail
Фала :)
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
218
Поени од реакции
22
Каде можам да ја најдам на интернетов „ Избрани дела “ од Харалампие Поленаковиќ ?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Ако му треба на некој семинарска за оперативни системи за мобилни телефони може да ми пише пп.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom