Семејно насилство

Дискусија во форумот 'Брак' започната од Сталин, 24 декември 2008.

 1. Вештица

  Вештица love&reason

  Член од:
  2 јануари 2009
  Мислења:
  1.524
  Допаѓања:
  851
  семејното наследство се пренесува од генерации на генерации. Така најверојатно тој што врши семејно насилство истото и го трпел. Друга најчеста причина се дрога и алкохол.
  Знам дека комшиката го тепаше син и ко мал со каиш, ама детево е жива злоба уште од мал. Што го знаеш може затоа и станал злобен, ама јас не верувам дека од тепање станал таков, таков си е човекот.
  Треба да се пријави ви МВР. Кај нас не се пријавува пошо поише не интересира што ќе кажат комшиите.:tapp: Ќе сме се обрукале, ќе не знаело цело село/населба после.
   
  На mirkoakac му/ѝ се допаѓа ова.
 2. igor108367

  igor108367 Dark Lord Sauron

  Член од:
  25 јануари 2009
  Мислења:
  2.513
  Допаѓања:
  108
  Се додека не викнеш полиција не си можела да знаеш како ќе реагира жената. А за тоа дека ќе ти дојдат на врата за лажна пријава нема шанси (освен ако не се јавиш едно пет пати кај нив па им падне сумнително). А немој и да мислеш дека полицијата пасе трева па не може да познае кога имало насилство.
   
  На mirkoakac му/ѝ се допаѓа ова.
 3. marsovka

  marsovka Гостин

  нив курот ги боли ,ако мажот и има пари ќе им фрли некое денарче и се ќе биде заборавено,
   
 4. igor108367

  igor108367 Dark Lord Sauron

  Член од:
  25 јануари 2009
  Мислења:
  2.513
  Допаѓања:
  108
  Не е така лесно да се подмити полицаец спротивно од општото мислење. Оди пробај ти да подмитиш полицаец па види дали оди така лесно тоа.
   
 5. leandra

  leandra Модератор

  Член од:
  25 јануари 2007
  Мислења:
  23.593
  Допаѓања:
  38.318
  И јас верувам дека се пренесува од генерации на генерации.Оној што гледал како ја млатат мајка му утре крева рака на својата жена.За мене несфатлива појава,како може да го правиш истото што некогаш те повредувало?
   
 6. Chapstick

  Chapstick Сам свој психолог

  Член од:
  7 август 2009
  Мислења:
  2.986
  Допаѓања:
  311
  И мене ми е тоа чудна појава...ама мислам дека тоа дете живеело во такви услови каде ја млатат мајката и не знае со дуг начин да се разбере , туку го повторува она кое со години го гледал.Ете на пример моите гледаат се со разговор да решат.Па и јас земам пример од нив, и со луѓето околу мене решавам со збор, не сум дигнала рака.
   
 7. kikamika

  kikamika

  Член од:
  30 април 2009
  Мислења:
  795
  Допаѓања:
  90
  Индивидуално е, немора да значи дека ако таткото е лудак и синот ке биде ист.

  Сведок бев на тие срања можам докторат да напишам. Но што е тука е. :)
   
 8. stefi

  stefi Гостин

  Кај нас многу споро ги решаваат ваквите работи, освен ако ти се погоди некој добар вработен иначе има многу незаинтересирани. И да сум била сведок.
   
 9. kikamika

  kikamika

  Член од:
  30 април 2009
  Мислења:
  795
  Допаѓања:
  90
  :kesa:
   
  На mirkoakac му/ѝ се допаѓа ова.
 10. ~~РубинРед~~

  ~~РубинРед~~ Гостин

  Да,сведок сум била и тоа многу пати...мајката на мојата братучетка...пошто се разведени со нејзиниот и маж и постојано она и беше крива...мојата братучетка кутрата таа постојано беше малтретирана од страна на мајка и,постојано ја тепаше...ја затвараше во соба,не и даваше да јаде.Еднаш кога бев кај неа пред мене ја претепа,посакав да ја докачам веке бившата ми вујна и да ја треснам од земја...:nerv:
   
  На mirkoakac му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Natsuko

  Natsuko Child of Summer :)

  Член од:
  2 мај 2009
  Мислења:
  20
  Допаѓања:
  0
  Dali postoi nekoja organizacija protiv nasilstvo vrz zenata tuka kaj nas? I dali bi mozela da se zaclenam? :)
   
 12. WildGirl

  WildGirl Lost in the forest ...

  Член од:
  28 јуни 2008
  Мислења:
  636
  Допаѓања:
  93
  16 дена против насилството врз жената

  Насилството врз жената не е веќе табу тема, но исто така се уште и не привлекува посебен интерес или внимание кај пошироката јавност.
  Постојните институционални системи за заштита од насилството воопшто, па и за насилстовото врз жената, не располагаат со соодветна законска регулативе и институционална и стручна методологија за ефикасна и квалитетна превенција и заштита од насилството. Мал број невладини волонтерски организации, првенствено “женски”, низ алтернативни програми се обидуваат да го отворат ова прашање, за да укажат на неговата распространетост, да ги охрабрат жените да проговорат за проблемот. Но, сепак, тие се недоволно моќни комплетно да го апсолвираат овој проблем и да влијаат на неговата поуспешна првенција без широка општествена поддршка и без на владините институции. Мал е бројот на специјализирани истражувачки студии и публикации. Кај нас, во нашата земја, со сигурност можеме да истакнеме дека само последните години се забележува поголем интерес на стручната и истражувачката јавност за проблемите на насилството, првенствено на насилството врз децата.
  Прашањето за насилството над жената се уште е на маргините на општествената и стручната јавност. Иако нема доволно базични научни, практични и апликативни сознанија за овој сложен проблем, некои невладини организации покренаа програми и спроведоа проекти за непосредни активности со жените жртви на насилство, како и програми за обука на волонтери за активности насочени кон првенција и заштита на жената од насилство. Меѓу првите, со овој проблем се зафати СОЖМ.
  Со желба да им се помогне на жените жртви на насилство, во рамките на Организацијата на жените на град Скопје пред десет години е отворен првиот СОС - телефон за жени и деца жртви на насилство, а пред пет години, во рамките на СОЖМ е спроведен проект за психолошка, медицинска и правна помош на жените жртви на насилство. Мултидисциплинарен тим, составен од психолог, лекар и адвокатка, во текот на 1999-2000 година, нудеа советодавна помош на жените жртви на насилство.
  Оваа активност тешко ќе се реализираше без финасиска помош од програмата ФАРЕ. Управниот одбор и другите структури, претседателството на СОЖМ, Женскиот центар и тимот на Советувалиштето за жени жртви на насилство и жртвите кои во изминатиот период добија непосредна помош и поддршка, и должат посебна благодарност на оваа програма. Без таа помош, не би се реализирала ниту оваа брошура во која се елаборирани основните прашања за насилството од сите негови аспекти (психолошки профил, медицински профил, различните форми и видови насилство, причните за насилството, семејното насилство, и начините за превенција од насилството).
  Во брошурава, покрај теренските сознанија, читателите ќе користат и практични совети за тоа како да се препознае насилството, да се заштитат себеси и да им помогнат на жртвите. Во брошурава се поместени и искуствата од СОС - телефонот и Советувалиштето за жени жртви на насилство.

  Претседателка на СОЖМ
  Савка Тодоровска

  Превземено од НАЦИОНАЛЕН СОВЕТ НА ЖЕНИ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА.

  -----------------------
  Не сум доживеала нешто вакво, ама сум била сведок на улица ... :toe:
   
  На mirkoakac му/ѝ се допаѓа ова.
 13. smart ass

  smart ass Гостин

  Пред 4 години официјалната статистика велеше секоја 3-та жена во Р.М има претрпено семејно насилство.

  Полека алкохоло и овие серииве на ТВ + црн бумбар.

  Мерки треба да се преземат.
   
  На mirkoakac му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Lurtz

  Lurtz

  Член од:
  28 март 2006
  Мислења:
  13.760
  Допаѓања:
  6.716
  Од мали кога машките ги учат дека се господари на планетата и жената (посебно кога се женат, тие ја поседуваат), а девојчињата дека треба да веднат глава...што друго да се очекува :toe:
   
  На mirkoakac му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Сабазиј

  Сабазиј

  Член од:
  17 јануари 2009
  Мислења:
  2.395
  Допаѓања:
  2.790
  Некаде прочитав, што не мора да значи дека е вистина, дека семејното насилство се пренесува генерациски. Тоа беше спомнато погоре, но јас прочитав дека и жените (не само машките деца) чии родители биле насилни, доколку тие самите не се такви, бираат меѓу мажите некои со слични особини на нивните татковци. Ако е така, се работи веројатно за некакво мазохистичко застранување. Човек што го малтретира сопственото дете, сопружникот, сопствените родители или внуците не е човек.
  За жал сум видел повеќепати семејно насилство, во разни форми. Физичката казна понекогаш не е ништо во споредба со психичкото злоставување, чии последици се потрајни, а тој тип на насилство многу потешко се докажува и казнува.
   

Сподели преку: