Село Галичник

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Некогаш едно од најразвиените и најполните села во Македонија денеска е само со еден постојан жител . Селото е полно само за време на Галичката свадба , во спротивно во селото не работат никакви продавници . Производите потребни за живот може да се најдат само во околните градови или пак доколку порачате да ви донесат некој од вработените во Хотелот кој што е вечно празен.
Селото е лоцирано во западниот дел на Р.М. на падините на планината Бистра во центарот на мијачкиот регион. Селото се наоѓа на надморска височина од 1270 до 1450 метри .


Со ова село е поврзана традиционалната Галичка свадба.
Галичката свадба се одржува секоја година на петровден,12 јули. Во минатото на свадбата се венчале повеќе од 40 парови , а денес таа има повеќе културно значење поради своите многубројни обичаи.
На галичка свадба може да учествуваат парови кои се од галичко потекло , барем еден од нив. Свадбата се состои од повеќе обичаи како што се : чекањето на тапаните,свекрвино оро,носење на невестата на вода , поставување на свадбарскиот бајрак, канење на мртвите,бричење на зетот,земање на невестата,замесување на лебот,венчавка во црквата „Св. Петар и Павле“ и други.


Дали треба да го запустиме овој наш културен град кој е познат по својата автентична архитектура и културната манифестација „Галичка свадба“ , или пак да го промовираме пошироко во светот ?

 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
kolku se dvizi edna kuca na galicnik me interesira onaka
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Обожавам Галичка свадба и би сакала еден ден јас да ја имам :pipi: Ги обожавам македонските обичаи и традиции... Ако не можам јас да имам таква, еднаш морам да отидам да гледам....В година обавезно!
Манифестација која дефинитивно треба да се промовира надвор, верувам дека со задоволство странците би ја гледале и би и се воодушевувале.

BliND алал да ти е за темава :)
 

Sk girl

Not Perfect
Член од
6 јули 2008
Мислења
431
Поени од реакции
15
Da da da dobro mi e poznat Galicnik...Sekoja godina sum tamu...
nemam kuka tamu no imam vikendicka vo Jance toa e selo sto e podole od Galicnik i odime peski do Galicnik sekoja godina moze pesacime 2 saati i toa bez odmor golem no preubavo e tamu i se isplati.Za galicka svadba e preubavo samo sto iskreno imam primeteno deka ima se poveke turisti od dr zemji za vreme na svadbata i milo mi e poradi toa no sepak treba i nie zemjacive da odime...inace preubavo e mestoto i golema steta e sto e cesto prazno....:toe:
 
Член од
9 февруари 2009
Мислења
51
Поени од реакции
2
Некогаш едно од најразвиените и најполните села во Македонија денеска е само со еден постојан жител . Селото е полно само за време на Галичката свадба , во спротивно во селото не работат никакви продавници . Производите потребни за живот може да се најдат само во околните градови или пак доколку порачате да ви донесат некој од вработените во Хотелот кој што е вечно празен.
Селото е лоцирано во западниот дел на Р.М. на падините на планината Бистра во центарот на мијачкиот регион. Селото се наоѓа на надморска височина од 1270 до 1450 метри .


Со ова село е поврзана традиционалната Галичка свадба.
Галичката свадба се одржува секоја година на петровден,12 јули. Во минатото на свадбата се венчале повеќе од 40 парови , а денес таа има повеќе културно значење поради своите многубројни обичаи.
На галичка свадба може да учествуваат парови кои се од галичко потекло , барем еден од нив. Свадбата се состои од повеќе обичаи како што се : чекањето на тапаните,свекрвино оро,носење на невестата на вода , поставување на свадбарскиот бајрак, канење на мртвите,бричење на зетот,земање на невестата,замесување на лебот,венчавка во црквата „Св. Петар и Павле“ и други.


Дали треба да го запустиме овој наш културен град кој е познат по својата автентична архитектура и културната манифестација „Галичка свадба“ , или пак да го промовираме пошироко во светот ?

ДА, ТОА СЕЛО ЗАПУСТЕ, АМА ЗОШТО ЗАПУСТЕ ТОА Е ПРАШАЊЕТО.ХМММ..
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.157
Поени од реакции
18
Go sakam Galicnik i celiot toj rekanski kraj mislam deka tamu e najubavata priroda vo Makedonija,sirenje,najcist vozduh,unikatna arhitektura ....toa mesto relaxsira,inace po poteklo sum od Galicnik i sakam da pravam Galicka svadba hohhooho:smir:
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
За сите Галичани, Мијаци, вљубеници во Галичник, и воопшто сите Македонци еве една книга со историјата на селото и неговите луѓе напишана од Ристо Бужароски и издадена во 1976 г.

Галичка Повест
 

Kajgana Shop

На врв Bottom