Сексуално преносливи болести (СПБ)

Член од
2 април 2007
Мислења
96
Поени од реакции
12
Благодарам Злобница за советот, а кажи ми тие рамни кондиломи кај мажите како изгледаат, или има ли некоја слика да постирате да видам како изгледаат?
Ќе му пренесам да иде на дерматолог, и башка да препорачате некој добар?
Благодарам однапред!
 
Член од
15 март 2006
Мислења
95
Поени од реакции
5
dali nekoja devojka imala primeno vakcina protiv HPV virusot? dokolku ima dali moze da me informira dali e mozno vo tekot na primanjeto na vakcinata da nema odnosi odreden period i ako nema zasto ne treba da ima???
Jas primiv vakcina, i edinstvena rabota koja mi ja napomenaa e deka vo period od 6 meseci (kolku sto se prima vakcinata,posto se prima vo tri navrati) ne treba da ostanam bremena, i toa ne smee za da ne se prekine primanjeto na vakcinata, a ne deka steti na plodot. A za apstinencija od seksualni odnosi niti mi spomnaa a i ne mi se veruva deka bi mozelo takvo nesto da bide tocno. Bidejki se raboti za pola godina, se prima ednas prvata doza, vtorata doza za 2 meseci i tretata doza za 6 od prvata. Se nadevam deka pomognav.
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
44
Благодарам Злобница за советот, а кажи ми тие рамни кондиломи кај мажите како изгледаат, или има ли некоја слика да постирате да видам како изгледаат?
Ќе му пренесам да иде на дерматолог, и башка да препорачате некој добар?
Благодарам однапред!
Бидејќи не сум сигурна дека се работи за брадавици, ти препорачав да иде на дерматолог (слики нема потреба да се постираат бидејќи генитални брадавици не се баш пријатна глетка), еден од подобрите дерматолози кај нас се Анчевски или пак Докчев.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Едно вака оф топик прашање. Кој ви ги посочил Анчевски и Докчев како подобри дерматолози кај нас? Чисто информативно. Може и по пп да ми одговорите. Ама МНОГУ ме интересира :vozbud:
Бидејќи не сум сигурна дека се работи за брадавици, ти препорачав да иде на дерматолог (слики нема потреба да се постираат бидејќи генитални брадавици не се баш пријатна глетка), еден од подобрите дерматолози кај нас се Анчевски или пак Докчев.
 
Член од
19 јануари 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
Jas primiv vakcina, i edinstvena rabota koja mi ja napomenaa e deka vo period od 6 meseci (kolku sto se prima vakcinata,posto se prima vo tri navrati) ne treba da ostanam bremena, i toa ne smee za da ne se prekine primanjeto na vakcinata, a ne deka steti na plodot. A za apstinencija od seksualni odnosi niti mi spomnaa a i ne mi se veruva deka bi mozelo takvo nesto da bide tocno. Bidejki se raboti za pola godina, se prima ednas prvata doza, vtorata doza za 2 meseci i tretata doza za 6 od prvata. Se nadevam deka pomognav.
Da normalno deka pomogna fala mnogu za odgovorot na moeto prasanje.
 
Член од
2 април 2007
Мислења
96
Поени од реакции
12
Едно вака оф топик прашање. Кој ви ги посочил Анчевски и Докчев како подобри дерматолози кај нас? Чисто информативно. Може и по пп да ми одговорите. Ама МНОГУ ме интересира :vozbud:
Кажи зошто не се најдобри, ако некогаш нешто лошо ти се случило кај нив, или пак според тебе кој е најдобар?
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Јас не реков ништо. Само љубезно прашав кој ги посочил нив. :smir: Не би спомнувала никој, не сакам да рекламирам. За жал, кај македонскиот народ постои идеја дека се што е приватно е подобро од државното. А, исто така за жал, не е така. Ете, распрашајте се, видете, прошетајте. Прашајте за бројот на пациенти. Прашајте за цените на медикаментите кај Докчев, па после истото прашајте го и во аптека и видете ја разликата :smir: А, навистина, иако знам подобри лекари, не би сакала да рекламирам, не сум ничиј пр(л)атеник.
 
Член од
2 април 2007
Мислења
96
Поени од реакции
12
Oвде сме да им помогнеме на тие што си имаат мака, а не да рекламираме, што би се рекло прашај пателец а не гаталец, така да нема проблем, твојот одговор нема да го земеме во предвид!
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
961
Поени од реакции
41
За проблемите со белиот вагинален исцедок (бело перење) матичниот гинеколог секогаш ми препорачува вагиналети Канестен. Пред некој ден забележав зголемено количество на бело перење, погусто од обично и непријатно чешање. Напоменувам дека наодите од последниот ПАП ми беа уредни, а секогаш користам заштита при сексуални односи. Знаете ли вие некоја друга терапија освен Канестен?
 
Член од
6 март 2009
Мислења
7
Поени од реакции
1
Пробај со алтернативна медицина. Ова многу помага: ПРОМИВКИ ОД АЈДУЧКА ТРЕВА.

100 грама ајдучка трева ставаш во 5 кила ладна вода. Тоа така стои 12 часа. Потоа течноста ја процедуваш и ја загреваш не да зоврие, туку да се стопли. Топлата течност ја додаваш во наполнета када со вода. Легнуваш во водата и остануваш 20 минути до пола саат. Водата во кадата треба да ти ги покрива бубрезите.

Оваа постапка ја повторуваш секој ден или ако не си во можност најмалку три пати неделно.

Паралелно со купките, пиеш и три пати дневно чај од ајдучка трева.

Инаку ајдучката трева можеш да ја купиш на мерка во Билната аптека во Скопје, 100 грама е околу 40-45 денари....

Сепак оди си на гинеколог да ти направи нов ПАП и ако има потреба микробиолошки тестови да се види што ти го предизвикува секретот......
 
O

Out Boy

Гостин
Ај ќе ве молам за помош!

Пред некоја недела забележав кај дечко ми дека на долниот дел на глансот, слузокожата наместо црвенкаста му е целосно бела (баш како бел лист хартија:kesa:)

Да биде уште пострашно, на делот од кожичката (foreskin-от) која го покрива тој дел, има сличен таков кружен дел и кожата и тука е бела, со дијаметар од 1цм кој на допир е прилично рапав и изгледа како карфиол.

Вели дека не го чеша ниту боли, а наводно не знае ни од каде го закачил:nesum: Па ме интересира дали некој имал вакво нешто и за што се работи? И има ли шанси да „шврљал“?:pusk::uvo:
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
3.637
Поени од реакции
3.261
Некој да напиши нешто повеќе за pearly penile papules ако знае:smir:
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Ај ќе ве молам за помош!

Пред некоја недела забележав кај дечко ми дека на долниот дел на глансот, слузокожата наместо црвенкаста му е целосно бела (баш како бел лист хартија:kesa:)

Да биде уште пострашно, на делот од кожичката (foreskin-от) која го покрива тој дел, има сличен таков кружен дел и кожата и тука е бела, со дијаметар од 1цм кој на допир е прилично рапав и изгледа како карфиол.

Вели дека не го чеша ниту боли, а наводно не знае ни од каде го закачил:nesum: Па ме интересира дали некој имал вакво нешто и за што се работи? И има ли шанси да „шврљал“?:pusk::uvo:
Според описот би рекла дека се брадавици предизвикани од ХПВ генитален вирус, пиши genital warts on penis во твојој google пребарувач и кликни на images можеш да видиш дали се слични па пиши за дополнителни прашања:helou:иако тие можат да варираат во изглед на секој пенис различно, како што ке забележиш на сликите сепак мислам дека во случајов се работи за брадавици
Warts are small cauliflower- like skin growth ... tissue or as flat white patches. ... flat white patches on the penis, scrotum, anus, groin or labia. ...
Најдобро е дечко ти да отиде на уролог да го прегледаат и да дадат дијагноза..

Некој да напиши нешто повеќе за pearly penile papules ако знае:smir:
еве ако знаеш англиски:smir:
A thousand questions may be running through your mind right now. What in the world is that bump? Did I catch a disease? Do I have cancer? Stop. Take a deep breath. Relax. While it can be unnerving to find a bump on your penis, there may be a simple and benign explanation. Though you should have it checked out by a doctor just to be sure, your diagnosis is likely pearly penile papules, scientifically referred to as hirsuties papillaris genitalis. What? Despite the funny alliteration, finding these bumps can be really scary and an uncomfortable topic to bring up to your doctor. But, once you know what they are, you can figure out what you want to do about them.
What they are not
To set your mind at ease from the start, pearly penile papules are completely benign. Many men mistakenly think they have acquired a sexually transmitted disease or developed genital warts when they first notice the lumps. They are not a symptom of an STD. There is really no known reason why the bumps form, but it has nothing to do with sexual activity or personal hygiene. If you are experiencing discharge or see a yellowish-white color, you probably have a clogged gland or sebaceous cyst instead. Either way, having a doctor look at it is wise.
What they are
Pearly penile papules are tiny bumps that ring the rim of the penis head. They are typically flesh-colored or a little lighter and have a smooth dome shape. Interestingly, they also seem to form in organized rows, like a string of pearls. There are no harmful effects other than some possible sensitivity that may be uncomfortable during sex or other activities.
Actually, these bumps are very common, especially among men in their twenties and thirties. Uncircumcised men also report a high occurrence of the papules as well. Throughout your lifetime, it is possible that the bumps will appear and disappear on their own. Even though they are harmless, do not pick at them or try to pop them. You can cause some serious damage- scarring and infection can occur. See a doctor if they bother you.
Treatment
Though there is no risk to your health, you don’t have to live with them. If you are feeling self-conscious or embarrassed by them, carbon dioxide laser ablation can remove or reduce the appearance of the bumps. Before you cringe at the thought of using a laser “down there,” remember that you do not have to do anything at all. Just know that you have an option.
Though the recovery is a bit painful, it is a rather simple procedure. A dermatologist uses the CO2 laser to carefully vaporize the bumps. There will be some scabbing and swelling, but you should be back to normal in a week or two. But don’t worry. Your doctor will numb the area first with lidocaine. This may not help you with the psychological impact, but it does keep you from feeling the physical impact- at least for a while. Though there are others, the CO2 laser ablation is probably the easiest and most effective method of treatment.
Whatever you do, do not ignore unusual lumps and bumps on your penis. It is always best to have a doctor diagnose your problem. If it turns out to be just pearly penile papules, you can rest easy. If they become a problem to your social life or self-esteem, find a dermatologist or surgeon who can remove them. You don’t have to let these benign little bumps ruin your life!
 
Г

Гоццццце

Гостин
Абе почна многу да ме чеша главичката и кожата што ја покрива, не знам што е не знам од што е ама мн е гадно и е малце болно тоа чешањето. Не сум имал у последно време односи а сега гледам и мали црвенки брунченца али ептeeeен мали. Што е?
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Абе почна многу да ме чеша главичката и кожата што ја покрива, не знам што е не знам од што е ама мн е гадно и е малце болно тоа чешањето. Не сум имал у последно време односи а сега гледам и мали црвенки брунченца али ептeeeен мали. Што е?
Moжно е да се работи за кандида-габична инфекција или било која друга бактерија од спектарот на бактерии, најдобро е да одиш на уролог да ти направат тест и да утврдат терапија:helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom