Себичност

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Незнам само кој може да биде НЕ себичен, значи во конкретен случај: Сакам некого многу, правам се за него, значи без никаков проблем, го љубам до небото, имам плус голем дар од него (две дечиња), врската е цврста, поврзаност, и сега доаѓа некоја од страна да ми се плетка и да ја мати водата да небиде бистра, абе со заби ќе кинам се што ќе ми се ипречи на патот, јас пак мислам дека сепак мора да постои борба за да го задржиме она што е наше, она кое ни ги буди насмевките, од оној кој се топиме во прегратките, а бакнежите имаат поинаков вкус, значи исто тоа и тој би го сторил , неможам да го делам со друга кажувам јасно и гласно, или со мене, или чист пат му отворам пред него, тука попуштам кога веќе немам каде, ќорсокак, но за да дојде до тоа има незнам што се да сторам за да Не дојде, и егото секогаш било најсилно кај човека, бил машко или жена, така и себичноста, неможеме без неа колку и да се трудиме, сепак секогаш ќе стои и постои зборот Мое:smir:
Повторно: интерес! Мислам, кој не би правел сè за да го заштити она што со години го градел? Кој би сакал она што со љубов го градел и сè му посветил, да види како се руши одеднаш?

Сè е интерес. Нема ништо ниту свето, ниту незамисливо, ниту ништо такво. Ако ми е од интерес, ќе го направам, па макар газел преку други. Јасно, ако имам „моралност“ ќе измерам прво колку можам да ги газам другите, ќе измерам дали тие нема да ме згазат потоа повеќе итн.

Чист бизнис.
 

Lavanda

Модератор
Член од
18 април 2008
Мислења
676
Поени од реакции
66
Повторно: интерес! Мислам, кој не би правел сè за да го заштити она што со години го градел? Кој би сакал она што со љубов го градел и сè му посветил, да види како се руши одеднаш?

Сè е интерес. Нема ништо ниту свето, ниту незамисливо, ниту ништо такво. Ако ми е од интерес, ќе го направам, па макар газел преку други. Јасно, ако имам „моралност“ ќе измерам прво колку можам да ги газам другите, ќе измерам дали тие нема да ме згазат потоа повеќе итн.

Чист бизнис.
Интерес, па незнам дали така баш би го нарекла, арно ама до негде си во право, е сега зависи колкави се вредностите на истиот.. Не вреди да се трудиш толку ако немаш нешто произлезено од сето тоа (деца) е мене тука ми се кршат копјата, и само заради тоа не да ќе газам, него и ќе кинам!:smir:
 
A

Anck-Su-Namun

Гостин
А зошто пак да се излечи таа себичност?
Мора да се биде себичен малку, во спротивно некој ќе ти го грабне пред нос. А зошто да дозвлам некој да ми го грабне пред нос, ако тој е мојот цел свет. Зошто мојот свет да ми го земе друга? Нека си најде нејзин свет, не мора со мојот да се чепка.
Од друга страна пак, ако мојот свет, односно дечко ми, се чувствува задушен од моја страна, нормално дека би се тргал и би барал друга, не толку задушлива.

Јас сметам дека не го задушувам дечко ми. Си ја има потребната слобода, за која мислам дека не му е премногу, а ни премалку. Досега не сум се нашла во ситуација да покажувам или кажувам “мој , е не се чепкај со него“ а и доколку би била, се надевам дека дечкото сам ќе увиди што и како. Се трудам да му биде убаво покрај мене (да не замарам премногу, ама и да не лета тој премногу), за да не мора да се двоуми ако налета некоја грабливка.
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Covecki e da bides sebicen za nesto sto e tvoe i smao tvoe,za nesto vo koe si se vlozuval i daval se od sebe ne veruvam deka nekoj ke ostane ramnodusen i ke se otkaze toa e veke kukavicluk.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.704
Поени од реакции
19.764
Точно така, неможеш да бидеш несебичен ако сакаш некого, да го ослободиш на што би личело тоа? Нешто како да го даваш она што го сакаш со срце и ти е многу драго на тацна на некој/а друг/а?
Неможе така не оди тоа, сите ќе грабаме за да го сочуваме нашето, така бар јас мислам нема такви добродушни или несебични луѓе.
 

Sk girl

Not Perfect
Член од
6 јули 2008
Мислења
431
Поени од реакции
15
Точно така, неможеш да бидеш несебичен ако сакаш некого, да го ослободиш на што би личело тоа? Нешто како да го даваш она што го сакаш со срце и ти е многу драго на тацна на некој/а друг/а?
Неможе така не оди тоа, сите ќе грабаме за да го сочуваме нашето, така бар јас мислам нема такви добродушни или несебични луѓе.
Abe site sme si sebicni na razlicni nacini i za razlicni raboti.No koga se raboti za nekoj so go sakam normalno e deka nema da go dadam na tacna na nekoja druga lesno ama ako vidam deka so mene ne e sreken podobro e da go pustam da si odi zasto ako on ne e sreken nema da bidam ni jas.So sila ubavina ne biva.No sepak site sme si razlicni, i site razlicno postapuvame...
Kako i da e dobredojde na forum4evo i poz do tebe
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
64
Поени од реакции
1
Не може некоја да дојде и да ти го земе,може само он да отиде кај друга.Сите луѓе сме себични по природа,и секој си гледа да му биде убаво.Епа на него останува да размисли, дали вреди заради една вечер со некоја да те изгуби тебе и дали ќе му биде поубаво со неа отколку со тебе.А ти си таква каква што си,ако му бива арно ако не, па арно
 
Член од
6 септември 2008
Мислења
1.049
Поени од реакции
367
god gave us the onley gift the peple have and thats : Free Will...pravi so sakas nikoj nemoze da te spre4e !!!
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
961
Поени од реакции
41
Себичноста, значи, навистина ми пречи во врската. Не поднесувам тој да ме ограничува колку часа од денот да бидам со друштво, а колку со него. Јас отсекогаш сум коректна, бидејќи ги ценам и друштвото и врската како вредности - и двете се многу важни и никогаш не доведувам некого во ситуација да бира меѓу двете. Затоа и не сакам некој да ми врши притисок за таков избор.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom