Светско првенство во фудбал, 2010 година, Јужна Африка

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.237
Поени од реакции
41.559
Дечко,зборам за последната утакмица.Каде виде дека јас правам компарација за цело првенство меѓу нив двајца?Каде реков дека РвП бил ТОП?Јас го критикувам Снајдер,Робен,Варт...бидејќи тој зависи од нивните поигрувања...кои ги немаше.
Снајдер беше најдобар поединец на Холандија за време на првенството,ама во финалето потфрли.Немаше никаква соработка со РвП,Кајт..па подоцна и со ВдВ.Секоја втора топка му беше до Робен,и тој нека трча нека дрибла,и назад до Ван Бомел.Ајде а ти напраам ќефот,најдобар беше.:tv:
Па за последната утакмица де, што е до Снајдер, он си заврши работа баш за тоа што ти го спомнуваш, само тебе проблемот ти е што не асистирал до Ван Перси, нејсе тоа, асистираше до Робен, му создаде шанса подобра и од пенал каде Касиљас веќе беше паднат на земја, незнам стварно што очекуваш повеќе од него во едно финале, не успеаа да изнудат ни еден фаул во зона на удар зашто за слободни он е мајстор.
Еве, колку за споредба, статистиката за Ван Перси, најистурениот холандски напаѓач во финалето е мизерна, упатил само 1 удар и тоа надвор од рамките на голот, а во цело првенство, еве, да речеме дека не бил истурен имал некоја десета улога, пак, само една асистенција во 7 меча ...

Ок, да одиме по логиките дека Снајдер бил лош во финалето, пак беше најдобро оценетиот од сите нивни играчи ( освен голманот ) што аналогно на вашиве логики, Снајдер бил лош, Робен, Ван Перси и компанија мизерија, сепак, да си напаѓач а само еднаш да шутнеш кон гол ( надвор од рамките на истиот ) за 120 мин и не е некоја добра статистика, напротив, катастрофална е и многу потсеќа на Ибра од полуфиналето во ЛШ кога во два меча не успеа ниту еднаш да упати удар.

Неможеш да кажеш дека Снајдер или Ван Дер Варт или Робен или Кајт се криви за тоа што Ван Перси едноставно неможеше да си ја пронајде својата форма тука, реков, за едно финале, Снајдер направи доволно со еден ебење од пас, погледни хајлајтс колку да укапираш каква беше таа асистенција на Снајди до Робен, уште тогаш искоментирав пред другариве дека готов е мечов, таква промашена шанса во финале едноставно мораше да биде наплатена скапо, таквите моменти на крајот се покажуваат како одлучни и затоа и Робен е за мене главниот кривец што они не победија. Ја не памтам кога во финале на едно СП еден фудбалер имал не една него 2 1 на 1 шанси со голманот и во двете се посрал, Робен до тој степен се изрезили во тие ситуации што утре кога некој трет ке утне таква шанса за гол соиграчите ке му речат '' Не биди Робен '' ...
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Ден по поразот на Сад од Гана:

kako-se-odmazduva-sad-na-gana.jpg
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Една работа што не можат да ја разберам како тоа ФИФА излезе со извештај дека судењето било одлично. Сигурен сум дека им е јасно дека мора да менуваат и веќе на следните првенства да се воведат дополнителни правила и судии крај гол линија. На виделина излезе првпат дека на ова СП имаше големи грешки за разлика од порано и не треба да се пере мозок јасно мора да се прецизираат промени.
 

Логикс

Gooner
Член од
17 септември 2007
Мислења
7.358
Поени од реакции
2.290
Па за последната утакмица де, што е до Снајдер, он си заврши работа баш за тоа што ти го спомнуваш, само тебе проблемот ти е што не асистирал до Ван Перси, нејсе тоа, асистираше до Робен, му создаде шанса подобра и од пенал каде Касиљас веќе беше паднат на земја, незнам стварно што очекуваш повеќе од него во едно финале, не успеаа да изнудат ни еден фаул во зона на удар зашто за слободни он е мајстор.
Еве, колку за споредба, статистиката за Ван Перси, најистурениот холандски напаѓач во финалето е мизерна, упатил само 1 удар и тоа надвор од рамките на голот, а во цело првенство, еве, да речеме дека не бил истурен имал некоја десета улога, пак, само една асистенција во 7 меча ...

Ок, да одиме по логиките дека Снајдер бил лош во финалето, пак беше најдобро оценетиот од сите нивни играчи ( освен голманот ) што аналогно на вашиве логики, Снајдер бил лош, Робен, Ван Перси и компанија мизерија, сепак, да си напаѓач а само еднаш да шутнеш кон гол ( надвор од рамките на истиот ) за 120 мин и не е некоја добра статистика, напротив, катастрофална е и многу потсеќа на Ибра од полуфиналето во ЛШ кога во два меча не успеа ниту еднаш да упати удар.

Неможеш да кажеш дека Снајдер или Ван Дер Варт или Робен или Кајт се криви за тоа што Ван Перси едноставно неможеше да си ја пронајде својата форма тука, реков, за едно финале, Снајдер направи доволно со еден ебење од пас, погледни хајлајтс колку да укапираш каква беше таа асистенција на Снајди до Робен, уште тогаш искоментирав пред другариве дека готов е мечов, таква промашена шанса во финале едноставно мораше да биде наплатена скапо, таквите моменти на крајот се покажуваат како одлучни и затоа и Робен е за мене главниот кривец што они не победија. Ја не памтам кога во финале на едно СП еден фудбалер имал не една него 2 1 на 1 шанси со голманот и во двете се посрал, Робен до тој степен се изрезили во тие ситуации што утре кога некој трет ке утне таква шанса за гол соиграчите ке му речат '' Не биди Робен '' ...
Бла бла бла..
Снајдер беше ПРОСЕК цел натпревар.Ти го гледаш пасот кон Робен,јас ги гледам шасните кои требаше,а не ги направи,ти го гледаш одземањето на топката на Иниеста,јас ги гледам грешните пасови и бесмислените шутеви од пола терен.Креативноста на Холандија во средината голема нула за време на целиот натпревар,запрашај се кај кој е главната кривица за тоа.
Ако ја следеше Холандија цело првенство,кажи ми ти колку шанси создаде за своите соиграчи?Бидејќи тоа и му е примарната работа,плејмејкер,да дистрибуира топки,нели?
Ебани 2 подавања од главниот плеј за РвП/па колку шута сакаш да има?РвП не е Меси/Роналдо,сам да си создаде шанса,треба некој да му ја направи.Бил очаен бидејќи плејот на Холандија бил очаен.
Робен имаше поправен/така да,не е единствена шанса па толку ја вреднуваш,ама се усра и вториот пат,главен кривец за поразот.
Доста толку....
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.237
Поени од реакции
41.559
Бла бла бла..
Снајдер беше ПРОСЕК цел натпревар.Ти го гледаш пасот кон Робен,јас ги гледам шасните кои требаше,а не ги направи,ти го гледаш одземањето на топката на Иниеста,јас ги гледам грешните пасови и бесмислените шутеви од пола терен.Креативноста на Холандија во средината голема нула за време на целиот натпревар,запрашај се кај кој е главната кривица за тоа.
Ако ја следеше Холандија цело првенство,кажи ми ти колку шанси создаде за своите соиграчи?Бидејќи тоа и му е примарната работа,плејмејкер,да дистрибуира топки,нели?
Ебани 2 подавања од главниот плеј за РвП/па колку шута сакаш да има?РвП не е Меси/Роналдо,сам да си создаде шанса,треба некој да му ја направи.Бил очаен бидејќи плејот на Холандија бил очаен.
Робен имаше поправен/така да,не е единствена шанса па толку ја вреднуваш,ама се усра и вториот пат,главен кривец за поразот.
Доста толку....
Да де, според тебе, според остала спортска експертиза Снајди најдобар играч на Холандија во финалето, Ван Перси flop, мене порелевантно ми е мислењето на таквите него твоиве овде, ако примети единствениот си што наоѓа некои бедни оправдувања за Ван Перси кој потфрли на 6 од 7те меча кои ги изигра ( воув, каква коинциденција ). Твоето оправдување за неговиот 1 мизерен шут во финалето е тоа што Снајдер бил просечен, ова во најмала рака е смешно од проста причина што Ван Перси не е Инзаги, Хунтелар и останати класични напаѓачи, он е универзален играч, знае да игра ко полушпиц и по потреба и ко лево крило каде што беше Кајт, он не е класика Бендтнер шпиц.

Снајдер не е единствениот креативец во тимот, тука е Кајт, тука е и Робен, универзалност за извоз, плус Ван Дер Варт, и пак, РВП само 1 удар кон голот, затоа е и оценет со 4ка, а Снајдер со 7ца, е баш затоа ...

Колку Снајди не асистирал е и примерот со Словачка кога Робен прв пат играше и веднаш даде гол по асистенција од Снајди, ама Робен е Робен а Ван Перси е Ван Перси, 1 гол од 7 меча каде играше и против репрезентации ко Данска и Јапонија. Со Бразил Снајдер даде 2 гола, со Уругвај 1, и тоа гол од круцијално значење, 2 меча каде беше прогласен за man of the match ( читај најзаслужен зашто играле финале ).

Твоите факти се смешни, имал само 2 подавања до Ван Перси, кажи ми Кајт колку имаше до него кој патем кажано играше офанзивно крило, или Робен, или Ван Бомел или Ван Дер Варт, сега сите ли се криви што РВП ко главен напаѓач имаше само 1 удар кон голот на Касиљас ( статистика која е очајна за еден напаѓач ).
Фактите мои го говорат следново, Снајди заедно со Стекеленбург беа најдобрите на теренот за Холандија, односно, најдобро оценетите, факт, Ван Перси беше најлошо оценет заедно со Хајтинга, факт, Снајди влезе во топ 10 на ова првенство и е на високото второ место позади Форлан а пред најдобрите од светскиот првак, факт, Ван Перси ни во топ 30 не е ...

Ако одиме по твоиве логики, и Руни изигра топ на светсково, само Џерард и Лампард не му подавале, не дека Руни потфрли. Истото важи и за Џиладрињо. :tv:

п.с. И еве уште едно прашање до тебе, ако Снајдер беше ПРОСЕК како што велиш, каков беше Ван Перси со неговото едно бедно ударче кон голот ? Едно бедно ударче за 120 минути игра.
 

Логикс

Gooner
Член од
17 септември 2007
Мислења
7.358
Поени од реакции
2.290
Од Кајт 2 паса,од Робен 1.
Од Хајтинга и Ван Бомел по 3 пасови/тоа кога се враќаше у својата половина да прима топка.
Од Ван Дер Вард,не добил топка.:))
Колку топки доби РвП во опасната зона? НУЛА.
Колку топки испрати Снајдер во опасната зона?Една.
Направи комарација со Чави/Иниеста/Цеск во успешност на пасовите и тоа во опасната зона...и оние на Снајдер/да видиш на кое ниво беше.
Напаѓачите зависат од играчите во средина.Исто да се имат Чави,Иниеста,Цеск позади тебе или Лампард,Џерард(креативни?) или пак Снајдер,Робен(себични?) :)).
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.237
Поени од реакции
41.559
Иди пиши на google, Holland - Spain player raitings, 100 медиуми ке ти отвори, нема медиум кој РВП не го оценува со ниска оцена, пониска и од Снајди и од Робен и од Кајт. Не е случаен и фактот што РВП постигна само 1 гол до сега и беше мета на критики цело СП, дури се споменуваше и опцијата Хунтелар ко прва опција во нападот, да, Хунтелар, играч кој цела сезона ја преседе на клупата на Милан.
И не дека РВП ке стартуваше во полуфиналето или финалето, него немаа квалитетна опција на тој дел од теренот на клупата па затоа и уживаше толкава доверба, и ти реков, РВП не е играч ко Пацини, Џила, Бендтнер и остали кои зависат стриктно од остатокот од тимот, на крај краева дадоа 2 гола против еден Бразил, 3 со Уругвај, 2 со Словачка, 7 голови во елиминациона фаза од кои 0 беа на Ван Перси, што значи дека тимот функционирал добро, 7 гола во 3 меча, 2 во натпревар, значи немале некои проблеми во нападот, освен нели, Ван Перси.
Дури и Хунтелар постигна гол, а има изиграно се на се 20 мин на првенствово, па сеа ако Робен можел на 2 пати да стрела а вчера да влезе во 2 супер шанси, ако може 1 Снајдер да даде 5 гола од кој 1 со глава на Бразил ( прв гол со глава за него у негова кариера ), ако можеше и 1 Ван Бронкхорст да даде ебење од гол, можеше и Ван Перси да се потруди за нешто повеќе, да игра добро пред Се без топка ко што тоа на пример Робен вчера го правеше, а не да шутне само еднаш за 120 мин игра, и уште ти да се дрзнеш да кажеш Снајдер не му додавал за да шутира повеќе ...
 

GTFO

Pushing the button
Член од
3 април 2009
Мислења
5.654
Поени од реакции
4.579
Кројф ја искритикува Холандија: Игравте нечист, вулгарен антифудбал!




Јохан Кројф, легендарниот холандски фудбалер кој присуствуваше на финалето од Светското првенство во Јоханесбург, ги нападна своите сонародници и нивниот „финален антифудбал“.

Пред финалниот натпревар ме прашаа дали Холандија може да одигра како и Интер во полуфиналето од Лигата на Шампионите против Барселона.
Реков дека нема шанси, бидејќи ние холанѓаните го мрзимте таквиот фудбалски стил, никогаш ниту сме го применувале.
Но, тогаш започна натпреварот
.“ - изјави Кројф и продолжи:

Згрешив во претходната изјава и бев разочаран. Нема да кажам дека сите играчи на Холандија се такви, но поголемиот број од нив кои учествуваа во финалето бегаа од топката.“

Не ја бараа топката воопшто. Играа групо, нечисто, вулгарно и неверојатно жестоко против противниците.
Бев разочаран бидејќи Холандија има свој стил кој го градевме долги години претходно. Но, од нив добивме нешто сосема друго
.“

Не знам како холанѓаните бараа сатисфакција и успех потоа. Играа вистински антифудбал и неможеа поинаку да завршат.
Тоа мене лично ми е одвратно. Ги бараа противничките нозе и тело, а топката воопшто не ги интересираше
.“ - заклучи Кројф.

:toe:

--- надополнето ---

Значи дефинитивно Ван Бомел најголем гад и најидиотско створење што се родило...ццц како што кажа и тој на ХРТ ,3 пати требаше да биде исклучен...мамето негово сакаше ногата да му ја скрши на Иниеста но сепак правдата си победи и Иниеста го реши натпреварот :)

--- надополнето ---

Да судеше Бусака, Холанганиве службено ке ја изгубеа од исклучувања:), но Хауард Веб не сакаше да го расипа финалето...го имам приметено и на дерби натпревари во Англија исто многу толерира..сака да има добар фудбал, но што е многу многу е..

Споредете го фаулот на Клосе за црвен и оние на Ван Бомел и Де Јонг..
Ван Бомел има искуство со вакви стартови знае да погоди момент,ѕвер е за МЕНЕ :baeh: За Де Јонг чист црвен требаше :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom