Светиот Грал

DarthKaran

Gray Jedi
Член од
4 јули 2008
Мислења
141
Поени од реакции
123
Нема шанса Исус да не бил женет.Исус бил Евреин и според еврејскиот закон ја прославил Barmicvah.Тоа значи дека за тоа време се оженил а за дете не сум сигурен.
.Се оженил и го криел тоа да не би се дознало.Младиот човек што се седи до Исус на Тајната Вечера би требало да биде Марија Магдалена.Таа е исфрлена од Библијата од Страна на Ватикан.Не верувам дека Светиот Грал е чаша.
бар мицва се прави на 13г., така да тешко дека за тоа време се оженил, а за дете биди сигурен дека го немал тогаш. додуша, со онакви моќи ништо да не те чуди :D
 
Член од
19 јули 2015
Мислења
5
Поени од реакции
1
Филмот (Кодот на Да Винчи) прв пат го гледав пред неколкј недели и вчера на СИТЕЛ 3 во 16:00 го имаше,но на крајот баш и не го разбарв зошто не го ни следев внимателно,сакав повеќе да дознаам за Скриптограмот,Кралската крв,Светиот грал,Приориумот...Почнав да истражувам базирајки се исклучиво на филмот и на ова што го има на форумов,бидејки книгата ја немам прочитано а и немам од каде да ја најдам :place:...
Јас сум тинејџер и искрено ова ме ``заскокотка`` како никогаш до сега...
Сегашното прашање ми е некој доколку ги знае од филмот двете реченици што беа напишани до Жак Сонјер кога е убиен да ми ги каже? :)
Првата ја запомнив беше
,,О,драгонски ѓаволу"
но понатаму не ја знам o_O
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.272
Филмот (Кодот на Да Винчи) прв пат го гледав пред неколкј недели и вчера на СИТЕЛ 3 во 16:00 го имаше,но на крајот баш и не го разбарв зошто не го ни следев внимателно,сакав повеќе да дознаам за Скриптограмот,Кралската крв,Светиот грал,Приориумот...Почнав да истражувам базирајки се исклучиво на филмот и на ова што го има на форумов,бидејки книгата ја немам прочитано а и немам од каде да ја најдам :place:...
Јас сум тинејџер и искрено ова ме ``заскокотка`` како никогаш до сега...
Сегашното прашање ми е некој доколку ги знае од филмот двете реченици што беа напишани до Жак Сонјер кога е убиен да ми ги каже? :)
Првата ја запомнив беше
,,О,драгонски ѓаволу"
но понатаму не ја знам o_O
книгата да винчи е базирана на книгата Света крв свети грал која беше доста популарна во 80 десети ја има на српски јазик може да се најде и по книжари и на старо
 
Член од
19 јули 2015
Мислења
5
Поени од реакции
1
книгата да винчи е базирана на книгата Света крв свети грал која беше доста популарна во 80 десети ја има на српски јазик може да се најде и по книжари и на старо
Јас сум од мало градче во Македонија,сите книжари ги пребарам и нема :(
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.272
Јас сум од мало градче во Македонија,сите книжари ги пребарам и нема :(
Македонија е 200 километри од крај на крај или 600 денари автобуска карта повратна, појди скопје или види на интернет побарај каде ја има може и по брза пошта да ти ја пратат а сигурен сум дека и ПДФ ја има на интернет
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.003
Поени од реакции
14.820
на било кој книжар од твојот град да му ја порачаш книгата ќе ти ја донеси
 
Член од
19 јули 2015
Мислења
5
Поени од реакции
1
И да е вистина сето ова,џабе што овде водиме ``дебати`` коа тоа неможеме да го докажеме,сешто знаеме за Христијанството се податоците кои се јавно објавени,а дали има други скриени податоци,каде се скриени само можеме да нагодуваме...Книгите на Ден Браун и света крв,свет грал се објавени колку само да ја заскокоткаат нашата љубопитност и ништо повеќе,подобро да веруваме во она што го имаме,отколку да се измачуваме за нешто што не се знае дали е вистина.
 
Член од
11 ноември 2015
Мислења
302
Поени од реакции
118
Јас сум од мало градче во Македонија,сите книжари ги пребарам и нема :(
Книгата „Кодот на Да Винчи“ почитуван/а секако дека ја има во Македонија, и тоа на македонски јазик. Може да ја најдете во книжара „ТРИ“, изнесува некаде околу 200 денари, а истата може да ја побарате во ГТЦ во Скопје.

Реченицата која ја имате цитирано во моментов не ми текнува како завршуваше... Но тоа што можам да Ви го кажам е дека тоа е кодирана порака наменета за професорот Ленгдон. Кодирана е со намера истата да биде прочитана само од личноста за која се однесува, односно сето тоа се прави со цел други лица да не можат да ја дешифрираат и го откријат нејзиното вистинско значење.

p.s. Се што Ве интересира друго со ова можете слободно да ми се обратите и јавно и преку пп (приватна порака).
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom