Свадба - да или не?

Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
И јас едно време ептен мразев свадби, а за мојата запнаа сите освен мене (па бев приморан да одам). Испаднаа два супер моменти : што татко ми ама баш се` среди под конец па си дојдов на сопствената свадба како гостин, а богами се погодија и луѓето и музиката и испадна повеќе журка него свадба. Исто така сум присуствувал уште на 2-3 такви свадби н најблиски другари, и веќе не сум толку против. Нормално, и мене ми се поткрева нешто во стомак кога ќе помислам на свадба со турбо-певаљка, па спомнатите комшии по тераси и ора пред згради....
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Dur lotovo koga bev samo "kuma " osetiv kakov stres e svadba , miliom adeti , milion obvrski nema radost vo to. Idealno bi bilo nekoja MAKEDONSKA svadba so starogradska muzika , veseli makedonski ora vo nekoj ubav objekt kako Sv naum ili Molika edno 150 gosti , dzabe ke recam pomalce nema teoretska sasna ( sestrami imaja 485) . Ama do svadba e daleku taka da ne mu ja mislam tolku :)
 
Член од
9 јуни 2005
Мислења
489
Поени од реакции
0
Лично не сум за свадба (моја) ама веќе кога мора тогаш нека бидат само најблиските а не луѓе кои првпат ги гледам во живот
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
што поголема тоа поубаво.. кога ќе правам свадба ќе ги викнам сите, во авион ќе се венчам ко Џани Версаче Бајрам
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Тој не се венча во авион, го „крстија“ во авион. Уште е мал за венчавање :)
 

Буковец

www.KETERING.com.mk
Член од
3 јули 2005
Мислења
996
Поени од реакции
15
Kako ne be, nad ohridsko ezero prviot sin mu se zenes :lol: :lol: :lol: Ozbilno.Nekoj so pamti moze da ptvrdi, ili ohriganive
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Значи последниве години сум живеел во заблуда за ЏВБ
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Не е важно..и дали беше крштевка или сунет не се сеќавам.. може имаше и нешто со хелихоптер:)
Како и да е, што покич, тоа покул...
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.726
Поени од реакции
969
Никола напиша:
Не е важно..и дали беше крштевка или сунет не се сеќавам.. може имаше и нешто со хелихоптер:)
Како и да е, што покич, тоа покул...
Kakvi svadbi kakvi bakrachi,toa se gluposti...dovolno e samo vo maticno i normalno vencavka vo crkva...i potoa da se pojde na meden mesec...a toa svadbi,gluposti....toa e malograganska rabota...iako sekoja devojka...uste od mala sonuva za bel fustan i golema proslava...no sepak nemora da go doziveat toa..iako za zal kaj nas retko koj NE pravi svadba
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
И јас сум против големи свадби. И што ако се соберат 500 души, демек народот да зборува колкава свадба се направила? Најблиските роднини и пријатели се доволни за да изгледа свадбата супер.
Мене ме нервираат сите тие адети што ти знам јас, да го видиш зетот во прстен, вртење на тепсија и слично. Најсмешно ми беше кога ми кажуваа дека некаде адет бил на невестата зетот да и ја мавне три пати главата од оџак демек добра домакинка да била :lol:
Се зависи од тоа како ќе се договорат оние кои се земаат, а старите што сакаат можат да кажуваат. Една девојка летово што правеше свадба не сакаше ни сватовите да дојдат да ја земаат од дома, се договорија со сватовите да се најдат пред Општина, од тука заминаа во црква и после во хотел. Старите се бунеле, но таа им рече или така или без мене правете свадба :D
Најселски ми е кога летаат салфетки и ливчиња со порачки за песни. Само што си почнал да играш, ја прекинуваат музиката за да прочитаат која баба, стрина, тетка, вујна ја порачала песната, а сите стојат онака и чекаат да почне следната песна. Свашта! Подобро повеќе пари ќе и дадеш на музиката и сите песни ќе ти ги пеат, отколку да има такви циркузи.
Точно е тоа дека секоја девојка од мала "сонува" да облече невестински фустан, но и за тоа нема потреба толку пари да се даваат. Фала богу, сега има места кај што можеш да си изнајмиш фустан, кога ќе заврши свадбата го враќаш и нема да ти стои за џабе во плакар.
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Svadba bese ko svadba sta da se prica parada pijanstva i kica :lol: .So znam sum za svadba ama nekoja mini so rodnini i friendovi so gi poznavam , a ne ko za sestra mi 3 sati da se zapoznavam so ??? vujkovci,tetki i strini so vo zivoto prv pat gi gledami da mi zvonat usite od "AJ I ZA TVOJA GLAA" :lol: .Ama tatko mi e keflija, stari vikaat "VEZI KOJNA GDE TI GAZDA KAZE ,PA MAKAR I CRKO".Ako resi ce mora da mu go pram keifot(Ako sakam da me vkluci vo testamentot :twisted: )
P.S. Parite se samo sretstvo za zivot :lol:
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
FortunE напиша:
Најсмешно ми беше кога ми кажуваа дека некаде адет бил на невестата зетот да и ја мавне три пати главата од оџак демек добра домакинка да била :lol:
А јас имам слушнато за некој адет дека свекорот и става огламник на невестата и така ја воведува во куќата :shock: :shock:
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
А го има секаде деталот кога братот на невестата му дава еден сочен шамар на зетот? Е за тоа вреди цела свадба! :lol: :lol: :lol:
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
divine напиша:
А го има секаде деталот кога братот на невестата му дава еден сочен шамар на зетот? Е за тоа вреди цела свадба! :lol: :lol: :lol:
Јас знам дека една од девојките кои ја чуваат невестата во собата, го ошамарува деверот - демек, прво му врзува машна на ракавот, па овој се навееднува (или се поткрева на прсти, зависи :) ) да ја бакне, па таа ѓоа навредена му врзува шамар.

Е од вакви адети бегаат луѓето :) :)
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
spooky напиша:
Јас знам дека една од девојките кои ја чуваат невестата во собата, го ошамарува деверот - демек, прво му врзува машна на ракавот, па овој се навееднува (или се поткрева на прсти, зависи :) ) да ја бакне, па таа ѓоа навредена му врзува шамар.

Е од вакви адети бегаат луѓето :) :)
Не го правеа тоа кај мене, па сепак како најголем впечаток ми е примерот погоре ... закон :lol: :lol: :lol: :P
 

Kajgana Shop

На врв Bottom