Сателитска технологија (SkyStar, Sat TV, Sat Internet, итн.)

Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Jane напиша:
Јас би прашал кое ЛНБ е подобро со помалку децибели или со повеќе мислам дека имаше ЛНБ со 0,2db 0,3db, и 0,4db. Е сега кое е подобро од овие три?
На хартија технички подобро е LNB-то со помалку децибели на шум што значи би било 0.2 dB, но во практика е сосема различно затоа што не игра улога само квалитетно LNB со помалку шум туку голема улога игра и сателитската антена и сателитскиот ресивер. Се покажало дека некои сателитски ресивери во комбинација со најдоброто LNB вадат полоши резултати отколку во комбинација со некое LNB od 0.4 или 0.5 децибела кој коштаат 10-15 евра. Инаку чисто информативно кај нас овие прави LNB-иња од 0.2 и 0.3 децибела неможат да се најдат и се што се продава со таква декларација е фалсификат. Затоа некој ако ти продава "право" LNB од 0.3 dB за 10 евра те лаже.
 
Член од
30 јуни 2006
Мислења
26
Поени од реакции
0
Vardarce дај кажи некој добри канали со филмови на Astra i Hotbird. Ако се кодирани стави линк до страната за симнување.
Premiere не може да се гледа кај мене, за секој случај провери дали пак се кодирани и пиши на форумов.

RESPECT!
 
Член од
8 мај 2006
Мислења
358
Поени од реакции
11
Premiere samo so kartica ili sharing. a za filmovi Multivision ama kodovite se menuvaat sekoj den.
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
tosethebest напиша:
Vardarce дај кажи некој добри канали со филмови на Astra i Hotbird. Ако се кодирани стави линк до страната за симнување.
Premiere не може да се гледа кај мене, за секој случај провери дали пак се кодирани и пиши на форумов.

RESPECT!
Моментално е сушен период. :) Ништо не отвара преку емулатори освен некои канали што не вредат многу или пак како во случајот со TPS France на Hotbird каде што клучевите се менуваат на пола саат и ќе мора нон-стоп да ги симнуваш од интернет. Така да заборави во овој момент пиратско гледање на добри канали на Astra и Hotbird.
 
Член од
8 мај 2006
Мислења
358
Поени од реакции
11
Abe da se vrata piratite od odmor pa koa ke sednat se po red ima da krakuvat. Ne premiere, ne TPS, abe i HRT ima da se gleda.
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
memberix напиша:
Abe da se vrata piratite od odmor pa koa ke sednat se po red ima da krakuvat. Ne premiere, ne TPS, abe i HRT ima da se gleda.
Не верувам дека има врска со летниот период. :) Пиратеријата ти е еден многу приходен бизнис од кој пиратите/хакерите/кракерите заработуваат грдни пари. Не е проблем да се пробие некоја заштита затоа што цело време може да се пратат некои канали/пакети со неоригинални картички. Работата е тоа што пиратите несакат јавно да ги издадат потребните клучеви затоа што они заработуваат преку тие картички. Ако некој прати во последниве години како е со пиратеријата ќе знае за што зборувам. Како и да е пиратското гледање на телевизиски канали е доста скапо хоби. :)
 
Член од
8 мај 2006
Мислења
358
Поени од реакции
11
Abe jas go kazav toa onaka na zaebancija. mozebi trebase da stavam nekolku :poss::poss:ili :pos2::pos2:. Se razbira deka piratite ne sakaat da gi podelat kodovite so ostanatite za dzabe. treba trudot da im se isplate. Ako sakas da gledas kvalitetni kanali na satelitska treba da platis za kartica ili sharing. no vo sekoj slucaj ke te kosta pomalku otkolku da kupis paketi legalno. nema nisto za dzabe.
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
... и се надеваме дека ќе трае повеќе од 2-3 дена. :)
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.698
Поени од реакции
288
ај да не отварам нова тема.
ме интересира:
1 дали има кај нас асален 1 насочен сат.интернет провајдер.
2 кој е
3 дали некако можам тој сателитски нет да го делам преку бежичниот ми рутер? (по можност без да ми стои еден компЛутер уклучен)
 
Член од
17 февруари 2007
Мислења
296
Поени од реакции
0
smole напиша:
ај да не отварам нова тема.
ме интересира:
1 дали има кај нас асален 1 насочен сат.интернет провајдер.
2 кој е
3 дали некако можам тој сателитски нет да го делам преку бежичниот ми рутер? (по можност без да ми стои еден компЛутер уклучен)
1. Има
2. http://www.deltakom.com.mk/
3. Е за тоа не сум сигурем. Зошто? Затоа што знаеш дека сат. интернет е еднонасочен. Значи ти треба и уплоад интернет. Како ќе подесиш на рутерот кој ќе ти биде уплоад интернет? Ако ме разбираш што сакам да ти кажам.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
frenki напиша:
1. Има
2. http://www.deltakom.com.mk/
3. Е за тоа не сум сигурем. Зошто? Затоа што знаеш дека сат. интернет е еднонасочен. Значи ти треба и уплоад интернет. Како ќе подесиш на рутерот кој ќе ти биде уплоад интернет? Ако ме разбираш што сакам да ти кажам.
Не би рекол дека ДелтаКом се асален интернет. Мислам дека имаше тема за нив отворено.
 
Член од
17 февруари 2007
Мислења
296
Поени од реакции
0
Jane напиша:
Не би рекол дека ДелтаКом се асален интернет. Мислам дека имаше тема за нив отворено.
Стварно незнам каков интернет провајдер се, само погуглав и проверив дали има. Инаку воопшто не ми се познати и незнам дали се квалитетни нивните услуги. Али како што видов на веб страната цените им се малку мрснички.:helou:
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Заеби ти цени кога немаш квалитет. Брзината ја добиваш во 2% од времето (просечна), а максимална никогаш. Еден друга имаше тој пакетот со 16МБпс и вика никогаш не постигнав толкава брзина. Воопшто не бил стабилен и се најлошо ми изнакажа.
Иначе имаше една фирма кај што многу корисници потпишаа договори на 6 месеци. Всушнотс платија 6 месеци унапред за сателитски интернет, арно ама фирмата пропадна или кујзнае што и се деси. Ниту од газдите ниту од парите ни трага ни глас. Ај на некој ако му текне името на фирмата нека пише.
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.698
Поени од реакции
288
аха.епа ок ондак да си зеам телекабел кога ќе дојдат
 

Kajgana Shop

На врв Bottom