Сам/а сум?

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Живот како живот, ќе си донесе и интересни и досадни моменти...
Ви се има ли случено кога за нешто се’ имате испланирано и на крај да останете сами?
Дали сте биле дел од моментите кога пред вас имате премногу опции за избор, а за само неколку секунди повторно останувате сами без никаков избор?
Што правите кога сите прават нешто заедно, а само вие од “х“ причини сте дома и седите сами?

едит: И ќе заборавев да прашам:
- Како се чувствувате во тие моменти на самотија?
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
788
Поени од реакции
23
моментално сум сама требаше да одам со моите у друг град кај роднини али не отидов ради закажан испит и така сега си седам на форумов си пишувам чат пат учам досадно али тоа е не сум у некоја депресија и не ме фаќа некоја голема тага :toe:
 
C

cige

Гостин
Сите другари отидоа на базент, а јас дома учам македонски за матура, ама паметот не ми е во книгата туку ми е на базент.
 

noodle ®

Teetleh
Член од
3 декември 2005
Мислења
1.527
Поени од реакции
257
Кога останувам сама дома, тоа најчесто е по мој избор. Мојата асоцијална природа понекогаш бара малку повеќе внимание. Друга причина е ако не ми е изборот на место по мерка, што значи не го напуштам моето огниште по секоја цена.
 
Член од
2 април 2009
Мислења
1.405
Поени од реакции
177
Ми се има случено,на кој не.Сум била во таква ситуација,да имам премногу голем избор и на крај по некоја случајност да останам и да дремам дома сама,ама ништо страшно.Во тие моменти гледам да си најдам некоја занимација,многу ретко размислувам што ќе се случеше ако излезев,затоа што така само си правам полошо на себе,а и со тоа желбата за излегување ми се зголемува,па нормално станува полошо после.:) Еднаш ќе седиш дома,еднаш ќе излезеш.Неможе секогаш се да ни е по мерка и по кеиф.:) Ептен некогаш ако тоа излегување било мнооогу важно знам да се почуствувам глупаво и до некој степен тажно,но поминува.Си се тешам со:“Ќе има нареден пат“ или слично и брзо заборавам на тоа.:)
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Не сум до толку нерешителна за да останам на крај “сама“. Ќе останам само ако јас така си одберам.
И не би го нарекла тоа “момент на самотија“, премногу грубо звучи и асоцира на ситуација во која сите ти го имаат свртено грбот, никој не те поддржува за ништо и сам треба да се снаоѓаш за се`. Ал ко што сфатив од темата, тоа би му дошло како момент на конфузија, хаос во главата и несредени мисли, па затоа на крај дошло до “празни раце“ моменат.:toe:
 

Paranoik

내 ♡, ∞.
Член од
10 август 2008
Мислења
1.873
Поени од реакции
451
Секогаш радо останувам сама отколку да одам некаде со другите.
Едноставно, имам време за себеси, да размислувам за мене, да се сакам бесконечно. Да, многу себично, но ја сакам самотијата. Ми дава некое пријатно чувство на задоволство и слобода.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Па се случувало, другарките да се на работа или се зафатени и не излегуваат, ама ако толку многу ми се излегува пак ќе најдам начин да излезам, наоѓам друштво секогаш. Значи ќе останам сама дома доколку јас така сакам, ако и мене не ми се излегува или имам некоја друга работа, инаку друштво секогаш може да се најде.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Се случило. Се случило да бидам сама, сите да ми откажат и слично. Сепак сум правела комбинации. Или дома ќе останам или сепак ќе си излезам и кафе ќе си испијам, макар и сама. Самотијата како ми делува...зависи...зависи од периодот. Некогаш знае да ме бутне у поголема депресија, да размислувам за се, а некогаш па добро ми доаѓа да се одморам од сите и од се.
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
се дешава.. често пати ми се случило да имам 300 планови и после пола саат сите да се растурат и да си останам дома денгубејки на форуми мсн или некои игри, порано се нервиав сега ми е онака мање више, досада си е досада нема човек што нема моменти кога го обзема истата. А додуша ми се имаат случено и обратни ситуации, да нема каде да се иде, и во рок од 15 минтути да неможеш да одбереш каде да одиш, такви па повеќе мразам, пошо ке треба да шитнам одредени луге. Во главно мразам планови во 5 до 12, секогаш практикувам барем 6 саата унапред. детс ол фоукс
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Гледам телевизија, читам книга или сум на компјутер.
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
Сам ОУ ЈЕА,кога ќе се распуштам музика,мераци:icon_cool:icon_cool:icon_cool
 
Член од
18 ноември 2007
Мислења
609
Поени од реакции
41
Ми се случува ,но се е мој избор ,го користам времето најдобро што можам ,не ме плаши самотијата ,знам да ја искористам .
 

Красулка

Replay & Undo
Член од
3 јануари 2009
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.157
Има периоди во кој самотијата ми одговара и кога сакам едноставно само време за себеси.Но има и периоди во кој морам да бидам опкружена со луѓе..
Е сега кога сите прават нешто а ја сум дома-ми се има случено т.е. ми се случува да неречам-МАТУРА.Бедно искуство.Спречен си од многу учење и филингот и не е баш најубав.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Да во случајот тоа зависи само од мене.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom