Само две можности

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
Nebare ti si nekoj koj moze da go prasa bilo sto! More kolku godini imas?
Koj e tvojot grev?! Pa ti treba da znaes!
Ali mozebi ti si bezgesen!
Многу ми е досадно па и јас ќе се уклучам у темава иако несакам да завземам страна бидејќи се сложувам и со двата става.

Секој човек се раѓа безгрешен.Тоа што општеството му го наложува за грев е уствари нивни грев.Никој не одговара пред Господ па што и да правиш ќе помине неказнето,секако ако живеењето во страв и несвесност не го сметаш за казна.Ма уопште не постои грев.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Nebare ti si nekoj koj moze da go prasa bilo sto! More kolku godini imas?
Koj e tvojot grev?! Pa ti treba da znaes!
Ali mozebi ti si bezgesen!
Па нели е Бог затоа? За да го прашам и да ме исполни со знаење? Оф чекај, тој сака игнорантни луѓе. Не тие љубопитните. Тие се за во пекол.

Не сум безгрешен. И не го знам мојот грев. 3ти пат те прашувам, кој е мојот грев. Ме интересира колку пати уште ќе прашам пре да ми дадеш одговор ...

Многу ми е досадно па и јас ќе се уклучам у темава иако несакам да завземам страна бидејќи се сложувам и со двата става.

Секој човек се раѓа безгрешен.Тоа што општеството му го наложува за грев е уствари нивни грев.Никој не одговара пред Господ па што и да правиш ќе помине неказнето,секако ако живеењето во страв и несвесност не го сметаш за казна.Ма уопште не постои грев.
Одлично мислење. И потполни се согласувам со тебе. Зошто не коментираш почесто на темава? И фалат луѓе како тебе, со твоите размислувања, сериозно.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
323
Поени од реакции
7
Секој човек се раѓа безгрешен.Тоа што општеството му го наложува за грев е уствари нивни грев.Никој не одговара пред Господ па што и да правиш ќе помине неказнето,секако ако живеењето во страв и несвесност не го сметаш за казна.Ма уопште не постои грев.
Зборот грев има слична смисла како и зборот грешка. Всушност гревот е грешка, а грешката е грев, технички кажано. Христијански кажано дистинкцијата е во тоа што гревот има фаталистичка смисла, а грешката може и да не е фатална. Христијански кажано, длабокото покајание и тргнувањето на правиот пат чисти од грев.
1.Еве да речеме дека нешто е апсолутно и дека е грешка: грешка е волев акт кој му штети на оној што греши, во спротивно не би можело да биде грешка.
2.Грев претставува истото тоа: грев е волев акт то ест дело кое му штети на оној кој истото го извршува односно предизвикува.
Ако постои штета, болка, страдање итн.итн. , истите настанати како апсолутна последица од одреден индивидуален волев акт, одлука, намерен избор итн, тогаш постои грешка. Исто така постои и грев, но според христијанското убедување последиците од гревот не се трпат само во однос на овдешниот земен живот, ами и во однос на вечноста.
те прашувам, кој е мојот грев
Значи, твојот грев е она што ти штети или се заканува да ти наштети. Општа дефиниција.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Pa Isus ispolni! Za boldiranoto!
А тоа што вети дека ќе дојде пак? дека ќе го победи злото и ќе им се суди на мртвите и на живите и дека ќе настане царство небесно?

Тоа не треба да се исполни?
не важи?

Не е уште се исполнето.
И се уште постојат небото и земјата.
 
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
А тоа што вети дека ќе дојде пак? дека ќе го победи злото и ќе им се суди на мртвите и на живите и дека ќе настане царство небесно?

Тоа не треба да се исполни?
не важи?

Не е уште се исполнето.
И се уште постојат небото и земјата.
Ama se prefrli na Nov zavet! Gi ispolni zakonot i prorocite, za niv zboruvavme!
 
Г

Господ

Гостин
Значи Исус ќе се префрла кога сака на кој завет сака ако му одговара.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Ama se prefrli na Nov zavet! Gi ispolni zakonot i prorocite, za niv zboruvavme!
Jaс те разбирам, ти си одбрал дека не треба појќе да се следат закони и прописи па Исус шо сака нека вели.

Тој јасно вели :

1.додека постојат небото и земјата
2.додека не се исполни СЕ

не знам зошто не сакаш да ја отвориш библијата тој не вели додека не се исполнат пророци
Тој вели додека не се исполни се.

Значи према тебе се е исполнето и готово.
Нема појќе шо да се чека??
 

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
Зборот грев има слична смисла како и зборот грешка. Всушност гревот е грешка, а грешката е грев, технички кажано. Христијански кажано дистинкцијата е во тоа што гревот има фаталистичка смисла, а грешката може и да не е фатална. Христијански кажано, длабокото покајание и тргнувањето на правиот пат чисти од грев.
1.Еве да речеме дека нешто е апсолутно и дека е грешка: грешка е волев акт кој му штети на оној што греши, во спротивно не би можело да биде грешка.
2.Грев претставува истото тоа: грев е волев акт то ест дело кое му штети на оној кој истото го извршува односно предизвикува.
Ако постои штета, болка, страдање итн.итн. , истите настанати како апсолутна последица од одреден индивидуален волев акт, одлука, намерен избор итн, тогаш постои грешка. Исто така постои и грев, но според христијанското убедување последиците од гревот не се трпат само во однос на овдешниот земен живот, ами и во однос на вечноста.
Грев според религијата не би било исто со грешка.Замисли јас сакам да убивам луѓе.Тежок мафијаш сум и ми се може.Убивам све што не ми паша.Тоа не е грешка.Мене убивањето нема да ми наштети.Но тоа е грев кој наводно ќе страдам поради тоа.
 
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
Значи Исус ќе се префрла кога сака на кој завет сака ако му одговара.
Isus ne e Smexy_Bit i Let3!

Jaс те разбирам, ти си одбрал дека не треба појќе да се следат закони и прописи па Исус шо сака нека вели.

Тој јасно вели :

1.додека постојат небото и земјата
2.додека не се исполни СЕ

не знам зошто не сакаш да ја отвориш библијата тој не вели додека не се исполнат пророци
Тој вели додека не се исполни се.

Значи према тебе се е исполнето и готово.
Нема појќе шо да се чека??
OK! Ne sakam da se raspavam! Neka Bog ni e milostiv! Eden od nas gresi, a koj, samo On znae!
Navistina imas znaenje, ama nekogas mi izgledas zbunet i ne siguren, pa kako da ne znaes i ti vo sto da veruvas... nekogas se raspravas deka Biblijata, koj znae dali e vistinata, ednostavno negiras... kako ovde:
Let 3
Добро ситуиран господин



Регистриран: Jul 2008
Мислења: 5,345







Шипак. Секоја црква си имала некои свои избор на текстови. Постоеле над 50 евангелија и купови откровенија посланија и други текстови.

Стариот завет христијански се разликува од еврејскиот па дури и во денешните верзии на разни христијански стари завети негде ги има негде нема текстовите на Егзикел, во време на Исус постоеле неколку верзии на стар завет преведени на грчки (на Акила, на Теодон, на евреите и Александрискиот) се додека Ориген во 2ри век од нив сите не искомилирал нов опревос. Но исус во синагогите се служел сигурно со Тората, со еврејскиот стар завет, а Атанасије велики го одбрал новиот завет во 367 година, тоа ти е 300+ години ПО исусовата смрт. Новиот завет е наново пишуван (и корегиран) во 4ти век.
Провери само откровението на Јована дали било некогаш исфрлано и пак враќано во новиот завет, да не зборуваме за делот на Марковото евангелија за кои и црковните оци признаваат дека е исфрлен.
__________________


A nekogas pak kako da si vernik i ja branis, kako ovde:
Let 3
Добро ситуиран господин



Регистриран: Jul 2008
Мислења: 5,347






Држи се ти до стариот завет. Во новиот само се потврдуваат старозаветните закони и се ветува дека нема да се изменат се до крај.

Проблемот на луѓето а не на бога е дали и колку се почитуваат неговите закони и прописи. Кога ти на пример ќе прекршиш некој закон ќе одговараш ти пред суд. Не јас не оној не овој. А во стариот завет исто како и во законите има параграфи и членови по кои судијата ќе ти репни одредена казна. Ако на пример речиме дека во некоја земја цути криминалот, тоа не е затоа што нема закони. Закони има секоја земја, до луѓето е како и колку ќе ги почитуваат.

Немој да мислиш дека во рајот и покрај бог ќе има гужви и турканици дека таму ќе се веселат сите кои не направиле ептем тешки гревови (а и тие ако искрено се покајат ќе си влезат)
Рајот е живот вечен.
За таква награда треба чоек да се потруди и ги следи законите и заповедите божји во овие тричави неколку децении овоземен живот. Гејот може да бира, или да си го задоволи својот чмар со пенетрации и има неколкуминутни оргазми или да го задоволи бога и има блаженство вечно.
__________________



Dali si igras majtap? Ili navistina ne znaes i ti koja strana da ja zazemes? Ili dvajca pisuvaat od tvojot nik? Ili uzivas samo da se raspravas so lugeto po forumov, pa za toa?:toe:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Во ни двата поста јас не се поставив како христијанин.
Пробај да сфатиш дека сум независен посматрач кој му дава совети и препораки на оние кои прават грешки и пропусти али не ги обврзувам на ништо.
Можеш да прифатиш можеш да игнорираш, али немој после пред творецот да се вадиш “Јас мислев дека Лет 3 се зафркава“
 
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
Во ни двата поста јас не се поставив како христијанин.
Пробај да сфатиш дека сум независен посматрач кој му дава совети и препораки на оние кои прават грешки и пропусти али не ги обврзувам на ништо.
Можеш да прифатиш можеш да игнорираш, али немој после пред творецот да се вадиш “Јас мислев дека Лет 3 се зафркава“
Ne rekov deka i si hristijanin! No, si protiv Bog i Biblija, a drygpat "za". Vsusnost si "za" ili "protiv".
More koj faktor si ti pa da se vadi nekoj so tebe ili ne pred Tvorecot!
Gledaj ti za tebe i Tvojata dusa! Koga ke zastanes ti pred Tvorecot sto ke ti bide odbranata... Oti nikoj pak ne te postavil za sovetnik na Bog!
Tuka ne si posmatrac kako sto velis, zasto ako si posmatrac ke si molicis. No, jas mislam deka si tuka da gi zbunuvas lugeto, onie dusicki koi nisto ne znaat a go baraat Bog...
Bog neka te ukori!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Ne rekov deka i si hristijanin! No, si protiv Bog i Biblija, a drygpat "za". Vsusnost si "za" ili "protiv".
Koga ke zastanes ti pred Tvorecot sto ke ti bide odbranata...
Tuka ne si posmatrac kako sto velis, zasto ako si posmatrac ke si molicis. No, jas mislam deka si tuka da gi zbunuvas lugeto, onie dusicki koi nisto ne znaat a go baraat Bog...
Bog neka te ukori!
се понадевав дека ќе разбереш.... имав надеж во тебе, знај дека ме разочара.
Јас нема да застанам пред, јас ќе застанам до творецот, а за тој укорот, зарем навистина мислиш дека Он ќе те послуша тебе и на тебе на кој не му се допаѓа нечие мислење и пишување ќе ја покажува својата моќ??

Што ќе биди следна твоја желба? да ти ги раздвои водите во охридското езеро ко ќе посакаш од градиште да појдеш до охрид на шетање??
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
323
Поени од реакции
7
Грев според религијата не би било исто со грешка.Замисли јас сакам да убивам луѓе.Тежок мафијаш сум и ми се може.Убивам све што не ми паша.Тоа не е грешка.Мене убивањето нема да ми наштети.Но тоа е грев кој наводно ќе страдам поради тоа.
Да, грев според религијата (конкретно христијанството) не е исто со грешка според атеизмот во суштинска смисла, бидејќи: 1.последиците од една грешка како што кажав не можат да бидат бескрајно фатални по оној кој згрешил, или иако штетата за реалниот земен живот (реалното земно тело) е направена, истата може да биде надоместена со добри потези кои во реалниот земен живот на реалното земно тело ќе му донесат корист(добро чувство, среќа, задоволство), каде проблемите како последици од грешката за оној кој згрешил можат да се појават единствено во временскиот интервал од раѓањето до смртта, кое тело(душа) еден ден ќе изгние и изгине засекогаш како што ќе заврши неговиот животен век 2.додека кај последиците од гревот некој може цело време да мисли дека корист си обезбедува то ест задоволства, и навистина да чувствува некаква сласт и успех, но на крај да се покаже дека грешел то ест дека тоа е природната божја суштина која вели дека истиот доколку не се покае и очисти е одговорен за своето настрадување во однос на вечноста, според неговата слободна волја и личен избор, што му дава билет да оди право во пеколот, каде и заслужил да оди, и каде ќе си добие плата за своите злодела, за својата лажлива гордост, нечесност, блуд, лошотилук итн.итн. - заради целосно или делумно непочитување на законите кои Бог јасно му ги објавил на Мојсеја за вечни векови, и на она што сам тој како Христос го објавил на Земјата.

Но во техничка смисла грев и грешка е сосем исто, бидејќи и во двата случаи човекот згрешил, и тоа на своја сопствена штета.
Така и мафијашот. 1.Он може да убива и да згреши со тоа па да заврши в затвор што не би сакал да биде и да умре непокаен и тоа да е се, и тоа да му е цела казна што згрешил(пример). Или 2.Он може да убива и да не заврши в затвор, но да умре непокаен па да заврши во пеколот каде исто така не би сакал да биде бидејќи таму боли, и тоа да му биде цела казна за тоа што згрешил(втор пример).

Како што вика темава, има само ДВЕ МОЖНОСТИ. Примери има безброј, и комплексни односи, но има само две дистинктивни можности.
 
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
се понадевав дека ќе разбереш.... имав надеж во тебе, знај дека ме разочара.
Јас нема да застанам пред, јас ќе застанам до творецот, а за тој укорот, зарем навистина мислиш дека Он ќе те послуша тебе и на тебе на кој не му се допаѓа нечие мислење и пишување ќе ја покажува својата моќ??

Што ќе биди следна твоја желба? да ти ги раздвои водите во охридското езеро ко ќе посакаш од градиште да појдеш до охрид на шетање??
:pos2:Te razbiram sovrseno!
No, ne nadevaj se nikogas na covek! NAdevaj se samo na Bog! Uste pomalku ne se nadevaj na "crv"...neli jas sum crv koj preta... :)
Ne sakam da mi ja pokaze Negovata mok na mene, zasto jas sum ja videl mnogu pati vo mojot zivot, bez i da baram. No Sakam tebe da ti ja pokaze. A ukorot go baram za tvoe dobro, zasto te sakam. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom