Салати

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.702
Поени од реакции
19.749
Zatoa jas nikat ne mesam riba u krem salata, e sega najcesto znam upotrevuvaat I posen majo vikaat deka top bil so tuna, piperka I krastavica:)
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.735
Поени од реакции
24.383
Jas neznam so se komplicirate da se sljakate so majonezi i pavlaki, mene tunata mi e najubava vo mexicki stil:

Konzerva tuna
crven grav
morkov
boranija zelena
kromid
piperka crvena
pcenka
maslinovo
malku limon
sol i biber po vkus
Јас од прилика овака правам мексиканска салата. Плус-минус некоја состојка.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.323
Поени од реакции
22.617
Tajlandska Chicken Satay Salata... Eve vi go receptot podole






ingredients
  • 1 batch Thai satay marinade
  • 1 pound chicken breasts (boneless and skinless)
  • 4 cups salad greens
  • 2 avocados (stoned, peeled and cut into bite sized pieces)
  • 1 small cucumber (sliced)
  • 4 green onions (sliced)
  • 1 handful cilantro (chopped)
  • 1/4 cup peanut sauce
  • 2 tablespoons unsweetened coconut milk
  • 2 tablespoons lime juice
  • 2 tablespoons fish sauce
  • 2 birds eye chilies (sliced)
  • 2 teaspoons sugar
  • 2 tablespoons peanuts (roasted and chopped)
directions
  1. Marinate the chicken in the Thai satay marinade in the fridge for 1 hour to overnight.
  2. Grill the chicken over med-high heat until cooked and slightly charred, about 3-5 minutes per side.
  3. Let the chicken rest for 5 minutes and then slice it thinly.
  4. Mix the salad greens, avocado, cucumber, green onion and cilantro in a large bowl.
  5. Mix the peanut sauce, coconut milk, lime juice, fish sauce, chili and sugar.
  6. Toss the salad and dressing.
  7. Divide the salad between four plates, top with the chicken and garnish with the chopped peanuts.

Eve i vietnamska salata, onie sto ste jadele viet paper rolls, ova e istoto gore dole samo ne e zamotano



ingredients
  • 8 ounces vermicelli rice noodles, cooked as directed on package
  • 1 tablespoon oil
  • 2 shallots, thinly sliced
  • 8 ounces shrimp, shelled and deviened
  • 2 cups lettuce, torn
  • 1 cup cucumber, sliced
  • 1 cup carrot, julienned
  • 1 cup bean sprouts
  • 1/2 red bell pepper, thinly sliced
  • 2 green onions, sliced
  • 1/4 cup basil, torn
  • 1/4 cup cilantro, torn
  • 1/4 cup mint, torn
  • 1/4 cup peanuts, toasted and coarsely chopped
  • 2 birds eye chilies, sliced
  • 1/4 cup peanut dressing or nuoc cham
directions
  1. Heat the oil in a pan over medium-high heat, add the shallot and cook until lightly golden brown, about 3-5 minutes, and set aside.
  2. Add the shrimp and cook until pink, about 1-2 minutes per side, and set aside.
  3. Assemble the salad, toss in dressing and enjoy.

Eve kako toa izgleda zamotano vo paper roll, ova go obozavam, pogotovo ladni za vo leto. Lesni za jadanje i nosenje, doagaat kako sendvici




[DOUBLEPOST=1450401572][/DOUBLEPOST]Eve nesto sto lesno moze da se napravi vo MKD... Ova e tradicionalna salata od Laos i prevkusna



  1. Separate the egg yolk from the white. Thinly slice the white. Put the egg yolk in a blender, add the vinegar and honey and blend until smooth. With the blender on, slowly pour in the 2 tablespoons plus 2 teaspoons of oil. Season the dressing with salt and pepper.
  2. In a medium skillet, heat 1/4 inch of oil. Add the shallot rings and fry over moderate heat, stirring a few times, until golden brown and crisp, about 3 minutes. With a slotted spoon, transfer the shallot rings to paper towels to drain. Add the garlic to the hot oil and fry, stirring a few times, until golden, about 1 minute. Transfer the garlic to the paper towels.
  3. In a large bowl, drizzle the tomato and cucumber slices with 1 tablespoon of the dressing and toss gently. Arrange the slices around a platter. Add the mesclun, watercress and sliced egg white to the bowl, top with the remaining dressing and toss well. Mound the salad on the platter, garnish with the peanuts and the fried shallot and garlic and serve.
 
Последно уредено:

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Ја модифицирав Цезар и во последно време не можам да и се наситам!

За две лица одприлика се состојките:
200 грама пилешко филе
2 лажички сенф
Една марула
1/4 калинка
1 лажица сусам
3 лажици павлака
Неколку капки коњак
Околу 100 грама гауда
Маслиново, балсамико и сол по вкус

Се маринира пилешкото со сенфот околу саат и се пржи. На сува тава се пропржува кратко сусамот. Се сечка марулата. Во павлаката се става коњакот и се меша да се добие мазна смеса и после се става се заедно. И тоа е.

Прилог фурнаринки со сусам, оригано и гауда.

image.jpeg

image.jpeg
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.735
Поени од реакции
24.383
Сакам да внесам повеќе брокула во исхраната, па ќе експериментирам со неа. И во двете салати брокулата е спремена на пареа.

Салата 1: брокула, чери домати, суво грозје(не претерувајте со количината), малку млад кромид, мајонез(јас користев домашен, вегански, без многу масло и испадна супер), сок од лимон и сол. Многу интересна комбинација, бев скептична поради сувото грозје, ама океј беше вкусот.
SAM_4330.JPG

Салата 2: Брокула, морков, индиски оревчиња, сусам, масло од сусам и слатко кисел сос од соја, доматно пире, ситно исецкан лук, оризов оцет и шеќер(го заменив со мед).
SAM_4334.JPG
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Салатава ја видов на мои рецепти и пошо е студентско-изводлива решив да ја направам.


50 гр сусам
Кисели краставички
Пченка
Сенф

Сусамот се става во тавче на загреана рерна да потемни малку( без масло)
Кислите краставички, пченката и сенфот се мешаат заедно и потоа се додава и сусамот.
Е, сега пошо во рецептот пишуваше дека треба да отстои малку, ама лаком гз не издржа и имаше вкус и мирис практично на повраќано.
Го оставив вчера вечер на ладна температура да отстои и еве сега ја пробувам салатата, превкусна е. Лесна,брза и едноставна.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.735
Поени од реакции
24.383
Еве еден интересен микс на вкусови.

Салата со цвекло, млад спанаќ, бри сирење и дресинг од малини

Цвеклото се вари, спанаќот се користи свеж, се посолува, се мешаат сите состојки, се сецкаат неколку оревчиња и се додаваат во салатата.
Дресингот се прави од неколку изгмечени малини, маслиново масло, малку оцет и во рецептот има шеќер, јас не ставив.

Ако мислите дека вкусот нема да ви одговара, @CafeDelMar ја има правено истава, само што дресингот од малини го заменила со чери домати. Мене ми беше океј, навикната сум да мешам вкусови, Швеѓани јадат сирења со мармалад(а и во Македонија се јаде лубеница со сирење, така да...).

Еве како изгледа.
SAM_4355.JPG
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.735
Поени од реакции
24.383
Азиска.
Се толчи лук и чили, се додава сос од остриги(или рибен сос), шеќер(или мед) и сусамово(или било какво масло), се меша ова убаво и се става врз претходно исецканата краставица.

SAM_4367.JPG
 

escapar3

Оџачар
Член од
18 јануари 2012
Мислења
33
Поени од реакции
31
Наједноставна салала за студентите која шо на сите им се свиѓа!!!
Земете моркови (од око колко ќе ви фате) и сирење убаво.
Во сад шо ќе ви дојде при рака рендете крупно морковите еден по еден. Додавате оцет зејтин и малку сол, и мешате. Рендете сирењето од горе ситно, и јадите.
Молам.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.735
Поени од реакции
24.383
Затоа што обожавам комбинација од авокадо и сенф...

Марула, млад спанаќ. Посебно добро се пасира едно авокадо, се додава сенф и малку јаболков оцет, и ставив ептен малку млад лук во дресингов, да му даде шмек. Се става во салатата и се меша. Масло не ви е потребно затоа што авокадото е мрсно.
Кога ќе размислам, можев и краставичка да ставам. Бидна.

SAM_4377.JPG
 
Член од
22 август 2006
Мислења
494
Поени од реакции
1.000
Во брзање морав да ручам нешто и само тоа имав, па спремив со брокула, цвекло и морков, али сето сецкано. Ладно цедено маслиново, хималајска сол, бибер, јаболков оцет. kajg.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom