Сакам да знам!

TrikkY

Shit happens. [God]
Член од
4 мај 2012
Мислења
202
Поени од реакции
242
Zdravo sakam da prasam dali mozebi znaete sto znaci zagrevanje na telefonot imam iphone xs mi se zagreva gorniot del na telefonot ne e deka ne moze da se dopre .. ama se zagreva
значи дека телефоно ти работи. Можи да загреј ако зборуваш на него постојано, можи да загреј ако ти е на full brightness и гледаш серии, играш игри итн. итн. има милион причини. Бај д веј iPhone-ите нема Thermal Heat Pipe во нив и има тенденција да загрева повеќе во споредба со некои телефони што имаат Heat Pipe вградено. Моја препорака, одмори го мобилниот малку, мобилниот е прилично нов за да му е нешто. Поздрав.
 
Член од
5 март 2020
Мислења
2
Поени од реакции
0
Prasaj si na servis najdobro i ne go nosi vo Ledikom ( loso iskustvo iam so niv ) nosi go vo fixit vo cair pozadi Vero-to. Otvori gi na instagram oni se najdobri u Makedonija za servis , iStyle vo scm sorabotuva so fixit i iStyle tamu gi servisiraat telefonite
Jas telefonot od ledikom go zemav, isto drugarka zema telefon os tamu 4 godini maki nema , kakvo e iskustvoto so vas problem so telefonot ili ? za servis nesto
Автоматски споено мислење:

значи дека телефоно ти работи. Можи да загреј ако зборуваш на него постојано, можи да загреј ако ти е на full brightness и гледаш серии, играш игри итн. итн. има милион причини. Бај д веј iPhone-ите нема Thermal Heat Pipe во нив и има тенденција да загрева повеќе во споредба со некои телефони што имаат Heat Pipe вградено. Моја препорака, одмори го мобилниот малку, мобилниот е прилично нов за да му е нешто. Поздрав.
deka e prilicno nov zatoa sum i ispalsena .. ne go maltertiram premnogu .. i zatoa
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
814
Поени од реакции
2.206
Ако имам определена сума на пари.

Парите освен на сметка во банка каде на друго место би можел да ги ставам?

Во штедилница ? Во некој фонд ?

Прашањето ми е каде освен во банка може да се стават пари ?
 

Matthias

A Statute Snob
Член од
2 март 2020
Мислења
380
Поени од реакции
2.305
Има ли потреба да чекирам авионска карта онлајн, кога ионака ќе имам багаж кој ќе треба да го чекирам на шалтер?
да треба да се чекираш онлајн независно дали имаш или немаш багаж.
 
Член од
15 април 2019
Мислења
915
Поени од реакции
1.430
Ако имам определена сума на пари.

Парите освен на сметка во банка каде на друго место би можел да ги ставам?

Во штедилница ? Во некој фонд ?

Прашањето ми е каде освен во банка може да се стават пари ?
mozesh da gi vlozish vo studii nekretnina kola zlato itn.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.730
Поени од реакции
14.358
И колку % годишно имаш заработка на кола или злато? :facepalm:

Ако имам определена сума на пари.

Парите освен на сметка во банка каде на друго место би можел да ги ставам?

Во штедилница ? Во некој фонд ?

Прашањето ми е каде освен во банка може да се стават пари ?
Да, штедилница, инвестициски фонд, пензиски фонд, домашни акции, странски акции. Зависи од тоа колку имаш и што планираш понатаму со нив.
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
814
Поени од реакции
2.206
Да, штедилница, инвестициски фонд, пензиски фонд, домашни акции, странски акции. Зависи од тоа колку имаш и што планираш понатаму со нив.
Мислам како готовина да ги ставам , не како акции. Тоа можам исклучиво само во банка или штедилница ? Или има нешто трето или четврто ?
 
Член од
15 април 2019
Мислења
915
Поени од реакции
1.430
И колку % годишно имаш заработка на кола или злато? :facepalm:


Да, штедилница, инвестициски фонд, пензиски фонд, домашни акции, странски акции. Зависи од тоа колку имаш и што планираш понатаму со нив.
neka gi dade a lihvar togash :)
sala na strana sigurno nema nisto, najdobro e vo banka.
a zoshto si reshen da gi iskoristish parite na toj nacin ?
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
814
Поени од реакции
2.206
neka gi dade a lihvar togash :)
sala na strana sigurno nema nisto, najdobro e vo banka.
a zoshto si reshen da gi iskoristish parite na toj nacin ?
Не ми е за да ги искористам парите. Само ги разгледувам опциите каде би можел да чувам пари освен во банка. Во кои се други институции може да ги ставам и чувам(штедилници и сл.). Не мислам на злато , коли , земја и останати недвижнини.

Можам ли пари во фонд да чувам ? Кој ? Каков ?
 
Член од
2 март 2016
Мислења
439
Поени од реакции
404
Не ми е за да ги искористам парите. Само ги разгледувам опциите каде би можел да чувам пари освен во банка. Во кои се други институции може да ги ставам и чувам(штедилници и сл.). Не мислам на злато , коли , земја и останати недвижнини.

Можам ли пари во фонд да чувам ? Кој ? Каков ?
Ако имаш ЕУ државјанство, отвори си онлајн трансакциска сметка во некоја земја од ЕУ (пр. Франција, Германија, Шведска) и орочај ги таму парите, имаат добра камата, а ако имаш повеќе пари, од камата ќе можеш и да си живееш, во мк не се исплати да се штедат пари со 0% камата за штедење, а за кредит камата им е 10.5% годишно, државата им дозволи на банките да бидат ,,легални" лихвари.
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.430
Поени од реакции
640
Не ми е за да ги искористам парите. Само ги разгледувам опциите каде би можел да чувам пари освен во банка. Во кои се други институции може да ги ставам и чувам(штедилници и сл.). Не мислам на злато , коли , земја и останати недвижнини.

Можам ли пари во фонд да чувам ? Кој ? Каков ?
Штом велиш дека не ти е да ги искористиш парите ,тогаш можеш да ги чуваш под перница :) или посигурно во некој сеф во банка кој можеш да го изнајмиш.
 
Член од
9 јуни 2014
Мислења
43
Поени од реакции
20
Здраво,

дали има производители на мед, креми и други производи за кои ви е потребна пластична амбалажа?
Од каде набавувате?
Јас досега имам неколку пати земено од https://www.facebook.com/plasticnaAmbalaza/ , но дали има и некои други места?

Поздрав
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.138
Поени од реакции
5.820
Знае ли некој како се вика починатиот легендарен македонски актер чиј глас го слушавме во цртанио филм на Тарзан и Раскажувачот - The Storyteller ?
 
Член од
28 октомври 2016
Мислења
54
Поени од реакции
37
Знае ли некој како се вика починатиот легендарен македонски актер чиј глас го слушавме во цртанио филм на Тарзан и Раскажувачот - The Storyteller ?
Во Тарзан беше гласот на Вукан Диневски.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom