Сакам да знам!

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Доколку знаете препорачајте ми ординација кој се занимава со оваа метода . .
На мене пред околу 7-8 години ми лекуваа истегнат лигамент на рамо со оваа метода. Одев во Промедика (карши Рамстор во центар), докторката која што работеше со оваа метода се викаше Маринела. Дали се уште ја практикуваат методава таму или не незнам. Инаку само да ти кажам дека се изнадавав еден куп пари, а некој посебен резултат не видов.
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
48
Decki aj ve molam ako nekoj znae da mi pise, vo ujp podnesov za plakjanje danok(fizicko lice) i potpolniv se na e-danok... na email mi pratija potvrda
"Рекапитулација на пресметка"
"Odobrena"

Sega treba da odam vo banka? Koja?
Da go ispecatam listot od stranata na sajtot kaj sto mi se vmetnati podatocite? So se statusot od Ujp? Kako ide so procedurava?

Ako nekoj raboti preku e-danoci neka pishe, ve molam.
Fala
 

Spo_Dex_Coquvaporte

Психолог со извод од банка
Член од
2 декември 2015
Мислења
94
Поени од реакции
41
Здраво луѓе,дали знае некој и дали може да ми објасни како се прави баркод и што содржи тој код,пр.имам фирма и сакам да дтавам баркод на артикли кои немаат па како се прави тој код што е потребно?
И воопшто тој код кога го чита некој преку скенер-читач што покажува?
Благодарам однапред
Ако некој знае молам за помош..
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.420
Поени од реакции
4.249
Општа верзија е дека бар код представува бинарен код(1 и 0) направен од светли и темни ленти, што читачите го дигитализираат, и го внесуваат во систем. Кодот во принцип треба да содржи некои информации за производот,и читачот треба да има база на податоци во која тој производ е регистрин(сериски број , тип итн).
 

Spo_Dex_Coquvaporte

Психолог со извод од банка
Член од
2 декември 2015
Мислења
94
Поени од реакции
41
И како да направам јас регуларен исправен Баркод за некој продукт/артикл ?
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.420
Поени од реакции
4.249
Веројатно ќе ти треба специјален принтер. Читачите во маркетите користат ласери и ствари, па претоставувам затоа сметките се повеќе како рефлективен филм него чиста хартија- намерно се направени да бидат рефлективни.
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.536
Поени од реакции
695
Здраво луѓе,дали знае некој и дали може да ми објасни како се прави баркод и што содржи тој код,пр.имам фирма и сакам да дтавам баркод на артикли кои немаат па како се прави тој код што е потребно?
И воопшто тој код кога го чита некој преку скенер-читач што покажува?
Благодарам однапред
Ако некој знае молам за помош..
Ако ова нешто ти помогне http://www.gs1mk.org.mk/?AspxAutoDetectCookieSupport=1 ова е за производители за широка потрошувачка тие го регулираат пазарот ,ако ти е за твоја потреба локално треба да си најдеш некое програмче кое ќе ти генерира код и на ласерска штампач можеш да си ги печатиш
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Здраво луѓе,дали знае некој и дали може да ми објасни како се прави баркод и што содржи тој код,пр.имам фирма и сакам да дтавам баркод на артикли кои немаат па како се прави тој код што е потребно?
И воопшто тој код кога го чита некој преку скенер-читач што покажува?
Благодарам однапред
Ако некој знае молам за помош..
Moжеш да си направиш сам баркод ама за производ што оди во продажба треба да биде правно регулирано. Имаше тело (мислам дека е ова во мислењето над моето) кое го одредува баркодот и после за тој бар код годишно плаќаш одредена сума.
 

EEC

Член од
13 септември 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
здраво...имам уверение за државјанство од 2015 год. дали важи уште ?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.253
Поени од реакции
78.887
Moжеш да си направиш сам баркод ама за производ што оди во продажба треба да биде правно регулирано. Имаше тело (мислам дека е ова во мислењето над моето) кое го одредува баркодот и после за тој бар код годишно плаќаш одредена сума.
не верувам во ова
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Луѓе дали е можно кога некој ви врти од странство и вие кревате слушалка, и вие да платите дел од разговорот.

Дадов на едно место телефонски број кој не беше на пост пејд туку на картица на кредит, и ми вртеа од странство јас прифатив повикот, и после тоа гледам имам помалку пари на сметка. Да вртев јас ајде јас и да плаќам, ама они ми вртеа.
На друг број, од друг телефон само пратив сигнал еднаш зазвонив на број во странство и прекинав, и ми дојде поскапа сметка. Дали и пуштање сигнал во странство се наплаќа во сметка, иако не е остварен разговор?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Колку чини хигиеничар за чистење зграда со отприлика 22-24 станови со 2 влеза (по 12 станови секој)? Да кажеме со наши средства за чистење. Или ако имате инфо, со негови, без разлика, ориентационо.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Луѓе дали е можно кога некој ви врти од странство и вие кревате слушалка, и вие да платите дел од разговорот.

Дадов на едно место телефонски број кој не беше на пост пејд туку на картица на кредит, и ми вртеа од странство јас прифатив повикот, и после тоа гледам имам помалку пари на сметка. Да вртев јас ајде јас и да плаќам, ама они ми вртеа.
На друг број, од друг телефон само пратив сигнал еднаш зазвонив на број во странство и прекинав, и ми дојде поскапа сметка. Дали и пуштање сигнал во странство се наплаќа во сметка, иако не е остварен разговор?
И ти плаќаш:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom