Сакам да зготвам: ... помош!

Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.174
Поени од реакции
6.600
Сакам да се префрлам од турско кафе на црн чај, пиев по 3-4 турски појаки кафиња на ден, но сакам ете некоја поздрава варијанта на консумирање кофеин, бидејќи сум зависник од кофеин, ако има некој да приготвува црн чај, и да консумира, да ми каже како се приготвува и која марка црн чај е најдобар, и највака добар за желудник, да не е прејак, и која е разликата со турското кафе, дали е појак или послаб пијалок црниот чај во однос на турското кафе?
Некој што консумира црн чај? Знам дека во Турција се пие за доручек,обавезно уз доручекот, на гладно не го пијат, ваљда зашто е јак, не знам еве некој нека ме упати.
Prodolzhi si so Kafe!
Crn Chaj e odlichen AMA ako najdish Cist! EEE toa malce poteshko!
Skoro site se zagadeni so teshki metali!
Imam doma posle 1 Godina baranje Zelen Chaj mi donesoja podarok od Azija , 1kg spakuvan vo Drvena Kutija!
50€ Kg bil. :shok2: . Tie shto mi go donesoja ne se za zhalanje a jas siromaviot si se raduvam :icon_lol:


Inache pred edna nedela imav prilika da se zapoznaam so edna Hrvatka, 61 God vo Liceto kako 50 godini, sjanjo, svetnato, mazno , bez nikakvi brchki i bez shminki!
Me pochesti so kafe a nejzinata sholjado polovina ja napolni so ladna voda i stavi dve kafeni lajchina seme, edno Chia i edno Leneno seme!
mi reche deka gi ostava 15 min taka da postojat i posle toa sholjata ja dopolnuva so obichen joghurt, i smesata ja pie /srka !

I vikam na smea "ti po zdrava hrana!"

Mi veli , eve pijam vejche 10 Godini sekoj den na pauza i deka se spasila od visok pritisok, problemi so crevata i go stabilizirala shejkerot i holesterolot.
 
Последно уредено:

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.407
Поени од реакции
2.384
Prodolzhi si so Kafe!
Crn Chaj e odlichen AMA ako najdish Cist! EEE toa malce poteshko!
Skoro site se zagadeni so teshki metali!
Imam doma posle 1 Godina baranje Zelen Chaj mi donesoja podarok od Azija , 1kg spakuvan vo Drvena Kutija!
50€ Kg bil. :shok2: . Tie shto mi go donesoja ne se za zhalanje a jas siromaviot si se raduvam :icon_lol:


Inache pred edna nedela imav prilika da se zapoznaam so edna Hrvatka, 61 God vo Liceto kako 50 godini, sjanjo, svetnato, mazno , bez nikakvi brchki i bez shminki!
Me pochesti so kafe a nejzinata sholjado polovina ja napolni so ladna voda i stavi dve kafeni lajchina seme, edno Chia i edno Leneno seme!
mi reche deka gi ostava 15 min taka da postojat i posle toa sholjata ja dopolnuva so obichen joghurt, i smesata ja pie /srka !

I vikam na smea "ti po zdrava hrana!"

Mi veli , eve pijam vejche 10 Godini sekoj den na pauza i deka se spasila od visok pritisok, problemi so crevata i go stabilizirala shejkerot i holesterolot.
Не знам од каде ти текна дека е загаден со тешки метали, во Турција повеќе го пијат црниот чај од турското кафе, поздрав е каде каде, а за кофеин имаат скоро исто. Ако е за така и кафето треба да е загадено пошто доаѓаат од исто место. Сакав некој што пие ете да ме упати малце која марка е најдобар и како го пие, колку? Дали на гладно може? Ама изгледа никој не пие.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.174
Поени од реакции
6.600
Не знам од каде ти текна дека е загаден со тешки метали, во Турција повеќе го пијат црниот чај од турското кафе, поздрав е каде каде, а за кофеин имаат скоро исто. Ако е за така и кафето треба да е загадено пошто доаѓаат од исто место. Сакав некој што пие ете да ме упати малце која марка е најдобар и како го пие, колку? Дали на гладно може? Ама изгледа никој не пие.
Ti kako sakash, jas ti kazhav od lichno iskustvo
I malce Morgen shto kafeto i chajot doajgaat od isto mesto!
Da tursko kafe se vika ama doajga pretezhno od Latinska Amerika( Brazil) i od Afrika i sl. Ama sigurno ne od Turcija
Inache si vikam znaesh da si prochitash shto napishale nekoi popametni vo EU.
A kolkava e kontrolata na Kvalitet vo Makedonija mozhish da si zamislish!

 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.866
Поени од реакции
35.666
Не знам од каде ти текна дека е загаден со тешки метали, во Турција повеќе го пијат црниот чај од турското кафе, поздрав е каде каде, а за кофеин имаат скоро исто. Ако е за така и кафето треба да е загадено пошто доаѓаат од исто место. Сакав некој што пие ете да ме упати малце која марка е најдобар и како го пие, колку? Дали на гладно може? Ама изгледа никој не пие.
Јас го пијам, често како замена на последното кафе оти ми е полесен и можам да заспијам побрзо.

Во Македонија во кесички имав земано од тој на Good Nature (го имаш во Тинекс, Веро, аптеките), а во продавници за здрава храна имав начекувано и рефус.

Ако гладувам, наутро го пијам без млеко, а преку денот му ставам и малку млеко, добар е и со шеќер но јас не користам воопшто ни во кафе ни во чај.

За кофеин зависи од чајот и зависи кое кафе го пиеш, од тоа што имам гледано има 1/2 кофеин во однос на кафето (иста количина), сепак, тешко е да се споредува, треба да пробаш како ти делува.

Добар трик е да прекинеш се што има кофеин на 10тина денови, ако сакаш да го пиеш поради вкус земи си безкофеинско кафе (decaf), инаку се заситуваат аденозинските рецептори и затоа не го чувствуваш. Ресетирај го телото, и после со 2 кафиња ќе осетиш повеќе енергија отколку сега со 6.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.557
Ако сакаш чај, подобро е зелен чај отколку црн, Јапонски matcha и sencha, колку што ми е познато и зелениот и црниот се прават од исто растение со тоа што црниот чај има поголема оксидација и може да биде појак и послаб.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.407
Поени од реакции
2.384
Ti kako sakash, jas ti kazhav od lichno iskustvo
I malce Morgen shto kafeto i chajot doajgaat od isto mesto!
Da tursko kafe se vika ama doajga pretezhno od Latinska Amerika( Brazil) i od Afrika i sl. Ama sigurno ne od Turcija
Inache si vikam znaesh da si prochitash shto napishale nekoi popametni vo EU.
A kolkava e kontrolata na Kvalitet vo Makedonija mozhish da si zamislish!

Не е точно. Чајот претежно го извезуваат Кина, Јапан и некои други, инаку во Јапан и Кина се консумира на големо, Англискиот чај, типичен со кој што Англиска чајанка, забава не поминува ти е црн чај со млеко.
Screenshot_2024-05-27-14-24-58-042_com.android.chrome.jpg

Автоматски споено мислење:

Јас го пијам, често како замена на последното кафе оти ми е полесен и можам да заспијам побрзо.

Во Македонија во кесички имав земано од тој на Good Nature (го имаш во Тинекс, Веро, аптеките), а во продавници за здрава храна имав начекувано и рефус.

Ако гладувам, наутро го пијам без млеко, а преку денот му ставам и малку млеко, добар е и со шеќер но јас не користам воопшто ни во кафе ни во чај.

За кофеин зависи од чајот и зависи кое кафе го пиеш, од тоа што имам гледано има 1/2 кофеин во однос на кафето (иста количина), сепак, тешко е да се споредува, треба да пробаш како ти делува.

Добар трик е да прекинеш се што има кофеин на 10тина денови, ако сакаш да го пиеш поради вкус земи си безкофеинско кафе (decaf), инаку се заситуваат аденозинските рецептори и затоа не го чувствуваш. Ресетирај го телото, и после со 2 кафиња ќе осетиш повеќе енергија отколку сега со 6.
Зависи која марка црн чај имаш и послаби а имаш и појаки варијанти во однос на кофеински износ, не содржи само кофеин содржи и други некои стимуланси кои ги нема во кафето.
Автоматски споено мислење:

Ако сакаш чај, подобро е зелен чај отколку црн, Јапонски matcha и sencha, колку што ми е познато и зелениот и црниот се прават од исто растение со тоа што црниот чај има поголема оксидација и може да биде појак и послаб.
Да точно е, црниот чај се добива од зелен но со процес на оксидација. Исто е. Дали зелен дали црн, разликата е во содржината на кофеин и други стимуланси. И двата чаја се далеку покорисни од кафе.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom