Русија - смена во надворешната политика?

Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.710
Поени од реакции
4.193
Член од
30 јануари 2014
Мислења
621
Поени од реакции
360
Значи остај сега ова. Дај прво да ги победиме Американците и Европјаните па после ќе видиме што ќе правиме по дома. До тогаш, се е супер се е кул. Ура!
Taka e, potpolno se soglasuvam
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.020
Поени од реакции
30.772
@savan за што се зборува во текстот?
Не успеав да го дочитам пошто после првите две реченици ме фати серка. Некое време подоцна (кога успеав да се справам) на посочениот сајт го видов ова долу:

1718867965154.png
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.020
Поени од реакции
30.772
Забележав дека твојов медиум е потенцијално корисен. Мене баш и не ми требаше, ама на некој може ќе му затреба лаксатив.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.020
Поени од реакции
30.772
А не... „Д москоу тајмс“ нема ни да го кликнам!
Па доста ми е еден пролив за денес.

Ама ти очигледно си љубител на вакви лаксатив медиуми. Веројатно си редовен читател и на Окно и другите овдешни такви „медиуми“, а?
ОК, барем ми е појасно зошто имаш такви ставови какви ги имаш.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.015
Поени од реакции
80.837
Ние живееме 30 години под палката на Западот. Строго водена на каиш, како никоја земја. Ниту една земја у регионов (освен можеби Босна) го нема суверенитетот во рацете на Западот како ние што сме го дале.
20-30 години не водат прилежно, знаеме како е и гледаме во што ја претвори Западот земјава.

Треба еднаш да сфатите дека после све што ни направи Западот, нам ни е сеедно дали у Русија јадат корења, дали Русите имаат само лопати, дали пропаднала нивната економија, дали губат и се избркани од Украина.... Сеедно, ние пак ќе навиваме за Русија, бидејќи Западот нашиот народ го третира како гомна, а државава ја претвори во трета албанска држава.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
621
Поени од реакции
360
А не... „Д москоу тајмс“ нема ни да го кликнам!
Па доста ми е еден пролив за денес.

Ама ти очигледно си љубител на вакви лаксатив медиуми. Веројатно си редовен читател и на Окно и другите овдешни такви „медиуми“, а?
ОК, барем ми е појасно зошто имаш такви ставови какви ги имаш.
Za Okno nemam čueno. Imam dosta izvori
(evo ušte eden - https://www.scmp.com/news/world/russia-central-asia/article/3267198/ukraine-war-russian-army-deserters-live-fear-they-are-hunted-home?module=top_story&pgtype=subsection), se trudam da bidam informiran od dvete strani. Za vesti od temnata strana ponekogaš mi e dovolno da pročitam del od tvoite postovi.

Vidi, znam deka site državi vršat prpaganda. Od Amerika, Evropa, Rusija, Kina pa do pomalite - Albanija, Bugarija pa i Makedonija, so pomal uspeh. Razlikata e što na zapad taa e pomeka, posofisticirana, ostava čovek da razmisluva, da prifati nešto ili ne, lugeto pvoeke gi držat vo pokornost preku pari i rabotni mesta. Na istok toa e poveke so perenje mozok i gola sila, zavisi od slučaj do slučaj.

Ona što mi e čudno, a možebi i ne mi e tolku čudno kako pominuv vremeto i osoznavam, e ropskiot mentaliteet kaj pogolem del od naselenioeto, a pogotovo na Balkanot, ropski mentalitet koj veruva vo "silni " vodači, na koi se im prostuvaat iako znaat deka gi krade (slučaj Gruevski), podgotveni se da trpat nepravdi vo očekuvanje na nekoe podobro utre koe nikogaš da stigne i veruvaat se što ke im kažat. MOžebi komunizmot e kriv, ili turskotot ropstvo, ne znam.
Ne mi izgledaš kako "koristen idiot", da te pofalam, premnogu ti se pametni mislite, dobro si informiran, se nadevam deka dobro si gi naplatuvaš uslugite
Автоматски споено мислење:

Ние живееме 30 години под палката на Западот. Строго водена на каиш, како никоја земја. Ниту една земја у регионов (освен можеби Босна) го нема суверенитетот во рацете на Западот како ние што сме го дале.
20-30 години не водат прилежно, знаеме како е и гледаме во што ја претвори Западот земјава.

Треба еднаш да сфатите дека после све што ни направи Западот, нам ни е сеедно дали у Русија јадат корења, дали Русите имаат само лопати, дали пропаднала нивната економија, дали губат и се избркани од Украина.... Сеедно, ние пак ќе навиваме за Русија, бидејќи Западот нашиот народ го третира како гомна, а државава ја претвори во трета албанска држава.
Potpolno se soglasuvam so tebe. Malku fatalistički no i razbirlivo. Svetot se vodi od svoite interesi, nie ne sme od interes i ne ostavija na bunište. Samo što sve odi na naša šteta, t.e. na šteta na lugeto. Makedoncite begaat i ke begaat na zapad, zatoa što ovde nema idnina, ke rabotat i živeat tamu i ke je mrzat državata vo koja imigrilrale, što e porazitelno za psihata
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.020
Поени од реакции
30.772
Za Okno nemam čueno. Imam dosta izvori, se trudam da bidam informiran od dvete strani. Za vesti od temnata strana ponekogaš mi e dovolno da pročitam del od tvoite postovi.

Vidi, znam deka site državi vršat prpaganda. Od Amerika, Evropa, Rusija, Kina pa do pomalite - Albanija, Bugarija pa i Makedonija, so pomal uspeh. Razlikata e što na zapad taa e pomeka, posofisticirana, ostava čovek da razmisluva, da prifati nešto ili ne, lugeto pvoeke gi držat vo pokornost preku pari i rabotni mesta. Na istok toa e poveke so perenje mozok i gola sila, zavisi od slučaj do slučaj.
Некој што нема способност правилно да размислува нема да види низ пропагандата и ќе му требаат уверувања чија пропаганда „била подобра/полоша“. Впрочем ако мислиш дека на запад нема перење мозок тогаш ти веќе си испран.

Не ти треба да думаш чија пропаганда е полоша. Имаш глава ваљда и мозок во неа, па вклучи го мозокот во функција и мисли со своја глава.
Патем Окно е домашен „медиум“ од истите такви невладини огранизации кои се позади линковите кои ги постираше. Пази те молам, некоја тајна новинарка која џандар ја шверцал во полициска станица па она сведочи за тоа колку е лоша полицијата во РФ (дотолку видов од површно прелетување преку оние срања)... Јас не знам колку е лошо во РФ ама знам дека сорошови невладини нема да ме информираат за тоа (дури и Рокфелер фондација беше листана). Таквите можат само да те дезинформираат, не дека во РФ само цвеќиња цветаат ама од овие нво-а слободно можеш да заклучиш дека те лажат.

Во меѓувреме само треба да пуштиш вести и во живо да видиш што полицијата ширум ЕУ им прави на студентите кои протестираат за подршка на Газа/Палестина. Тоа е доволно за да дојдеш до некој основен заклучок за реалноста во која живееш.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
621
Поени од реакции
360
За да може човек правилно да размислува му ти требаат добри информации. Јас веќе реков дека и во западните земји има пропаганда, се разбира, тие и ја измислија. Она што понатака го тврдам е дека сепак има можности да се дознаат и други мислења. Дека е дозволено поинакво мислење. Не знам ништо за Сорос и не ме интересира, но работите околу него ми изгледаат надуени. Орбан мораше да најде жртвено јагне и го одбра Сорос. МОжеби врши пропаганда можеби и не, но целата поента е дека е дозволено да имаш поинакв мислење и дека постојат и други средства за информирање.
На исток тоа го нема, ето тоа е. Независни новинари во Русија и Кина нема, мора д абидеш на линија. Остави нека пишуваат што сакаат, ти понуди докази дека не е така, а не да ги пикаш во затвор. А не можеш да негираш дека нема убиени и затворени новинари во Русија.
Ја спомна Газа, колку што гледам демонстрациите непречено се одвиваат, освен кога ке ескалираат мора полицијата да реагира. Мене би ми било драго кога тие демонстранти би го изедначиле Хамас и Израел Се знае кој прв почна, ММЕ.
(дозволувам овде да грешам, мојата омраза кон исламистите е голема).
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.020
Поени од реакции
30.772
За да може човек правилно да размислува му ти требаат добри информации. Јас веќе реков дека и во западните земји има пропаганда, се разбира, тие и ја измислија. Она што понатака го тврдам е дека сепак има можности да се дознаат и други мислења. Дека е дозволено поинакво мислење. Не знам ништо за Сорос и не ме интересира, но работите околу него ми изгледаат надуени. Орбан мораше да најде жртвено јагне и го одбра Сорос. МОжеби врши пропаганда можеби и не, но целата поента е дека е дозволено да имаш поинакв мислење и дека постојат и други средства за информирање.
На исток тоа го нема, ето тоа е. Независни новинари во Русија и Кина нема, мора д абидеш на линија. Остави нека пишуваат што сакаат, ти понуди докази дека не е така, а не да ги пикаш во затвор. А не можеш да негираш дека нема убиени и затворени новинари во Русија.
Ја спомна Газа, колку што гледам демонстрациите непречено се одвиваат, освен кога ке ескалираат мора полицијата да реагира. Мене би ми било драго кога тие демонстранти би го изедначиле Хамас и Израел Се знае кој прв почна, ММЕ.
(дозволувам овде да грешам, мојата омраза кон исламистите е голема).
Хаха не те интересира Сорош - ама цитираш „медиуми“ финансирани од него (или од такви како него). Ваљда пошто таму во тие линкови има „добри информации“? Со таквите НВО-а нема „можеби вршат пропаганда можеби и не“. Таквите само со пропаганда и се занимаваат, а и да не ги знаеш дека се НВОа - веднаш се гледа од содржината. Во случајов во „за нас“ делот од сајтот имаш наведено неколку проментни НВОа, па дури и Рокфелер фондациајта. Следно уште да ти стават банер на третина екран со скролачки натпис „Еј Саван, ова е пропаганда од западни НВО-а“.

Што се тиче тепањето студенти во ЕУ, џандарите дефакто ги тепаат без никакви „ескалации“ од страна на протестантите. Што ти би знаел кога би следел што се случува. Сега да земеш малку да пребараш ќе најдеш многу видеа и примери. Пребарај и видеа колку такви тепања има по „лошите источни диктатури“. По потоа спореди ја реалноста, не пропагандите.

Не знам смо откаде Орбан го убаци во муабетов, како шпанската инвизиција од Монти Пајтон ти е дигресијата. Колку за твоја информација Сорош истите срања ги прави низ цел свет.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.272
Поени од реакции
11.819
За да може човек правилно да размислува му ти требаат добри информации. Јас веќе реков дека и во западните земји има пропаганда, се разбира, тие и ја измислија. Она што понатака го тврдам е дека сепак има можности да се дознаат и други мислења. Дека е дозволено поинакво мислење. Не знам ништо за Сорос и не ме интересира, но работите околу него ми изгледаат надуени. Орбан мораше да најде жртвено јагне и го одбра Сорос. МОжеби врши пропаганда можеби и не, но целата поента е дека е дозволено да имаш поинакв мислење и дека постојат и други средства за информирање.
На исток тоа го нема, ето тоа е. Независни новинари во Русија и Кина нема, мора д абидеш на линија. Остави нека пишуваат што сакаат, ти понуди докази дека не е така, а не да ги пикаш во затвор. А не можеш да негираш дека нема убиени и затворени новинари во Русија.
Ја спомна Газа, колку што гледам демонстрациите непречено се одвиваат, освен кога ке ескалираат мора полицијата да реагира. Мене би ми било драго кога тие демонстранти би го изедначиле Хамас и Израел Се знае кој прв почна, ММЕ.
(дозволувам овде да грешам, мојата омраза кон исламистите е голема).
За да може човек правилно да размислува треба да отиде во Русија или којзнае друга земја и да поживи малце таму. А не да чита МоскоуТајмс и остали телетабиди медиуми и да кења на темите ;)


И не, не се трудиш да бидеш информиран од двете страни, туку селективен пристап имаш кон информациите, односно валидираш само извори кои ти одговараат на твојата теза. Т.е страв ти е да не ти ја разрушат тезата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom