Русија - смена во надворешната политика?

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
https://mk.rbth.com/lifestyle/83282-dali-rusija-e-supersila?fbclid=IwAR2dnTBQJq3DY-cFX-qR3RuErQv1OSmhQshz8sFgOMDQSfz0cnWgJzMCXbQ

Никогаш не ги разбирам дилемите за тоа дали Русија е светска супер-сила, или не е.

Како може да не е светска супер-сила земјата со највеќе нуклеарни боеви глави и втора по број на оперативни н.б.г?
Веројатно критериумот е какво влијание на светската сцена една држава може да изискува.
А по тој критериум... да не се лажеме, Русија е во ранг на Франција, Британија(а може и пониско), што и не е баш нешто нај нај.
Во ред! Имаат нуклеарна тријада... која е исклучиво за самоодбрана! Ама една Естонија им се моча во лице!
Ете имаат огромно влијание во некои Х-стан бившо-советски републики, Сирија, и, и, толку!
(Мислам искрено би сакал да бидат појаки и вистинска контра-тежа на САД, ама реалноста е оваа)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.324
Поени од реакции
79.075
Јас супер-сила го разгледувам низ призма на воена моќ. Толку.
може не треба така, али ја така гледам на проблематиката
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Веројатно критериумот е какво влијание на светската сцена една држава може да изискува.
А по тој критериум... да не се лажеме, Русија е во ранг на Франција, Британија(а може и пониско), што и не е баш нешто нај нај.
Во ред! Имаат нуклеарна тријада... која е исклучиво за самоодбрана! Ама една Естонија им се моча во лице!
Ете имаат огромно влијание во некои Х-стан бившо-советски републики, Сирија, и, и, толку!
(Мислам искрено би сакал да бидат појаки и вистинска контра-тежа на САД, ама реалноста е оваа)
За време на Студената војна имаше баланс на сила и имаше многу брутални прокси војни. Ако некој се скара со некого веднаш едниот бараше подршка од САД а другиот од СССР и се создаваше баланс ама баланс на страдањето. Светот е помирен со една супер сила отколку со 2. Сега е помирно од 1945-1990.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.610
Поени од реакции
6.036
Јас супер-сила го разгледувам низ призма на воена моќ. Толку.
може не треба така, али ја така гледам на проблематиката
во превод - нуклеарни арсенали и копчиња на претоп, а живот во шарено офарбан коми-блок и фрижидер со посебна салама и сув леб во него.
Не фала, има некои кои знаат многу подобро од тоа.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.324
Поени од реакции
79.075
во превод - нуклеарни арсенали и копчиња на претоп, а живот во шарено офарбан коми-блок и фрижидер со посебна салама и сува леб во него.
Не фала, има некои кои знаат многу подобро од тоа.
Овде збориме за воена моќ и кој е супер сила. Не за комфорот на граѓаните во некое општество.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.610
Поени од реакции
6.036
Не врти зборови јасно ми е што сакаше да кажеш.
Еве пак прочитај се па корегирај се, да не те сфатат и другиве ко мене.

Јас супер-сила го разгледувам низ призма на воена моќ. Толку.
може не треба така, али ја така гледам на проблематиката
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.324
Поени од реакции
79.075
Не врти зборови јасно ми е што сакаше да кажеш.
Еве пак прочитај се па корегирај се, да не те сфатат и другиве ко мене.
да, за воена моќ, не за тоа каква мартадела има у фрижидерот

иди те бара топол поздрав у играчница, остај не тука да збориме малку ние возрасните
јако ми е кога Стефус пишуе за геополитика, неам време да се заебавам со тебе
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.610
Поени од реакции
6.036
Баш си чешитен, и со Русија и со Бугарија славиш.


И Македонците слават денес, чисто колку да знаеш. За нас ова е втор (за да не речам прв) по важност празник после 8ми Септември. Така и ќе остани, сите Македонци знаеме колку е овај празник важен за нас. Фала богу и американската амбасадорка знае колку ни значи - взаемно е.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.324
Поени од реакции
79.075
Баш си чешитен, и со Русија и со Бугарија славиш.


И Македонците слават денес, чисто колку да знаеш. За нас ова е втор (за да не речам прв) по важност празник после 8ми Септември. Така и ќе остани, сите Македонци знаеме колку е овај празник важен за нас. Фала богу и американската амбасадорка знае колку ни значи - взаемно е.
Македонците денес слават у Вратница со Американците.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
https://mk.rbth.com/lifestyle/83282-dali-rusija-e-supersila?fbclid=IwAR2dnTBQJq3DY-cFX-qR3RuErQv1OSmhQshz8sFgOMDQSfz0cnWgJzMCXbQ

Никогаш не ги разбирам дилемите за тоа дали Русија е светска супер-сила, или не е.

Како може да не е светска супер-сила земјата со највеќе нуклеарни боеви глави и втора по број на оперативни н.б.г?
Веројатно критериумот е какво влијание на светската сцена една држава може да изискува.
А по тој критериум... да не се лажеме, Русија е во ранг на Франција, Британија(а може и пониско), што и не е баш нешто нај нај.
Во ред! Имаат нуклеарна тријада... која е исклучиво за самоодбрана! Ама една Естонија им се моча во лице!
Ете имаат огромно влијание во некои Х-стан бившо-советски републики, Сирија, и, и, толку!
(Мислам искрено би сакал да бидат појаки и вистинска контра-тежа на САД, ама реалноста е оваа)
За време на Студената војна имаше баланс на сила и имаше многу брутални прокси војни. Ако некој се скара со некого веднаш едниот бараше подршка од САД а другиот од СССР и се создаваше баланс ама баланс на страдањето. Светот е помирен со една супер сила отколку со 2. Сега е помирно од 1945-1990.
Како помирен е сега светов?!
Па во последниве 30 години имаше повеќе војни него ли целиот период 1945-91!
И секоја војна е брутална!? Јас не знам за некоја фина не-брутална војна...
А балансот е толку изместен, што еден може да прави што сака на сметка на сите други! Тоа што тој понекогаш ќе поддржи една страна не значи дека ќе нема и втора! За војна(и љубов) се потребни двајца.
Барем во периодот на СССР се знаело на кој до кај му сече! Ако некој мрднел повеќе од од што требало веднаш следувала реакција и го враќале кај што му е местото.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.324
Поени од реакции
79.075
Секоја војна е брутална, ама не се сите исто брутални. Ни од далеку.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.610
Поени од реакции
6.036
Македонците денес слават у Вратница со Американците.
хехе, чешитен и вицкаст како и секогаш. Виц на нозе.

Ајде магла сега, одам да отворам најквалитетно темно-рубин Македонско вино за победата НАД Фашизмот.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Секоја војна е брутална, ама не се сите исто брутални. Ни од далеку.
Да во право си! Има војни кој почнуваат во 11 часот откако господата енглези ќе си го испијат чајот, а после ќе си се шамараат со бели ракавици.
Бог да чува каква глупа филозофија направи...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.324
Поени од реакции
79.075
Да во право си! Има војни кој почнуваат во 11 часот откако господата енглези ќе си го испијат чајот, а после ќе си се шамараат со бели ракавици.
Бог да чува каква глупа филозофија направи...
Може да се каже дека сите војни се брутални.
Но има војни со 77 жртви, а има и војни со 75 милиони жртви.
Има војни кои се поблиску до мирот, а има и војни кои се поблиску до пеколот, одколку до овој свет.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Може да се каже дека сите војни се брутални.
Но има војни со 77 жртви, а има и војни со 75 милиони жртви.
Која е таа војна со 75 жртви?! Евентуално преврат на некој тропски остров со 3000 жители?
Само непотребно го изврти муабетот. Сакаше нешто да кажеш како е подобро денес без СССР на светската сцена, ама се изгуби во преводот. @StefusRefus ќе го тагнам овде, оти он уствари ја постави оваа теза, ама го смешав со Берик.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom