Русија - смена во надворешната политика?

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.776
Нема овде да одам во офтопик со размислувања за светскиот поредок, иако се интересни.

Историјата треба да се познава, точно, нели - ако ништо друго тогаш за да не ни се повтори (како што вели Сантајана)
Но сѐ се менува, и затоа мене првенствено ме интересира сегашноста односно модерната историја во последниве децении.

Во сегашноста САД се фактор за нестабилност, фактор за војни, фактор за страдање, несреќи и уназадување на напредокот на човештвото.
Во сегашноста Русија не е тоа.

Ете затоа повеќе ги критикувам САД. Затоа сите треба да ги критикуваме САД.
едит: Фактот дека други држави порано биле тирани, не им дава право на САД да бидат неодговорни тирани. Не во денешно време кога влогот е многу поголем и војните може да се водат со нуклеарно оружје. Не денес кога научно и технолошки можеме да се занимаваме со диверзификација на човечкиот хабитат и со освојување на свемирот каде има и повеќе од доволно ресурси за сите нас. Треба да се мисли и на фактот дека историски е потврдено дека одвреме навреме се случуваат катаклизмични настанати од планетарен ред, и треба да сме свесни дека сите јајца не треба да ни бидат во една кошничка... Главен виновник за запирање на напредокот денес се САД (или поточно тие што ги водат, но на исто му доаѓа).
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.776
Член од
6 август 2011
Мислења
2.067
Поени од реакции
2.344
Внимание. Не за луѓе со слаби нерви!!!!!!!!!!!

Вагнер - приватната армија на Путин.

Ужас.jpg
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.776
Ова треба као нешто да послужи за покажување дека другите држави користат пандан/паралела на Blackwater и десетиците други платенички групации кои работат за САД?

Дали водата е мокра?
Провери па јави ни, преку твитер по можност.



П.С. Минимум бонтон е ставање на вакви графички содржини, во спојлер формат. Ако мора да објаснувам зошто, тогаш џабе ќе објаснувам.
П.П.С. Амерички платеници, помеѓу другото се фатени на дело и овде кај нас, во Арачиново/Голо Насеље/итн. Руски платенеци не.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.308
Поени од реакции
22.593
Ова треба као нешто да послужи за покажување дека другите држави користат пандан/паралела на Blackwater и десетиците други платенички групации кои работат за САД?

Дали водата е мокра?
Провери па јави ни, преку твитер по можност.



П.С. Минимум бонтон е ставање на вакви графички содржини, во спојлер формат. Ако мора да објаснувам зошто, тогаш џабе ќе објаснувам.
П.П.С. Амерички платеници, помеѓу другото се фатени на дело и овде кај нас, во Арачиново/Голо Насеље/итн. Руски платенеци не.

epa taka ni e koga sme koristele bugarski tenkovi... amerive mislele sovetska invazija na nato partnerot :pijanco:
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.731

наводно работи турбо, руско-турскиот ток а Украина е пред банкрот ??
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.074
Поени од реакции
3.225

наводно работи турбо, руско-турскиот ток а Украина е пред банкрот ??
Пааа... не работе баш турбо, Турција склучила договори со Гаспром за солидна количина за доста повисока цена од таа што ја има од Катар (плаќање за бранењето од Саудијците) и лани имаше најмала количина на рускиот гас во последните години,
оваа зборувам за количината испратена за Турција, дали нагоре пуштале повеќе од 50% незнам точно.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.731
Пааа... не работе баш турбо, Турција склучила договори со Гаспром за солидна количина за доста повисока цена од таа што ја има од Катар (плаќање за бранењето од Саудијците) и лани имаше најмала количина на рускиот гас во последните години,
оваа зборувам за количината испратена за Турција, дали нагоре пуштале повеќе од 50% незнам точно.
нагоре мислиш на северен ток, преку Балтик ??
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.074
Поени од реакции
3.225
нагоре мислиш на северен ток, преку Балтик ??
Не, не, по таа цефката до Унгарија што е, Турција не ги трошеше тие 50%, па можеби ги шиткале нагоре.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.776
Пааа... не работе баш турбо, Турција склучила договори со Гаспром за солидна количина за доста повисока цена од таа што ја има од Катар (плаќање за бранењето од Саудијците) и лани имаше најмала количина на рускиот гас во последните години,
оваа зборувам за количината испратена за Турција, дали нагоре пуштале повеќе од 50% незнам точно.
Ова подвлеченото, сигурен си?
Колку кошта да донесеш гас од Катар до Турција, знаејќи дека треба да се утечни во LNG (што може само во специјализирани преработни станици), и да се пренесува во специјални канистри, и со бродови... Сето тоа споредено со гас донесен по гасовод? Не гледам како може катарски гас да биде макар блиску до цената на гас од гасовод... Да беше можно ќе ја преплавеа Европа со арапски гас, што е влажен сон на Пакс Американа.

1615973023799.png
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.074
Поени од реакции
3.225
Ова подвлеченото, сигурен си?
Колку кошта да донесеш гас од Катар до Турција, знаејќи дека треба да се утечни во LNG (што може само во специјализирани преработни станици), и да се пренесува во специјални канистри, и со бродови... Сето тоа споредено со гас донесен по гасовод? Не гледам како може катарски гас да биде макар блиску до цената на гас од гасовод... Да беше можно ќе ја преплавеа Европа со арапски гас, што е влажен сон на Пакс Американа.

Прегледај го приврзокот 288335
што е битно колку кошта ако некој ти ја продава под цена поради заштитата што си му ја дал претходно.
Автоматски споено мислење:

Да не шпекулираме малку подобри бројки за увозот на Турција
https://www.petform.org.tr/en/dogal-gaz-piyasasi/turkiye-dogal-gaz-piyasasi/
Source2010 (bcm)2010 (percent)2019 (million Sm³)2019 (percent)
Russia17,576%46,215,196%33
Iranian7,765%20,47,736%18
Azerbaijan4,521%11,99,585%21
LNG (Algeria + Nigeria + Spot)8,174%21,512,694%28
TOTAL38,036%100,045,211%100,0

Овде имаат добра анализа со цените
https://intellinews.com/turkey-s-q2-natural-gas-import-prices-set-to-rise-talks-launched-on-iran-contract-203189/

The cost of Azerbaijani gas from Shah Deniz I is expected to be around $194 per 1,000 cubic metres in Q2, above the $180 seen in Q1, according to Argus' assessment of Turkey's long-term contract prices.
Russia has already provided a 40% gas price discount for Bulgaria via TurkStream while Serbia will pay around $155 for gas at the Bulgarian border, down from $240.

Due to a decline in average oil prices throughout 2020, Turkey’s gas import price is calculated to decline to $170 in Q1 2021 from $210 in 2020 and $285 in 2019.

Gazprom’s average gas export price stood at $211 in 2019.
Азербеџан мора да си ја плати подршката
Turkey’s gas imports via TANAP have risen to about 1bcm to date in 2021. They were already higher than the 941mn recorded in Q1 2020, Turkish energy minister Fatih Donmez’s suggested in comments on February 11.
Тука пишале дека вкупниот капацитет на руските гасоводи до Турција е 31,5, од кој фактички Турција користи половина од капацитетот
It was in January 2020 that TurkStream, which reaches Turkey via a Black Sea Route from Russia, came online. The project has a total annual capacity of 31.5 bcm.

The first line, with a capacity of 15.75 bcm, supplies gas to Turkey, and the second line, with the same capacity, goes further afield to Bulgaria and beyond in Europe, including Greece, North Macedonia, Romania, Serbia, Bosnia and Herzegovina.

Russia now supplies gas to Turkey via both the TurkStream and the Blue Stream, which also goes undersea to traverse the Black Sea. They have a total capacity of 32 bcm per year.

Russia controls 34% of Europe’s gas market and plans to raise its gas exports to Europe, including Turkey, to 183bcm in 2021 from 179bcm in 2020.
Еве за Гаспром ако ве интересира во која земја по колку продава, само за споредба во УК 59, во Германија 44,9.
https://www.gazprom.com/about/marketing/europe/

И почнале на 1 јануари во Србија и Босна ама уште не се до Унгарија, затоа и на мене ми беше чудно, викам ај не сум ги прочитал најновите вести ама нема .
https://www.gazprom.com/press/news/2021/january/article521930/

И најновите податоци за 2020г, оние погоре се 2019г
https://www.dailysabah.com/business/energy/qatar-us-lng-imports-make-up-for-turkeys-loss-from-iran-in-2020


Nonetheless, Turkey's total natural gas imports increased by 6.5% up to 48.1 bcm compared to 2019.
На Иран му паднал уделот.
Turkey's natural gas imports from Iran dropped 31.2% down to 5.3 billion cubic meters (bcm) last year compared to 2019, according to Energy Market Regulatory Authority (EPDK) data on Friday, while the total gas imports increased with LNG agreements.
Русија продала милијарда повеќе, веројатно последните месеци надокнадиле, ќе ставам табела подолу за увоз преку гасоводите и ЛНГ.
Turkey imported the highest gas volumes from Russia at around 16.2 bcm in 2020. Natural gas imports from the country showed an increase of 6.4% year-on-year.
Азербеџан за 2 милијарди, и те како си платиле
Imports from Azerbaijan rose by 20.5% to reach 11.5 bcm, with the gas flow through the Trans Anatolian Natural Gas Pipeline being the main factor for this increase.
И овие се офајдиле.
Turkey received the highest LNG volumes from Algeria in 2020 at 5.6 bcm, although LNG imports from the country decreased by 1.8% compared to 2019 levels. LNG imports from Nigeria fell by 22.2% down to 1.9 bcm last year compared to the previous year.
И доагаме до Катар кој исто така го качил учеството но и заебаната УСА
Last year, Turkey's spot LNG imports from Qatar grew 32.1% to 3.2 bcm while spot LNG volumes from the U.S. showed a huge 144% increase to 3 bcm.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.776
На Иран му паднал уделот.

Русија продала милијарда повеќе, веројатно последните месеци надокнадиле, ќе ставам табела подолу за увоз преку гасоводите и ЛНГ.

Азербеџан за 2 милијарди, и те како си платиле

И овие се офајдиле.

И доагаме до Катар кој исто така го качил учеството но и заебаната УСА


На крајот на краиштата една работа може да се види: ЛНГ е само фракција од вкупниот увоз на гас, грубо окулу петтина. Не би бил ни толку да не се повластените цени за кои зборуваш.

Муабетот ми е дека Турција е зависна од увозот, и од тие од кои увезува најмногу е најмногу зависна. Затоа ги играат игриве со диверзификација на изворите за увоз, не дека им се исплати. Но сѐ е политика, на пример во САД нафтената индустрија од шкрилци не би ни постоела да не целосно субвенционирана од државата (а субвенционирана е пошто се користи како политичко и економско оружје за контрола на цената на нафтата, и пошто цел свет ја плаќаме субвенцијата, пошто сме приморани да го користиме доларот како петровалута и резервна валута). Но дигресирам (иако само навидум). :)
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.074
Поени од реакции
3.225
На крајот на краиштата една работа може да се види: ЛНГ е само фракција од вкупниот увоз на гас, грубо окулу петтина. Не би бил ни толку да не се повластените цени за кои зборуваш.

Муабетот ми е дека Турција е зависна од увозот, и од тие од кои увезува најмногу е најмногу зависна. Затоа ги играат игриве со диверзификација на изворите за увоз, не дека им се исплати. Но сѐ е политика, на пример во САД нафтената индустрија од шкрилци не би ни постоела да не целосно субвенционирана од државата (а субвенционирана е пошто се користи како политичко и економско оружје за контрола на цената на нафтата, и пошто цел свет ја плаќаме субвенцијата, пошто сме приморани да го користиме доларот како петровалута и резервна валута). Но дигресирам (иако само навидум). :)
Јас само реплицирав дека турски тек расурал, а он уште не работи ни со половина капацитет.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.776
Не знам, ама знам дека капацитетот постои. Сега ако се користи делумно, утре може да се искористи целосно, така?

Големата слика е важна.
Северен тек. Северен тек 2. Јужен тек... Целосно е заобиколена целта на Пакс Американа за запирање на извозот на енергенси кон Европа, природен гас пред сѐ.

Најконкретно Украина е заобиколена и го јаде немиен за амбициите на неколку полотичари/марионети кои националните интереси ги продадоа за сопствени... Барем ние од Македонија би требало да разбереме, не сме многу во многу различна положба.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.731
Не знам, ама знам дека капацитетот постои. Сега ако се користи делумно, утре може да се искористи целосно, така?

Големата слика е важна.
Северен тек. Северен тек 2. Јужен тек... Целосно е заобиколена целта на Пакс Американа за запирање на извозот на енергенси кон Европа, природен гас пред сѐ.

Најконкретно Украина е заобиколена и го јаде немиен за амбициите на неколку полотичари/марионети кои националните интереси ги продадоа за сопствени... Барем ние од Македонија би требало да разбереме, не сме многу во многу различна положба.

привршува, а Бајден 24/7 се заканува на изведувачите на работите со санкции
 

Kajgana Shop

На врв Bottom