Русија - смена во надворешната политика?

Член од
9 јули 2018
Мислења
777
Поени од реакции
638
Никој ич и русиве се тотално безопасни и немаат никакво влијание надвор од Русија. Штом неможат една братска Србија и Грција да ги задржат никој не ги есапи за ништо. Само за паради ги бива да покажуваат какви ракети имале а во 21 век влијание не се купува со ракети туку со кеш и дипломатија. Кога ќе успее Русија да стави санкции на некоја голема ЕУ земја и да добие поддршка за тоа од некоја друга сериозна земја тогаш ќе стане некој фактор.
Да особено Грција и потенцирано на задржи. Земјата која што од 52 е во НАТО, од 45 после поделбата во Јалта е под западно влијане, од турско е ослободена од Британија... Точно за нив има основа за задржување.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Да особено Грција и потенцирано на задржи. Земјата која што од 52 е во НАТО, од 45 после поделбата во Јалта е под западно влијане, од турско е ослободена од Британија... Точно за нив има основа за задржување.
Mене ми е што и тука го потбуцнуваат народов директно и индерекно преку Палчо,Бачев... Или превземи нешто конкретно и машки или не доливај бензин во огнот. Нека оди тој новиот амбасадор сега да тегне уши по ВМРО и СДС и нека покаже сила, ако неможе нека си ќути и нека не потпалува за ние да го јадеме повеќе и така веќе го јадеме.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.531
Поени од реакции
11.603
Mене ми е што и тука го потбуцнуваат народов директно и индерекно преку Палчо,Бачев... Или превземи нешто конкретно и машки или не доливај бензин во огнот. Нека оди тој новиот амбасадор сега да тегне уши по ВМРО и СДС и нека покаже сила, ако неможе нека си ќути и нека не потпалува за ние да го јадеме повеќе и така веќе го јадеме.
Ако под "тој новиот амбасадор" мислиш на новиот руски амбасадор во Македонија, зошто би требало рускиот амбасадор да тегне уши по партии кои никогаш не биле про-руски и речиси секогаш биле про-НАТО и про-ЕУ ?

Амбасадорот на Руската Федерација ги застапува интересите на својата држава и на нејзините граѓани кои живеат и/или работат во државата во која рускиот амбасадор ја извршува својата дипломатска мисија.

За разлика од американскиот амбасадор, чија што работа е да дава амин на политиките на велепредавниците - како и некои други странски амбасадори во Македонија - рускиот амбасадор си ги гледа интересите на неговата држава и на неговите сограѓани.

Што се однесува до анти-руските партии во било која држава, работата на рускиот амбасадор е` да ги заштити сопствените сограѓани кои живеат и/или работат во државата во која амбасадорот ја извршува својата дипломатска мисија, од таквите анти-руски елементи. Тука завршува работата на рускиот амбасадор, што секако е` за пофалба, во споредба со некои други луѓе кои себеси се претставуваат како дипломати, а всушност секојдневно си ги пикаат носевите во внатрешната и домашната политика на Македонија.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Ако под "тој новиот амбасадор" мислиш на новиот руски амбасадор во Македонија, зошто би требало рускиот амбасадор да тегне уши по партии кои никогаш не биле про-руски и речиси секогаш биле про-НАТО и про-ЕУ ?

Амбасадорот на Руската Федерација ги застапува интересите на својата држава и на нејзините граѓани кои живеат и/или работат во државата во која рускиот амбасадор ја извршува својата дипломатска мисија.

За разлика од американскиот амбасадор, чија што работа е да дава амин на политиките на велепредавниците - како и некои други странски амбасадори во Македонија - рускиот амбасадор си ги гледа интересите на неговата држава и на неговите сограѓани.

Што се однесува до анти-руските партии во било која држава, работата на рускиот амбасадор е` да ги заштити сопствените сограѓани кои живеат и/или работат во државата во која амбасадорот ја извршува својата дипломатска мисија, од таквите анти-руски елементи. Тука завршува работата на рускиот амбасадор, што секако е` за пофалба, во споредба со некои други луѓе кои себеси се претставуваат како дипломати, а всушност секојдневно си ги пикаат носевите во внатрешната и домашната политика на Македонија.
Епа ако сакаат да имаат влијание и да се светска сила како што сакаат да бидат ќе тегнат уши како што прават сите. Ни една светска империја не станала империја без тегнење на уши. Тогаш нека не го лажат народов преку Јанко и компанија дека они го земаат балканов готово и луѓево се палат овде.[DOUBLEPOST=1533659654][/DOUBLEPOST]Тоа ти е исто како 5 души да ме истепаат и да дојде некој уживај утре 20 души со тебе сме ќе ги претепаме. И јас идам така полн со жар во очиве за освета со 20 луѓе позади мене и кога ќе стигнам до тие 5 што ме натепале да се свртам и да видам дека сум сам и пак да ме натепаат повеќе од првиот пат. Е тоа не ни треба воопшто.
 
Последно уредено:
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Слабо е влијанието на Русија во Македонија. Треба да биде многу појако. Вака ништо не правиме. Не изедоа ш.иптарите и америте.

Не знам дали претседателот може да им даде да отворат воена база на наша територија или тоа иде преку премиерот?

Мендух Тачи јавно и директно пред 2-3 дена се закани со војна ако не помине референдумот. А индиректно се заканија и Али Ахмети и Пендаровски.

Рамуш Харадинај вчера им се закани и на Србите дека ако чепнат дури и мал дел од Косово, ќе има војна.

Русите под итно тука треба да дојдат. Но не да дојдат амбасадори, премиери и тн. туку војската да дојде.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Слабо е влијанието на Русија во Македонија. Треба да биде многу појако. Вака ништо не правиме. Не изедоа ш.иптарите и америте.

Не знам дали претседателот може да им даде да отворат воена база на наша територија или тоа иде преку премиерот?

Мендух Тачи јавно и директно пред 2-3 дена се закани со војна ако не помине референдумот. А индиректно се заканија и Али Ахмети и Пендаровски.

Рамуш Харадинај вчера им се закани и на Србите дека ако чепнат дури и мал дел од Косово, ќе има војна.

Русите под итно тука треба да дојдат. Но не да дојдат амбасадори, премиери и тн. туку војската да дојде.
Еве Јанко вика ќе дојделе и ќе ги исфрлеле сите од собрание и него за премиер ќе го поставеле. Јавно на ТВ дебати ова го зборува. Нема смисла да го пали народот за џабе.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.531
Поени од реакции
11.603
Епа ако сакаат да имаат влијание и да се светска сила како што сакаат да бидат ќе тегнат уши како што прават сите. Ни една светска империја не станала империја без тегнење на уши. Тогаш нека не го лажат народов преку Јанко и компанија дека они го земаат балканов готово и луѓево се палат овде.

Тоа ти е исто како 5 души да ме истепаат и да дојде некој уживај утре 20 души со тебе сме ќе ги претепаме. И јас идам така полн со жар во очиве за освета со 20 луѓе позади мене и кога ќе стигнам до тие 5 што ме натепале да се свртам и да видам дека сум сам и пак да ме натепаат повеќе од првиот пат. Е тоа не ни треба воопшто.
Русија си го има потребното влијание таму каде што и` е потребно и важно, а нус производ од Втората Светска Војна и од распаѓањето на Југославија, како што е` Фиромистан, воопшто не е приоритет за Русија.

Еве каде и како Русија си ги тера своите интереси.

Руски гас, германски проблем

Јанко Бачев беше позер на пвеводбениците, па откако го откачија се обидува да глуми позер на Русија. Мој совет ти е` да не обрнуваш многу внимание на неговите приказни и бајки за деца.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Русија си го има потребното влијание таму каде што и` е потребно и важно, а нус производ од Втората Светска Војна и од распаѓањето на Југославија, како што е` Фиромистан, воопшто не е приоритет за Русија.

Еве каде и како Русија си ги тера своите интереси.

Руски гас, германски проблем
Јас ги имам отпишано одавна но ме нервира што го палат народот дека само што не стапнала црвената армија на улиците во Скопје, И се сомневам дека имаат некаква поврзаност со Кремљ.
 
Член од
9 јули 2018
Мислења
777
Поени од реакции
638
Mене ми е што и тука го потбуцнуваат народов директно и индерекно преку Палчо,Бачев... Или превземи нешто конкретно и машки или не доливај бензин во огнот. Нека оди тој новиот амбасадор сега да тегне уши по ВМРО и СДС и нека покаже сила, ако неможе нека си ќути и нека не потпалува за ние да го јадеме повеќе и така веќе го јадеме.
Тебе ти беше дека Русија е блиска со Бугарија и Грција па дури и спомена задржување на Грција кој никогаш не била под руско влијание. Мене ми е да ја искористиме ситуацијата непријателот на нашите непријатели да стане наш пријател. За таа цел потребно е подржка од народот и соодветно политичари кои ќе ја престават на народот таа опција. Во моментов сдс и дпне се седнати во скутот на куроглавиот тотем од кале и тој јако им ги стегнал ма..њ..та, и секое скривнување од неговиот вектор значи кастрација за истите. Е сега на Русија и останува или преку тие про-руски партии полека да навлегуваат и по секоја цена да го спречат напикувањето на Македонија во НАТО, или како што пишал Marick14
да испратат војска, но ова е нереално во ваква ситуација, е сега ако во комшии стане војна па се преточи кај нас и русите интервенираат во тој случај евентуално е можно таквото сценарио.[DOUBLEPOST=1533663919][/DOUBLEPOST]
Русија си го има потребното влијание таму каде што и` е потребно и важно, а нус производ од Втората Светска Војна и од распаѓањето на Југославија, како што е` Фиромистан, воопшто не е приоритет за Русија.
Не знам дали го гледаше документарецот-дебатата државата Македонија, таму друго се коментира. Македонија ако се покажа нај слабата алка по патот турски поток и заради неа делимично пропадна засега, тогаш и те како е интерес за нив.
Јанко Бачев беше позер на пвеводбениците, па откако го откачија се обидува да глуми позер на Русија. Мој совет ти е` да не обрнуваш многу внимание на неговите приказни и бајки за деца.
Има повеќе теории за кого одработува. Најмалку 4 се.
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
10.531
Поени од реакции
11.603
Јас ги имам отпишано одавна но ме нервира што го палат народот дека само што не стапнала црвената армија на улиците во Скопје, И се сомневам дека имаат некаква поврзаност со Кремљ.
Е па нека не те нервира, ретко кој коментира на темава дека слуша што рекол Јанко Бачев и дека му верува на зборовите.

Јанко Бачев и Единствена Македонија се обидуваат да глумат патриоти на сметка на коматозната состојба во која се` наоѓа пвеводбеничко-пензионерската партија од одржувањето на редовните локални избори во октомври 2017 па наваму.

Доколку пвеводбениците гласаат за менување на уставното име на Македонија во Собранието, тогаш Јанко Бачев и Единствена Македонија можат да се обидат да профитираат од најновото заедничко велепредавство на плавите жолтици и на пвеводбениците.

Но дури и да освојат по некој поен, биди сигурен дека Јанко Бачев и Единствена Македонија никогаш нема да бидат фактор на македонската политичка сцена - освен ако навистина добиваат помош и поддршка од Кремљ, а јас лично не верувам во тоа.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.619
Поени од реакции
26.134
Многу е тешко, скоро и невозможно Русија воено да интервенира тука, пред да избие некаков воен конфликт, дури и да реагира, нема да биде отворена реакција, туку ќе биде прокси интервенција слична на онаа во Украина, со Гиркин и њему слични, но многу конкретна и доста умешна имајќи во предвид дека во Македонија нема сериозна воена сила (вклучително и УЧК) која може да се спротивстави на таква интервенција, а ние не сме влезени сеуште во НАТО. Доколку Стрелков успее да инсталира влада, што е доста веројатно дека би успеал, тогаш официјална Македонија би побарала помош од Русија и така натаму...Но вакво едно сценарио би било доста скапо за Русија, пошто ќе следат посериозни санкции одма после овој чекор. Прашање е дали во моментов Русија е спремна на тоа....

Иначе јас не би ја потценил Русија.... доколку се донесе одлука за ваква интервенција, не гледам зошто не би успеала... Но тука има и други непознати кои што ние не ги гледаме, а си ги знаат само големите.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.531
Поени од реакции
11.603
Многу е тешко, скоро и невозможно Русија воено да интервенира тука, пред да избие некаков воен конфликт, дури и да реагира, нема да биде отворена реакција, туку ќе биде прокси интервенција слична на онаа во Украина, со Гиркин и њему слични, но многу конкретна и доста умешна имајќи во предвид дека во Македонија нема сериозна воена сила (вклучително и УЧК) која може да се спротивстави на таква интервенција, а ние не сме влезени сеуште во НАТО. Доколку Стрелков успее да инсталира влада, што е доста веројатно дека би успеал, тогаш официјална Македонија би побарала помош од Русија и така натаму...Но вакво едно сценарио би било доста скапо за Русија, пошто ќе следат посериозни санкции одма после овој чекор. Прашање е дали во моментов Русија е спремна на тоа....

Иначе јас не би ја потценил Русија.... доколку се донесе одлука за ваква интервенција, не гледам зошто не би успеала... Но тука има и други непознати кои што ние не ги гледаме, а си ги знаат само големите.
Се согласувам дека Русија не е за потценување, но во Македонија нема политичари кои би побарале воена помош од Русија како што тоа го направи на пример Сирија во 2015 година.

Кога Србија би и` дозволила на Русија да изгради воени бази на нејзина територија, Русија би станала воен фактор на Балканот, и во такви околности Македонија би можела да побара воена помош од Русија преку Србија.

Но ниту Русија делува како да е заинтересирана за таков потег, ниту македонските ѓубриња од луѓе наречени политичари - кои речиси од прв до последен се крстат во НАТО и во ЕУ - воопшто би биле заинтересирани за барање помош од Русија.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Еве Јанко вика ќе дојделе и ќе ги исфрлеле сите од собрание и него за премиер ќе го поставеле. Јавно на ТВ дебати ова го зборува. Нема смисла да го пали народот за џабе.
Јанко и Миленко се едни од луѓето што највеќе ги мразам. Јанко пред недела дена седеше во Дежа Ву во Аеродром и му се доближи улично куче и го удри. Гнаса смрдлива. Не знам како никој го сега не го истепал.

Ако дојдат Русите тука, тој меѓу првите ќе го јаде. Тој е платеник на Грујо и Мијалков. А Грујо и Мијалков играат за Америте.

Наместо премиер да не го стават во шахта да гние....[DOUBLEPOST=1533677714][/DOUBLEPOST]
Русија си го има потребното влијание таму каде што и` е потребно и важно, а нус производ од Втората Светска Војна и од распаѓањето на Југославија, како што е` Фиромистан, воопшто не е приоритет за Русија.

Еве каде и како Русија си ги тера своите интереси.

Руски гас, германски проблем

Јанко Бачев беше позер на пвеводбениците, па откако го откачија се обидува да глуми позер на Русија. Мој совет ти е` да не обрнуваш многу внимание на неговите приказни и бајки за деца.
Кој е руски играч во Македонија ако не е Бачев?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.531
Поени од реакции
11.603
Јанко и Миленко се едни од луѓето што највеќе ги мразам. Јанко пред недела дена седеше во Дежа Ву во Аеродром и му се доближи улично куче и го удри. Гнаса смрдлива. Не знам како никој го сега не го истепал.

Ако дојдат Русите тука, тој меѓу првите ќе го јаде. Тој е платеник на Грујо и Мијалков. А Грујо и Мијалков играат за Америте.

Наместо премиер да не го стават во шахта да гние....
На погрешниот Јанко мислиш.

Јанко Бачев е тој кој тврди дека ако неговата партија Единствена Македонија некогаш дојде на власт, ќе работи на подобрување на односите со Русија и евентуално влегување во воен и/или економски сојуз со Русија.

Јанко Илковски и Миленко Неделковски од друга страна, си ги имаа своите 5 минути во македонскиот етер, денес можат само да глумат лудило без нивните редовни пвеводбенички гости.

Кој е руски играч во Македонија ако не е Бачев?
Нема руски играчи во Македонија.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.619
Поени од реакции
26.134
Се согласувам дека Русија не е за потценување, но во Македонија нема политичари кои би побарале помош од Русија како што тоа го направи на пример Сирија во 2015 година.

Кога Србија би и` дозволила на Русија да изгради воени бази на нејзина територија, Русија би станала воен фактор на Балканот, и во такви околности Македонија би можела да побара воена помош од Русија преку Србија.

Но ниту Русија делува како да е заинтересирана за таков потег, ниту македонските ѓубриња од луѓе наречен политичари - кои речиси од прв до последен се крстат во НАТО и во ЕУ - воопшто би биле заинтересирани за барање помош од Русија.
Не реков да бара некој воена помош од Русија, ниту пак Русија официјално би интервенирала во Македонија.... Прочитај поубаво, Русите би можеле да интервенираат во случај на воен конфликт преку прокси инсталации попут Гиркин... Пошто во Македонија не постои сериозна воена сила која би можела да се спротивстави на ваква една инсталација, Гиркин би можел да инсталира на власт проруски политичар. Одкога, условно кажано би се случило тоа, тогаш официјална Македонија би побарала од Русија официјална помош ....

Но прашањето е зошто Русија би го направила тоа.... за Турскиот тек? Па доколку Русија влезе во Македонија, тогаш рачунајте ја Грција исклучена од Турскиот тек, а на Бугарија јас не би типувал многу... Друга причина освен статешкото присуство не гледам, а такво стратешко присуство многу кошта, додуша ние сме мал народ и би коштале помалце од, да речеме Србија...


ЕДИТ:
Би се поправил во делот дека не постои сериозна воена сила која би се спротивставила.... заборавив на Балканскиот Калифат...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom