Русија - смена во надворешната политика?

Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Тебе ти беше дека Русија е блиска со Бугарија и Грција па дури и спомена задржување на Грција кој никогаш не била под руско влијание. Мене ми е да ја искористиме ситуацијата непријателот на нашите непријатели да стане наш пријател. За таа цел потребно е подржка од народот и соодветно политичари кои ќе ја престават на народот таа опција. Во моментов сдс и дпне се седнати во скутот на куроглавиот тотем од кале и тој јако им ги стегнал ма..њ..та, и секое скривнување од неговиот вектор значи кастрација за истите. Е сега на Русија и останува или преку тие про-руски партии полека да навлегуваат и по секоја цена да го спречат напикувањето на Македонија во НАТО, или како што пишал Marick14
да испратат војска, но ова е нереално во ваква ситуација, е сега ако во комшии стане војна па се преточи кај нас и русите интервенираат во тој случај евентуално е можно таквото сценарио.[DOUBLEPOST=1533663919][/DOUBLEPOST]
Не знам дали го гледаше документарецот-дебатата државата Македонија, таму друго се коментира. Македонија ако се покажа нај слабата алка по патот турски поток и заради неа делимично пропадна засега, тогаш и те како е интерес за нив.

Има повеќе теории за кого одработува. Најмалку 4 се.
Се појави од никаде-нигде. Им се сили и на сдсШ и на дпШне. Кој би можел да му стои зад грб?
Треба да има јака позадина штом го прави ова, а другиве не му враќаат.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.500
Поени од реакции
11.565
Се појави од никаде-нигде. Им се сили и на сдсШ и на дпШне. Кој би можел да му стои зад грб?
Треба да има јака позадина штом го прави ова, а другиве не му враќаат.
Не е точно дека Јанко Бачев се појавил од никаде-нигде, со години им позираше на пвеводбениците за да го мери пулсот на потенцијалните незадоволни гласачи.

Сега од никаде-нигде започна со неговата лажна про-руска ориентација, но во ништо друго не е новитет и/или новајлија.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.572
Поени од реакции
26.094
Се појави од никаде-нигде. Им се сили и на сдсШ и на дпШне. Кој би можел да му стои зад грб?
Треба да има јака позадина штом го прави ова, а другиве не му враќаат.
Бачев е разознавач аналитичар, а не е баш и непознат во политиката... Излегуваше од време на време со политички анализи... Човекот е poker-face.... и затоа им е доста одвратен на луѓето...
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Е ајде, за кој игра Јанко Бачев?
Не е Западот, не е Русија, кој е?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.572
Поени од реакции
26.094
Е ајде, за кој игра Јанко Бачев?
Не е Западот, не е Русија, кој е?
Немоеш да знаеш... Никад не би тргнал ниедна опција од овие... Јас еднаш реков, замисли Русија го плаќа Заев, за да направи све да не влеземе во НАТО.... Јас мислам дека Заев тоа и го прави со овој циркус... :)
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Немоеш да знаеш... Никад не би тргнал ниедна опција од овие... Јас еднаш реков, замисли Русија го плаќа Заев, за да направи све да не влеземе во НАТО.... Јас мислам дека Заев тоа и го прави со овој циркус... :)
Русија да го плаќаше Заев или Грујо, до сега и двајцата ќе беа обесени. Америте нема да дозволат да си играат така со нив. Што се Заев и Грујо за нив, пи*кин дим.

Да не испаде трета страна дека го финансирала Бачев. Во Африка пепел направи таа трета страна сега скоро на изборите во една држава.
Ќе излезе изненадување за многу ако се они позади ова.

И ете ако не е Русија, што бараше улта националистот Дугин на средба со Бачев во Македонија?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.572
Поени од реакции
26.094
Русија да го плаќаше Заев или Грујо, до сега и двајцата ќе беа обесени. Америте нема да дозволат да си играат така со нив. Што се Заев и Грујо за нив, пи*кин дим.
pa eve go zaev, sve prai za da ne vlezeme vo nato... ovoj neuspeh sto ke mu se desi ke ne oddaleci od nato zasekogas....

americki igrac toa ne go prai... dvoen igrac mi izgleda deka e...
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
pa eve go zaev, sve prai za da ne vlezeme vo nato... ovoj neuspeh sto ke mu se desi ke ne oddaleci od nato zasekogas....

americki igrac toa ne go prai... dvoen igrac mi izgleda deka e...
Направив едит горе. Зошто Дугин дојде во Македонија и баш на средба со Бачев?
Сите знаеме кој е Дугин...

А Заев тешко дека игра на две карти. Ќе заврши како Гадафи. Ќе го решат за еден ден.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Направив едит горе. Зошто Дугин дојде во Македонија и баш на средба со Бачев?
Сите знаеме кој е Дугин...

А Заев тешко дека игра на две карти. Ќе заврши како Гадафи. Ќе го решат за еден ден.
Дугин и Савин беа Охрид недела дена наводно им ги тренираа новите кадри за политичко делување.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.572
Поени од реакции
26.094
Направив едит горе. Зошто Дугин дојде во Македонија и баш на средба со Бачев?
Сите знаеме кој е Дугин...

А Заев тешко дека игра на две карти. Ќе заврши како Гадафи. Ќе го решат за еден ден.
defokus be.... go nasle magareto i mu stavaat samar... i amerive mirni, gledaat kogo osamarile i se smejat, a od drugata strana "nivniot" covek pravi gluposti koi nikad ne bi pominale kaj narodot... i ete nato fest fijasko....bojkotot, najava za katastrofa.....

koj e sega ruski platenik?

baska najavi za destabilizacija ako ne pomine referendumot... samo na rusija i i odgovara destabilizacija vo mk...
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.730
Поени од реакции
9.770
Не реков дека нема докази, не знам како го заклучи тоа. Јас едноставно побарав да ми ја докажеш балтичката надмоќност спрема СССР. Ти тврдиш дека биле надмоќни на тебе е да докажеш.

Инаку Москва, Ленинград и Киев биле исто дел од Советскиот Сојуз не само Централна Азија.
Случајно налетав на сликава и ме потсети на темава и дискусијата од пред неколку страни. Нат Гео 1976...прочитај делот за Естонија, појасно неможе да биде :) Доволно е да видиш каде се денес без СССР, каков напредок имаат балтичките тигри, доволно е да го посетиш Талин. Не е дека немаат проблеми сеуште, Русите се на пример 50% од Талин и живеат во сиромашните квартови со commie blocks итн. ама споредено со остатокот од СССР ти е утопија. Естонија има просечна плата над 1000 евра со страшно развиен ИТ сектор, дигитално т.е. е-државјанство, личната карта им е со чип и ги има сите податоци како здравствена историја на личноста, со неа гласаат преку Интернет итн. И тогаш за време на СССР и сега беа и се светлосни години пред сите, вклучувајќи ја и Русија и посебно Киев и Украина со просечна плата помала од Молдавија.

 
Последно уредено:
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
defokus be.... go nasle magareto i mu stavaat samar... i amerive mirni, gledaat kogo osamarile i se smejat, a od drugata strana "nivniot" covek pravi gluposti koi nikad ne bi pominale kaj narodot... i ete nato fest fijasko....bojkotot, najava za katastrofa.....

koj e sega ruski platenik?

baska najavi za destabilizacija ako ne pomine referendumot... samo na rusija i i odgovara destabilizacija vo mk...
Дестабилизацијај не е одговара на Русија. Нема да поминува Јужен Тек/Турски Тек ако има дестабилизација. Ако има кај нас, ќе има и во другите соседни држави. Тоа не му одговара на западот, а не и одговара ни на Русија. Дестабилизација им одговара само на ш.иптарите за да се одвојат и на НАТО за да им помогнат.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.572
Поени од реакции
26.094
Дестабилизацијај не е одговара на Русија. Нема да поминува Јужен Тек/Турски Тек ако има дестабилизација. Ако има кај нас, ќе има и во другите соседни држави. Тоа не му одговара на западот, а не и одговара ни на Русија. Дестабилизација им одговара само на ш.иптарите за да се одвојат и на НАТО за да им помогнат.
Турски тек нема да поминува никако во моментов... Грција изигра за САД и ги расипа односите со Русија, еве си протеруваат дипломати...

Единствено нешто што сега и останува на Русија да го игра, е да ја држи Македонија надвор од НАТО. Е сега за да се постигне тоа, треба да се земе вистинскиот играч... Пошто Јанко Бачев има улога на кловн и најверојатно служи за дефокус останува да се побара човекот кој највеќе допринесува да Македонија остане надвор од НАТО... Тоа сигурно не е Бачев....

Е сега ако гледаме како се води НАТО кампањата, каков е договорот што се гура на сила со Грција и како е поставено прашањето, кое е споено со прашањето дали сме за НАТО и ЕУ, фијаското на референдумот би било одговор дека народот е против Евро-атланските интеграции.

Тоа би значело дека досегашниот пат на Македонија кон ЕУ и НАТО се поништува.... Значи Заев ќе остане запаметен по тоа што го одиграл клучниот чекор со кој го постигнал тоа и не фрлил во прегратка на Путин.

Следно што ќе се случи после неуспешен референдум е дестабилизација која ќе ја предизвика Албанскиот фактор, во кој ќе се вмеша Рускиот фактор со прокси инсталации и ќе ја придобие Македонската страна што дефакто е сеуште мнозинство во државата, ќе инсталира проруска влада и ќе направи од државава скап Руски сателит.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.239
Поени од реакции
78.860
да, Заев е човекот на Путин
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Турски тек нема да поминува никако во моментов... Грција изигра за САД и ги расипа односите со Русија, еве си протеруваат дипломати...

Единствено нешто што сега и останува на Русија да го игра, е да ја држи Македонија надвор од НАТО. Е сега за да се постигне тоа, треба да се земе вистинскиот играч... Пошто Јанко Бачев има улога на кловн и најверојатно служи за дефокус останува да се побара човекот кој највеќе допринесува да Македонија остане надвор од НАТО... Тоа сигурно не е Бачев....

Е сега ако гледаме како се води НАТО кампањата, каков е договорот што се гура на сила со Грција и како е поставено прашањето, кое е споено со прашањето дали сме за НАТО и ЕУ, фијаското на референдумот би било одговор дека народот е против Евро-атланските интеграции.

Тоа би значело дека досегашниот пат на Македонија кон ЕУ и НАТО се поништува.... Значи Заев ќе остане запаметен по тоа што го одиграл клучниот чекор со кој го постигнал тоа и не фрлил во прегратка на Путин.

Следно што ќе се случи после неуспешен референдум е дестабилизација која ќе ја предизвика Албанскиот фактор, во кој ќе се вмеша Рускиот фактор со прокси инсталации и ќе ја придобие Македонската страна што дефакто е сеуште мнозинство во државата, ќе инсталира проруска влада и ќе направи од државава скап Руски сателит.
Како ќе ја направат таа дестабилизација?
Преку Комити?
Тие веќе немаат никаква поддршка. А и испукана пушка се. Од Тврдокорни толку беше.
Обичните ш.иптари нема да прават дестабилизација, освен ш.иптарските навивачки групи. Но и тие не се толку моќни да направат дестабилизација.
Главните за правење дестабилизација се во затвор, а тоа се пола од приведените/затворените од пучот во Собрание.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom