Русија бара објаснување од Бугарија во врска со американскиот штит

ACER

=Сандокан=
Член од
14 мај 2008
Мислења
193
Поени од реакции
7
Mислам дека амерканците се откажуваат од ракетен штит пошто увидоа дека руските ракети не преставуваат никаква опасност. Поради големата криза и беспарица последните 20 години рускиот ракетен систем не е во оперативна функција. Поголема опасност се северна кореа и иран отколку русија. И да излета по некое чудо некоја ракета од руски силос ќе се распадне самата во воздух.

Хахахаха колку си замо за жалење хахахахах........ не бе срце се откажаа дека им фуфка, и ти тоа го знаеш... признај.
 
S

smart ass

Гостин
Има логика.
По сплет на околности Русија како одмазда решава да го испорача s-300 на Иран

Израелците брзаат да ја посетат Москва

Израелците ги боли стапот ако Иран добие С-300.

Знаеш зошто-оти Иран веќе има верзии на истиот....ова е само параноја кај русите оти знаат дека антиракетниот штит колку толку гарантира сигурност...

Бугарите нема шо да им објаснуваат на русите Бугарија е членка на НАТО-ако русите имаат проблем нека кукаат пред торкото(ОООбамаа).

Видиш разлика кај Arrow имаме лансирање на една ракета иии БИНГО.

Кај С-300 стандардно се лансираат две ракети кон една мета и тоа зголемува Пх.

Инаку не му треба на Иран С-300...

Нека ги средат ирачките сухои,миражи....и таман ќе имаат авијација која ќе може да се спротивстави на америте...(уствари и тоа џабе Б-2-ќе ги уништи уште пред да полетаат:wink:)

:pos2::pos2::pos2:

Ќе има ракетен штит колку што ќе имаше во Полска и Чешка...:pos2:
Хуман...решено е..ЌЕ ИМА.

Времето ќе покаже каде ќе биде лоциран.


Mислам дека амерканците се откажуваат од ракетен штит пошто увидоа дека руските ракети не преставуваат никаква опасност. Поради големата криза и беспарица последните 20 години рускиот ракетен систем не е во оперативна функција. Поголема опасност се северна кореа и иран отколку русија. И да излета по некое чудо некоја ракета од руски силос ќе се распадне самата во воздух.
Кој те лаже????

Баш мнооогу пари одат за одржавање на силосите...нешто што не си знаел приближно 70% од Рускиот нуклеарен потенцијал е ВО СИЛОСИ т.е ICBM

Со Старт договоро,русите онеспособија 50 сетина подморници...така да остатокот е за тупољев и оскар(страв и трепет за америте).

Аха, кога? 2120?

Хуман русија не е закана Нит за САД нит за ЕУ...

Нели гледаш се пазарат околу Иран.

хинт-санкции во замена за за одложување на поставувањето на штитот.
 
Член од
20 март 2009
Мислења
100
Поени од реакции
2
"Nashiot petrol e pod vashite pesaci", taka bea kazali amerikancite na Saddam Hussein. Sega amerikanskiot petrol e pod iranskite pesaci. Cel svet e sfera na jizneni interesi na SAD. Rusia ima jizneni interesi vo Bugaria, koia e poblizo do toplite moreta. Tolku mnogu ruski vojnici umrea vo bugarskata zemlia. Rusite nema da ostanat samo kako gledalci. Bugarija e kako boxing partner na velikite sili.
 
Член од
8 декември 2009
Мислења
26
Поени од реакции
2
Разполагането на американса ПРО во Бугариja има и плусове и минуси.
Плус е че Бугариja става важен партнер за САД, сголемува се тежеста и на международна сцена.
Минуси: автоматски ставаме цел на руските ракети, а то хич не е добро:nesum:

http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=377405

Като отговор на САД, Русија сака да инсталира свои тактически ракети во Приднестровието /Молдова/.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.343
Поени од реакции
79.159
Mислам дека амерканците се откажуваат од ракетен штит пошто увидоа дека руските ракети не преставуваат никаква опасност. Поради големата криза и беспарица последните 20 години рускиот ракетен систем не е во оперативна функција. Поголема опасност се северна кореа и иран отколку русија. И да излета по некое чудо некоја ракета од руски силос ќе се распадне самата во воздух.
И тука доаѓа мојата омилена поговорка: Што је баби мило, то јој се снило.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.813
Поени од реакции
8.422
Бугарија е дел од НАТО и ЕУ. Плус е независна држава и има право да решава што и како ке прави на своја територија.

Исто како што Русија има право да решава колку и по која цена ке продава гас на пример.

Да не ја зголемат цената за „ракетноштитните“ држави следното зимо?

Не треба да се стравува дек Русија ке ги нападне тие држави, иако сто посто ке станат цел местата каде се распоредени ракетите.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Хахахаха колку си замо за жалење хахахахах........ не бе срце се откажаа дека им фуфка, и ти тоа го знаеш... признај.
Ако им беше страв о руски ракети - ќе инсталираа.
До сега Американците покажаа дека се газди на планетата.
Кога во 63 Русите кои беа тогаш комуњари и имаа огромна армија и голем тазе нуклеарен потенцијал и варшавски договор кој опфаќаше повеќе европски земји сакаа да инсталираат нуклеарно оружје на Куба, Американците му забранија и му наредија да си заминат итно од Куба и Русите ги послушаа. Нурнаа главите подвиткаа опашот собраа парталите и си заминаа а на Куба до ден денес остана голема Американска воена база. Денес Американците соборуваат ракети со боинзи и сите амерички патнички авиони ќе имаат ласери со кои ќе можат да соборат ракета авион или сателит.

http://news.google.com/news?hl=en&oq=&q=Laser+Jet+Blasts+Ballistic+Missile&um=1&ie=UTF-8&ei=RWB6S6exIcvK4gb-uJ3ICg&sa=X&oi=news_group&ct=title&resnum=1&ved=0CA4QsQQwAA

Инаку интересно е што русите толку многу се противат на амерички АНТИ ракетен штит. Панично бараат од земјите да не се инсталира. Зарем е тој толку добар и ефикасен да преставува смртна закана за Русите? Па тое е одбрамбено оружје, то е исто ко да бараш војник или полицаец да не носи панцир?!
Шо толку Русите се испотресени ако некоја земја стави американски штит против ракети??
 

ACER

=Сандокан=
Член од
14 мај 2008
Мислења
193
Поени од реакции
7
Обајсними сеа ти дете мало ЗОШТО ШТИТОТ НЕ Е СТАВЕН а го најавуваат уште баба ми ко се муваше со дедо ми ЗОШТО???
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.813
Поени од реакции
8.422
Ако им беше страв о руски ракети - ќе инсталираа.
До сега Американците покажаа дека се газди на планетата.
Кога во 63 Русите кои беа тогаш комуњари и имаа огромна армија и голем тазе нуклеарен потенцијал и варшавски договор кој опфаќаше повеќе европски земји сакаа да инсталираат нуклеарно оружје на Куба, Американците му забранија и му наредија да си заминат итно од Куба и Русите ги послушаа. Нурнаа главите подвиткаа опашот собраа парталите и си заминаа а на Куба до ден денес остана голема Американска воена база. Денес Американците соборуваат ракети со боинзи и сите амерички патнички авиони ќе имаат ласери со кои ќе можат да соборат ракета авион или сателит.
А Американците ги тргнаа своите ракети од Турција во 64та по истиот договор и не извршија инвазија на Куба. И волкот сит и овците на број

Инаку интересно е што русите толку многу се противат на амерички АНТИ ракетен штит. Панично бараат од земјите да не се инсталира. Зарем е тој толку добар и ефикасен да преставува смртна закана за Русите? Па тое е одбрамбено оружје, то е исто ко да бараш војник или полицаец да не носи панцир?!
Шо толку Русите се испотресени ако некоја земја стави американски штит против ракети??
Мислам дека има три причини.

Прво што ако се почне со една-две батерии тоа отвора преседан така што еден ден теоретски може да има доволно за да ја неутрализира евентуалната Руска распаљотка со сите сили и со тоа да и даде на САД можност за прв удар без страв од одмазда, или намален страв (веројтно нема да ги пресретнат ракетите кои ке одат кон деловита на САД населени со повеке црнци и Мексиканци) а тоа Русите ке ги натера на развивање нови технологии за да балансираат и ете ти нова трка во наоружување.

Второ, УСА мртва ладна го прекрши договорот кој го потпиша со СССР со кој се предвидува забрана на антибалистички проектили.

Трето, зошто да не се бунат ако можат да дигаат џева? Секако дека е малку безвезе што се бунат, пошто ке треба уште мноооогу време дур не се изгради систем кој ке може да пресретне десет илјади балистички проектили (да не збориме за оние испалени од подморници кои ке испалат позади штитот), али финтата е каде се разместени. Да не си помислат новите НАТО членки дека одеднаш може да се рчкаат со Русите?

Него кој ги шиша, нема да се тепаат никогаш Русите и Америте, само дигаат тензија за полесно да си ги бркаат интересите.

А знае ли некој во случај ете Иран да испали ракета и истата да се пресретне од анти-балистички проектил испален од Бугарија што ке се деси? Каде ке падне боевата глава? Мислам дека не може да експлодира али ако се распадне нуклеарното полнење па да се рашири низ Балканот како „валкана бомба“?

Ебати филмот ако падне на некоја прдеж земја што нема везе со тоа.
 
Член од
21 јануари 2008
Мислења
83
Поени од реакции
5
Edno malo objasnuvanje za Bugarite ovde...

Citam komentari Bugarija e clenka na NATO, Bugarija e vo EU, Bugarija nema vrska so Rusija bla, bla,bla...

Prvo, treba da vi bide jasno deka antiraketniot stit nema vrska so Iran. Amerika ima strav od Rusija i saka da se zastiti od nea vo slucaj Rusija da saka vo nesto da ja spreci USA. Mnogu dobro znaeme deka site vojni sto gi vodi USA se za biznis, a ne od sto tie se grizat za covekovi prava negde vo Avghanistan ili Iraq. Nikoj ne e budala da gine za nekoj drug.

Ako e za odbrana od Iran, zosto ne gi stavaat sistemite vo nekoja druga drzava kako Italija, Spanija, Portugalija, Francija...? Zatoa sto tamu nemaat sansi. A zosto? Zatoa sto sekoja normalna drzava znae sto znaci toa, vo slucaj USA da zavojuva so Rusija, prvi na udar se radarite i raketnite sistemi sto znaci deka ke se raketira taa drzava.

Vtoro, ne gledate li kako USA ja bira lokacijata za antiraketniot stit? Prvo gi izbraa Ceska i Polska. Slucajno? Ne. Site znaat kolku Cesite i Poljacite ja mrazat Rusija i USA znaese deka koga Rusija ke se buni CZ i PL za inaet ke prifatat. Sega ja odbraa Bugarija koja nemoze da gi odbie zatoa sto "USA ke im bide prijatel", "USA ke bide sojuznik na Bugarija" i sl. Toa ne pali kaj postarite clenki na EU.

Cuknete ja glavata malku.
 
Член од
26 јануари 2010
Мислења
149
Поени од реакции
7
Edno malo objasnuvanje za Bugarite ovde...

Citam komentari Bugarija e clenka na NATO, Bugarija e vo EU, Bugarija nema vrska so Rusija bla, bla,bla...

Prvo, treba da vi bide jasno deka antiraketniot stit nema vrska so Iran. Amerika ima strav od Rusija i saka da se zastiti od nea vo slucaj Rusija da saka vo nesto da ja spreci USA. Mnogu dobro znaeme deka site vojni sto gi vodi USA se za biznis, a ne od sto tie se grizat za covekovi prava negde vo Avghanistan ili Iraq. Nikoj ne e budala da gine za nekoj drug.

Ako e za odbrana od Iran, zosto ne gi stavaat sistemite vo nekoja druga drzava kako Italija, Spanija, Portugalija, Francija...? Zatoa sto tamu nemaat sansi. A zosto? Zatoa sto sekoja normalna drzava znae sto znaci toa, vo slucaj USA da zavojuva so Rusija, prvi na udar se radarite i raketnite sistemi sto znaci deka ke se raketira taa drzava.

Vtoro, ne gledate li kako USA ja bira lokacijata za antiraketniot stit? Prvo gi izbraa Ceska i Polska. Slucajno? Ne. Site znaat kolku Cesite i Poljacite ja mrazat Rusija i USA znaese deka koga Rusija ke se buni CZ i PL za inaet ke prifatat. Sega ja odbraa Bugarija koja nemoze da gi odbie zatoa sto "USA ke im bide prijatel", "USA ke bide sojuznik na Bugarija" i sl. Toa ne pali kaj postarite clenki na EU.

Cuknete ja glavata malku.
Prvo toa e politika nema tuka prijateli ljubov i dr.Vtoro zemi edin globus i togava ke vidis zosto ne Francija ili Portugalija :)
 

ACER

=Сандокан=
Член од
14 мај 2008
Мислења
193
Поени од реакции
7
Ете да прифатиме дека целиот проект за антиракетен штит е само заштита од Иран, Ами што ќе направат ако Америка и Нато ако влезат во конфликт со Русија?
 
Член од
26 јануари 2010
Мислења
149
Поени од реакции
7
Ете да прифатиме дека целиот проект за антиракетен штит е само заштита од Иран, Ами што ќе направат ако Америка и Нато ако влезат во конфликт со Русија?
Az ne sakam vo mojata zemja da ima raketen stit.No ne poradi strav ot Rusija a po skoro ot terorizam.Toa bi napravilo Bulgarija vozmozna cel na muslimanski fundamentalisti.
 
Член од
8 декември 2009
Мислења
26
Поени од реакции
2
Edno malo objasnuvanje za Bugarite ovde...

Citam komentari Bugarija e clenka na NATO, Bugarija e vo EU, Bugarija nema vrska so Rusija bla, bla,bla...

Prvo, treba da vi bide jasno deka antiraketniot stit nema vrska so Iran. Amerika ima strav od Rusija i saka da se zastiti od nea vo slucaj Rusija da saka vo nesto da ja spreci USA. Mnogu dobro znaeme deka site vojni sto gi vodi USA se za biznis, a ne od sto tie se grizat za covekovi prava negde vo Avghanistan ili Iraq. Nikoj ne e budala da gine za nekoj drug.

Ako e za odbrana od Iran, zosto ne gi stavaat sistemite vo nekoja druga drzava kako Italija, Spanija, Portugalija, Francija...? Zatoa sto tamu nemaat sansi. A zosto? Zatoa sto sekoja normalna drzava znae sto znaci toa, vo slucaj USA da zavojuva so Rusija, prvi na udar se radarite i raketnite sistemi sto znaci deka ke se raketira taa drzava.

Vtoro, ne gledate li kako USA ja bira lokacijata za antiraketniot stit? Prvo gi izbraa Ceska i Polska. Slucajno? Ne. Site znaat kolku Cesite i Poljacite ja mrazat Rusija i USA znaese deka koga Rusija ke se buni CZ i PL za inaet ke prifatat. Sega ja odbraa Bugarija koja nemoze da gi odbie zatoa sto "USA ke im bide prijatel", "USA ke bide sojuznik na Bugarija" i sl. Toa ne pali kaj postarite clenki na EU.

Cuknete ja glavata malku.
Така е, но сепак мислам дека фаjдата е повеке.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom