Романи чиешто дејство е сместено во Скопје?

Дискусија во форумот 'Уметност, литература, јазик' започната од divaliga, 27 февруари 2019.

 1. divaliga

  divaliga

  Член од:
  27 февруари 2019
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  1
  Здраво на сите,

  ве молам препорачајте ми романи чие дејствие се одвива во Скопје. Патем, да не се од Томислав Османли, бидејќи ги имам прочитано.

  Благодарам однапред!
   
  На brnjomkd му/ѝ се допаѓа ова.
 2. gurman2

  gurman2

  Член од:
  16 декември 2012
  Мислења:
  1.421
  Допаѓања:
  937
  Плавевски пишува за Скопје, поточно за Ново Маало
   
  На Anco му/ѝ се допаѓа ова.
 3. BilboBaggins

  BilboBaggins

  Член од:
  1 март 2010
  Мислења:
  5.111
  Допаѓања:
  7.597
  Зора зад аголот
   
 4. Zlatikevichius

  Zlatikevichius Human... or at least - trying to be

  Член од:
  17 октомври 2011
  Мислења:
  6.772
  Допаѓања:
  13.911
  Собирачи на пепел - Давор Стојановски
  Одбројување и (делумно, 2/3 од романот) Вишнова хроника - Фросина Пармаковска
   
  На Anco и Вокерка им се допаѓа ова.
 5. nekojtamu

  nekojtamu

  Член од:
  27 декември 2011
  Мислења:
  370
  Допаѓања:
  240
  Повеста "Улица" од Славко Јаневски. Скопје пред Втората светска војна.

  Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
   
  На Anco и Вокерка им се допаѓа ова.
 6. Saladin

  Saladin

  Член од:
  5 февруари 2007
  Мислења:
  9.889
  Допаѓања:
  10.310
  Улиците што ги нема - Оливера Ќорвезироска.
  Ц, ц, ц, ц...
  Edit: Ова се кратки раскази.
   
  На Anco и Вокерка им се допаѓа ова.
 7. Kangchenjunga

  Kangchenjunga

  Член од:
  20 јули 2014
  Мислења:
  2.355
  Допаѓања:
  5.616
  Очи со боја на чевли oд Петар Андоновски.
   
  На Anco и Saladin им се допаѓа ова.
 8. Вокерка

  Вокерка Модератор

  Член од:
  29 јануари 2006
  Мислења:
  6.207
  Допаѓања:
  4.456
  Скоро сѐ од Данило Коцевски, хроничарот на Скопје.
  „Вечно сегашно време“ и „Невидливи љубови“ на Владимир Јанковски.
  „Единаесет жени“ на Снежана Младеновска – Анѓелков.
   
  На Anco, Zlatikevichius и #samurai# им се допаѓа ова.

Сподели преку: