Ролан Гарос 2021(30.05-13.06.2021)

Шампион мажи?

  • Надал

    Гласови: 24 44,4%
  • Ѓоковиќ

    Гласови: 23 42,6%
  • Циципас

    Гласови: 3 5,6%
  • Тим

    Гласови: 3 5,6%
  • Зверев

    Гласови: 1 1,9%

  • Вкупно гласачи
    54
Статус
Затворена за нови мислења.

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.977
Поени од реакции
55.047
greshka si skroz deka sum se otkazal od Djovak,se otkazav od diskusii so takvi ninji kako tebe,nit imam kondicija,nit nervi nit vreme
Памтам дека имаше такви постови каде полека полека се тргаш од Новак. Еве и Манчестер ти нашол такво мислење.

Не сум нинџа ја брате, кловн сум... да не речам Џокер. djoker хехе :D
 

Trent Alexander Arnold

Stamford Bridge, Fulham Road, London, UK, SW6 1HS
Член од
30 јули 2020
Мислења
914
Поени од реакции
4.145
Сега идеме на Вимблдон по 20ка. А после... што биде нека биде!

Ајмоооооооо !!!!
 

Trent Alexander Arnold

Stamford Bridge, Fulham Road, London, UK, SW6 1HS
Член од
30 јули 2020
Мислења
914
Поени од реакции
4.145
1623641532540.png

1623641557863.png

1623641654098.png

1623641681844.png

1623641698210.png


1623641719989.png

1623641738762.png


1623641809252.png



Next one: Wimbledon

IDEMOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11111

:kruna: :cool: :coffee: :gjavol: :uzi::zloo: :ајнапиво: :zver: :tvg: :kafence: :LOL: :cuc: :ljubove: :вонзем: :giggle: :motorce:



Novak Djokovic and Rafael Nadal have met 58 times, including in all four Grand Slam finals, an Open-Era record for head-to-head meetings between male players, and Djokovic leads 30–28.

Novak Djokovic and Roger Federer have faced each other 50 times and Djokovic currently leads 27–23.


Weeks at No. 1

1
Novak Djokovic (SRB)☆
324
2
Roger Federer (SUI)
310
3
Pete Sampras (USA)
286
4
Ivan Lendl (TCH)
270
5
Jimmy Connors (USA)
268
6
Rafael Nadal (ESP)
209

Фала, чао и пријатно.

:zver:
 
Последно уредено:
Член од
23 август 2010
Мислења
38.137
Поени од реакции
107.443
imam samo edna greshka napraveno,a taa e deka Nadalcho posle 2019 nema da osvoi slem.
Една огромна лага. Да не барам сега постови кај што викаше после РГ 2014 дека Надал е готов и дека пензија не му бега, колената ќе му се распаднеле, немало никад слем да освои, особено не вон РГ итн итн.

Нема везе, сите имаме некои грешни прогнози и не е тоа страшно, страшно е што некои луѓе се дрзнуваат да прават шеги на сметка на Ноле, Рафа и Федерер после се она што тројцата го имаат направено за тенисот и спортот воопшто. Не знам како може некој после мечот во петокот, епски најепски што можеше да биде, да пишува: ПУШИ НАДАЛ, ЧЕШАЈ СИ ГО ГАЗОТ и остали бљувотини. Кажете ми еден скандал поврзан со овие тројца, ЕДЕН ЕБАН СКАНДАЛ? Нема така? Јас сум неизмерно среќен што живеам во нивна ера и што се рол модел за милиони деца во светот. Искача Киргиос после пораз и вика не ми е до тенис моментално, а од друга страна Рафа освојува ГС титула и искача на прес вика дека мора повеќе да тренира за да биде конкурентен на следниот слем. Не знам за вас ама јас на моите деца ќе им раскажувам за овие тројца лудаци, ќе им ги претставувам како рол модел за било што во животот. А вие што плукате и пишувате глупи коментари едноставно засрамете се.

П. С. Честитки за сите Нолевци, остана уште да ги освои Вимблдон и УС Опен и официјално да го угаси тенисот.
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
745
Поени од реакции
922
za mene najubav tenis za gledanje e RF....no, Novak e mashina i dominira i statisticki i sekako... uste ednash RG i site po 3 pati :eek:
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.216
Поени од реакции
41.345
Еве тука викаш дека не го есапиш дури пасе трева и дека имаш нови идоли. :D
Тој период тоа беше 95% од фан базата на Новак, забега стварно еден период бајаги и многу иритираше со работите надвор од теренот, доста тоа се одрази врз неговите резултати и игра. Сеа актуелно му е со оној босанскион индијана џонс да иде на тоа измислената пирамида у Босна и да се глупира.

Нееегооо види ги бе бројкиве позади него, покрај фактот што ги освоил сите слемови барем 2 пати, истото и со мастерсите, што го прават единствен во историјата, покрај фактот што има најмногу недели ко број 1, има и други мајндфак бројки

- Лани се израмнил со Сампрас, 6 години да заврши една сезона како број 1
- Федерер го држи рекордот со 224 победи над топ 10 играчи, Новак во моментов има 222, што значи ова сигурно паѓа во иднина
- После 30та година, Новак го освојува 7миот слем на 34 години, Надал има 6, Федерер 4 ( ви текнува на аргументите на времето за староста на Федерер и да сме ги виделе Надал и Новак на тие години ? Епа еве ... )
- Во 21ви век, само еден тенисер успеал да ги освои првите 2 слема во годината, погодувате ... два пати тоа го направил само Новак

Ова од една страна е импресивно али од друга и забегано, мислам и Надал некако индиректно посочи на ова пред некој месец, дека Новак е опседнат со успесиве и бројкиве. Новак фаќа некоја насока која не само што ќе го направи најдобриот тенисер у историјата, иако веќе комотно може да се каже дека е зашо подобар нема, туку и како спортист ќе биде еден од најголемите во историјата. Звучи лудо ама така е, а мене ко фан веќе ми понудил све, ова сега на РГ со Надал и титулава е само шлаг на торта, тоа беше the ultimate challenge и него го реализираше конечно, ама забеганиот сеа ќе иде на олимпијада, Вимблдон а ако го пратиш по интервјуава, практично е решен да иде на сите 4 слема во годината. Лудост и опседнатост, ама па не можам да му замерам, затоа е тоа што е на крајот од денот, глупо би било да отстапува од онаа формула која му носи успеси.

Срле луди, преиритантна појава, ама бабанов израснал прав шампион, право чудо е од овие простори да искочи нешто вакво, можда па баш зашто е ваков папак Срле, Новак да е ова што е, богзнае ко мал како го челичел, на 5 години на тв има изјавено Новак дека сака да е број 1 во тенисот, он тој мајндсет си го има поставено уште у градинка и работи на истиот уште од најрана возраст. Искрено се надевам еден ден ќе излезе асална документарка за Новак, има доста материјал тука за да се напраи топ документарец, знам дека на крајов од годинава ќе искочи нешто вакво ама богзнае каков ќе биде квалитетот на истото.

Абе тоа што го кажа цел тениски свет е свесен веќе 10 години наназад, физички нарочито со Надал и Новак никој не може да се носи, ама работата сеа е што овој водеше 2-0 и у втор сет не се ни измори толку со оглед на тоа каков беше Новак, 2 пати го брејкна, 56% освоени поени на втор сервис.

Циципас вчера фејлна дебело, не зашто изгуби после 2-0, туку зашто после втор сет и таков ветер у грб он од ниво потребно за освојување на слем кое го имаше напраи трансфер на ниво на играч кој не е ни во топ 20 моментално у тенисот. Он ништо не играше после втор сет, секој сегмент од играта, буквално секој, дупло накај тродупло му падна. Не верувам дека толку беше изморен бар не у трет сет, дали психа,дали стварно повреда, не знам, што и да е, језиво накај срамно беше, нула агресивност имаше, нула напади, само префрлаше и му спарингуваше на Новак а беше на сет до победа, неколку ситуации за напад со форхенд имаше а он само префрлаше.

Пре би рекол дека е психички проблемов, му влезе Новак у глава после првиот брејк у трет сет и го парализираше, го поремети ко оној Мусети идиотот кој предаде не зашо бил повреден туку зашо не знаел веќе како да му земе гејм на Новак, едноставно го измести психички а типот исто водеше 2-0. Од земање на 2 сета до тоа да не знаеш како да земеш гејм. За таква работа би му лупнал казна да сум организатор на ваков турнир али ај тоа друга тема на муабет е, поентата ми е дека и на Циципас му се десија некои претумбации во глава за да после тоа и уморот го дотолчи. Фала му шо е ваква мифка за сеа, Вавринка ова го добиваше у 3 или 4. :)
 
Последно уредено:

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Циципас вчера фејлна дебело, не зашто изгуби после 2-0, туку зашто после втор сет и таков ветер у грб он од ниво потребно за освојување на слем кое го имаше напраи трансфер на ниво на играч кој не е ни во топ 20 моментално у тенисот. Он ништо не играше после втор сет, секој сегмент од играта, буквално секој, дупло накај тродупло му падна. Не верувам дека толку беше изморен бар не у трет сет, дали психа,дали стварно повреда, не знам, што и да е, језиво накај срамно беше, нула агресивност имаше, нула напади, само префрлаше и му спарингуваше на Новак а беше на сет до победа, неколку ситуации за напад со форхенд имаше а он само префрлаше.

Пре би рекол дека е психички проблемов, му влезе Новак у глава после првиот брејк у трет сет и го парализираше, го поремети ко оној Мусети идиотот кој предаде не зашо бил повреден туку зашо не знаел веќе како да му земе гејм на Новак, едноставно го измести психички а типот исто водеше 2-0. Од земање на 2 сета до тоа да не знаеш како да земеш гејм. За таква работа би му лупнал казна да сум организатор на ваков турнир али ај тоа друга тема на муабет е, поентата ми е дека и на Циципас му се десија некои претумбации во глава за да после тоа и уморот го дотолчи. Фала му шо е ваква мифка за сеа, Вавринка ова го добиваше у 3 или 4. :)
Не ги гледав последните 2 сета бидејќи почна терминот да се поклопува со фудбалот. Моја претпоставка е дека проблемот е 90% психички бидејќи дојде на само еден чекор до освојување на првата слем титула, поточно само еден сет. Со истиот проблем се соочи и Саша на УС Опен 2020 во финалето против Тим, се сеќавате одеднаш почна да ги чеша топките, наместо да игра на начинот кој му донесе водство од 2-0 во сетови.

Тенисот е страшно тежок спорт од ментална перспектива, го кажувам од искуство бидејќи го играм 10-тина години, од кои последните 2 години чат пат играм и по некој рекреативен турнир. Мозокот функцонира поразлично кога играш важни поени, најлесните топки одеднаш стануваат најтешки кога е најважно да ги погодиш, а уште ако додадеме дека играш против играч кој е за нијанса подобар, или можеби само поискусен и посмирен, резервираноста во ударите може да стане се поголема и варијацијата на самодоверба, недостаток на концентрација може да те уништи. Ова го кажувам за смешно ниво на натпреварувања, замислите како сето тоа изгледа во тенискиот крем.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.505
Поени од реакции
62.324
Абе тоа што го кажа цел тениски свет е свесен веќе 10 години наназад, физички нарочито со Надал и Новак никој не може да се носи, ама работата сеа е што овој водеше 2-0 и у втор сет не се ни измори толку со оглед на тоа каков беше Новак, 2 пати го брејкна, 56% освоени поени на втор сервис.

Циципас вчера фејлна дебело, не зашто изгуби после 2-0, туку зашто после втор сет и таков ветер у грб он од ниво потребно за освојување на слем кое го имаше напраи трансфер на ниво на играч кој не е ни во топ 20 моментално у тенисот. Он ништо не играше после втор сет, секој сегмент од играта, буквално секој, дупло накај тродупло му падна. Не верувам дека толку беше изморен бар не у трет сет, дали психа,дали стварно повреда, не знам, што и да е, језиво накај срамно беше, нула агресивност имаше, нула напади, само префрлаше и му спарингуваше на Новак а беше на сет до победа, неколку ситуации за напад со форхенд имаше а он само префрлаше.

Пре би рекол дека е психички проблемов, му влезе Новак у глава после првиот брејк у трет сет и го парализираше, го поремети ко оној Мусети идиотот кој предаде не зашо бил повреден туку зашо не знаел веќе како да му земе гејм на Новак, едноставно го измести психички а типот исто водеше 2-0. Од земање на 2 сета до тоа да не знаеш како да земеш гејм. За таква работа би му лупнал казна да сум организатор на ваков турнир али ај тоа друга тема на муабет е, поентата ми е дека и на Циципас му се десија некои претумбации во глава за да после тоа и уморот го дотолчи. Фала му шо е ваква мифка за сеа, Вавринка ова го добиваше у 3 или 4. :)
Не се слагам. Новак го крена нивото на игра до таму каде што Циципас не може да се носи со Новак. Едноставно, преголема разлика во квалитет. И тука веќе ништо не се прашуваше гркот. Сите поени ги диктираше Новак.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.137
Поени од реакции
107.443
Моја претпоставка е дека проблемот е 90% психички бидејќи дојде на само еден чекор до освојување на првата слем титула, поточно само еден
Не дека нема улога психичкиот дел али ова вчера беше и физички колапс. Еве нека ти кажат Џонтра и Урко што им реков при 2-0 во сетови, ако брејкне прв Ноле у трет сет толку е со мечот. Циципас го гледав цел турнир, страшни физички кризи имаше после сет, сет и пол до два, со Медо и Ѕверев особено. Тоа Новак не го простува, впрочем затоа он и Надал се најдобри, нивото не им паѓа како што одминува мечот, напротив, го креваат нивото се повеќе и повеќе.

Така да ова вчера беше микс од физички колапс, психичка надмоќ и играчки квалитет во корист на Новак. Јебига, тоа е одраз на сув квалитет, затоа е невозможно да го добиеш на три добиени сета.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
1.926
Поени од реакции
1.214
Една огромна лага. Да не барам сега постови кај што викаше после РГ 2014 дека Надал е готов и дека пензија не му бега, колената ќе му се распаднеле, немало никад слем да освои, особено не вон РГ итн итн.

Нема везе, сите имаме некои грешни прогнози и не е тоа страшно, страшно е што некои луѓе се дрзнуваат да прават шеги на сметка на Ноле, Рафа и Федерер после се она што тројцата го имаат направено за тенисот и спортот воопшто. Не знам како може некој после мечот во петокот, епски најепски што можеше да биде, да пишува: ПУШИ НАДАЛ, ЧЕШАЈ СИ ГО ГАЗОТ и остали бљувотини. Кажете ми еден скандал поврзан со овие тројца, ЕДЕН ЕБАН СКАНДАЛ? Нема така? Јас сум неизмерно среќен што живеам во нивна ера и што се рол модел за милиони деца во светот. Искача Киргиос после пораз и вика не ми е до тенис моментално, а од друга страна Рафа освојува ГС титула и искача на прес вика дека мора повеќе да тренира за да биде конкурентен на следниот слем. Не знам за вас ама јас на моите деца ќе им раскажувам за овие тројца лудаци, ќе им ги претставувам како рол модел за било што во животот. А вие што плукате и пишувате глупи коментари едноставно засрамете се.

П. С. Честитки за сите Нолевци, остана уште да ги освои Вимблдон и УС Опен и официјално да го угаси тенисот.
kaj be tolku se vrati,kaj 2014, podocna beshe.Da,aj pred kolku godini ne znam tochno,ama bev ubeden deka Nadalcho teshko ke se vrati i deka slem teshko ke osvoi.I da,pishav pogore,zgreshiv,Rafa me demantira.Ama ne pogreshiv kaj najvaznoto,ushte od 2012 pa navamu koga se grizevme i jadevme po forumov,deka Djovak ja pishuvashe,ja pishuva i ke ja pishuva teniskata istorija.Ultimativna teniska mashina.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.216
Поени од реакции
41.345
Не се слагам. Новак го крена нивото на игра до таму каде што Циципас не може да се носи со Новак. Едноставно, преголема разлика во квалитет. И тука веќе ништо не се прашуваше гркот. Сите поени ги диктираше Новак.
Прв сет и втор сет, мечот во Рим, кога Циципас игра на свое највисоко ниво може да му нанесе штета на Новак на оваа подлога, и лани му се врати после 2-0, 5 сета играа.
Новак крена ниво во однос на втор сет, првиот го изигра сосем солидно не е дека ден и ноќ разлика имаше од трет и прв сет, али тогаш Циципас имаше игра која му овозможи да парира добро и да го добие тој сет. Умор во прашање не е конкретно за третиот сет, први 2 сета не се истроши многу нарочито не после вториот сет, проблемот е од психолошка природа а еве читам дека и неговата баба умрела 5 минути пред финалето така да и ова играло улога сигурно.

Имаше огромен пад веќе во трет сет он, тука заморот многу не влијаеше зашто не се истроши значително после 2 сета игра, краток втор кој лесно го доби, во неговата глава беше проблемот, дури и да си заморен после 2 саати игра значително, таков пад не е типичен ради умор. Поентата ми е дека ако психички беше јак и не попуштеше на тој план, имаше изгледни шанси да добие јер 2-0 имаше у сетови. Секако правам муабет за трет сет стриктно, и победа од 3-0, после тој сет тоа беше тоа, све зависеше само од 1 човек на теренот. Aли ете, и смрт у фамилија чим имал, повлекуем за муабетите дека е мифка и слично, сјебан момент било ова за него.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom