Рок музика и рокерски бендови

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
virtuala напиша:
Од новиве рок групи 90 % се комерцијала. Јас рокот го подразбирам во оние оригинални групо како Квин, Лед Зепелин, Дип Парпл, Бед Компани, Хендикс и сл
немој у никој случај да ги заборавиш AC/DC :twisted:
 
V

VirtualA

Гостин
Фала богу :twisted: Мислам тој период 70 & 80 и по некој од 90. А денес групиве што се оформени, шо ги даваат на МТВ се нешо као хај скул рок :lol: :lol:
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
Гижо напиша:
virtuala напиша:
Од новиве рок групи 90 % се комерцијала. Јас рокот го подразбирам во оние оригинални групо како Квин, Лед Зепелин, Дип Парпл, Бед Компани, Хендикс и сл
немој у никој случај да ги заборавиш AC/DC :twisted:
ama starite...BON SCOTT is GOD so his real name is BON GOD!!! :lol:
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
LouWeed напиша:
ama starite...BON SCOTT is GOD so his real name is BON GOD!!! :lol:

мене ми се закон и Бон Скот и Брајан Џонсон (иако повеќе го симпатишем овој вториов)

нема моментот додека ја слушам (For those about to rock) We Sallute you а да не се наежам, преубава песна
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
LouWeed, сигурен сум дека го знаеш и ова, ме интересира од кога Zak Wylde свири со Ozzy?
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
Гижо напиша:
LouWeed, сигурен сум дека го знаеш и ова, ме интересира од кога Zak Wylde свири со Ozzy?
1988 za albumot...NO REST FOR THE WICKED....prethodniot gitarist RANDY RHOADS zagina vo tragicna soobrakjana (nesto so padnat avion...kolku pamtam...)
 

Wolf Pack

ThE ChieF
Член од
24 јули 2005
Мислења
783
Поени од реакции
5
Рок е најбогата музика што може да постои.
Се почнува со Pink Floyd - они ја направија транзицијата од тие 50-те до модерната музика, кралеви са нема шо. Потоа од 60-те и 70-те бендови како The Doors, Beatles, Jimi Hendrix Experience, Cream, Led Zeppelin, Alice Cooper, Black Sabbath, Santana, Rolling Stones, Van Halen, Motorhead, Blue Oyster Cult, AC/DC, Deep Purple, Aerosmith ја појачија малку сцената, па излезе она "head-bangers". 80-те беше исто така легендарно, со излавањето на хард н хеви бендови со брз стил на рифови и солос како Iron Maiden, Slayer, Sepultura, Metallica, Pantera, Megadeth, Meshuggah, па нешто продолжи во 90-те како COC, SevenDust, Lamb Of God, SoulFly, Mudvayne, RATM, Marylin Manson....уфффф знам дека пуно забравив.

А за овие као nirvana, green day, тоа е од срање по-срање, само ја растурија сцената во мојта генерација :evil: Дојдоа за 15 минути, 2 корда свират само, пеат како женки и јавно изјавиа дека сакат да го сменат стилот на рок (као head-bangers i toa). :x :evil: :x :evil:
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
Wolf Pack напиша:
Рок е најбогата музика што може да постои.
Се почнува со Pink Floyd - они ја направија транзицијата од тие 50-те до модерната музика, кралеви са нема шо. Потоа од 60-те и 70-те бендови како The Doors, Beatles, Jimi Hendrix Experience, Cream, Led Zeppelin, Alice Cooper, Black Sabbath, Santana, Rolling Stones, Van Halen, Motorhead, Blue Oyster Cult, AC/DC, Deep Purple, Aerosmith ја појачија малку сцената, па излезе она "head-bangers". 80-те беше исто така легендарно, со излавањето на хард н хеви бендови со брз стил на рифови и солос како Iron Maiden, Slayer, Sepultura, Metallica, Pantera, Megadeth, Meshuggah, па нешто продолжи во 90-те како COC, SevenDust, Lamb Of God, SoulFly, Mudvayne, RATM, Marylin Manson....уфффф знам дека пуно забравив.

А за овие као nirvana, green day, тоа е од срање по-срање, само ја растурија сцената во мојта генерација :evil: Дојдоа за 15 минути, 2 корда свират само, пеат како женки и јавно изјавиа дека сакат да го сменат стилот на рок (као head-bangers i toa). :x :evil: :x :evil:
ja mislam deka sve od elvis i od bluesot pocnuva.......nisto protiv pink floyd kralevi se ama i oni se pojavija pokasno....
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
Wolf Pack напиша:
А за овие као nirvana, green day, тоа е од срање по-срање, само ја растурија сцената во мојта генерација :evil: Дојдоа за 15 минути, 2 корда свират само, пеат како женки и јавно изјавиа дека сакат да го сменат стилот на рок (као head-bangers i toa). :x :evil: :x :evil:

ubavo se si kaza, ama na kraj usra, bolje nisto da ne napisa
 

Wolf Pack

ThE ChieF
Член од
24 јули 2005
Мислења
783
Поени од реакции
5
Гижо тоа е мојто мислење братка, нели збореме за рок тука? :wink:

LouWeed, нели Елвис почна у 50-те, затоа Floyd го пренеси стилот на денешниве бендови. Motown, James Brown, Bob Dylan, B.B. King, Clapton исто така имат јака инфлуенција од блус-от на рок.
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
Wolf Pack напиша:
Гижо тоа е мојто мислење братка, нели збореме за рок тука? :wink:
абе добро, и моето мислење беше дека заеба на крајот, ама морам така да реагирам затоа што кога ги спомна нирвана ме удри у срце, како може Мудвејн да ти се свиѓаат повеќе од нирвана, а верувам дека уопште не го поштуваш гранџот, голема штета
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
pink floyd postojat od 1966......prviot album e od 67..........ima mnogu drugi bandovi sto isto soundot od 50 go prenesuvat....the who,the cream,hawkwind,black sabbath,manfred mann....deka tie bea del od edna nova scena sto se prosirila nis anglija i vo taa scena isto pink flod spagjat.....
 

Wolf Pack

ThE ChieF
Член од
24 јули 2005
Мислења
783
Поени од реакции
5
Добро бе момци, одма се наљутивте нешто, ајт трк на гробот на Кобаин да плачете по него со други гранџ фанови и да се тешете дека уште е жив и еден од најдобрите на сите времиња :lol: :lol: :lol:
Охх мори Македонијоооо, кои трендови ојделе кај тебе мила моја :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom