Ритуали и адети

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
Da prasham: Kolku imate adet da praktikuvate i primenuvate adeti vo zivotot? LoL! I koe e vasheto gledanje na istite? Onaka, edna opshta standardizacija na sekojdnevniot zivot, pr. kafeto trebalo da se drzi so desna raka, koga vleguvash nekade prv pat da odnesesh chokolado so leshnici(za da se ebat poveke od taa kuka. LoL!), koj e posleden toj gi sobira chashite(ova e vo kancelarija ka nas).... potoa imate nekoj postari adeti: koga idele na pat obavezno nekoj in istural voda posle niv(so lesno da im ide patot), koga zetot ja zemal nevestata trebalo od tripati da pogodi jabolko na drvo so pushka(kolku bil rpecizen) ili nekoj takvi raboti.
Znachi NE neshto shto go pravite od sueverie, tuku neshto shto go pravite radi vas ete taka da vi bide poubavo na dushata i da si postavite nekoi lichni vashi normi i pravila na zivenje!
I kazete nekoj vash ritual, moze ke izgleda ubavo pa i nekoj drug ke go prifati!
Temava ja postavuvam ponesen od toa shto denes, ete radi shto go zatvorile Mozart(kafich vo Gostivar), ne mozam da si obavam eden moj mnogu ubav adet: Malo makijato vo golema sholja so ladno mleko i Coca Cola so vesnik nadvor na masa, sekoe utro koga sum tuka na teren!
Znachi koga neshto vakvo ke mi se prekrshi se osekam kako decata da mi gi ukrale. hehe...:nesvest:
 
Член од
28 март 2007
Мислења
81
Поени од реакции
6
Moze i gresam no mislam deka temava e za vo opsti muabeti.:toe:
Inaku od ona sto go znam ili sto se neguva kako adet ili ritual gledam da go ispostuvam barem ona so mislam deka treba,zatoa sto nekoi mi se nprifatlivi,kako na pr:na novorodenceto do 40 dena da mu se perat pelenite na race ili se ona sto e novo kupeno se zanosuva vo sreda ili ponedelnik a nikako vo sabota bidejki se smeta za mrtovecki den ,ili svadba ili nekoja veselba da ne se pravi vo sabota.Sto znam nekoi vakvi mislenja se provlekuvaat od minatoto i deneska retko koj gi pocituva .Sto e najbitno koga nekoj ke mi kaze nebiva ova ili ona i normalno prasuvas zosto-neznaat da ti odgovorat.Nesto sto vnimavam e postilanjeto na alistata Mora da bidat obrnati nadolu i od vnatresnata strana,i normalno od najgolemo do najmalo vo niza (poveke radi komsiite) :vozbud: Inaku utrinskoto kafe mi e poveke navika nisto drugo. Koga odam nekade za prv pat ne nosam cokolado so lesnici tuku paketce kafe i nesto blago poveke od pochit . :pipi:
 

vlatkolik

~I'm busy U are UglY,Have a Nice DaY!!!~
Член од
17 мај 2007
Мислења
2.647
Поени од реакции
28
немам ама буквално никаков адет,кафе пијам од навика,алишта не пружам(сеуште :icon_lol: ),алишта не планирам да чекам да дојде понеделник или среда за да ги разносам,и пробала мајка ми да ми истури неколку пати пред испит вода (а тоа ме нервира) без да видам па пак сум паѓал (значи не сум научил ко што треба)едноставно не верувам во вакви работи,и не се замарам!:pipi:
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Па да ми истураат вода дома по мене,за да ми било полесно и добро испаднаа работите.:pos:
Кафе пијам со лева рака,пошто сум левак.
Немам некои стандарни адети или обичаи или ако имам едноставно не ги перцепирам.Навистина во моментов не ми текнува една работа,која што ми е онака ритуал.
Се однесувам и правам онака како ми доаѓа во моментот,не се водам многу многу според обичаи.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Шубе ми е ако нешто не направам непарен број пати ... почест пример: кога пијам нешто си бројам голтки - никогаш не се 2-4-6 ..., мора да е непарен број на крај.:toe:
Исто лошо се чувствувам ако пред било што да правам со рацете не ги измијам ... пред јадење, пред седнување на компјутер, пред седнување да пијам кафе, ама баш пред се`.
Си замислувам желби кога влегувам некаде прв пат.
Внимавам да влегувам со десна нога секаде ... да не ми тргне нешто лево де ...:podsmev:

Тоа би биле моите почести адети или ритуали ... не ми текнува нешто друго ... не сум била комплицирана многу бе ...:pusi:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.492
Пааа пред натпревар секогаш се прекрстувам.
Кога имам испрашувања одам на школо со 2ка а не со 5ка.
Кога влегувам во салата за физичко морам да се допрам горе за вратата.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Се надевам никој не прави било какви ритуали по дома во денешно време:)
Адети... Хмм, интересна работа се адетите. Прво, претставуваат нешто од кое потекнува секоја наша навика. Претставуваат историја на еден народ со што лесно се покажува неговиот начин на размислување и согледување на работите.
Од адети...што знам...
Кога излегувам од дома (а треба да направам нешто многу важно тој ден) ми фрлаат вода по мене.
Кога ме чеша нос (баба ми така ме научи), се удирам три пати по
газот
да не се искарам со некој.
Ако уринирам навечер покрај некое дрво, морам да плукнам три пати:kesa:
Пред настапи од играорна морам да се прекрстам.
И на крај, пред тестови или испрашувања и во школо и во училница влагам со десна нога.:toe:
 
Член од
24 февруари 2009
Мислења
196
Поени од реакции
3
Тука индијците многу смечни ритуали и адте имат и ептен се по таа работа
Тоа со десна нога и јас го практикувам поготово пред тестови во школо(демек полесно да ти тргне)
Со вода фрлање мајка ми тоа ми фрла вода и пак е исто и со и без неа
Порано пред спиење се крстев и молев:nesum:
Поише мислам дека станува збор за суеверие(или ја така го сфакам)
Знам дека баба ми порано коа била трудна со татко ми,идела алиштата ги перела во зора и свекрва и и викала немој да одиш сега ке ти заоѓа детето и баба ми ајде тоа бабини деветини и не верувала и татко ми до голем многу заоѓал и после со тетка ми внимавала на тоа и не се случило
можеби било коенциденција но ете на баба ми и останало така...
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.404
Поени од реакции
21.992
Da prasham: Kolku imate adet da praktikuvate i primenuvate adeti vo zivotot? LoL! I koe e vasheto gledanje na istite? Onaka, edna opshta standardizacija na sekojdnevniot zivot, pr. kafeto trebalo da se drzi so desna raka, koga vleguvash nekade prv pat da odnesesh chokolado so leshnici(za da se ebat poveke od taa kuka. LoL!), koj e posleden toj gi sobira chashite(ova e vo kancelarija ka nas).... potoa imate nekoj postari adeti: koga idele na pat obavezno nekoj in istural voda posle niv(so lesno da im ide patot), koga zetot ja zemal nevestata trebalo od tripati da pogodi jabolko na drvo so pushka(kolku bil rpecizen) ili nekoj takvi raboti.
Znachi NE neshto shto go pravite od sueverie, tuku neshto shto go pravite radi vas ete taka da vi bide poubavo na dushata i da si postavite nekoi lichni vashi normi i pravila na zivenje!
I kazete nekoj vash ritual, moze ke izgleda ubavo pa i nekoj drug ke go prifati!
Temava ja postavuvam ponesen od toa shto denes, ete radi shto go zatvorile Mozart(kafich vo Gostivar), ne mozam da si obavam eden moj mnogu ubav adet: Malo makijato vo golema sholja so ladno mleko i Coca Cola so vesnik nadvor na masa, sekoe utro koga sum tuka na teren!
Znachi koga neshto vakvo ke mi se prekrshi se osekam kako decata da mi gi ukrale. hehe...:nesvest:


Од тие адети што ги напиша никој не го практикувам...Незнам зошто едноставно смешни ми се..
 

Аеродром

Faithful :)
Член од
15 август 2008
Мислења
2.217
Поени од реакции
256
За адете практикувам,секогаш да го оставам тањирот празен.Никогаш не ми останало нешто во тањир во последниве 2години.Ритуали,немам...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom