Рецензија: FIFA 11

TheTimi

Veni Vidi Vici
Член од
11 јануари 2010
Мислења
768
Поени од реакции
37
На 28/09 оваа година излезе ФИФА 11. Дали и оваа година ЕА Sports ќе успеат со Фифа 11 да ја освојат наградата најдобра спортска игра ?

fifa11newsannounce640x3.jpg fifa11.jpg

Играта ми стигна пред недела дена и од тогаш успеав да изиграм околу 100+ offline натпревари и 60+ online. Ги испробав и сите модови што ги има па така ќе опфатам се во рецензијава и е за ПС3, бидејќи таа верзија ја имам.

Да почнам со менито. Се ми допаѓа како е направено но сепак се обиделе да го направат по просто, а пак го направиле обратното. Пример да најдам каде се ЕА trax за да си ставам мои песни и навивања на публиката (ова е исто ново во играва) ми требаа 5 минути. Додека си во менито можеш само да стиснеш СТАРТ (ПС3) и си во арената во која можеш да го вежбаш својот VP (virtual pro, ќе објаснам и тоа подоцна), да правис Set Pieces и тн. На десната страна од менито има една табело која ти покажува интересни информации. Пример кој од твоите пријатели има најмногу онлајн поени, кој дал најбрз гол во арената ...
FIFA11+MENU.jpg

Гејмплеј:
Гејмплејот е сменет но не премногу како што е во ПЕС. Во принцип е ист но сега секој играч има посебни "traits". Пример мојот ВП е голман и му имам ставено да може на крајот од натпреварот ако има корнер да оди во напад. Главно се сменети способностите на играчите, сите трчаат со различна брзина, за различно време се уморуваат, прецизноста на пасовите зависи од способноста на играчот- листава е многу така да ќе престанам. Одбраната е исто подобрена, но сеуште е многу лесно да играш на professional. Тешко е да ги поминеш дефанзивните играчи но е многу лесно да им ја земеш топката од нозе.
0.jpg
Offline модови:
Се враќа можноста да си направиш ВП со кој можеш да играш во скоро секој мод. Најдобриот нов офлајн мод е Player Manager кој е комбинација на Меnager и Player. Во овој мод можеш секој натпревар да бираш дали ќе играш со целиот тим или само со својот ВП. Можеш да продаваш и купуваш играчи и тн. На почетокот репутацијата како менаџер ти е многу слаба но како ти расте на крајот од сезоната можеш да добиеш понуда од други појаки тимови. Репутацијата ти расте со исполнување на оbjectivot и со победи.
Player модот е мислам ист бидејќи не го играв многу во ФИФА10. Играш за еден тим за време на сезоната, добиваш пораки, и те избираат дали ќе играш во следниот натпреавар. Не го играв бидејќи досадно беше на почеток. А пак mаnager воопшто не играв оваа година но сигурно е како сегогаш, да треба да се справуваш со финансиите, играчите и сите работи што еден менаџер ги прави.
Има и Head to Head офлајн натпревари во кои можат да играат мислам до 8 одеднаш. Исто има Be a Goalkeeper мод во кој можеш да играш со голман.
FIFA11-New-Career-Mode-Screenshot.jpg fifa-11-career-mode-news-pt2-uk_656x369.jpg
Online модови:
Мојот омилен онлајн мод е Pro Club. Во овој мод може да се собере состав на ВП играчи од твоите пријатели и потоа да играте против други клубови. Секој играч може да биде игран од вистински човек. Има сезони и секогаш можеш да бидеш информиран кога завршува сезоната(погледни на сликата). Јас и неколку мои другари од Балканов се имаме соберено во клубот ФК Балкан. Си бираш име, стадиот, емблем и потоа собираш играчи :).
FIFA_11_club_hub.jpg
Има исто и онлајн лиги. Тука исто може да се соберат до 32 играчи и сите си бираат свој тим. Потоа сите играат натпревари меѓу себе и тој со најмногу победи се разбира победува :).
Online team play е 11 вс 11 играње. Во овој мод те става по рандом во некој тим и играте 11 вс 11. Не интересно бидејќи има многу мали деца кои се прават паметни и постојано седат напред. Би требало да има формација 2-0-08 :)
FIFA%2011%20Be%20A%20Goalie.jpg 3-630x354.jpg
Освен овие модови, тука е и онлајн Head to Head (1вс1). Има и Online lobbies за помалку искусните во кои можеш да си бараш послаб противник.
Балансот е прилично добар, скоро секогаш те става со противници со скоро исти stats. Оваа година можеш да снимаш голови, селебрации (многу се подобрени оваа година, смешно е кога на натпревари 11вс11 некој ќе даде гол и сите 11 различни селебрации прават одеднаш), акции и тн, а потоа дирекно да ги аплоудуваш на еаfootball.com, или можеш да ги снимиш на самиот ПС3.
1277218377fifa11.jpg
Моја оцена за играва е 9.2/10
 

TheTimi

Veni Vidi Vici
Член од
11 јануари 2010
Мислења
768
Поени од реакции
37
Се извинувам за сликите, дури сега видов.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom