Референдум во врска со членството на Обединетото Кралство во ЕУ (Bretxit)

Член од
8 мај 2013
Мислења
11.346
Поени од реакции
36.261
Голем проблем ова со лечењето... Дури 1,2 милјон британци има во ЕУ од кој поголем дел имаат двојни ЕУ државјанства. Од друга страна има 3 милјони европејци во британија.
Тие три милиона европејци работат го полнат буџетот на Британија и многу од нив на дефицитарни работни места како лекари, фармацевти и слично. Слободно нека ги избркаат и нека се лечат со чај од жалфија.

Тоа е само еден пример а ќе има стотици за разгледување.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.898
Тие три милиона европејци работат го полнат буџетот на Британија и многу од нив на дефицитарни работни места како лекари, фармацевти и слично. Слободно нека ги избркаат и нека се лечат со чај од жалфија.
Не се секирај ќе бидат заменети со австралци, канаџани и амери. Што прави полска со екстра 1 мил невработени? Или бугарија?
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Кога велевме дека ЕУ ќе се распадне,
ни се смееа и не правеа ненормални.

Сега нешто не се смеат.
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.346
Поени од реакции
36.261
Не се секирај ќе бидат заменети со австралци, канаџани и амери. Што прави полска со екстра 1 мил невработени? Или бугарија?
Имаат уште 27 европски земји пред нив. Само Германија има потреба од 200 илјади работници годишно.

Него финансиските пазари праќаат сигнал. За половина ден Британскиот БДП изгуби на вредност од 300 билиони долари и за половина ден Француската економија ја надмина Британската.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Izleguvanjeto na Velika Britanija od EU si e odluka na mnozinstvoto Britanci, kako i da e oni se golema drzava 65 milioni narod se i mozat da opstojat i sami bez da se clenki na EU, sami bez da se clenki na EU mozat da opstojat i Francija, Germanija, Spanija, Italija i.t.n. toa se golemi drzavi so nekolku desetici milioni narod !
Sto se odnesuva do EU licno sum evroskeptik i smetam deka vlezot na edna drzava vo EU ne znaci i podobra ekonomija(standard) i pogolema demokratija, sloboda i covekovi prava, tuku sosema obratno, mnogu pogolema birokratija, mnogu poveke potrebni i nepotrebni zakoni, mnogu povisoki kazni i danoci na i onaka eden pretezno siromasen istocno-Evropski Balkanski narod kako Makedonskiot !
Duri i im zameruvam na Makedonskite politicari kako od ednata taka i od drugata politicka strana sto tolku mnogu godinive gi tintraat Evropjanive i prifatija kupista EU zakoni i regulativi i pokraj toa sto Makedonija od godina vo godina se poveke i poveke se oddalecuva od EU, a i enigma e toa dali i kolkav e procentot na Makedonci koi realno sakaat ili ne sakaat vlez na R.M. vo EU, mislam deka ova prasanje treba da odi na referendum i da se vidi realnata sostojba na teren !
EU ne e ona sto bese na vremeto vo izminatiot vek otkako primija kup eks-Socijalisticki istocno-Evropski zemji koi do pred 2-3 decenii bea ili vo ramkite na SSSR ili bea del od Varsavskiot pakt ili pak bea del od poranesnata SFRJ, a pak za onaa juznata korumpirana i dolznicka najproblematicna EU clenka Elada nemam komentar, neznam zosto voopsto ja drzat vo ramkite na EU posle site finansiski problemi so nea !
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.288
Поени од реакции
1.786
Уште Нато да се распадне и среќниве вмрОФЧИЧКИ да си го прослават триумфалното враќање на старото име на БЈРМ во Румелија, на чело со фамилијата на паторастиот везир и да се приклониме кон османлиската империја во која природно припаѓаме, во неа заедно со сите учкари, четници што преку share-увани видеа на youtube го величаат ликот и делото на великиот патор. Неќеме Брисел, Берлин, сакаме Истанбул!
Тоа и Хитлер правел обединета Европа, и Наполеон исто, но дали било добро за окупираните држави?
ЕУ е слично но многу полошо, така да колку побрзо се распадне тој монструм толку подобро, ние сме издржале под турско ропство 500 години но другиве земји во ЕУ за само педесетина години имаат многу полоши последици од колку ние 500 г. под турско ропство. Од илјадници години државите можеле да опстојуваат сами, да имало некоја војна но ЕУ значи постојан геноцид, феминизирање, кастрирање и депортација.
Сепак си имаме ангел чувар во Москва и ако сме малку умни ќе побараме помош од нив, бидете сигурни дека нема да ни откажат како на Милошењиќ, не за друго, а тогаш не беа подготвени, веќе се.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Патриотите и оние што не успеале во животот денес се најсреќни. Мислат дека иселениците во Лондон кои се со Бугарски пасош ќе се вратат назад во Македонија. :icon_mrgr:
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.887
Поени од реакции
14.379
Т
Сепак си имаме ангел чувар во Москва и ако сме малку умни ќе побараме помош од нив, бидете сигурни дека нема да ни откажат како на Милошењиќ, не за друго, а тогаш не беа подготвени, веќе се.
Може малку од дрогата?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.898
Имаат уште 27 европски земји пред нив. Само Германија има потреба од 200 илјади работници годишно.

Него финансиските пазари праќаат сигнал. За половина ден Британскиот БДП изгуби на вредност од 300 билиони долари и за половина ден Француската економија ја надмина Британската.
Да сите во Германија. Бегалци, балканци, бугари, полјаци, турци сите во Германија. До кога? На крај крајева во ред е тоа, британците ќе повлечат 1,2 мил свој а овие 3 мил или ќе се договорат, нормално во полза на британија.

Остај ги финансиските пазари, тука ќе следи корекција. Сорос сега прави пари :pos:[DOUBLEPOST=1466783663][/DOUBLEPOST]Него моментална ситуација -

FTSE 100 - 6139 pad od 199.4 ili 3.15% (britanija)
NASDAQ - 4759 pad 151.5 ili 3.08% (usa)
DAX 30 - 9561 pad 695.6 ili 6.78% (germanija)
CAC 40 - 4111 pad 354.7 ili 7.94% (francija)

Во шпанија и италија 12% пад. Иначе во англија во споредба со почетокот на неделата FTSE 100 e повисоко... Корекција, ништо повеќе. Life goes on
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2013
Мислења
825
Поени од реакции
601
Еве Еукомуњарите слободно можат да се потпишат, да го спасат барем Лондон и нека ги води Садик... :masa:

...и поздрав од Дончо. :zver:
 
Последно уредено:
W

wicked_1

Гостин
Abe kjutuci, sakate li nekoj i doma da vi kaze dali smeete da piete rakija i da jadete ajvar i da sadete caj u dvoro i da usadat cipovi na vaste deca i vnuci? Ne gledate podaleko od noso pa kako zombii povtoruvate gluposti so ste gi procitale negde. Nesum oboen ni politicki ni verski i raduvam si se ebanata euroropska unija da se rasture,uopste i kapitalizmo da se rasture. A inace za nas makedoncite tuka isti kur ni se fakja. Tie posledici so gi spomnuvate ke znacat nesto samo za politicarite i biznismenite.
:facepalm:

Tia ne se normalni ednostavno, teski kutuci. Ne samo so ajver i rakija nema da mozeme da pravame, ke ni zabranat i srpsko da slusame.

A site znaame deka ajvero, rakijata i aco lukas se trejdmark na nasta drzava i narot, ocigledno nekoj nejke da napredname.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Патриотите и оние што не успеале во животот денес се најсреќни. Мислат дека иселениците во Лондон кои се со Бугарски пасош ќе се вратат назад во Македонија. :icon_mrgr:
Ni sam patriot nisam bez bugarski pasos nisam protiv toa pa da trknam do London, ali IPAK SE RADUVAM na rasturanjeto na aueu unijono :kezec:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.774
Поени од реакции
18.375
Патриотите и оние што не успеале во животот денес се најсреќни. Мислат дека иселениците во Лондон кои се со Бугарски пасош ќе се вратат назад во Македонија. :icon_mrgr:
Ти се плукнам на успехот кога си морал пасоши да вадиш, да се зимаш за папири и остали методи на успехот. Има и такви кои работат само ради своето професионално искуство и способност, и замисли не киснат у темана за бугарски пасош.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Убаво ви вика Бачето , што аир видела европа од 50 гоф заедништво, ништо само најголем економски раст, мир повеќе од пола век, ама и пред тоа не им било лошо, имало "понекоа" војна, малку де, шо се две светски и 100 милиони жртви.
Каков дебилизам

Sent from my SM-G357FZ using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom