Ресторани - генерална дискусија

Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.334
Поени од реакции
27.892
Па реално сега гледано, порција паста кон пармиџано рижото кон равиол ие блалалаллала (450 денари порција) а внатре трошок има 17.5 денари. Тоа не е елитен ресторан, тоа е ГОМНО, ужас, пропаст и мисли дека со декорации на чинијата ќе се извади, а месото или јадењето е ко јас да сум ги правел. За бакшиш оставање тоа е лична одлука. Има плата тој, работата му е таа. Ако јас го чекам 10 минути за да ме услужи, нема да добие бакшиш. Или па ако ми се мршти. Може и 500 бакшиш да има од маса, може и 0. И не е срамота ако не оставиш бакшиш. Срамота е ако оставиш само за да бидеш виден дека имаш пари :D Другар зимаше плата + бакшиш како келнер во еден ресторан повеќе од пола инженери. Не смее да биде тоа така и тоа е тоа. Ама добро, и јака клиентела му доаѓаше, па 300 денари бакшиш беше ко да му остаиле 5 денари.
А коа би ти подготвил јадење некој познат готвач и ќе дадеш 100 евра колку мислиш дека е трошокот? 90 евра? Ти у ресторан не го плаќаш јадењето туку искуството и затоа тие се цените. Тоа што во Скопје си ги пумпаат без никакво искуство и вработени келнери колку да работат децата нешто е друг муабет. А, тоа за другар ти што зимал плата како пола инжинери не е он крив, тие инжинерите или имаат лоша работа или не си го ценат потенцијалот, додека другарот се снашол.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Ама барем да е добро јадењето, да вреди шо си дал толку пари. А не само на име да биде извикано и сликано за на инстаграм. Во еден ресторан оној десертот со сладолед ставен во топка од бело чоколадо шо го топат со прелив е мислам 350-400 денари. Сладоледот е цермат кај шо кило е стотка, а белото чоколадо сигурно не е линдт. Ама пошо изгледа јако фукни му 350-400 денари. И башка во скап ресторан си. Замисли каков е филингот :D
Значи скопје нема елитни ресторани :D И не ги нарекувај готвачи, тие се шеф (chef), експерт за угостителство и експерти во областа на хотелско-ресторанското работење. Е сега келнерите не знам како ги викаат, изгледа се тие некои членови во ротациски систем кој помага да бидат услужени клиентите. :P
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
Јас кога сум работел келнер ти сеуште не си бил планиран да бидеш направен.

Од ваквите како тебе пропаѓаат многу ресторани во светот, а и во Македонија. Со размислување како на 12 годишно дете, нема да стигнеш ти далеку со работа. Ти може да работиш во Америка и во некоја пустинска кантина, а може и на Кинески пазар во Солун.

Тоа што ти живееш/работиш во странство не те прави да бидеш над нас во Македонија.

Јас не сум Шеик па да добивам екстра услуга. Како со сите така и со мене.

Само што овде јас испаѓам будала што коментирам со неук како тебе.

Мишелин ѕвездичка не си знаел ни што е, додека пред 5 часа не си ја прашал мама.[DOUBLEPOST=1550077431][/DOUBLEPOST]
Ти брат испаѓаш будала на секоја објава. Гледам имаш 7000+ мислења, можам да замислам што трпи форумов од тебе.
Те читав и претходно на онаа темата со Western Union и што можам да заклучам е дека имам конверзација со тежок пациент.
Ајде, да не ги замараме и останатите, терај си како си мислиш.

Па реално сега гледано, порција паста кон пармиџано рижото кон равиол ие блалалаллала (450 денари порција) а внатре трошок има 17.5 денари. Тоа не е елитен ресторан, тоа е ГОМНО, ужас, пропаст и мисли дека со декорации на чинијата ќе се извади, а месото или јадењето е ко јас да сум ги правел.

Што плаќаш ти во порција од 400 денари во елитен ресторан? Храната е океј/солидна ама ништо специјално. Ентериерот, уметничките слики? Услугата може да е топ, може да е просечна. Ти ставаат сателитски чинии со 2-3 парчиња мевце. Затоа луѓе ќе идат кај перо на ќебапи и ќе јадат.
Колку според тебе треба да биде таа чинија? Во елитен ресторан, нели?
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.303
Поени од реакции
78.988
Во поскапите ресторани, кај нас, порција бифтек не е 400 денари, туку од 650/800 до 1200.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Колку според тебе треба да биде таа чинија? Во елитен ресторан, нели?
Aко се работи за обични тестенини со некаков додаток (што не е рог од носорог или месо од зебра) треба да биде 200-250 денари преку сила. За таа количина што ја добиваш секако. Ако добиеш нормална (домашна) порција, комотно нека биде 450-500 денари. Не ми треба да е украсено со некои преливи, кои и така се намачкани надвор од јадењето или со некои цветови. Не ми треба мене ремек дело у изглед, туку у вкус и квалитет на јадење. На тие што им влијае тоаа, се тие истите што сликаат јадење за на инстаграм. Никој не се фокусира на квалитетот на храната, туку на изгледот и тоа колку пари е. Демек ако порцијата ја платиш 500 денари наместо 300, вреди повеќе :)
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
Aко се работи за обични тестенини со некаков додаток (што не е рог од носорог или месо од зебра) треба да биде 200-250 денари преку сила. За таа количина што ја добиваш секако. Ако добиеш нормална (домашна) порција, комотно нека биде 450-500 денари. Не ми треба да е украсено со некои преливи, кои и така се намачкани надвор од јадењето или со некои цветови. Не ми треба мене ремек дело у изглед, туку у вкус и квалитет на јадење. На тие што им влијае тоаа, се тие истите што сликаат јадење за на инстаграм. Никој не се фокусира на квалитетот на храната, туку на изгледот и тоа колку пари е. Демек ако порцијата ја платиш 500 денари наместо 300, вреди повеќе :)
Не си реален.
Збориме за елитни ресторани, каде е инвестирано многу,каде платите на вработените не се како оние од Велково Меанче или Мирко 919 (ако постои сеуште)
Ми збориш за цени кои се блиски на еден хамбургер од седмица кој го јадеш на маса што не е избришана цел ден.
Значи нема трошкови никакви (во поглед на конобари), а пак е 150 денари.
Плус гледај дека они вложуваат време и труд тоа да ти го послужат, работат неколкумина на таа една чинија. За споредба пак седмица, фрла плескавицата што е спремна уште пред два саати, фрли помфритот, кечап мајонез, ајт у курац.
Крај краева, целта на тие ресторани е да привлече маса на луѓе кои сакаат вакви работи, они знаат дека таквите како тебе нема никогаш да седнат два пати. А како гледам, кога се отвараат се повеќе ресторани, значи има се повеќе таква раја што сака да им свети чинијата.
И само ете за да те упатам, однеси девојка во таков ресторан, и однеси ја во оној ресторанон во Илинден каде ребро е 200 денари 450 грама, па да видиш кај ќе кљанцкаш.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Не си реален.
Збориме за елитни ресторани, каде е инвестирано многу,каде платите на вработените не се како оние од Велково Меанче или Мирко 919 (ако постои сеуште)
Ми збориш за цени кои се блиски на еден хамбургер од седмица кој го јадеш на маса што не е избришана цел ден.
Значи нема трошкови никакви (во поглед на конобари), а пак е 150 денари.
Плус гледај дека они вложуваат време и труд тоа да ти го послужат, работат неколкумина на таа една чинија. За споредба пак седмица, фрла плескавицата што е спремна уште пред два саати, фрли помфритот, кечап мајонез, ајт у курац.
Крај краева, целта на тие ресторани е да привлече маса на луѓе кои сакаат вакви работи, они знаат дека таквите како тебе нема никогаш да седнат два пати. А како гледам, кога се отвараат се повеќе ресторани, значи има се повеќе таква раја што сака да им свети чинијата.
И само ете за да те упатам, однеси девојка во таков ресторан, и однеси ја во оној ресторанон во Илинден каде ребро е 200 денари 450 грама, па да видиш кај ќе кљанцкаш.
Дали ако ти дадам јас саламурен стек со шери доматчиња и прелив од (рандом состојка) ќе го платиш 450 денари? За мене украсувањето е небитно ако самото јадење не е вкусно. А најчесто и не е, барем не за тие пари. Тоа со изгледот не го коментирам, за мене тоа не е во ред, и не ми е битно. А тоа што 80% од народов се такви, затоа и ни е таков изборот за јадење. Повеќе би дале 800 денари за порција било каква само да е убава украсено, него за 500 денари да се дупне од јадење (ем квалитетно ем вкусно). Затоа кај нас све што е тренд од западот успева, ради такви овци.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.334
Поени од реакции
27.892
Дали ако ти дадам јас саламурен стек со шери доматчиња и прелив од (рандом состојка) ќе го платиш 450 денари? За мене украсувањето е небитно ако самото јадење не е вкусно. А најчесто и не е, барем не за тие пари. Тоа со изгледот не го коментирам, за мене тоа не е во ред, и не ми е битно. А тоа што 80% од народов се такви, затоа и ни е таков изборот за јадење. Повеќе би дале 800 денари за порција било каква само да е убава украсено, него за 500 денари да се дупне од јадење (ем квалитетно ем вкусно). Затоа кај нас све што е тренд од западот успева, ради такви овци.
Ti so cenive i kolicinata na jadenje baras restoran da se odnesuva kako kafana. Za 150 denari i pola kilo stek u maalska kafana odis, za ukraseni cinii odis vo restoran.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Ti so cenive i kolicinata na jadenje baras restoran da se odnesuva kako kafana. Za 150 denari i pola kilo stek u maalska kafana odis, za ukraseni cinii odis vo restoran.
Па јас не оценувам ни во ресторан дали е уметник готвачот или не. Јадењето прво треба да биде вкусно, пристојна количина (не да има 100 грама месо, или па пола кило) , и да има прикладна цена. Кај нас све е напувано за џабе, за да се глуми као демек елита. И само кај нас цените споредени со стандардот се преголеми.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.303
Поени од реакции
78.988
Дали ако ти дадам јас саламурен стек со шери доматчиња и прелив од (рандом состојка) ќе го платиш 450 денари? За мене украсувањето е небитно ако самото јадење не е вкусно. А најчесто и не е, барем не за тие пари. Тоа со изгледот не го коментирам, за мене тоа не е во ред, и не ми е битно. А тоа што 80% од народов се такви, затоа и ни е таков изборот за јадење. Повеќе би дале 800 денари за порција било каква само да е убава украсено, него за 500 денари да се дупне од јадење (ем квалитетно ем вкусно). Затоа кај нас све што е тренд од западот успева, ради такви овци.
Најчесто е вкусно и најчесто ти нема така да го направиш.
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Фората со 100 грама порција не е во големината, туку е во вкусот и истата не е предвидена да се јаде како главно јадење. Обично оди со 3-5 course мени и во цената повеќе ти наплатуваат skill на мајсторот што го има приготвено тоа, состојките и вкусот на самото јадење. Кај нас дали 2-3 ресторани имаат ваква квалитетна понуда... другите најчесто наплаќаат паста со кватро формаџи сос купен од тинекс и продаваат на неписмени тука за овие да паѓаат у несвест.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.303
Поени од реакции
78.988
Фората со 100 грама порција не е во големината, туку е во вкусот и истата не е предвидена да се јаде како главно јадење. ...
abe ne zaebavaj za tije pari dvaes kila lep ke kupam so salama i vegeta po mesec dena ke se najaduvam
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
Дали ако ти дадам јас саламурен стек со шери доматчиња и прелив од (рандом состојка) ќе го платиш 450 денари? За мене украсувањето е небитно ако самото јадење не е вкусно. А најчесто и не е, барем не за тие пари. Тоа со изгледот не го коментирам, за мене тоа не е во ред, и не ми е битно. А тоа што 80% од народов се такви, затоа и ни е таков изборот за јадење. Повеќе би дале 800 денари за порција било каква само да е убава украсено, него за 500 денари да се дупне од јадење (ем квалитетно ем вкусно). Затоа кај нас све што е тренд од западот успева, ради такви овци.
Брат, оваа тема мислам дека не е за тебе.
Отвори некоја "Сендвичари во Македонија" и таму ќе ти држи вода муабетот.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Дали ако ти дадам јас саламурен стек со шери доматчиња и прелив од (рандом состојка) ќе го платиш 450 денари? За мене украсувањето е небитно ако самото јадење не е вкусно. А најчесто и не е, барем не за тие пари. Тоа со изгледот не го коментирам, за мене тоа не е во ред, и не ми е битно. А тоа што 80% од народов се такви, затоа и ни е таков изборот за јадење. Повеќе би дале 800 денари за порција било каква само да е убава украсено, него за 500 денари да се дупне од јадење (ем квалитетно ем вкусно). Затоа кај нас све што е тренд од западот успева, ради такви овци.
Додека пак за мене е важно чинијата да е чиста, храната да е вкусна (не ми е битна количината) и да би имала добра декорација.[DOUBLEPOST=1550161192][/DOUBLEPOST]
Брат, оваа тема мислам дека не е за тебе.
Отвори некоја "Сендвичари во Македонија" и таму ќе ти држи вода муабетот.
Ти истово/сличново мислење го имаш и за мене, а и за многу други на оваа и другите теми. Можеби треба да се запрашаш не дали темава, туку дали форумов и интернетов се за тебе...
Најдобронамерен совет. Немој да ме сфатиш погрешно.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.303
Поени од реакции
78.988
Денес го видов и ова на едно место:
- кока кола 0,25 - 90 ден.
- цеден сок од лимoн 0,33 - 100 ден.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom