Ресен и Преспа на крајот на 2012 (состојба, перспектива?)

Член од
31 јануари 2009
Мислења
25
Поени од реакции
2
На крајот сме на 2012 година....Живеењето во било која македонска „паланка„ е тешко и бесперспективно.Младите не се враќаат назад после школувањето,деца не се раѓаат....Што мислите.во каква состојба се наоѓа Ресен и целата Преспа сега и каква перспектива да очекуваме???
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Раѓај и не ги пуштај твоите деца на школување.

Ако ова ти звучи фино - ете ти решение.
 
Член од
31 јануари 2009
Мислења
25
Поени од реакции
2
Раѓај и не ги пуштај твоите деца на школување.

Ако ова ти звучи фино - ете ти решение.
Сигурна сум дека и на тебе самиот не ти звучи фино.Ама,добро,секоја идеа е идеа,вообичаено творецот на идеата најпрвин ја испробува сам,па потоа им ја препорачува на другите....
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Летово минев низ Ресен, еден камен се нема поместено 20 години, незнам каква перспектива би се очекувала во тој крај кога нема никакво вложување во ништо.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Сигурна сум дека и на тебе самиот не ти звучи фино.Ама,добро,секоја идеа е идеа,вообичаено творецот на идеата најпрвин ја испробува сам,па потоа им ја препорачува на другите....
Епа ако е така испробај нешто околу проблемот кој те засега па - дај решение. Во случајов си во предност - женско си.

leandra - добро е што си запазила дека цели 20 години нема промени.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Патот е ист, калдрма, дупки, крш знаци ни педа санирано и проширено. Јас незнам зошто гласате градоначалник навистина.
 
Член од
31 јануари 2009
Мислења
25
Поени од реакции
2
Темава намерно ја насловив прешироко,за да може секој да каже од различен,свој аспект,што се треба да се направи во Преспа,и која е причината што овде,кај што природата дала се,ништо не е поместено,ниту камче,не во последните 20,ами во последните шеесет години.
--- надополнето: 8 декември 2012 во 12:07 ---
Последниот и актуелен градоначалник на Ресен е врв на неспособност.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Од индустрија што ви функционира?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
И тие се на мала душа.
Епа каде би имало перспектива незнам, освен фамилијано да се помогне за јаболката и да се замине од таму. За жал, јас не ни очекувам инвестиции (индустриски) во тој дел, нема ресурси. За туризам исто, освен нешто вештачки да се создаде.
Тоа е реалноста, за жал.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.619
Поени од реакции
35.115
Тоа што младите после школувањето не се враќаат назад и не се раѓаат деца, не е случај само во Ресен и Преспа, туку е случај во сите помали градови.
Сметам дека преспанскиот крај е еден од најбогатите во земјава, одгледувањето на јаболка им носи голем прилив на луѓето. Тргнувајќи од ‘‘подобро прв во село, него последен во град‘‘ незнам зошто младите остануваат во Скопје, по цена да работат како продавачи/продавачки во некој си маркет за 10,000денари , отколку да работат на јаболкови плантажи 3 месеци работа, па потоа рацете во џеб и на крај да инкасираат 20,000 - 30,000 евра од продажбата на јаболка (некој повеќе, некој помалку).
Во однос на градоначалникот неможам да коментирам, повторно состојбата би требало да е иста како во сите помали градови, каде што времето застанало уште од кога умрел Тито.
Немањето инвестиции однадвор (влада и странски инвестиции) си го прави своето.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Во однос на градонаалникот мора да коментираш, ќе си касне од лево маде авторката на темава ако не искоментираш. Од избори на избори активира профил и пишува по теми.
 
Член од
31 јануари 2009
Мислења
25
Поени од реакции
2
Во однос на градонаалникот мора да коментираш, ќе си касне од лево маде авторката на темава ако не искоментираш. Од избори на избори активира профил и пишува по теми.
мислиш ке си касне од јајници,самиот констатираш дека е авторка :icon_mrgr:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Во однос на градонаалникот мора да коментираш, ќе си касне од лево маде авторката на темава ако не искоментираш. Од избори на избори активира профил и пишува по теми.
А па тој независен што се кандидира оваа година не го знаеме демек. Како не му е срам само незнам со кое лице се кандидира после толку години крадење, со прст не мрдна, вол.
 
Член од
31 јануари 2009
Мислења
25
Поени од реакции
2
ме радува дека Апокалипто ми ги следи активностите,на секои три години.....мора да има потајни симпатии кон мене кои само на овој форум,во завиткана форма ги искажува;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom