Религиозна музика (Општо)

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.423
Поени од реакции
3.127
Никад не ми била јасна оваа тема..демек ако сум верник и религиозен треба по дифолт да слушам оваква музика и овој правец,не ги гледам нешто монасите со блутут слушалки барем оние кои ги валидирам..
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Никад не ми била јасна оваа тема..демек ако сум верник и религиозен треба по дифолт да слушам оваква музика и овој правец,не ги гледам нешто монасите со блутут слушалки барем оние кои ги валидирам...неофицијално(ми мириса на секташтво)
Оваа „музика“ ја има во на пример православните храмови каде што се пее при литургии (посебно ова што јас погоре го споделив, ете друго видео каде што пеат монаси во храм) ... така да, штета што ти мириса на секти, бидејќи пеењето и интонирањето во храмот при обожување е прастара пракса.
Добро е што не се прашувате вие кој валидирате кој не... ова како некоја секта сте, валидирате :)

БИ требало темава да е споделување музика која се користи во различните религии во нивните ритуали во храмовите. Со некој линк со инфо за истата, ако има...

Онака за слушање, некој можеби сака да слуша вакво нешто.

П.С. Има и тема ако слушам рок и метал дали сум верник... сешто! :LOL:
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.423
Поени од реакции
3.127
Оваа „музика“ ја има во на пример православните храмови каде што се пее при литургии (посебно ова што јас погоре го споделив, ете друго видео каде што пеат монаси во храм) ... така да, штета што ти мириса на секти, бидејќи пеењето и интонирањето во храмот при обожување е прастара пракса.
Добро е што не се прашувате вие кој валидирате кој не... ова како некоја секта сте, валидирате :)

БИ требало темава да е споделување музика која се користи во различните религии во нивните ритуали во храмовите. Со некој линк со инфо за истата, ако има...

Онака за слушање, некој можеби сака да слуша вакво нешто.

П.С. Има и тема ако слушам рок и метал дали сум верник... сешто! :LOL:
Хепта ако некој е верник во права смисла и го цеди срцето од емоции и автоматски оди на (send message from the heart) Божјата сила и благодат ќе му се пројават и кога ќе го слуша Миле Китиќ...:coffee:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Хепта ако некој е верник во права смисла и го цеди срцето од емоции и автоматски оди на (send message from the heart) Божјата сила и благодат ќе му се пројават и кога ќе го слуша Миле Китиќ...:coffee:
„Верник во права смисла...“ и тука штурци во позадина...

Цело време го читам од 2-3ца тука истиот муабет постојано - како не треба книги читање, како не треба познавање историја (што треба читање), не треба познавање симболи, не треба музика и зошто е токму таква каква што е (посебно оваа што се интонира во храмови при ритуали), не треба мантра јога, ништо не треба - се раѓаш и мајстор на занаетот, веднаш десно до богот или малку подесно од синот...
Порано барем луѓето прибегнуваа во езотерија да се скријат бидејќи од мрзливост и непостојаност на умот, ништо не знаат за работите - вие сега отворено муабети „чекај јас да ти кажам за историјата на црквата или било што друго“ од на сон што ми се сони или Христос што ми кажа додека „пламтев во молитва“ (која мора да си ја научил од читање) ;)

Не е така како што зборуваш, иако би било супер да идеш во кафана и на првиот звук „голубот“ како кај „Христос“ да ти слета одозгора... или „кундалини да се крене“ од „Оди ѕвездо...“
Има многу теорија за религиозната музика и за христијанството, но и за истокот како и за постарите учења кои имале ритуално пеење. Имало музика и пеење и во ритуалите изведувани во чест на богот Дионис :love:
Е тие сигурно биле како денес што е „рок и метал“ - underground музика :)

Премногу ги релативизирате нештата, премногу се користи „балканскиот синдром“ - патот на водата, и да е погрешно, да е со најмал отпор - другото е небитно.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Еволуција Хепта, неминовна.
Автоматски споено мислење:

Хепта ако некој е верник во права смисла и го цеди срцето од емоции и автоматски оди на (send message from the heart) Божјата сила и благодат ќе му се пројават и кога ќе го слуша Миле Китиќ...:coffee:
Тогаш веќе не е верник туку знаач! :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Еволуција Хепта, неминовна.
Автоматски споено мислење:


Тогаш веќе не е верник туку знаач! :)
Еволуција ами како - догма не сакаме и непроменливост :)
Со сите „тројца“ муабети овие денови - i like it.
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.423
Поени од реакции
3.127
Ако некад се формира оваа територија во православно царство ја сум првиот кој ќе појде да те брани затоа што "те мразам" и симпатичен си ми као профил на кајгана..звучи као женска емоција(те мразам/симпатичен си ми)...:coffee:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Ако некад се формира оваа територија во православно царство ја сум првиот кој ќе појде да те брани затоа што "те мразам" и симпатичен си ми као профил на кајгана..звучи као женска емоција(те мразам/симпатичен си ми)...:coffee:
„На свила од пајажина запишано е со млеко на неродилка - Византија е вечна.“
- Девет Керубинови векови, Славко Јаневски
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509

Kajgana Shop

На врв Bottom