Реконструкција на стар објект

Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Чекај бе ,на шо ќе лежи плочата ? Немоеш да ја стаиш на/врз камен ѕид,ни со монти ни без монти.
Немоеш на местото каде шо лежеле греди плоча да стаиш.
Треба да шалуваш наново до каменот столбови или како каса да напраиш па после на тоа да ја стаиш плочата, најубао ти е пак на греди да стаиш.[DOUBLEPOST=1406246956][/DOUBLEPOST] presek.jpg
Вака ако сакаш да те потрпа ( шо и нема да биде некоја штета ) или да ти лизне на кому иде.
presek - Copy.jpg

Вака ако сакаш да стои,значи столбови горе бетонски греди ишалувано и доле обавезно стопи метар на метар со еден метар длабочина под каменот.
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
....ова е веќе нешто друго....и е сосема различно од класична арамирана бетонска плоча или изведба со монти
A шо е разликата и овде се потпира на зид и се лее бетон?
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.791
Поени од реакции
6.202
A шо е разликата и овде се потпира на зид и се лее бетон?
  • nakon postave konstrukcije (gredica i stropnog bloka), za dovršenje postupkom betoniranja, potrebno je samo 1,5m3 betona na 100m2 postavljene konstrukcije
ако земеме дека класична бетонска плоча би требало да биде 14 см дебела, на 100м2 тоа би било 14м3 бетон.....разликата во тежина е очигледна

кај армирана бетонска плоча носивоста е на бетонот и при температурни варијации доаѓа до деформации на целата плоча
во случајов со YTONG бетонот нема носечка улога и се користи само за залевање

кај оваа изведба секоја греда е независна (исто како и кај дрвените греди) и е потпрена на ѕидот (не е врзана) што овозможува при дилетација гредата да се истегнува и собира без да притиска на ѕидот
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
  • nakon postave konstrukcije (gredica i stropnog bloka), za dovršenje postupkom betoniranja, potrebno je samo 1,5m3 betona na 100m2 postavljene konstrukcije
ако земеме дека класична бетонска плоча би требало да биде 14 см дебела, на 100м2 тоа би било 14м3 бетон.....разликата во тежина е очигледна

кај армирана бетонска плоча носивоста е на бетонот и при температурни варијации доаѓа до деформации на целата плоча
во случајов со YTONG бетонот нема носечка улога и се користи само за залевање

кај оваа изведба секоја греда е независна (исто како и кај дрвените греди) и е потпрена на ѕидот (не е врзана) што овозможува при дилетација гредата да се истегнува и собира без да притиска на ѕидот
a дрвените греди остануваат или се тргаат
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.791
Поени од реакции
6.202
a дрвените греди остануваат или се тргаат
да не се разбереме погрешно.....немам никакво искуство со YTONG.....но според тоа што го прочитав од твојот линк....гредите може и да останат.....но доколку веќе правиш...моја препорака е да ги извадиш ...сепак се работи за старо дрво кое може да продолжи да се распаѓа
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Мене ако ме прашуваш не би идел со YTONG плочи за катна плоча, бидејќи некаде прочитав дека е можно да се канцерогени, а и ми изгледаат некако лесно и несигурно, иако нудат одлична топлотна и звучна изолација.
:)
За производ со традиција од преку 90 години и производство скоро низ цела ЕУ и светот не може да биде канцерогено, ни радиоактивно, тоа се чисти измислици, имаш многубројни тестирања на институти, така да ова паѓа во вода.
Не знам зошто би биле несигурни ако се лесни?
Се каам што не ставив цела горна плоча од итонг бела таваница, фрлив пари скоро како за таква плоча а сега имам обврски со малтерисување на керамичките монти/ферт греди кои се нерамни воопшто и покрај тоа што не се никакви изолатори.
За плоча од 190м2 употребив преку 1700 монти(700евра), 750евра за ферт греди, преку 120 подупирачи купував дрвени, 30м3 песок, 130 вреќи цемент, за што? За криви ферт греди и криви монти кои со 2-3цм малтер не можеш да ги исправиш. Сето тоа сигурно ќе ме кошташе и со бела таваница ама после си без никакви проблеми.

Со белата таваница добиваш ем 100% рамна плоча одозгора и одоздола врз која можеш само глет, плус имаш 25цм изолација од таванскиот простор. Немаш многу работа при монтирање на плочата, подупирачите се ставаат по 1 на 4м2 или сл. Двајца можете да ја завршите плочата, не ти требаат ни мајстори ни ништо. Залевање на бетон се врши само кај серклажите и меѓу монтите, тоест врз ферт гредиците.

Лет, имаш фирма во Скопје на Теодосиј Гологанов, КСЕМА јави им се или отиди, ќе ти објаснат се, или па ќе дојдат на лице место ќе те советуваат. Најдобро е да добиеш совети од искусни градежни инженери, јас само препорачувам материјал.
Јас сум презадоволен од блокот 30цм што го ставив(се уште не сум ставил фасада, свежо внатре, мерак), штета што не ставив горна плоча со итонг.
Не знам дали почнале да произведуваат во Македонија ферт гредици, монтите ги увезуваат од Србија, ако не почнале Бугарите да ги произведуваат. На прв поглед изгледа скапо, ама седни убаво пресметај колку ти требаат класични монти, колку подупирачи, колку железо, бетон, ќе видиш дека или исто или маалку поскапо, но одбиј понатамошно малтерисување за разлика од директно 1-2 слоја глет или абрип.
 
Последно уредено:

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.392
Поени од реакции
36.504
а што ќе ја укрутува куќата, ете вадам дрвените греди, плочата не допира до зидови
Ќе треба да креваш столбови, па да ја ставаш плочата....... или распрашај се точно како се поставува Итонг плоча, па ако не таква стави :)
 
Член од
19 март 2015
Мислења
47
Поени од реакции
40
Мислење колку и каков материјал да ставам за бетонски столбови за таванска плоча на стар објект. Куќата е 11м х 7м
Автоматски споено мислење:

Мислење колку и каков материјал да ставам за бетонски столбови за таванска плоча на стар објект. Куќата е 11м х 7м
 
Член од
20 септември 2012
Мислења
17
Поени од реакции
12
Zdravo,

Bi sakal da ve zamolam za sovet i iskustvo.

Kako sto kazuva naslovot, se raboti za postara kukja vo koja razmisluvame da postavime vnatresna izolacija na dzidovite so cel pomalku da se ladi kukjata vo zima.

Dali nekoj ima iskustvo i/ili sovet?

Fala vi mnogu.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.499
Поени од реакции
5.606
Zdravo,

Bi sakal da ve zamolam za sovet i iskustvo.

Kako sto kazuva naslovot, se raboti za postara kukja vo koja razmisluvame da postavime vnatresna izolacija na dzidovite so cel pomalku da se ladi kukjata vo zima.

Dali nekoj ima iskustvo i/ili sovet?

Fala vi mnogu.
Moj prijatel rabotese takvo nesto. Stavi od vnatresna strana gips ploci na metalni profili, a izmegu 1 (ili 2) cm stiropor. Po moe, mislam deka so tervol ke bese podobro.
Toj bese zadovolen so rezultatot.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.343
Поени од реакции
34.084
Zdravo,

Bi sakal da ve zamolam za sovet i iskustvo.

Kako sto kazuva naslovot, se raboti za postara kukja vo koja razmisluvame da postavime vnatresna izolacija na dzidovite so cel pomalku da se ladi kukjata vo zima.

Dali nekoj ima iskustvo i/ili sovet?

Fala vi mnogu.
За мене гледав пред 2 години, но бидејќи ми излегоа некои други обврски, го одложив, па не можам да ти дадам информација за ефективноста. Инаку мене ми понудија две решенија:
  • Термо Стоп, течната изолација, сретнав различни мислења за тоа колку е добра, ако помогне нема да ти се скрати простор.
  • Втората опција што ја гледав беа панели, од тие украсните, имаш и модели кои имаат солидни термо изолациони карактеристики. Негативно, ќе изгубиш квадратура, и може да се зебанција за местење ако имаш многу агли и изведби.
Мене ми беше планот да тестирам на дневната соба, ако помогне таму сакав да одам со цела куќа, ако не помага барем нема да фрлам голема сума.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.749
Поени од реакции
10.269
Zdravo,

Bi sakal da ve zamolam za sovet i iskustvo.

Kako sto kazuva naslovot, se raboti za postara kukja vo koja razmisluvame da postavime vnatresna izolacija na dzidovite so cel pomalku da se ladi kukjata vo zima.

Dali nekoj ima iskustvo i/ili sovet?

Fala vi mnogu.
Гипс со подконструкција и камена волна 5цм а може и тервол, не се лажи со лепење стиропор од внатре и такви работи
 

Kajgana Shop

На врв Bottom