Реконективно исцелување

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.456
Спремен сум да пробам, и верувам дека може да ми помогне, без разлика дали се работи за билки, витамини, минерали. И верувам дека недостаток или преку мерно дозирање на некоја витамина или минерал пример може да доведе до одредена психо-физичка состојба.

Би пробал и некое испитување (ако постои такво), за присуство и количини на витамини, минерали, метали и тн. во организмот. Ако некој направил такво испитување или знае каде може да се направи.
Претпоставувам дека веќе имаш правено нарачки, па од тој аспeкт ќе ти предложам неколку продукти.

1. Vitamin D3

2. Turmeric (нема врска со кукрумата кај нас, далеку подобар)

3. Magnesium Bisglycinate

4. Omega 3

5. Ginger

6. Boswellia

Порачај, па ќе ти кажам како да ги пиеш, кога и колку. Од тука ќе земеш витамин ц во прав од Алкалоид, 1кг е 700 денари, и б комплекс од крка. Друго не ти треба, ако можеш и рузмарин земи свеж измели го и ќе го додаваш во турмерик - ѓумбир мешавината.

П.С. Без разлика што претходно си конзумирал, оваа комбинација е друга приказна.
 
Последно уредено:

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
Јас би ти советувал да одиш на психијатар/психолог
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.958
Поени од реакции
3.664
Не сум стручен од оваа област но од некоја моја гледна точка мислам дека анксиозноста, депресијата, стравот се некои психички состојби предизвикани од настани, односи со околината или конкретни личности па затоа мислам дека ке немаш фајде од било какви напитоци, додатоци во исхрана па и лекарства. Дури и да има некој ефект тој нема да ти го реши проблемот туку ке направи да само моментално се почувствуваш подобро. Ете ако мислиш дека треба да примаш нешто а веке се си пробал, пробај пафни и некоја мара ама не претерувај туку чисто онака рекреативно. Пробај батали гатачки и други лажипара терапии. Излези во природа, спортувај, исполни го времето со некоја работа што уживаш да ја правиш. Дружи се повеке со позитивни луѓе, забавувај се. Девојки, врски, љубов..... Решавај ги проблемите еден по еден...
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Мене реконекцијата ми има направено огромни проблеми. Секои дванаесет саати ми се реконектира рутерот и тоа све на сред партија дота ме фаќа. Не си играј со реконективизмот.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.077
Поени од реакции
15.893
Oдма да ти кажам за B6, ако го зимаш во голем дози прави анскиозност, многу е битно да се погоди дозата, јас би ти препрачал не повеќе од 5мг на доза/ден со Magnesium Bisglycinate.
Сигурен ли си дека 5 мг дневно Б6 е премногу, со оглед на тоа што една таблетка, на овие од Алкалоид на пример, е од 20 мг?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.456
Сигурен ли си дека 5 мг дневно Б6 е премногу, со оглед на тоа што една таблетка, на овие од Алкалоид на пример, е од 20 мг?
Не е ист B6, ова е активен, скроз друго е.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
Најпрво пробав:
- 5-HTP: Земав по 50mg 2-3 пати на ден, но ефектот повеќе би рекол дека беше плацебо, затоа што прв пат земав нешто што требаше да направи да се чувствувам подобро. Несакани дејства беа: главоболка, кошмари и понекогаш луицидни соништа. Па го прекинав за 2 недели затоа што несаканите дејства беа многу поголеми од бенифитите.

- Мелатонин: Обично го земав пред спиење затоа што имам голем проблем со спиењето, проблем да заспијам, и фреквентни будења, или будење да речиме за 2-3 часа па потоа не ќе можев повторно да заспијам. Меѓутоа некогаш ми помагаше некогаш не. Се случуваше да се напијам едно по некогаш и две апчиња па пак да не можам да заспијам. Мислам дека апчињата беа 2-3мг ако не се лажам.

- Кантарион (St. John's Wort): Земав Кантарион континуирано по неколку месеци, повеќе пати, пробав и со чај 2-3 пати на ден, и со стандардизиран екстракт од 300mg 3 пати на ден. Можеби имаше некој благ бенефит, и не осетив некој несакани дејства, едно несакано дејство на Кантарионот е осетливост на светлина, но тоа го имав уште пред да почнам да го користам

- Ашваганда: Пробав и со ашваганда, го земав 2 пати на ден по 500мг околу 3-4 недели. Не осетив никакво подобрување, ниту несакани дејства, можеби земав помала доза и премногу кратко за да осетам некакво подобрување или можеби самиот бренд беше со слаб квалитет.

- Пасифлора (Passionflower): И пасифлората ја примав околу 3-4 недели, мислам дека беше по 300мг, два пати на ден. Ништо не осетив ниту од нејзе, можеби дозата беше мала, можеби беше до квалитетот на производот.

- SAMe: Ова е соединение што го има во самиот организам, се користи за повеќе работи, исто така и за депресија. Користев 200мг два пати на ден, но го користев кратко време околу две недели, толку дози имаше пакувањето, не осетив ни подобрување ни влошување. Овој суплемент е многу скап затоа и не можев да си дозволам да нарачам поголема количина.

- L-Tyrosine: Од оваа амино киселина имав само несакани дејства, како главоболка, зголемена иритабилност, нервоза, осетливост. Пробував повеќе пати по 5-10тина дена но прекинував да ја користам.

- L-Theanine: Оваа амино киселина ја користев доста време (2-3 месеци), дози од 150-450мг на ден, но , не осетив некој голем бенефит, повеќе ми делуваше како плацебо, последно дури почна да ми ја зголемува анксиозноста.

Витамини B-Complex: Обично Б-Комплексот се препорачува за смирување на нервите и намалување на анксиозноста, но кај мене имаат обратен ефект, чувствувам зголемена нервоза, болки во мускулите, главоболка, исто нешто што забележав е зголемена потреба за мокрење, и мокрачата има темно-жолта боја и чуден мирис. Исто така имам пробано и со активна форма на B6 (pyrodoxal-5-phosphate) но ги имам истите несакани дејства.

Mucuna Pruriens: Ова пробав да го земам неколку пати по 3-4 дена, но имам многу несакани дејства од него, зголемена анксиозност, главоболка, физичка слабост.

Валериана: Избегнувам да ја користам затоа што има седативно дејство, и ми ги зголемува главоболките, поспаноста, ми ја намалува физичката енергија.

Исто така многу сум осетлив на:

Кафе (Кофеин): Дури и мала доза на кофеин, мал филџан кафе ми создава ужасни главоболки, низок притисок, трпнеење на рацете, губење на апетит, чувство како да сум многу жеден, несоница, луицидни соништа.

- Цигари: Силни главоболки и вртоглавици, губам рамнотежа, ако не се задржам на нешто паѓам, зголемена дереализација, зголемена анксиозност.

- Алкохол: Многу брзо ме "фаќа", некогаш дури и од една чаша пиво, некогаш ми ја влошува состојбата, некогаш пак се чувствувам многу подобро. Ако ја претерам мојата граница многу бавно се трезнам и повраќам, ми се гади, тоа може да трае и неколку дена.

Всушност и кога сум трезен имам симптоми како да сум многу пијан, и нон стоп осеќам гадење, и главоболки.

Можеби имам и уште нешто пробано, а не можам моментално да се сетам. Реков сите можни но знам дека има уште опции, како хербални, така и витамини и минерали. Но веќе изгубив воља а и немам толку парични средств, со оглед на тоа што до сега имам потрошено 150-200 евра а можеби и повеќе.

Исто така ги имам направено сите можни испитувања преку крв, мокрача, хормони, ЕКГ, ЕХО на срце, ЕЕГ, Магнетна на главата, притисокот секогаш ми е во ред. Сите резултати се потполно уредни. Единствено што немам испитано се витамини, минерали, не знам ни каде би можел да го испитам тоа.
Другар зами почни да пушиш ганџа,многу боље ќе ти биде,веруј,само глеј да не се некој прсканици.Ако не си од Скопје,можеш и да си посадиш.Одма ке те ослободи од демоните ![DOUBLEPOST=1481214723][/DOUBLEPOST]
Не е ист B6, ова е активен, скроз друго е.
Докотреее !
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
56
Поени од реакции
16
Претпоставувам дека веќе имаш правено нарачки, па од тој аспeкт ќе ти предложам неколку продукти.

1. Vitamin D3

2. Turmeric (нема врска со кукрумата кај нас, далеку подобар)

3. Magnesium Bisglycinate

4. Omega 3

5. Ginger

6. Boswellia

Порачај, па ќе ти кажам како да ги пиеш, кога и колку. Од тука ќе земеш витамин ц во прав од Алкалоид, 1кг е 700 денари, и б комплекс од крка. Друго не ти треба, ако можеш и рузмарин земи свеж измели го и ќе го додаваш во турмерик - ѓумбир мешавината.

П.С. Без разлика што претходно си конзумирал, оваа комбинација е друга приказна.
Фала на советот, и одвоеното време. Ќе го имам во предвид овој пост, но да не испадне исто како што кажа, од моја страна сум спремен и со драга воља би ги нарачал и би се нафатил да ги пијам, но малце имам проблем со финансискиот дел, посебно со оглед на тоа што соси царина би фатило све на све околу 5000-6000 денари.
Не знам и дали би можел овде да ги најдам, за да заштедам на време, и да можам да купувам помали дози, заради финансиските средства, пример Витамин Д3, Магнезиум, Омега3 има по аптеките, и за кукрумата, ѓумбирот и босвелиата да прашам некаде по продавнициве за здрава исхрана.

Мој совет пробај со Реики нема што да изгубиш.
Јас би ти советувал да одиш на психијатар/психолог
Ова со Реики ако не се лажам е нешто слично како реконекцијата и тесла брановите. Тука веќе имам три опции што дополнително ме збунува. Дали имаш/те некое лично или познавате некој што има искуство со оваа алтернативна медицина? И конкретно за Реики каде можам да се обратам за да стапам во контакт со практичар?

Мене реконекцијата ми има направено огромни проблеми. Секои дванаесет саати ми се реконектира рутерот и тоа све на сред партија дота ме фаќа. Не си играј со реконективизмот.
Фала на советот. Мислам дека ја сваќам поентата на постов, но дали ова е од лично искуство/искуство на некој што го познаваш, или чисто како личен став кон овој начин на "лекување", не само кон реконективноста, ете останатите членови спомнаа и Тесла бранови и Реики?
Мое размислување за ова е дека овие алтернативи имаат такво влијание какво што ние ке го доживееме, исто како што ги доживуваме останатите секојдневни работи во животот. Некој ќе речи подобро ми е, некој ќе западни уште повеќе. И како што рече еден од членовите: "Давеникот и за сламка се фаќа".


Не сум стручен од оваа област но од некоја моја гледна точка мислам дека анксиозноста, депресијата, стравот се некои психички состојби предизвикани од настани, односи со околината или конкретни личности па затоа мислам дека ке немаш фајде од било какви напитоци, додатоци во исхрана па и лекарства. Дури и да има некој ефект тој нема да ти го реши проблемот туку ке направи да само моментално се почувствуваш подобро. Ете ако мислиш дека треба да примаш нешто а веке се си пробал, пробај пафни и некоја мара ама не претерувај туку чисто онака рекреативно. Пробај батали гатачки и други лажипара терапии. Излези во природа, спортувај, исполни го времето со некоја работа што уживаш да ја правиш. Дружи се повеке со позитивни луѓе, забавувај се. Девојки, врски, љубов..... Решавај ги проблемите еден по еден...
Можам со тебе да се согласам и тоа во голем процент имаат врска настаните, искуствата и околината во која што живеам. Малце е и до мене пошто сум доста осетлива личност, и ми се насобраа доста негативни работи во животов, а многу малце позитивни. Почнувајќи од малтретирање (bullying) на училиште, и во средно школо, вреѓање, омаловажување, потценување, понижување. Не викам дека само мене ми се случило или да се чувствувам како жртва, тоа му се случувало скоро на секој. Потоа би ја спомнал сестра ми која значајно влиае врз мене. Таа е многу агресивна, љубоморна и злобна личност, со нереални социјални сваќања, што ги има направено најлошите и најниските работи што еден човек може да ги направи, деликвентски, неморални работи, обид за самоубиство. И долги години трпиме психо-физичка тортура. Носена е и по душевни установи но без никаков успех. Моментално е со една рака апчиња, дома е без работа само лежи, јади, цигари мора да има во секое време, еден од родителиве мора да има дома, и малце нешто да не и одговара и почнува да вика да напаѓа. Можам слободно да речам дека мојве и се слуги во буквална смисла на зборот. Покрај нејзе родителиве станаа нервозни, нон стоп владее негативна енергија. Јас во тој период кога почнаа проблемите имав 10 години, период од животот во кој што е клучно воспитувањето и живеењето во мирна околина со позитивни луѓе и позитивни нешта. На 19 години се преселив од дома и заминав во старата куќа, каде што порано живеевме, во која моментално живеам веќе 4 и пол години, со баба ми и дедо ми кои живеат во посебен влез. На 20 години се вработив, во фабрика за авто делови, запознав нови луѓе нова средина, и успеав некако да се вклопам во тоа, навлегов во работата и важев за еден од најдобрите работници во смената, живеев сам, олеснат од тоа што колку-толку ги избегнувам проблемите со сестра ми. Ми се крена самодовербата, почнав повеќе да излегувам, да се дружам, по кафичи, по дискотеки, ноќен живот, шетање по природа и тн. Тој период памтам татко ми одеше во пензија, мајка ми зеде некој пари што тужеше за неисплатени плати, јас зедов кредит, и купивме кола, реновиравме дома, јас си купив моторче, потсредив кај што живеам. Све беше супер, еден од најдобрите периоди во мојот живот. Во меѓувреме имав и по некоја женска. И секогаш имав врски во кој што избегавав многу средби и поврзување на емотивно ниво, дури и намерно бирав женска што не ме привлекува многу, за да чувствувам по удобно во врската. Како што почнав да работам, да излегувам, си направив една замисла да најдам женска за долга врска, никогаш не сум успевал да "вртам" женски. Запознав една женска, и се залетав ептен без никаква резерва, иако се гледавме неколку месеци само, па ми раскина затоа што бев премногу добар, (сакала љубоморни, што се кареет).
Отсекогаш сум имал проблеми со анксиозност, страв,ме држело одреден период, па врвело. Но тогаш почнаа големите и хронични проблеми со анксиозноста. Главоболки, несоница, постојано ми се вртеа најразлични мисли во главата, тогаш почнав и со анксиолитици. Но си викав ајде ќе најдиш друга женска, осеќав дека тоа ми требаше, за да почнам да се чувствувам подобро. Почнав активно да барам, излегував само заради тоа, пробував да направам познанства со женски што прв пат ги гледам, кај некој што само онака ги познавам, по фб пишував кај што ќе стигнев, почнав да вежбам демек ај ради рекреација, а во мене си викав ако сум развиен ќе имам појќе шанси, и почнаа корпа, па корпа, па корпа, дури пробував и кај некој што си мислев види ја оваа каква е немат шанси да ме одбиет, и пак корпи добивав. Никогаш не бев нападен, секогаш културен, трпелив, насмеан, и баш ми е мака покрај тоа што имав такви неуспеси. Ми падна самодовербата, почнав да се разочарувам, почнав да не уживам во ништо, не можев ни да функционирам на работа, почнав да земам боловања. Тогаш и ми се појави дереализацијата. Почнав по лекари, се што е можно испитав и сите резултати испаднаа во најдобар ред.
Успеав да запознам женска преку еден другар, женска што порано кога ја гледав си фантазирав камо ова да ја имам. Проблемот беше што иако таа врска беше некако на дистанца девојката ме привлекуваше многу физички, а карактерно воопшто не ми одговараше,ама си викав кога нема друга ќе се гледам со оваа. После некој месец, и таа ми раскина. Почнав емотивен да станвувам, почнав да затапувам карактерно, уште толку се разочарав, ми се појави и хроничен страв, почнав да се повлекувам во себе, престанав да излегувам, почнав другарите да ги избегнувам, се надолу ми тргна, од една страна, женските, од друга страна проблемите со сестра ми и со родителите, на работа во меѓувреме надојдоа нови работници, неубај луѓе, нови директори, и таму настана некоја грда атмосвера. До тогаш ги имав пробани и сите билки, амино киселини што ги напоменав без никакво подобрување. Па почнав терапија дадена од психијатар (Ладиомил, Еглонил, Аклонил), ништо не осетив ни од нејзе, само што кога ќе легнев спиев како труп. После два месеци психологот ми препиша ССРИ, Елицеа-Есциталопрам. Го пиев една недела по 25мг. Ми се влоши ситуацијата дупло, добив ужасни главоболки, гадење, стомачни билки, вртоглавици, потење, исцрпеност, почнав да настинувам, не можев на нозе да стојам. После неколку дена добив ужасни, неподнисливи болки во стомакот, мојте ме однесоја на болница, прво мислеа дека е бубрежна болка, ми на правија ЕХО, се покажаа камчиња на едниот буберг, едно поголемо, ме оперираа да ги извадат (со сонда). После неколку дена болките продолжија, гадење, повраќање. Ми направија дополнителни испитувања, испадна дека имам воспаление на панкреасот, ме пефрлија од урологија во интерно тука лежев две недели, без храна и вода, цел ден приклучен на инфузии, по 10 инфузии во денот примав. Станував само за во ВЦ и пак легнував. Потоа ме пуштија дома, толку бев изнемоштен што не можев по скали да се качувам. Почнав полека да се хранам, малку ми се намали стресот, почнав добро да спијам. Бев дома уште еден месец, па морав да почнам на работа. Баш памтам вечерта пред да почнам, почна да ме фаќа паника, легнав не можев да заспијам, морав да се напијам апче за смирување за да заспијам. Почнав на работа, но не можев да издржам ни една цела смена, почнав дозволи да барам за порано да излегувам, пак почнав боловања да земам. Не можев веќе да издржам па дадов отказ.
Моментално сум дома, без работа, со уште 1500 евра кредит за плаќање, на грб на мојте. Нон-стоп осеќам страв, страв ми е од дома да излегувам, нон стоп стојам со заклучена врата, спијам со запалена сијалица, нервозен и наплат сум постојано, имам стегање во градите (како некој со нож да ме боди), болки во мускулите, потење и трпнеење на рацете, опсесивни нереални мисли. Ме вознемирува викање, галама, дури некој малце погрубо да се однесува со мене, после тоа цел ден ќе сум многу вознемирен. Пробувам да се движам, да сум активен, имам куче го шетам секој ден, пробувам и да се дружам, да сум појќе во гужва ама џабе, што повеќе се трудам, полошо ми е.


Другар зами почни да пушиш ганџа,многу боље ќе ти биде,веруј,само глеј да не се некој прсканици.Ако не си од Скопје,можеш и да си посадиш.Одма ке те ослободи од демоните ![DOUBLEPOST=1481214723][/DOUBLEPOST]
Докотреее !
До сега не сум пробал, а и самата помисла да пробам појќе страв ме фаќа, а и не знам како ќе изреагирам на нејзе, пошто постои можност да ја влоши анксиозноста и дереализацијата, дури и кај луѓе што никогаш немале таков проблем може да предизвика панични напади и деперсонализација.

https://www.youtube.com/watch?v=i3fIuVt1UCQ

https://www.youtube.com/watch?v=s4qaRHOdpF0

https://www.youtube.com/watch?v=LOWlHOi00Sw
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.456
Фала на советот, и одвоеното време. Ќе го имам во предвид овој пост, но да не испадне исто како што кажа, од моја страна сум спремен и со драга воља би ги нарачал и би се нафатил да ги пијам, но малце имам проблем со финансискиот дел, посебно со оглед на тоа што соси царина би фатило све на све околу 5000-6000 денари.
Не знам и дали би можел овде да ги најдам, за да заштедам на време, и да можам да купувам помали дози, заради финансиските средства, пример Витамин Д3, Магнезиум, Омега3 има по аптеките, и за кукрумата, ѓумбирот и босвелиата да прашам некаде по продавнициве за здрава исхрана.

D3 земи од овде, капки најдобро (масен раствор не со вода) но пиј по најмалце 3.000 единици на ден, не 1.000 или смешните препораки од 400. Друго, можеш да порачаш на 2 пати немора од еднаш, сите други продукти сем D3-то не препорачувам да ги купуваш од тука, сем ако не ги најдеш истите продукти. Магнезиумот тука е оксид форма - и нема врска со овој кој ти го ликнав, кој се абсорбира далеку подобро - истото е и со куркумата, значи не е истиот квалитет - состав со онаа тука.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.077
Поени од реакции
15.893
Другар зами почни да пушиш ганџа,многу боље ќе ти биде,веруј,само глеј да не се некој прсканици.Ако не си од Скопје,можеш и да си посадиш.Одма ке те ослободи од демоните ![DOUBLEPOST=1481214723][/DOUBLEPOST]
Докотреее !
Ганџата не помага. Единствено ја зголемува, т.е. интензивира душевната состојба и затоа јас не би ја препорачал за анксиозност затоа што само ќе ги влоши симптомите.

И не треба да се претера, еднаш неделно е сосема доволно и оправдано, барем според мене.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
@MaximusMKD другар денес ја најдов оваа реклама а Фејсбук,обрати се можеби би ти помогнала! 20161210_110544.png
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
56
Поени од реакции
16
Еве една песна што точно ми ги опишува симптомите:

https://www.youtube.com/watch?v=lb-uncLgbs4

Исто така би сакал да прашам за мислење, за Бета Блокатори (Beta Blockers), обично се користат кај луѓе што имале срцев напад, но исто така и за намалување на физичките симптоми на анксиозност. Дали некој е едуциран за овие лекарства или имал некакво искуство со нив?

@MaximusMKD другар денес ја најдов оваа реклама а Фејсбук,обрати се можеби би ти помогнала!Прегледај го приврзокот 161328
Фала за советот, ќе ја разлистам веб страната малку покасно, ми изгледа интересна, се надевам ќе ми биди од помош.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.860
Фала на советот, и одвоеното време. Ќе го имам во предвид овој пост, но да не испадне исто како што кажа, од моја страна сум спремен и со драга воља би ги нарачал и би се нафатил да ги пијам, но малце имам проблем со финансискиот дел, посебно со оглед на тоа што соси царина би фатило све на све околу 5000-6000 денари.
Не знам и дали би можел овде да ги најдам, за да заштедам на време, и да можам да купувам помали дози, заради финансиските средства, пример Витамин Д3, Магнезиум, Омега3 има по аптеките, и за кукрумата, ѓумбирот и босвелиата да прашам некаде по продавнициве за здрава исхрана.




Ова со Реики ако не се лажам е нешто слично како реконекцијата и тесла брановите. Тука веќе имам три опции што дополнително ме збунува. Дали имаш/те некое лично или познавате некој што има искуство со оваа алтернативна медицина? И конкретно за Реики каде можам да се обратам за да стапам во контакт со практичар?



Фала на советот. Мислам дека ја сваќам поентата на постов, но дали ова е од лично искуство/искуство на некој што го познаваш, или чисто како личен став кон овој начин на "лекување", не само кон реконективноста, ете останатите членови спомнаа и Тесла бранови и Реики?
Мое размислување за ова е дека овие алтернативи имаат такво влијание какво што ние ке го доживееме, исто како што ги доживуваме останатите секојдневни работи во животот. Некој ќе речи подобро ми е, некој ќе западни уште повеќе. И како што рече еден од членовите: "Давеникот и за сламка се фаќа".




Можам со тебе да се согласам и тоа во голем процент имаат врска настаните, искуствата и околината во која што живеам. Малце е и до мене пошто сум доста осетлива личност, и ми се насобраа доста негативни работи во животов, а многу малце позитивни. Почнувајќи од малтретирање (bullying) на училиште, и во средно школо, вреѓање, омаловажување, потценување, понижување. Не викам дека само мене ми се случило или да се чувствувам како жртва, тоа му се случувало скоро на секој. Потоа би ја спомнал сестра ми која значајно влиае врз мене. Таа е многу агресивна, љубоморна и злобна личност, со нереални социјални сваќања, што ги има направено најлошите и најниските работи што еден човек може да ги направи, деликвентски, неморални работи, обид за самоубиство. И долги години трпиме психо-физичка тортура. Носена е и по душевни установи но без никаков успех. Моментално е со една рака апчиња, дома е без работа само лежи, јади, цигари мора да има во секое време, еден од родителиве мора да има дома, и малце нешто да не и одговара и почнува да вика да напаѓа. Можам слободно да речам дека мојве и се слуги во буквална смисла на зборот. Покрај нејзе родителиве станаа нервозни, нон стоп владее негативна енергија. Јас во тој период кога почнаа проблемите имав 10 години, период од животот во кој што е клучно воспитувањето и живеењето во мирна околина со позитивни луѓе и позитивни нешта. На 19 години се преселив од дома и заминав во старата куќа, каде што порано живеевме, во која моментално живеам веќе 4 и пол години, со баба ми и дедо ми кои живеат во посебен влез. На 20 години се вработив, во фабрика за авто делови, запознав нови луѓе нова средина, и успеав некако да се вклопам во тоа, навлегов во работата и важев за еден од најдобрите работници во смената, живеев сам, олеснат од тоа што колку-толку ги избегнувам проблемите со сестра ми. Ми се крена самодовербата, почнав повеќе да излегувам, да се дружам, по кафичи, по дискотеки, ноќен живот, шетање по природа и тн. Тој период памтам татко ми одеше во пензија, мајка ми зеде некој пари што тужеше за неисплатени плати, јас зедов кредит, и купивме кола, реновиравме дома, јас си купив моторче, потсредив кај што живеам. Све беше супер, еден од најдобрите периоди во мојот живот. Во меѓувреме имав и по некоја женска. И секогаш имав врски во кој што избегавав многу средби и поврзување на емотивно ниво, дури и намерно бирав женска што не ме привлекува многу, за да чувствувам по удобно во врската. Како што почнав да работам, да излегувам, си направив една замисла да најдам женска за долга врска, никогаш не сум успевал да "вртам" женски. Запознав една женска, и се залетав ептен без никаква резерва, иако се гледавме неколку месеци само, па ми раскина затоа што бев премногу добар, (сакала љубоморни, што се кареет).
Отсекогаш сум имал проблеми со анксиозност, страв,ме држело одреден период, па врвело. Но тогаш почнаа големите и хронични проблеми со анксиозноста. Главоболки, несоница, постојано ми се вртеа најразлични мисли во главата, тогаш почнав и со анксиолитици. Но си викав ајде ќе најдиш друга женска, осеќав дека тоа ми требаше, за да почнам да се чувствувам подобро. Почнав активно да барам, излегував само заради тоа, пробував да направам познанства со женски што прв пат ги гледам, кај некој што само онака ги познавам, по фб пишував кај што ќе стигнев, почнав да вежбам демек ај ради рекреација, а во мене си викав ако сум развиен ќе имам појќе шанси, и почнаа корпа, па корпа, па корпа, дури пробував и кај некој што си мислев види ја оваа каква е немат шанси да ме одбиет, и пак корпи добивав. Никогаш не бев нападен, секогаш културен, трпелив, насмеан, и баш ми е мака покрај тоа што имав такви неуспеси. Ми падна самодовербата, почнав да се разочарувам, почнав да не уживам во ништо, не можев ни да функционирам на работа, почнав да земам боловања. Тогаш и ми се појави дереализацијата. Почнав по лекари, се што е можно испитав и сите резултати испаднаа во најдобар ред.
Успеав да запознам женска преку еден другар, женска што порано кога ја гледав си фантазирав камо ова да ја имам. Проблемот беше што иако таа врска беше некако на дистанца девојката ме привлекуваше многу физички, а карактерно воопшто не ми одговараше,ама си викав кога нема друга ќе се гледам со оваа. После некој месец, и таа ми раскина. Почнав емотивен да станвувам, почнав да затапувам карактерно, уште толку се разочарав, ми се појави и хроничен страв, почнав да се повлекувам во себе, престанав да излегувам, почнав другарите да ги избегнувам, се надолу ми тргна, од една страна, женските, од друга страна проблемите со сестра ми и со родителите, на работа во меѓувреме надојдоа нови работници, неубај луѓе, нови директори, и таму настана некоја грда атмосвера. До тогаш ги имав пробани и сите билки, амино киселини што ги напоменав без никакво подобрување. Па почнав терапија дадена од психијатар (Ладиомил, Еглонил, Аклонил), ништо не осетив ни од нејзе, само што кога ќе легнев спиев како труп. После два месеци психологот ми препиша ССРИ, Елицеа-Есциталопрам. Го пиев една недела по 25мг. Ми се влоши ситуацијата дупло, добив ужасни главоболки, гадење, стомачни билки, вртоглавици, потење, исцрпеност, почнав да настинувам, не можев на нозе да стојам. После неколку дена добив ужасни, неподнисливи болки во стомакот, мојте ме однесоја на болница, прво мислеа дека е бубрежна болка, ми на правија ЕХО, се покажаа камчиња на едниот буберг, едно поголемо, ме оперираа да ги извадат (со сонда). После неколку дена болките продолжија, гадење, повраќање. Ми направија дополнителни испитувања, испадна дека имам воспаление на панкреасот, ме пефрлија од урологија во интерно тука лежев две недели, без храна и вода, цел ден приклучен на инфузии, по 10 инфузии во денот примав. Станував само за во ВЦ и пак легнував. Потоа ме пуштија дома, толку бев изнемоштен што не можев по скали да се качувам. Почнав полека да се хранам, малку ми се намали стресот, почнав добро да спијам. Бев дома уште еден месец, па морав да почнам на работа. Баш памтам вечерта пред да почнам, почна да ме фаќа паника, легнав не можев да заспијам, морав да се напијам апче за смирување за да заспијам. Почнав на работа, но не можев да издржам ни една цела смена, почнав дозволи да барам за порано да излегувам, пак почнав боловања да земам. Не можев веќе да издржам па дадов отказ.
Моментално сум дома, без работа, со уште 1500 евра кредит за плаќање, на грб на мојте. Нон-стоп осеќам страв, страв ми е од дома да излегувам, нон стоп стојам со заклучена врата, спијам со запалена сијалица, нервозен и наплат сум постојано, имам стегање во градите (како некој со нож да ме боди), болки во мускулите, потење и трпнеење на рацете, опсесивни нереални мисли. Ме вознемирува викање, галама, дури некој малце погрубо да се однесува со мене, после тоа цел ден ќе сум многу вознемирен. Пробувам да се движам, да сум активен, имам куче го шетам секој ден, пробувам и да се дружам, да сум појќе во гужва ама џабе, што повеќе се трудам, полошо ми е.




До сега не сум пробал, а и самата помисла да пробам појќе страв ме фаќа, а и не знам како ќе изреагирам на нејзе, пошто постои можност да ја влоши анксиозноста и дереализацијата, дури и кај луѓе што никогаш немале таков проблем може да предизвика панични напади и деперсонализација.

https://www.youtube.com/watch?v=i3fIuVt1UCQ

https://www.youtube.com/watch?v=s4qaRHOdpF0

https://www.youtube.com/watch?v=LOWlHOi00Sw
Реики е слично со сите други техники на лечење со енергија ама не е исто и треба да се внимава зошто има многу измутирани, новокомпонирани Реики правци кои се само за профит а немаат ни грам од оригиналноста и тоа што го прави Реики, Реики. Мојте искуства се феноменални со оваа техника а иначе мој пријател работи и е по нај оригинален изворен стандард во работата.
 
Член од
3 март 2010
Мислења
633
Поени од реакции
359
Имаш проблем со болно минато, лоши искуства, негативни настани што креирале во тебе црни мисли и верувања врз база на тоа што си го доживеал до сега.

друже сум бил во твоја кожа, знам низ што поминуваш, ама не можам да ти помогнам, бидејќи со теорија ништо не бива

Гледај сега има два вида на луѓе
- Луѓе со морални вредности
- Луѓе без морални вредности

Тие со без морални вредности ги боли стапот за се буквално. Најважно им е да се задоволат себеси и своите потреби. Тие речиси и не го користат мозокот, па воопшто не се секираат за последиците од нивните постапки. Овие луѓе приоритет им е да се забавуваат и не се плашат од ризици. Токму за тоа немаат анскиозност и стрес, т.е. имаат позитивна аура и енергија, а тоа е многу важно кај жените, жените сакаат единствено храброст-машкост, позтивна енергија, позитивни емоции и забава.


За жал ние сме во првата класа, луѓе со морални вредности. Ние секогаш се залагаме за правда, совршеност, искреност, вистина и сл.
Тоа ни прави секогаш да сме заглавени во главата, да размислуваме за се што правиме, што сме направиле и што ќе направиме. Имаме многу голема креативност, идеи, фантазија. Си фантазираме за иднината. Могу теоризираме во умот што треба а што не треба.
Многу сме на теорија и секогаш настојуваме да учиме нови работи и да се подобруваме, а всушност си го тапиме умот со премногу информации.
(Жабе теоризираш кога не можеш да го вкорениш во себеси како мисла и верување)
Секогаш гледаме правилно да ја направиме работата, не сакаме да грешиме, ако згрешиме се јадиме себеси зошто направивме таква глупост.
Многу зависиме од туѓото мислење, не сакаме лошо да мислат за нас другите. Буквално немаме самодоверба кажано накратко.
За грешките и неуспехот во минатото, замислуваме дека ќе бидиме многу големи луѓе, да увидат сите дека погрешно сме биле сфатени досега.
Секогаш попуштаме на другите. Токму затоа сме склони на зафркавање, исмејување и понижување од другите.
Поради болни искуства, сакаме да станиме посилни да не можат другите да не повредат, од сега вака ќе постапувам со ова, онака со она.
Многу сме емотивни и осетливи на надворешни влијание, на туѓа енергија, аура, топлина, светлина. Многу си врзваме в крпче од туѓите зборови и постапки.
Бидејќки повеќето се прости битија па секогаш бараат послаба алка да нападнат за да се чуствуваат подобро самите. Кога некој е искрен, праведен, добар, емотивен 99.99% ќе биде мета на заебавање.
Човек кој е емотивен и зависен од туѓо влијание не можи да биди ниту лидер ниту женкар. Жените не сакаат некој зависи од нивна и од севкупна реакција, тоа е слабост за нив. Жените не сакаат ниту некој искрен и добар, тоа воопшто не им е атрактивно. Жените воопшто не сакаат некој со негативни мисли и емоции. Ако пак ги имаш сите овие (не)предизпозиции осуден си на пропаст од жени и опшество.
И јас многу лоши години поминав, сите можни суплементи ги пробав од интернетот.
Ништо не поможе, да не се лажиш, јас невидена пара потрошив.
Ни бајачки, ни јога, ни масажи, ништо.
Се е до умот.

Гледај само да не размислуваш за постапките, следи го инстиктот, приоритет да ти биди да се забавуваш, тебе да ти е убаво на тулето( наместо како до сега што размислуваш правилно да постапиш).
Не расудувај, не разионалзирај, не анализирај, забавувај се, глупирај се, уживај.
Наместо да му угодуваш на женска, угоди си себеси, наместо да ја величиш и почитуваш, величи се и почитувај се себеси, тогаш жесните ќе трчаат по тебе.
Да не се фалам многу теорија( повеќе од било кој на овие балкански простори-имам необјавени книги) многу знам за жени, за алфа лидерство, за успех, за стрес, анксиозност, дигестивни нарушувања итн.
Можам да ти пренесам знаења, ама тоа нема да ти поможи туку ќе ти ја влоши состојбата, бидејќи уште повеќе ќе те заглави во умот, ќе размислуваш секоја секунда што да направиш и како да постапиш за да бидиш победник во секоја ситуација. можно е и да се пореметиш од толку милиони иформации, јас си знам.

Во овај суров свет мора да сфатиш дека нема правдина, нема совршенство.
колку побрзо го прифатиш тоа, подобро за тебе.
Јас многу гледам низ прсти и свесен сум за се што се случува со денешницава, ама немам сила да влијаам за да се променат и подобрат работите.
Гледај да не ти влијаат врз тебе околината и настаните

Никој не страдал од анксиозност доколку би имало вистинска љубов од партнерот, подршка од семејстовото, пријателство од пријателите, ама нема.
Денешново опшество је сјебано, секој ќе те повреди и партнерот, и семејството и пријателите.
Не верувај и не се потпирај на некој целосно. Исто немој и воопшто да немаш верба во никој.
За да немаш анкзиосност треба да имаш верба, меѓутоа да не те повредуваат.
(речиси невозможно)
Инаку ни билки не ти треба ни ништо
Лекот е пет пари, ама не можи да се набави
-Љубов, верба и надеж
Преведено да најдеш женска што ќе те сака и ти што ќе ја сакаш, што ќе си верувате и ќе бидете сплотени како едно.
Да веруваш во себеси, во другите, во животот и во судбината
Да знаеш дека се е во најдобар тек, дека се се случува само убаво и добро


Е сега како да го направиш ова со оглед на ситуацијата во земјава и светот, кога се е пред распаѓање, кога се е за корист, кога се е неправедно, искрено да ти кажам не знам.

Многу битно е тоа што дома кај тебе владее негативна енергија. Истото е кај мене не ради сестра, али брат.
Поради него на сите ни се зеде здравјето, од што е толку ненормален, алчен и будала, цел живот исполнет со нервози, уништување, трошење финансии, заглавување во тешки сериозни работи, кршење и расипување само, мавање со предмети тешки или остри, да те повреди сериозно, какви не лоши работи прави секој ден, не можам да опишам. Што е најлошо нас не обвинува по роднини, пријатели и познаници, дека ние не чиниме, му правиме лоши работи, му работиме зад грб. Какви не лаги зборува дека тој е лале, а ние трња. А ние секогаш му ги бришиме гомната, скривавме. Тој не оговара со лаги, се заканува со многу лоши работи. Дури му се чудам на другите, најмногу роднини и познаници, како можат да веруваат во такви работи, и си викам роднини или пријатели кој ве еби на крај, ако вие сте прости да потпаѓате под такви лаги на збор само, што ве ебам нема што да ви се оправдувам, кој ве шета. А внатре се чуствувам како вулкан, еруптирам кога гледам дека некој најпокварен мене ме прави таков, а другите го веруваат.
Човекот е само за корист. Брат не брат што го тркалам, само болка и мака од него имам цел живот. Пред други глумец невиден, ќе се собери како крлеж ќе ја нурни главата и ќути само, да речиш бајче. Дома мава вика крши.

Дома кај мене е само меѓусебно карање и викање. Тое е многу кобно за енергијата и здравјето, Јас практично во тие моменти се грчам целиот, чуствувам страв, нервоза, гнев, ги чуствувам нивните емоции. По неколку дена не можам да се олабавам, целиот сум згрчен во болки, од нозете до стомакот.
Што да речам само, во маки сме се родиле со маки ќе си умриме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom