Реики

Член од
9 јули 2011
Мислења
5
Поени од реакции
0
Se slozuvam deka malku e sumnjivo preku forumi da se nauci reiki (ne velam nevozmozno sepak :) ), nekoj da ne znae kade moze da se nauci vo Makedonija? Nikade ne sum cul za sea kade mozi, ve molam ako znaete kade kazete :)
 
Член од
9 јули 2011
Мислења
5
Поени од реакции
0
na mojot prethoden post nikoj ne odgovori...pak prasuvam dali znae nekoj kade mozi vo makedonija da se nauci reiki? blagodaram :)
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
696
Па, по се изгледа нема во Македонија. Јас мислам дека во Хрватска има школа. Инаку - јас сум Реики II Practitioner. Не се научив сама, него бев иницирана во Usui Reiki и имав ментор очи-во-очи.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.199
Поени од реакции
2.441
na mojot prethoden post nikoj ne odgovori...pak prasuvam dali znae nekoj kade mozi vo makedonija da se nauci reiki? blagodaram :)
Има реики центар и кај нас ама колку се добри не знам, ќе мора да појдеш и да видиш.

Еве ти веб:

http://reikimacedonia.com/index.html

Ако појдеш и си задоволен да напишеш и мене ме интересира какви се :).
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
1
Поени од реакции
1
Jas sum Reiki 2 praktikant i uste pred edna godina im pisav na reiki macedonia
http://reikimacedonia.com/about/symbols.html
ama ne dobiv nikakov odgovor.Za da mozes da bides Reiki praktikant ( reili 1 i 2 ) ili reiki majstor( reiki 3) ne moze samo da " naucis". Znaci generalno gledano nema mnogu sto da se uci.Osven nekoi osnovni raboti i simbolite. No duri i ako gi naucis nema da mozes da go koristis zatoa sto se uste nema da bides reiki praktikant.Potrebna e INICIJACIJA. Toa e proces kade reiki majstorot visi "stimanje" ili podesuvanje na tvoeto energetsko telo , taka da bide na ista vibracija so taa REIKI - univerzalna zivotna energija. Duri i ako nemas nikakov poim sto e reiki, ako bides iniciran , togas so samoto polaganje na racete ke ja osetis reiki enegijata.
Druga rabota sto primetiv e deka postojam mnogu izvori " majstori" na reiki kaj koe taa reiki energija ili znaenje e dosta korumpirano, t.e mnogu pogresno .Treba da se vnimava i na toa pri izborot na master za inicijacija. Istovo go zabelezav i kaj reikimacedonia , na nivnata web strana kade sto go imaat prviot reiki simbol Cho-Ku-rei. Zavrten e obratno. Voglavno na ovoj nacin e korimpirano ova znaenje , so netocna interpretacija na simbolite. Obraten simbol - obratna e energijata. Bi preporacal edna dobra strana kade sto imate odlicni izvori na reiki znaenje i kade sto celokupnite informacii ne se korumpirani
http://www.aetw.org/
 

Christian Lovato

stonecold
Член од
2 април 2012
Мислења
601
Поени од реакции
271
Пошо не видов да има ваква тема се решив да направам, се извинувам ако има.

http://en.wikipedia.org/wiki/Reiki

(ме мрзи сеа да преведувам, али знаете англиски да толку ;))

Што мислите за реики? Дали практикувате или знаете некој кој практикува?
Да јас! :)Ама не ми успева кога не сум тотално фокусиран...:cautious:
Иначе највеќе на мама ја пратикувам...а досега не сум запознал некој (македонец) што ја практикува..
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.298
Поени од реакции
4.956
Што е/се тоа реики ?! :confused:
 
Член од
14 мај 2011
Мислења
371
Поени од реакции
383
Што е/се тоа реики ?! :confused:
Тоа ти јапонска техника на користење на својата сопствена енергија за помош и самопомош т.е. релаксација и лекување.
Ако некој има слаба животна енергија тогаш е подложен на болести и стрес, а доколку енергијата му е силна, се чувствува поздрав и посреќен (топла вода :rolleyes:) .

Се заснова на фокусирање на енергијата така што ќе ги положиш дланките на соодветниот дел на телото, свое или на „пациентот“. На тој начин и со паралелна примена на одредени ментални состојби (мислам дека тоа е потешкиот дел - концентрација и чувство на блаженство и мир) ќе го насочиш благотворното дејство. Како ќе си пружиш реики терапија ако си распаметен од грижи и/ли болен - THAT is the question! :unsure:

Поборниците тврдат дека со реики техниката можеш да лекуваш други лица без загуба на сопствената енергија.

п.с. Една „понапредна“ варијанта на реики е клипчето во твојот потпис ;)
 
Член од
16 февруари 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво дечки,

Јас случајно налетав тука на темава и со оглед на тоа дека ние сме организација која што организира семинари по Реики, си викам ај да ви испратам линк, па кој е заинтересиран нека пише :)

Еве ви линкче: https://www.facebook.com/events/806690902743410/?ref=98[DOUBLEPOST=1424098529][/DOUBLEPOST]
Jas sum Reiki 2 praktikant i uste pred edna godina im pisav na reiki macedonia
http://reikimacedonia.com/about/symbols.html
ama ne dobiv nikakov odgovor.Za da mozes da bides Reiki praktikant ( reili 1 i 2 ) ili reiki majstor( reiki 3) ne moze samo da " naucis". Znaci generalno gledano nema mnogu sto da se uci.Osven nekoi osnovni raboti i simbolite. No duri i ako gi naucis nema da mozes da go koristis zatoa sto se uste nema da bides reiki praktikant.Potrebna e INICIJACIJA. Toa e proces kade reiki majstorot visi "stimanje" ili podesuvanje na tvoeto energetsko telo , taka da bide na ista vibracija so taa REIKI - univerzalna zivotna energija. Duri i ako nemas nikakov poim sto e reiki, ako bides iniciran , togas so samoto polaganje na racete ke ja osetis reiki enegijata.
Druga rabota sto primetiv e deka postojam mnogu izvori " majstori" na reiki kaj koe taa reiki energija ili znaenje e dosta korumpirano, t.e mnogu pogresno .Treba da se vnimava i na toa pri izborot na master za inicijacija. Istovo go zabelezav i kaj reikimacedonia , na nivnata web strana kade sto go imaat prviot reiki simbol Cho-Ku-rei. Zavrten e obratno. Voglavno na ovoj nacin e korimpirano ova znaenje , so netocna interpretacija na simbolite. Obraten simbol - obratna e energijata. Bi preporacal edna dobra strana kade sto imate odlicni izvori na reiki znaenje i kade sto celokupnite informacii ne se korumpirani
http://www.aetw.org/
Здраво дечки,

Јас случајно налетав тука на темава и со оглед на тоа дека ние сме организација која што организира семинари по Реики, си викам ај да ви испратам линк, па кој е заинтересиран нека пише :)

Еве ви линкче: https://www.facebook.com/events/806690902743410/?ref=98[DOUBLEPOST=1424098636][/DOUBLEPOST]
Se slozuvam deka malku e sumnjivo preku forumi da se nauci reiki (ne velam nevozmozno sepak :) ), nekoj da ne znae kade moze da se nauci vo Makedonija? Nikade ne sum cul za sea kade mozi, ve molam ako znaete kade kazete :)
Здраво дечки,

Јас случајно налетав тука на темава и со оглед на тоа дека ние сме организација која што организира семинари по Реики, си викам ај да ви испратам линк, па кој е заинтересиран нека пише :)

Еве ви линкче: https://www.facebook.com/events/806690902743410/?ref=98
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.581
Поени од реакции
4.548
Луѓе ова е права топ тема не сум знаел дека постои досега... Местото не и е во фолозофија и психологија али тоа е знак дека мора да се отвори и еден подфорум "Алтернатива".

Реики е многу повеке одколку што можеме да замислиме дека е. Ова за мене во целост ја опишува Реики енергијата како еден склоп. Прекрасно нешто, ве советувам да не се иницирате доколку не сте спремни а колку сте спремни може да каже само мастерот (учителот). Поздрав и љубов до сите Реики канализатори.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom