Редовна војска повторно?

Член од
18 јануари 2008
Мислења
131
Поени од реакции
14
Ако мислите на поканите тие не значат дека ќе ве земат во војска.
Тие се за во посебни случаи да се знае од каде да се регрутира. Секоја година откако се укина задолжителната војска ги праќаат. Јас сум од 89 генерација, имавме покани, само не запишаа во списоците за недајбоже ситуација, да има маса од каде да се регрутира.

Знам за тие покани , ама колку што знам им ги праќаа само на 91 , фактички беа покани за да се јават за евиденција , така нешто...
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
Мене и кога бев 4 година средно ми стигна нешто како за воведување во евиденција,а еве и сега пред 2-3 месеци исто така ми дојдоа од министерство за одбрана на врата,за некаква си евиденција и пополнував некои формулари.
 
Член од
18 јануари 2008
Мислења
131
Поени од реакции
14
Мене и кога бев 4 година средно ми стигна нешто како за воведување во евиденција,а еве и сега пред 2-3 месеци исто така ми дојдоа од министерство за одбрана на врата,за некаква си евиденција и пополнував некои формулари.

91 генерација си ?
 

110%ЗеленоБел

Слобода за навивачите!
Член од
26 декември 2009
Мислења
638
Поени од реакции
33
Значи има некои гласини кои кружат, сега незнам колку некој од форумов слушнал дека повторно ке се воведува редовното служење војска.
Ова го слушнав од еден пријател кој е професионален војник и од уште еден другар кој студира одбранбени студии, овој закон би требало да појави во септември или пак нешто порано, е сега колку е ова точно.....
Ништо поубо од војска. :)
Би било супер повторно да има, ќе се навежбаме и атакуваме на грција. :helou:
 

VaZzilL

Сантино Џеновезе
Член од
23 април 2007
Мислења
921
Поени од реакции
39
Од една страна според мене на служењето војска и е поминато времето, пошто сега веќе таа се води како професија нели има професионални војници. Но од друга, можда треба 3-4 месеци да се оди, не за друго да се стегнат овие генерации малку а не по цел ден на компјутер се седи.

И...да, и јас сум 91 па не ми стигнала никаква покана а и не познавам никого од мојата генерација на кого му стигнало такво нешто.
 

/gone/87

+++FOR CLEAN SKOPJE+++
Член од
30 март 2009
Мислења
1.769
Поени од реакции
119
дефинитивно ќе има редовна војска за генерациите од 90/91(па натаму) најверојатно од септември.........затоа "кремчиња" спремајте се за :sekss:
 

BloodyTampon

Works in deep&dark places
Член од
8 август 2009
Мислења
798
Поени од реакции
60
дефинитивно ќе има редовна војска за генерациите од 90/91(па натаму) најверојатно од септември.........затоа "кремчиња" спремајте се за :sekss:
Од каде ти е оваа информација?
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Значи има некои гласини кои кружат, сега незнам колку некој од форумов слушнал дека повторно ке се воведува редовното служење војска.
Ова го слушнав од еден пријател кој е професионален војник и од уште еден другар кој студира одбранбени студии, овој закон би требало да појави во септември или пак нешто порано, е сега колку е ова точно.....
Наводно ке бидат опфатени генерациите од 90 па наваму или пак од 91. Ако ви текнува имаше некои покани кои им беа праќани на сите од 91 генерацијата.
Ако има некој нешто подетално и ако знае нешто повеќе околу ова нека го сподели на темава.
1. Македонија со пристапот во НАТО ја укина својата војска и со тоа намали големи трошоци за лицата што би служеле војска. Само трошок.
2. Идејава е смешна. Држава од 2. милиони луѓе да врти војска е повеќе од смешно пред се сме мала држава која не може ниту да донесува одлуки бидејќи што и да се случи веднаш реагира НАТО ова е така на глобално ниво значи секаде се стационираат. Тоа е глобализација и сите одлуки ти ги носат тие.
 

/gone/87

+++FOR CLEAN SKOPJE+++
Член од
30 март 2009
Мислења
1.769
Поени од реакции
119
Од каде ти е оваа информација?
1)се шпекулираше уште додека стдирав на Институт за одбрана,безбедност и мировни институции од самите професори уште пред една година
2)и од одредени лица вработени во ГШ и МО
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
1)се шпекулираше уште додека стдирав на Институт за одбрана,безбедност и мировни институции од самите професори уште пред една година
2)и од одредени лица вработени во ГШ и МО
3 години од такви шпекулации чекам да полагам екстерни тестови, па еве матурант стигнав и ниту Т не видов од таков тест.
Ако имате официјален извор кажувајте дека е сигурно пставувајќи некаков линк во темава.
Вака никој не може да ви верува, а уште помалку можете да тврдите дека сигурно ќе се воведе редовна војска.
 

/gone/87

+++FOR CLEAN SKOPJE+++
Член од
30 март 2009
Мислења
1.769
Поени од реакции
119
1. Македонија со пристапот во НАТО ја укина својата војска и со тоа намали големи трошоци за лицата што би служеле војска. Само трошок.
2. Идејава е смешна. Држава од 2. милиони луѓе да врти војска е повеќе од смешно пред се сме мала држава која не може ниту да донесува одлуки бидејќи што и да се случи веднаш реагира НАТО ова е така на глобално ниво значи секаде се стационираат. Тоа е глобализација и сите одлуки ти ги носат тие.
1)Но тоа не беше потребно,пред се беше предлог на НАТО да се намали редовната војска,но не и да се укине,е сега зашто и поради кои причини ја укинаа тоа треба да ги прашаш политичарите(дури и самите вработени во АРМ им беше многу чудна идејава т.е. и самите се чудеа врз која основа се укинува)
2)Во секоја земја според нивните устави стои дека ниедна странска држава или организација нема право да го наруши интегритетот и суверинитетот на сопствената држава(доколу Собранието не одлучи влез или премин на странска армија).т.е. нивните армии имат за цел да ја бранат сопствената држава доколку таа е нападната од од некоја држава....ИМА ПРАВО ДА СЕ БРАНИ(според повелбата на ООН)...но каде што има сила и притисоци често ова повелба е прекршувана заради одредени интереси

3 години од такви шпекулации чекам да полагам екстерни тестови, па еве матурант стигнав и ниту Т не видов од таков тест.
Ако имате официјален извор кажувајте дека е сигурно пставувајќи некаков линк во темава.
Вака никој не може да ви верува, а уште помалку можете да тврдите дека сигурно ќе се воведе редовна војска.
не можеш да полагаш такви тестови на 14 години,мора да имаш наполнето 18 т.е. да влезеш во евиденција на подрачната единица на МО,па после да се пријавиш(како што беше последниве 4 години) или чекаш да ти стигне покана за пријавување
како можеш да очекуваш линк,кога тој предлог е предложен од страна на воени лица и експерти од одбраната,на Владата,што значи самата Влада треба да го разгледа,да види дали е можно пак воспоставување на воен рок,дали тоа ќе биде ефетктивно или контрапродуктивно,дали има услови итн па да го предложи на Собранието за гласање
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
не можеш да полагаш такви тестови на 14 години,мора да имаш наполнето 18 т.е. да влезеш во евиденција на подрачната единица на МО,па после да се пријавиш(како што беше последниве 4 години) или чекаш да ти стигне покана за пријавување
како можеш да очекуваш линк,кога тој предлог е предложен од страна на воени лица и експерти од одбраната,на Владата,што значи самата Влада треба да го разгледа,да види дали е можно пак воспоставување на воен рок,дали тоа ќе биде ефетктивно или контрапродуктивно,дали има услови итн па да го предложи на Собранието за гласање
Затоа реков, шпекулации не се веродостојни. Ти погоре спомна
дефинитивно ќе има редовна војска за генерациите од 90/91(па натаму) најверојатно од септември
и поради тој збор те прашав дали имаш веродостоен извор или дефинитивно значи твоја претпоставка од шпекулациите кои кружат наоколу.
Се додека е останато само како предлог не може да се каже дека нештото е дефинитивно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom