Реал Сиудад - Кил (33:27) Вкупно: 67:66

Кој е подобар? Кој ке победи?

  • Кил

    Гласови: 20 57,1%
  • Реал Суидад

    Гласови: 13 37,1%
  • Нерешено

    Гласови: 2 5,7%

  • Вкупно гласачи
    35
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 октомври 2008
Мислења
1.016
Поени од реакции
50
Добра утакмица. 39-34 победа на Кил. Неизвесно до последните 3 минути. После одбраната на Омејер, публиката на нозе, играчите мотивирани.. напраја добра серија и победа со 5 разлика.

Карабатиќ(ч) чудо од играч. Звер!
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Финале како што се очекува меѓутоа само во второто полувреме, првото ми беше некако како една обична утакмица во која се одмеруваат силите.
Добра игра и од двата тима. Мислам дека нерешен резултат многу понеизвесна ќе ја направеше следната утакмица или пак резултат со помала разлика.
Последните 10 минути имаше најмалце две исклучувања за Кил, најчесто врз Рутенка а и последната игра со нога на германецот не смееше да помине неказнето иако немаше да влијае којзнае колку на резултатот.
Многу висок критериум за играчите на Реал во однос на фаулирањето за разлика од тие на Кил имаа судиите што и реален е овој епилог од 5 гола разлика, но ништо не се знае се до следното одмерување на силите во Шпанија.
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.640
Поени од реакции
2.504
Штета јас бев за Сиудад,иако беа посвежи на крајот не знам како дозволија за 5 минути да примат 7 а да дадат само 2 гола,Се надевам дека реваншот ќе биде уште поинтересен и среќата овај пат на страната на Шпанците.
Јиха даде 9 гола.Сега уште колку му фалат даго стигне Кире?
 
K

kaiser soze

Гостин
Штета јас бев за Сиудад,иако беа посвежи на крајот не знам како дозволија за 5 минути да примат 7 а да дадат само 2 гола,Се надевам дека реваншот ќе биде уште поинтересен и среќата овај пат на страната на Шпанците.
Јиха даде 9 гола.Сега уште колку му фалат даго стигне Кире?
Веќе го надмина,сега има 98 за разлика од Лазаров кој има 93.
За натпреварот што да се каже,многу постигнати голови,игра без одбрана,а и многу направени грешки на крајот од Суидад Реал,па така резултатот од изедначен се претвори во позитива за Кил пред реваншот во Шпанија.Хендикепот од неиграњето на Лаен и Пајовиќ беше евидентен,иако и Рутенка добро си ја заврши работата.Фернандез беше незадржлив кај Реал,а исто и Јиха во екупата на Кил.Голманите немаа свој ден,па немаше реприза од одбраните во минатогодишното финале.Судиите малку потфрлија на крајот,со недосуден пенал за Реал и исклучувања за фаул направен врз Рутенка.Како и да е,не е ништо завршено во овој двомеч,па очекувам неизвесност до крај и секако титула за Суидад.
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.692
Поени од реакции
4.520
Суидад дојдоа до еден разлика мислев ќе тепаат или барем да задржат но многу слаба реализација во последните 10 минути и дојде да изгубат.Кил играа многу брзо,им даваат гол ја зима Карабатич оди до 11 метри додава на некој и гол цело време така игра.Суидад незнам зошто го одмараа Абало кога го пуштија живнаа..не е многу разлика судејќи по лани финалето кога Суидад дома изгуби 6 па во гости тепаше 7.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Има шанси за Суидад никогаш ништо не се знае.
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.335
Поени од реакции
2.224
МАЛЕР СУМ ....
Неможев да го гледам финалето и многу се нервирам што сум пропуштил, не фати земјотрес нас Струмичаните сите не претреси башка ја сум во зграда на 5 спрат многу паника сите вонка излегоа падат од зграда. ЛЕЛЕ
Искрено многу ми е мака што неможев да го гледам ......

Новото е тоа што Јиха го помина на Лазаров, така да Јиха е најдобриот стрелец оваа година во ЛШ.

Инаку головите за Кил беа следните:
Јиха - 9 гола
Кавтичник - 9 гола
Карабатиќ - 7 гола (едно исклучување)
Анич - 4 гола
Ландстром - 3 гола
Алм - 2 гола (црвен картон)
Ловгрен - 2 гола
Зеиц - 2 гола
Андерсон - 1 гол
Лунд (едно исклучивање без постигнат гол)


Кај Реал вака беа играчите:
Фернандез - 8 гола
Абало - 7 гола (две исклучувања)
Калман - 7 гола (едно исклучување)
Стефансон - 6 гола
Родригес - 2 гола (едно исклучување)
Рутенка - 2 гола (две исклучувања)
Ентрериос - 1 гол
Фонсека - 1 гол



Еве неколку слики од мечот:
 

Attachments

Madrid

Timeless
Член од
23 март 2008
Мислења
3.899
Поени од реакции
154
МАЛЕР СУМ ....
Неможев да го гледам финалето и многу се нервирам што сум пропуштил, не фати земјотрес нас Струмичаните сите не претреси башка ја сум во зграда на 5 спрат многу паника сите вонка излегоа падат од зграда. ЛЕЛЕ
Искрено многу ми е мака што неможев да го гледам ......
На Еуроспорт нон-стоп вртат репризи, провери си у програмската шема би требало да начекаш нешто.
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.335
Поени од реакции
2.224
Да не отвараме нови теми за оваа финале мислам дека најдобро би било тука да продолжеме со дискусии сега за реваншот. Продолжете со дискусија тука но сега обратно дали ке ви се сменат мислењата. Добрата гол разлика на Кил, (можам да кажам и добра) треба да оди ПОлесно отколку Реал кој треба малку по остро да оди на тој дуел за да ја совлади разликата. 5 разлика не е многу во Ракометот можи многу брзо да се надмине, а може и многу тешко да се стигне затоа ништо не се знае. Минатиот натпревар го пропуштив овој неверувам, паничевме поради земјотресите.

Значи:

Реал Сиудад - Кил 31.05.2009 (Реванш) Предходен дуел: 34:39

VS


ПОЧЕТОК: 18:00
Ке има пренос на А2.


Па кажете ги своите мислења за реваншот.
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.692
Поени од реакции
4.520
Мислам дека шампион ќе биде Кил затоа што оваа сезона се поквалитетни но кога е во прашање Суидад ништо не се знае знаеме минатата година како изгуби Кил.Се надевам ќе биде одлично финале и ќе решаваат детали,имаат мала предност Суидад поради домашниот терен но ќе видиме.
 

Логикс

Gooner
Член од
17 септември 2007
Мислења
7.358
Поени од реакции
2.290
Omfg,wtf.
Kakov kambek na Real....:bravo:
17-7 vo vtoroto poluvreme.Odlicna igra vo odbranata,pa zasluzeno si osvoija titula.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Никој не веруваше, скоро сите беа скептици дека Сиудад ќе може да се врати.
Фантастична игра во второ полувреме односно последните 20 минути игра, јунак на натпреварот Арпад Штербиќ. 34 гола за 20 минути или 17-7 серија повеќе од заслужено и достојно си ја одбранија титулата и скоро на ист начин од лани, пораз во првиот натпревар за да во реваншот се вратат многу посилни.
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
1.016
Поени од реакции
50
Каков пад на играта на Кил не ми се верва. Од добиено финале се посрамотија.
На крајот а1 вкрај ме изнервираја! На сред меч Вести на денот бе. Обама ја однел сопругата во ресторан!
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
Уште во првите 15-20 минути кога Кил имаше предност од 2-3 гола,очекував дека ова е нивно финале.Но,на крајот Сиудад со неверојатната серија заслужено ја одбрани титулата.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.444
Поени од реакции
13.864
Во последните 20 минути, Суидад се надминаа самите себеси. Немам видено никогаш таква жестока, борбена, цврста игра. Според мене, заслужен трофеј. :smir:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom