Реакции на Законот против пушење на јавни места

Дали законот ке влијае врз економијата и слободното право на избор


  • Вкупно гласачи
    714

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Не Ванлок. За разлика од тебе имам јас живот на страна од форумов кој не подразбира докажување за тоа дали законот е прав или не.

Австрија: Smoking is prohibited in all offices with certain exceptions such as bars, discos, restaurants etc. If all employees agree on allowing smoking in a work place, smoking may continue.

Чешка: Currently, there is a law in force that bans smoking in all public places such as institutions, hospitals, bus stops and other public service stops, but not in restaurants, bars and clubs

Данска: Exemptions to the law are bars with a floor space less than 40 m² and offices only used by a single employee. Separate smoking rooms are allowed in hospitality facilities as long as no food or beverage is served there

Германија: In February, 2009, Der Spiegel reported that the smoking bans in bars are being very weakly controlled by the authorities, and in many places the ban is not observed at all

И уште мноооогу други од листава. Прочитај пред да постираш нешто.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.679
Поени од реакции
11.750
Мислиш ти се смачува што не можеш да си го образложиш ставот?


Сосема се согласувам.


Во конструктивен контекст а по предходно барање: Листа на земји со имплементации на закони за забрана на пушење.



http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_smoking_bans
Многумина многу добро си го образложиле ставот, но се јавува проблем што вие, Големите поддржувачи на овој закон(којзнае дали од здравствена гледна точка го поддржувате, хм?!), премногу сте окупирани со имплементацијата на законот ширум светот, што не ја забележувате неговата фашистичка природа...
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.353
Поени од реакции
29.828
Гладиус, не се грижи убаво го имам прочитано ова. Не се работи за разликите во имплементацијата туку како што реков, ова се земјите кои имаат имплементирано закони од овој вид. Поентата е баш во тоа. Земјите кои имаат имплементирано закони за заштита од последици од пушење.
Зошто заштитуваат од последици од пушење? Можеби заради истото она што би ти рекол доктор кога би го прашал? Ама ти не се секирај, пошто одиш на „редовни„ контроли, редовното изложување на концентриран тутунски чад не може да ти наштети. (??!?!!?)

А тоа за разликите во законите е друга работа. Не може ист закон да одговара на скандинавци и балканци. Овде не може до пола, или е скроз или е ич. Само така се разбира.
Во законите влијаат и лоби групи кои често се под јаки влијанија на тутнската индустрија. Овде кај нас се работи за премногу мала земја за да профитноста на пазарот е исплатлива за лобирање.
Ако не знаеш за што зборам, најмалку што можеш да сториш е да го гледаш The Insider со Ал Пачино и Расел Кроу.


Многумина многу добро си го образложиле ставот, но се јавува проблем што вие, Големите поддржувачи на овој закон(којзнае дали од здравствена гледна точка го поддржувате, хм?!), премногу сте окупирани со имплементацијата на законот ширум светот, што не ја забележувате неговата фашистичка природа...
Елаборирај малку подетално што сакаш да кажеш...
Каде гледаш фашизам во правото на луѓето да не бидат труени од тутунски чад? Можеби колку што Евреите биле фашисти, додека во коморите чекале да се пушти гасот (чадот)?
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
596
Поени од реакции
13
по што цмиздрите 200 страни на темава 'немам право да те трујам' вас ви треба вакумирана кацига со никотин и смрдеа од цигари за да можете на раат да седнете у кафич.
и онака у кафич се иде на пушење нели?
 
Д

ДаркхарТ

Гостин
Гладиус, не се грижи убаво го имам прочитано ова. Не се работи за разликите во имплементацијата туку како што реков, ова се земјите кои имаат имплементирано закони од овој вид. Поентата е баш во тоа. Земјите кои имаат имплементирано закони за заштита од последици од пушење.
Зошто заштитуваат од последици од пушење? Можеби заради истото она што би ти рекол доктор кога би го прашал? Ама ти не се секирај, пошто одиш на „редовни„ контроли, редовното изложување на концентриран тутунски чад не може да ти наштети. (??!?!!?)

А тоа за разликите во законите е друга работа. Не може ист закон да одговара на скандинавци и балканци. Овде не може до пола, или е скроз или е ич. Само така се разбира.
Во законите влијаат и лоби групи кои често се под јаки влијанија на тутнската индустрија. Овде кај нас се работи за премногу мала земја за да профитноста на пазарот е исплатлива за лобирање.
Ако не знаеш за што зборам, најмалку што можеш да сториш е да го гледаш The Insider со Ал Пачино и Расел Кроу.



Елаборирај малку подетално што сакаш да кажеш...
Каде гледаш фашизам во правото на луѓето да не бидат труени од тутунски чад? Можеби колку што Евреите биле фашисти, додека во коморите чекале да се пушти гасот (чадот)?
Побогу човече...Ама стварно си како бот на кој што му е наместена една работа да ја зборува и ја зборува истата нон стоп.
Ако не ти се пуши НЕ ПУШИ, заобиколи ја темава ако веќе немаш што друго да кажеш гледам се истото го зборуваш. Океј е, сфативме дека си закоравен ВМРО-вец ако сакаш и тоа да го докажуваш немораш. Дали пушам или не, е моја работа дали друг непуши, си е негова работа и јас не се заморувам со тоа,додека ти се заморуваш за нас и нашето здравје. Немој те молам, има кој да се грижи за здравјето мое сеуште имам живи и здрави родители (пушачи) да се грижат за тоа. Туку не ми одговори на прашањето што ти го поставив гледам во немоќ да ми го одговориш го заобиколи. Рече дека кога не бил законов на сила сте протестирале ама никој не ве слушнал. Е како може да не ве слушнал не ми е јасно мене, како сега нас не слушаат и како ги слушаат по телевизии и организирани протести сопствениците на локали? Објасни ми го ова затоа што стварно не ми е јасно. Излеговте ли еднаш со пароли СТОП ЗА ПУШЕЊЕТО на улица на организиран протест? Нешто како пример ние велешани кога протестиравме против рестартирање на топилница?! Јас никогаш немам видено ни на ТВ ни па на улица протести.Ајде објасни ми кога и каде се случиле? Верувам добро ме служат очилава што ги носам затоа што ако се случил таков протест ќе сум видела.:toe:
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
596
Поени од реакции
13
Побогу човече...Ама стварно си како бот на кој што му е наместена една работа да ја зборува и ја зборува истата нон стоп.
Ако не ти се пуши НЕ ПУШИ, заобиколи ја темава ако веќе немаш што друго да кажеш гледам се истото го зборуваш. Океј е, сфативме дека си закоравен ВМРО-вец ако сакаш и тоа да го докажуваш немораш. Дали пушам или не, е моја работа дали друг непуши, си е негова работа и јас не се заморувам со тоа,додека ти се заморуваш за нас и нашето здравје. Немој те молам, има кој да се грижи за здравјето мое сеуште имам живи и здрави родители (пушачи) да се грижат за тоа. Туку не ми одговори на прашањето што ти го поставив гледам во немоќ да ми го одговориш го заобиколи. Рече дека кога не бил законов на сила сте протестирале ама никој не ве слушнал. Е како може да не ве слушнал не ми е јасно мене, како сега нас не слушаат и како ги слушаат по телевизии и организирани протести сопствениците на локали? Објасни ми го ова затоа што стварно не ми е јасно. Излеговте ли еднаш со пароли СТОП ЗА ПУШЕЊЕТО на улица на организиран протест? Нешто како пример ние велешани кога протестиравме против рестартирање на топилница?! Јас никогаш немам видено ни на ТВ ни па на улица протести.Ајде објасни ми кога и каде се случиле? Верувам добро ме служат очилава што ги носам затоа што ако се случил таков протест ќе сум видела.:toe:
ем не ко вас зависници ке се праиме уличари и ке протестираме.
ак не ви се свига тука ајт таму у сомалија да :pusk: на раат
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Ванлок, не туку тропај безвезе колку да се тропне нешто.
Си се негираш сам на себе со секој нареден пост. Озбилно, не е само колку да се постира нешто.
 

ex machina

сфинге раја
Член од
4 септември 2007
Мислења
721
Поени од реакции
104
Една многу чудна последица од законот со свои очи видов во петокот. Одам на журка во приватна куќа - гледам пола од луѓето излегуваат пред врата надвор да палат цигара. Нели би требало да им е мерак на раат внатре да си запалат цигара бар на приватна сопственост, ако веќе во јавните простории е забрането? Знаете ли што ми одоговорија?
- Навика!
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.217
Една многу чудна последица од законот со свои очи видов во петокот. Одам на журка во приватна куќа - гледам пола од луѓето излегуваат пред врата надвор да палат цигара. Нели би требало да им е мерак на раат внатре да си запалат цигара бар на приватна сопственост, ако веќе во јавните простории е забрането? Знаете ли што ми одоговорија?
- Навика!
пфффффффффффф
приватна забава навика??!!??
ти дури да му објасниш на некој забеган инспектор кој го прочитал не го до прочитал законот дека е приватна забава, го јаде брутот.да ти се погоди некој инспектор како ванлок дури да се разбериш..........
како за пример ке ти земам за во колите елечињата .никаде во законот не седеше дека се обавезни ама тоа не беше причина да не пишат казни.е сега таму казната беше симболична во сооднос на оваа.
ПРОСТ НАРОД СИЛНА ДРЖАВА
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.353
Поени од реакции
29.828
Repetitio est mater studiorum
Дај им некоја година Екс Машина, и ќе протестираат ако ги тераш да пушат внатре. Тука на Балкан инатот е примарна инспирација а памтењето не е поразвиено од способноста да се види подалеку од носот.

изменето од модератор: офтопик муабет несоодветен на темата
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Една многу чудна последица од законот со свои очи видов во петокот. Одам на журка во приватна куќа - гледам пола од луѓето излегуваат пред врата надвор да палат цигара. Нели би требало да им е мерак на раат внатре да си запалат цигара бар на приватна сопственост, ако веќе во јавните простории е забрането? Знаете ли што ми одоговорија?
- Навика!
Не заебавај :icon_lol:
Се шегувале сос тебе :)
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
1.360
Поени од реакции
2.175
Синоќа бев излезена во еден елитен скопски ресторан, дојде келнерот и ми донесе пепељара, рече не се согласувале со законот. Им оставив дебел бакшиш, сите задоволни. :helou: Нема да спомнувам имиња, ама знам од сега кај ќе вечерам. Детални информации по пп:pipi:
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
295
Поени од реакции
105
У Ирска било забрането пушењето по пабовите. И си почнале со шема. На шанкот стаклен сад, идиш, мавниш некоја железна ти дадат пепељара. Парите од садот за казна ако налета инспекција. Нема толку многу инспектори, за да висат у сите кафиќи и ресторани нон-стоп.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
У Ирска било забрането пушењето по пабовите. И си почнале со шема. На шанкот стаклен сад, идиш, мавниш некоја железна ти дадат пепељара. Парите од садот за казна ако налета инспекција. Нема толку многу инспектори, за да висат у сите кафиќи и ресторани нон-стоп.
Во Ирска казните биле според стандардот.Овде нема да се наполни садот за да се плати казната :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom