Растењето и се во врска со тоа

Член од
14 август 2011
Мислења
14
Поени од реакции
2
И јас сум 156 ама не планирам нешто да нарушам за да дојдам до одредена висина.Колку ми дадела мајка природа толку.И мама и тато се ниски.А играм кошарка
мало мало ама техничарче
 
Член од
15 јули 2011
Мислења
20
Поени од реакции
0
Jas sum visok 178.5 a samo pred 2 meseci napolnav 14 god.I ne treniram nisto. Sto mislite ako se zapisam kosarka dali ce mi pomogni vo rastot???
 
Член од
3 ноември 2008
Мислења
431
Поени од реакции
90
Jas sum visok 178.5 a samo pred 2 meseci napolnav 14 god.I ne treniram nisto. Sto mislite ako se zapisam kosarka dali ce mi pomogni vo rastot???
Малце ти се 178 и пол сантими?

Сериозно, имаш време да пораснеш. Кошарката ќе ти помогне при правилниот раст (прав 'рбет, став на држење...) но висината е запишана во гените. Не можеш да го промениш тоа.
 
Член од
13 март 2011
Мислења
42
Поени од реакции
12
Jas sum visok 178.5 a samo pred 2 meseci napolnav 14 god.I ne treniram nisto. Sto mislite ako se zapisam kosarka dali ce mi pomogni vo rastot???
Види вака... јас сум висок 175-6cm , а имам скоро 16 години..Ти си повисок значи од мене, а воедно и помлад.. и сигурно ке растеш уште многу.. не е чудно ниту да одиш до 2м...а за кошарката почни да тренираш за да го држиш 'рбетот исправен (како што рече KristijanMK), но сето тоа ке го постигнеш само ако имаш воља за кошарка.. :) ;)
 

LeoMessi10

Lionel Andress Messi
Член од
12 април 2008
Мислења
2.316
Поени од реакции
268
Еве сеа гледав на 29 Јули коа сум имал 14 години сум бил 185 висок,а не се секирај доста израснав од тогаш значи ќе растеш и ти.
Jas sum visok 178.5 a samo pred 2 meseci napolnav 14 god.I ne treniram nisto. Sto mislite ako se zapisam kosarka dali ce mi pomogni vo rastot???
 

Rabrobil

Seduce and Destroy
Член од
1 јули 2010
Мислења
886
Поени од реакции
294
Ја на 14 174, на 16 190, тренирав кошарка подолго време, сеа чат пат идамна тренинзи кога ке ме фати криза за трчање, а рекреативно играм скоро секој ден
 
М

Мартин`

Гостин
Во втора година средно на почетокот бев најмал у клас со уште едно другарче, тоа лето после втора година активно почнав да играм кошарка сите 3 месеци во летниот период и почнав и повеќе да јадам и најбитно почнав по скоро 1 литро млеко на ден да пијам и од тогаш (пу-пу) да не се подречам пркнав малце.. моментално имам нешто повеќе од 1.75 и ги стасав сите дома.. се надевам дека барем до 1.80+ ќе одам :)

Значи спорт поточно кошарка + калциум/магнезиум/млеко/сирење повеќе внесување и ќе има ефекти ..
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.965
Лаички малце ама да го поставам прашањето...
Дали тоа што на периоди ми се лупи кожата на дланките и стапалата дека е знак дека растам? Така ми одговорија некои луѓе кога прашував што е причина за лупењето.
На 21 година растење некако... :confused:
 
Член од
15 јули 2011
Мислења
20
Поени од реакции
0
Ја на 14 174, на 16 190, тренирав кошарка подолго време, сеа чат пат идамна тренинзи кога ке ме фати криза за трчање, а рекреативно играм скоро секој ден
Ја на 14 174, на 16 190, тренирав кошарка подолго време, сеа чат пат идамна тренинзи кога ке ме фати криза за трчање, а рекреативно играм скоро секој ден
A sea bratche kolku god imas ??
 
Член од
15 јули 2011
Мислења
20
Поени од реакции
0
eve pak sea sum nakacil 10cm za edna godina sea sum 187cm - 15 god ;):D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom