Ракометарите ќе добијат 10.000 евра бонус од државата !

Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Ајде вие дежурни експерти прославето го името на државата, нека пишуваат за вашите бизниси и успеси од Скандинавија до Гевлегија па тогаш и вие ќе земете премија. Како бе не ви е срам да дрвите. Дали вие имате памет прво. Што све не дише под ова небо. :facepalm:
3 дена после тоа исто како да не постојат
--- надополнето: 28 јануари 2012 во 15:26 ---
пушти го бе он блуе од злоба..а нити е Македонец па да му значат нешто ракометарите.. не обраќај внимание на една залутана оФца.
Треба да сватиш нешто ТОА НЕ Е НАЦИОНАЛЕН УСПЕХ, не е успех на владата, тоа е сосема не битно и не важно во секој сегмент на животот не менува ништо дали изгубиле или победиле.
Не си патриот не си поголем македонец,не си ништо посебно ако се дереш на утакмица или пред екран.
нема никаква добробит од нив.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.205
абре пријателче 60 000 евра ддв на годишно ниво, во најмала рака плаќа секоја малку по добростоечка трговска фирма ( не зборам за продавнички и сендвичари ) на годишно ниво тоа ти е обрт од 300 000 евра такаречено месечен обрт на пари 25 000 еу, покрај тоа ДДВ се плаќаат и други даноци и давачки не се само тие 18 % има малтене 300 други давачки со кој што јас сум допринел на државата,сум помогнал на некого итн итн. И господине МКД ВЛАДЕ муабетот е со што и како ги спечалија одбојкарите тие пари што сите настојуваат да им се дадат , кој што реалната вредност нивна и допринос им е -10000.
Зошто јас да донирам ? зошто воопшто некој да донира кој што чесно си го заработува лебот зошто воопшто некој да бара донации ? Кога тие пари можат да отидат каде што треба наместо кај некој ретардирани кој освен што растрчуваат по терен друго ништо и не знаат во животот ? Зошто и по кој основ пари да добијат кошаркарите одбојкарите и пичке си материне таму некој кој што нема никаков реален допринос освен тоа што некој дрка на нив?
во ред ете јас не сум економист, онака лупнав сума.
ама ме интрерсира што имаш ти повеќе постигнато од него, по што си познат или имаш повеќе допринесено за промовирање на државата. тие пари им се за тоа, награда што би рекле.
барем нив ги гледавме а и цела европа безмалку.
сега некој е лекар, некој е спортист, некој арамија. кој за што му делиле и за што е најдобар. секоја работа е чесна.
лекарот што клава силикони има почесна работа од нив, или пак адвокатите кои бранат силувачи, педофии или криминалци имаат почесна работа од нив ??
онака само за пример.
ама ајде ке ги тргниме на страна нив. ме интерсира што ти имаш толку против да добијат награда. што според тебе треба да се направи за да се добие нагада, што имаш ти направено за споредба, и дали си дал некогаш донација на тие што ги спомна.
донацијата не е привилегија само на државата туку на секој кој сака. а дека немаш до толку , како што спомна имаш и отповеќе да му ја промениш судбината барем на едно од тие што ги спомна. зарем треба само тие со нечесна работа да донираат.???
 
T

Torchyrus

Гостин
Добро што ги земаат ракометарите заслужија свака им част ! :cuc:
Е сега треба они да речат : Овие пари од владата нека одат за добротворни цели како на овие што им треба за операции и пари за опстанок во живот , па да видете како народот уште повеќе ќе ги цени ракометарите кои гинеа на теренот и реално заслужија да добијат награда во пари ама големите луѓе треба и да мислат и на малите на кои навистина многу по драгоцени би им биле тие пари него ли на нив !!!
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
во ред ете јас не сум економист, онака лупнав сума.
ама ме интрерсира што имаш ти повеќе постигнато од него, по што си познат или имаш повеќе допринесено за промовирање на државата. тие пари им се за тоа, награда што би рекле.
барем нив ги гледавме а и цела европа безмалку.
сега некој е лекар, некој е спортист, некој арамија. кој за што му делиле и за што е најдобар. секоја работа е чесна.
лекарот што клава силикони има поченса работа од нив, или пак адвокатите кои бранат силувачи, педофии или криминалци имаат почесна работа од нив ??
онака само за пример.
ама ајде ке ги тргниме на страна нив. ме интерсира што ти имаш толку против да добијат награда. што според тебе треба да се направи за да се добие нагада, што имаш ти направено за споредба, и дали си дал некогаш донација на тие што ги спомна.
донацијата не е привилегија само на државата туку на секој кој сака. а дека немаш до толку , како што спомна имаш и отповеќе да му ја промениш судбината барем на едно од тие што ги спомна. зарем треба само тие со нечесна работа да донираат.???
Пријателе мислам дека или не ме разбираш или не сакаш да ме разбереш.
Држава не се промовира така, а и не верувам дека баш таква „ промоција “ ни треба државата не треба да донира, тоест фондот фондот треба да ги дава тие средства. Донации не треба ни да постојат го разбираш ли ти тоа ? Не е донација ако на некого кој што плаќал даноци здравствени осигурувања пензиски итн итн и неговите блиски татко дедо мајка баба тетки стрини вујковци чичковци, кога ке дојде денот ( недај боже да дојде ) да треба да се лечи да не моли и да не проси,да не бара некој да му донира,туку тие пари што се дадени на државата што си дал за таа држава да ти овозможи барем да си го спасиш животот,си работел 30 години се затворила фирмата,ти вика кој те ебе нема пари за тебе умри ако си плаќал даноци и доприноси, и секако си допринесувал за оваа држава,а ваму ке ми вика ракометарите заслужиле да им се дадат тие при што ги кратат на сите страни! Започна да сваќаш или ?!?
За познатоста, ни ти ни тие што ти се во комшии не го познавате лебарот што ви носи леб наутро,ама три дена да не дојде и име и презиме и адреса со телефонски број ке му научите,исто и електричарине од дистрибуција не ги знаете,ама два дена да немаш струја, кога ке дојде да го поправи дефектот ке ти биде многу по мил и попознат од кире, исто и водоводџијата,лекарот адвокатот шоферот на автобусот со кој што се возиш. итн итн
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
а бе оставете го нек си пишува- не се замарајте со него и не му одговарајте- ОВОЈ :pos: веројатно е од таборот на Најчевска( двајца без тројца):LOL:

 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.205
Пријателе мислам дека или не ме разбираш или не сакаш да ме разбереш.
Држава не се промовира така, а и не верувам дека баш таква „ промоција “ ни треба државата не треба да донира, тоест фондот фондот треба да ги дава тие средства. Донации не треба ни да постојат го разбираш ли ти тоа ? Не е донација ако на некого кој што плаќал даноци здравствени осигурувања пензиски итн итн и неговите блиски татко дедо мајка баба тетки стрини вујковци чичковци, кога ке дојде денот ( недај боже да дојде ) да треба да се лечи да не моли и да не проси,да не бара некој да му донира,туку тие пари што се дадени на државата што си дал за таа држава да ти овозможи барем да си го спасиш животот,си работел 30 години се затворила фирмата,ти вика кој те ебе нема пари за тебе умри ако си плаќал даноци и доприноси, и секако си допринесувал за оваа држава,а ваму ке ми вика ракометарите заслужиле да им се дадат тие при што ги кратат на сите страни! Започна да сваќаш или ?!?
немам потреба да те сватам пошто логиката не ти е на место.
сепак секој има право на мислење па макар било и грешно.
а како ти сметаш дека треба да се промовира држава е крајно дискутабилно. ако одам по некоја твоја логика тогаш воопшто не ни треба да одиме на првенства, спортот во училиштата треба да биде само ради здравствени причини и така натаму.
и ако продолжам по таа логика на крај ке испадни дека ништо и никој не треба да се награди, не треба ништо да се поправа и прави , се треба да замри се додека има луѓе на кои им е потребна помош. или со други зборови никогаш, пошто и во далеку далеку поразвиени земји и далеку побогати од нас секогаш ама секогаш ке се најди некој на кој му треба помош.
значи сите ние треба да живееме во темница , да нема на што да се радуваме , нашиот живот да застани на мртва точка се додека има некој несреќен на кој му треба помош.
мене искрено тоа ми нема логика.
сега започна да се сваќаш колку не ти е на место логиката или ?!
 

katalonec5

Mes que un club
Член од
8 декември 2008
Мислења
1.020
Поени од реакции
121
Грујо барал трансакциона на Добро Познат, сакал парите кај него да ги префрли, субвенции за тролање.:D
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
немам потреба да те сватам пошто логиката не ти е на место.
сепак секој има право на мислење па макар било и грешно.
а како ти сметаш дека треба да се промовира држава е крајно дискутабилно. ако одам по некоја твоја логика тогаш воопшто не ни треба да одиме на првенства, спортот во училиштата треба да биде само ради здравствени причини и така натаму.
и ако продолжам по таа логика на крај ке испадни дека ништо и никој не треба да се награди, не треба ништо да се поправа и прави , се треба да замри се додека има луѓе на кои им е потребна помош. или со други зборови никогаш, пошто и во далеку далеку поразвиени земји и далеку побогати од нас секогаш ама секогаш ке се најди некој на кој му треба помош.
значи сите ние треба да живееме во темница , да нема на што да се радуваме , нашиот живот да застани на мртва точка се додека има некој несреќен на кој му треба помош.
мене искрено тоа ми нема логика.
сега започна да се сваќаш колку не ти е на место логиката или ?!
Баш така гледаш некоја друга цел ??? нешто корисно од тоа ??? Ако не можеш да сватиш не значи дека си во право и дека мојата логика е неисправна,тоа значи дека само ти не можеш да сватиш ништо друго.
Радувај се ти колку сакаш тоа си е твое право но мораш да разбереш дека од радувањето немаш ништо и дека не се радуваат сите на тоа,сега што е пренапумпано преку медиуми и се прави дека е општонародна веселба и славје тоа е друга работа.
Ти кажувам радувај се слободно,но твојата радост не значи и моја и на друг и трет,некој се радува кога ке дипломираат 100 деца со просек од 9,8 епа ајде и за тие деца по телевизии нека има нека дига фама владата,сител,мтв нека им дадат и на тие деца по 10 000 евра.
Многу се радуваат и кога ке видат некој македонски производ,ајде и на тој производител нека му дадат 10 000 еу бонус, некој му се радуваат на индијанецот што свири на плоштад ајде и за него 10 000 евра, итн до бескрај.
А рерално ни придобивка некоја нити па некое значење има нити пак менуваат нешто.
Ама толку можеш да разбереш тоа е
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.205
Баш така гледаш некоја друга цел ??? нешто корисно од тоа ??? Ако не можеш да сватиш не значи дека си во право и дека мојата логика е неисправна,тоа значи дека само ти не можеш да сватиш ништо друго.
Радувај се ти колку сакаш тоа си е твое право но мораш да разбереш дека од радувањето немаш ништо и дека не се радуваат сите на тоа,сега што е пренапумпано преку медиуми и се прави дека е општонародна веселба и славје тоа е друга работа.
Ти кажувам радувај се слободно,но твојата радост не значи и моја и на друг и трет,некој се радува кога ке дипломираат 100 деца со просек од 9,8 епа ајде и за тие деца по телевизии нека има нека дига фама владата,сител,мтв нека им дадат и на тие деца по 10 000 евра.
Многу се радуваат и кога ке видат некој македонски производ,ајде и на тој производител нека му дадат 10 000 еу бонус, некој му се радуваат на индијанецот што свири на плоштад ајде и за него 10 000 евра, итн до бескрај.
А рерално ни придобивка некоја нити па некое значење има нити пак менуваат нешто.
Ама толку можеш да разбереш тоа е
на кој му е исправна логиката можеш да тргнеш и од тука.
ако ти рече еден дека тролаш, си прави мајтап, ако ти речат двајца тогаш треба да се подзадумаш, ама ако ти речат тројца е тогаш пријателе стварно тролаш. тука ти рекоја многу повеќе од тројца така да тоа е факт.
е сега ако толку ти е капацитетот па неможеш ни тоа да го сватиш, тогаш немам идеја како да ти помогнам.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
на кој му е исправна логиката можеш да тргнеш и од тука.
ако ти рече еден дека тролаш, си прави мајтап, ако ти речат двајца тогаш треба да се подзадумаш, ама ако ти речат тројца е тогаш пријателе стварно тролаш. тука ти рекоја многу повеќе од тројца така да тоа е факт.
е сега ако толку ти е капацитетот па неможеш ни тоа да го сватиш, тогаш немам идеја како да ти помогнам.
Пријателе ако 4 деца и тројца попалени ти речат дека тролаш не значи дека тролаш,тоа значи дека немаат прптив аргумент освен „ промоција “ и „ радост “ и најлесно е да се каже тролаш ! Тоа не значи дека не си во право,јасно ???
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Ovaa kolektivnata svest za zalenje. Instantna dekontaminacija!
Preku kur od 9gag i slikicki, covekot pisuva izdrzan muabet, ovoj postira slika od macka kako si lize anusot, ako toa e mnozstvoto, zaprete sakam da se simnam.
 
?

..........

Гостин
на кој му е исправна логиката можеш да тргнеш и од тука.
ако ти рече еден дека тролаш, си прави мајтап, ако ти речат двајца тогаш треба да се подзадумаш, ама ако ти речат тројца е тогаш пријателе стварно тролаш. тука ти рекоја многу повеќе од тројца така да тоа е факт.
е сега ако толку ти е капацитетот па неможеш ни тоа да го сватиш, тогаш немам идеја како да ти помогнам.
Ја кажува вистината на која сите затварате очи.
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
147
^ Тролаш ... :D
Темите за ракомет и кошарка имаат ~1000 страни ...
Сите весели освен ти ....
Вака математички поставено, јасно ли ти е сега ...
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
^ Тролаш ... :D
Темите за ракомет и кошарка имаат ~1000 страни ...
Сите весели освен ти ....
Вака математички поставено, јасно ли ти е сега ...
Некоја делегација отишла на посета во некоја душевна болница, каде што сите биле среќни и весели,сите брмчеле како пчели насмеани разиграни брм брм брм брм.
Кога гледаат еден седнат во ќошот седи и не прави ништо,кога понатаму уште еден таков и втор и трет и уште неколку други, кога ги прашале зашто и тие не се весели и не брмчат како пчели, не се разиграни и насмеани.
Одговорот бил :
- Абе ние сме лекарите и чуварите.
Што математички гледано..................... немора да значи дека ако „ мнозинството“ што брмчи е мнозинство и дека истото е во право.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom