Разочаран гастарбајтер-повратник

F

fantomX

Гостин
Да бе сите поштени...нека каже од тие дуќанџии кој бил за џабе казнет, освен што ќе почнат да измислуваат ме фатија со два денари плус, го затворив дуќанот 5 минути покасно ме казнија 30 дена. Десет пати бев во Прилеп освен во поголеми маркети никаде не даваат фискална сметка. Нека не продаваат муда за бубрези. И јас сум имал дуќан и фирма. Никој не ти доаѓа така наострен за казни, а особено не те казнуваат ако немаат причина. Друг муабет е што е тешко времето па секој пробува да го заобиколи законот. Ама нека бараат намалување на даноци или некое друго решение а не да се жалат еј ме казнија.
Можеби си бил 10 пати во Прилеп и во мали продавници не ти дале фискална сметка, не велам не.
Можеби си имал дуќан и фирма (од ова „имал“ можам само да прашам, ја затвори ли? и ако да, зошто?).
Ама дека не доаѓаат со однапред спремни казни, само да се најде влакното во јајцето треба, е за тоа грешиш.

Скоро година и пол сум пола-пола со живот во Прилеп-Република Скопје и заклучокот е јасен - централизацијата има огромен замав и тоа е тоа. Баш како што кажа, суров е капитализмот, јас би додал - особено кога е полудиригиран од еден центар.
--- надополнето: 19 јуни 2012 во 21:58 ---
Да бе сите криминалци, со роба од 1000 евра во гранапчето изнакупија станови, куќи, коли.

Нека се казнат тие кои стварно го кршат законот, а не сите од ред.
Мене на пример ме интересира како ЕВН ги книжи оние 0,50 денари повеќе кои ги дадов за сметка од 1192,50 денари, и уште десетици, па можи и стотици илјади такви Х 0,50 денари; ама јасно е дека е полесно да земиш 3000 евра од влечкар на кој цел дуќан му вреди толку, отколку да се расправаш со ЕВН. Јебига, живот(арење).
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
2.994
Место на македонските бизнисмени да даваат бенефиции,тие даваат на демек на странци а уствари се враќаат украдените пари од Македонија во Македонија.
Ратстурија фабрики во кои имаше по 5000/10000 вработени,за Џонсон контрол да отвори фабрика и запосли 50/100 луѓе,тоа во Југославија се викаше хангар
Искрено во последно време и јас му ја мислам да ги ликвидирам фирмите кои успешно работеле 15-20 години и да фатам штрафта од оваа дупка во која се подлабоко се пропаѓа
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
1.322
Човекот донел 300 илјади долари и инвестирал во дуќани?
Море јас се чудам како не го натепале!
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
11.322
Поени од реакции
16.480
Каде има убав капитализам...
--- надополнето: 19 јуни 2012 во 21:37 ---


Да бе сите поштени...нека каже од тие дуќанџии кој бил за џабе казнет, освен што ќе почнат да измислуваат ме фатија со два денари плус, го затворив дуќанот 5 минути покасно ме казнија 30 дена. Десет пати бев во Прилеп освен во поголеми маркети никаде не даваат фискална сметка. Нека не продаваат муда за бубрези. И јас сум имал дуќан и фирма. Никој не ти доаѓа така наострен за казни, а особено не те казнуваат ако немаат причина. Друг муабет е што е тешко времето па секој пробува да го заобиколи законот. Ама нека бараат намалување на даноци или некое друго решение а не да се жалат еј ме казнија.
Зошто упорно да живиме во паралелна реалност?!
Па човече знам случај казнет зато шо место на една сметка, на две искуцал едно по друго за исти муштерија, пошто муштеријава доземал уште нешто + на каса.
 

Mjolnir

Духот на рамковниот договор
Член од
12 декември 2011
Мислења
1.967
Поени од реакции
1.866
Зошто упорно да живиме во паралелна реалност?!
Па човече знам случај казнет зато шо место на една сметка, на две искуцал едно по друго за исти муштерија, пошто муштеријава доземал уште нешто + на каса.
Не викам не од 1000 случаи ќе има и еден таков. Постојат и жалби...
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
11.322
Поени од реакции
16.480
Не викам не од 1000 случаи ќе има и еден таков. Постојат и жалби...
Потребно е само неколку од УЈПчките да завршат на Трауматологија, ништо плус.Премногу слобода си зеле.
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
719
Данска, Шведска, Финска, НорвешкаДа бе сите криминалци, со роба од 1000 евра во гранапчето изнакупија станови, куќи, коли.

Нека се казнат тие кои стварно го кршат законот, а не сите од ред.
жими куров у Шведска има убав капитализам :D ... у ниедна земја од ЕУ нема убав капитализам ... ја би идел со Бразил Кина па дури и УСА иако не до толку исто да и Норвешка веројатно
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
5.794
Поени од реакции
10.462
жими куров у Шведска има убав капитализам
:eek: кога последен пат си живеел/работел во Шведска, па си се напатил од нивниот капитализам?
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
719
:eek: кога последен пат си живеел/работел во Шведска, па си се напатил од нивниот капитализам?
Никогаш додуша таткоми до пред 4-5 дена беше нешо по работа таму ама тоа е апсолутно небитно за муабетов .... патем да се вратиме на муабетот ниедна земја од ЕУ нема добар капитализам нема слободен капитализам сите имаат високи даноци дури и над 50% од добивките одат кај државите такви им се законите додека на пример кај Кина тоа е околу 20%(нешто испод ако ме држи добро меморија)
 
T

Tetro

Гостин
Постојат и жалби...
Постојат, ама во нормални заедници. Тука, нема такви нешта.
Има само ....

М О Л Б А
Јас, грешникот, го молам горенаведениот наслов ...
птс. Во нормален свет се пишуваат барања.​
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.481
Поени од реакции
329
Да бе сите поштени...нека каже од тие дуќанџии кој бил за џабе казнет, освен што ќе почнат да измислуваат ме фатија со два денари плус, го затворив дуќанот 5 минути покасно ме казнија 30 дена. Десет пати бев во Прилеп освен во поголеми маркети никаде не даваат фискална сметка. Нека не продаваат муда за бубрези. И јас сум имал дуќан и фирма. Никој не ти доаѓа така наострен за казни, а особено не те казнуваат ако немаат причина. .
Da be i ovoj so 300.000 $ ne daval fiskalna smetka aj ne zezaj
--- надополнето: 19 јуни 2012 во 23:49 ---
Кога повратник од странство на стари години пак сака да замине, тогаш треба нешто да се кажи за помладите?
Ама јас сметам и оти сам си е крив најмногу, не се инвестира од сентиментални побуди, туку од чисто капиталистички, со пресметан ризик. (Македонија).
Sakal da zivee tuka decata i vnucite da ucat Makedonski da se druzi i zivee so prijatelite sakal da napravi nesto dobro za MK ama nemoze ne ti davaat go ubivaat Makedonecot taka ne odi ponatamu ...Ti najvevojatno ne si bil sam vo stranstvo povece od godina dena zatoa i pisuvas vaka
--- надополнето: 19 јуни 2012 во 23:57 ---
Искрено во последно време и јас му ја мислам да ги ликвидирам фирмите кои успешно работеле 15-20 години и да фатам штрафта од оваа дупка во која се подлабоко се пропаѓа
Toa i go pisuvam zosto se povece primeri za napustanje na ovaa drzava zosto ne e obraten proces da doadjaat da investiraat se povece da se vracaat od stranstvo ...Steta dobro kaza eden pratenik bese smesno togas ama se ostvari smejte se sega ama ce placete i bidna taka
--- надополнето: 20 јуни 2012 во 00:07 ---
Не викам не од 1000 случаи ќе има и еден таков. Постојат и жалби...
Postojat i tie sto ne davaat fiskalni pa ne gi kaznuvaat primer zelenite pazari ..postojat i tie sto UJP nesmee da odi kaj niv primer albancite 10 godini nema fiskalna i se uste raboti drug ja zavitkal so celofan abe cirkuzi nevideni ama ne se odi kaj niv fufka eeee
Ne sum protiv nikogo ama koga vazi zakon da vazi za site podednakvo kako primer vo Germanija Svajcarija itd itd ...
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.602
Поени од реакции
8.653
Да бе, како другиве успеале што се тука во Македонија, за да го бидеш газда треба да го имаш, или го имаш или го немаш, или си работник или си газда, друго нема.;)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
2.994
На врв Bottom