Разликите помеѓу Отецот и Синот

  • Креатор на темата ateist
  • Време на започнување
A

ateist

Гостин
…………… РАЗЛИКИТЕ МЕЃУ ОТЕЦОТ И СИНОТ ….........

Религиите и разни верски граѓански здруженија кој произлегле од Константиновата Државна Религија гарантираат дека кога се збори за Отецот и Синот ( и светиот дух но има посебана тема за него) станува збор за едно потполно исто Битие ( не го признаваат за Личност ) .

Дека не се разликуват во ништо оти и неможе да се разликуваат во ништо бидејќи станува збор за едно те исто битие кое може да појави во три ралични геометриски надворшно пројавени облици но дека суштината е на истото битие па затоа неможе да се зборува за некакви суштински разлики оти такви невозможно да постојат .

НО !

ЕВЕ ТУКА ЌЕ НАБРОЈАМ НЕКОЛКУ И ТЕ КАКО СУШТИНСКИ РАЗЛИКИ

1 ) ........ ГНЕВОТ ...............


ЕВЕ ЗА ОТЕЦОТ - ЕДИНИОТ НЕБЕСЕН БОГ


1 Јован 4 - ред 16 И ние ја запознавме и ВЕРУВАМЕ во љубовта, која Бог ја има кон нас. Бог –( ОТЕЦОТ ) Е ЉУБОВ : и кој останува во љубовта, останува во Бога и Бог останува во него.

1 Корињќаните 13 – ред 5 ........Љубовта ( БОГ – ОТЕЦОТ ) не се РАЗДРАЗНУВА.............
( не се раздразнува а камоли да се разгневи )


ЕВЕ ЗА СИНОТ БОЖЈИ ...БОГОТ НА СЛОБОДАТА БЕЗСУЕТНОСТА


Псалм 9 – ред 24 ....грешникот го ДРАЗНИ ГОСПОДА........


Евангелие по Матеј 21 – ред 12 .......Тогаш Исус влезе во Храмот и ги ИСТЕРА сите што купуваа и ПРОДАВАА во Храмот па им ги ПРЕВРТЕ МАСИТЕ на менувачите на пари и тезгите на продавачите на гулаби ...па им рече ...вие го направивте разбојничко дувло

ЕВЕ СИНОТ НЕ САМО ШТО СЕ РАЗДРАЗНИЛ ТУКУ И РАЗГНЕВИЛ

Книга на пророкот Захарија: 8 - ред 14 „Зашто Господ над Војските зборува вака: ‘Како што намислив да ве казнам вас кога ме РАЗГНЕВИЈА вашите татковци - зборува Господ над Војските - не се покајав,

Псалм 78 – ред 21 Кога Господ го чу тоа, пламна со ГНЕВ: оган се распали против Јакова, гневот се разјари против Израела,

Откровение: 6 – ред 16 велејќи им на горите и на карпите: „Паднете врз нас и скријте нè од лицето на Оној, Кој седи на престолот и од ГНЕВОТ на Јагнето,

Евангелие по Јован 18 – ред 36 Исус одговори: „Моето Царство не е од светов; ако Моето Царство беше од овој свет, Моите ВОИНИ би се бореле да не им бидам предаден на Јудејците; но Моето Царство не е оттука.”
ЕВЕ ИСУС СЕ ПРЕТСТАВУВА КАКО ГОСПОД НАД ВОЈСКИТЕ - САВАОТ

Јасно се гледа дека Господ Саваот – над Војските НЕЕ единиот Бог-Љубов и дека СЕ РАЗЛИЧНИ ЛИЧНОСТИ ..ОДВОЕНИ НО ИМААТ И СУШТИНСКИ РАЗЛИКИ .



2 ) ..... ИСКУШУВАЊЕ – ПРВОЦИРАЊЕ ТЕСТ НА ЛОЈАЛНОСТ - ВЕРНОСТ....

ЕВЕ ЗА ОТЕЦОТ – ЕДИНИОТ НЕБЕСЕН БОГ

Послание на Јаков 1 – ред 13 ...Бог- ЉУБОВТА - Отецот не се искушува од злото, и Самиот НИКОГО не искушува.


ЕВЕ ЗА СИНОТ БОЖЈИ...БОГОТ НА СЛОБОДАТА БЕЗСУЕТНОСТА


Книга Соломонови Изреки 21 – ред 2 Секој пат е праведен за човекот во сопствените очи, а Господ го испитува срцето.


Римјаните 8 - ред 27 А Оној, Кој ги испитува срцата, знае какво е значењето на Духот, зашто по Божјата волја се моли за светите.

Откровение 2 – ред 23 И ќе и ги погубам децата, и сите цркви ќе знаат дека Јас Сум Тој, Кој ги испитува бубрезите и срцата, и ќе му дадам секому од вас, според неговите дела.


1 Коринќаните 10 – ред 9 Ниту да Го искушуваме Господа, како што Го искушуваа некои од нив, и загинаа од змии.


3 ) ......... злопамтење ............

ЕВЕ ЗА ОТЕЦОТ – ЕДИНИОТ НЕБЕСЕН БОГ


1 Коринќани 13 – ред 5 Бог- отецот – љубов не памти зло

ЕВЕ ЗА СИНОТ БОЖЈИ...БОГОТ НА СЛОБОДАТА БЕЗСУЕТНОСТА


Откровение 2 – ред 23 И ќе и ги погубам децата, и сите цркви ќе знаат дека Јас Сум Тој, Кој ги испитува бубрезите и срцата, и ќе му дадам секому од вас, според неговите дела

Псалм 9 – ред 12 ...бидејќи Он се одмаздува за крв , ЈА ПОМНИ ....

Книга Соломонови Изреки 6 – ред 16 Шест нешта МРАЗИ Господ, а седум се гнасни на Неговата душа:

Книга на пророкот Језекил: 6 – ред 10 ..И ќе сознаат дека Јас Сум Господ: не им зборував напразно дека ќе ги УДРАМ со сето тоа зло.”

Јеремија 18 – ред 11 .....Затоа сега речи им на Јудејците и на Ерусалимците: ‘Господ зборува вака: „Еве, ви подготвувам зло и смислувам замисли против вас. И така, вратете се, секој од својот лош пат и поправете ги своите патишта и своите дела

Книга на пророкот Амос 8 – ред 7 ..Господ се заколна во Јакововата Слава: „Не ќе заборавам довека ниедно ваше дело.”.
.
.
.
СЕ ГЛЕДА ДЕКА И ТЕ КАКО СУШТИНСКИ СЕ РАЗЛИКУВААТ И ПОКРАЈ МНОГУТЕ СЛИЧНОСТИ
 
S

smart ass

Гостин
човек дај нешто интересно за око за дискусија …………… РАЗЛИКИТЕ МЕЃУ ОТЕЦОТ И СИНОТ ….........и??????????
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
ateist, не можам да го разберам твојот нејасен (неразбирлив, неконцизен) начин на коментирање, па би те замолил во една реченица кратко, јасно и концизно да ги напишеш разликите помеѓу Таткото и Синот.
 
A

ateist

Гостин
ateist, не можам да го разберам твојот нејасен (неразбирлив, неконцизен) начин на коментирање, па би те замолил во една реченица кратко, јасно и концизно да ги напишеш разликите помеѓу Таткото и Синот.
знам дека неможеш ............

кажал Исус ....ќе разберат тие што треба да разберат ...........

ќе разберат само атеистите и идеалистите ..............

библијата е за нив пишувана ................они се капацитетните .........

вие религиозните може како и до сега само да ја злоупотребите ....

толку ви се можностите ..........

кога неможеш само три набројани работи кристално јасно

точка по точка напишани детално објаснети ................

што се замараш со библијата ?

Чорбаџија ...........бе библијата нее ај ќе си пееме песнички ,

ќе си кажуеме некој лампион бог ете мнооогу си не сака .........

пресложена е за твој поими............што се замараш без везе ?
 

Zeng

Thinking inside the box
Член од
9 април 2008
Мислења
1.103
Поени од реакции
31
знам дека неможеш ............

кажал Исус ....ќе разберат тие што треба да разберат ...........

ќе разберат само атеистите и идеалистите ..............

библијата е за нив пишувана ................они се капацитетните .........

вие религиозните може како и до сега само да ја злоупотребите ....

толку ви се можностите ..........

кога неможеш само три набројани работи кристално јасно

точка по точка напишани детално објаснети ................

што се замараш со библијата ?

Чорбаџија ...........бе библијата нее ај ќе си пееме песнички ,

ќе си кажуеме некој лампион бог ете мнооогу си не сака .........

пресложена е за твој поими............што се замараш без везе ?

Сериозно кој ти е еготрипот човече што сега стана проповедник си имаш ти проблеми тоа е јасно.
 
A

ateist

Гостин
ateist, не можам да го разберам твојот нејасен (неразбирлив, неконцизен) начин на коментирање, па би те замолил во една реченица кратко, јасно и концизно да ги напишеш разликите помеѓу Таткото и Синот.
еве ајде бидејќи три примери одеднаш не си можел да ги светиш еве еден :

Евангелие по Матеј
19- ред 21... Исус му рече: „Ако сакаш да бидеш совршен, оди, продај го својот имот и дај им на сиромасите, и ќе имаш благо на небото! Дојди и следи Ме!”

ЕВЕ КАДЕ ИСУС БУКВАЛНО ИСКУШУВА ПО СУЕТА

ИСКУШУВАЊЕ ПО СУЕТА ВИДИ И КНИГА ЈОВ ..ИСУС - ХРИСТОС - ГОСПОД НА ВОЈСКИТЕ ГО ИСКУШУВАЛ ЈОВ ПО СУЕТА .....(ДОЗВОЛИЛ ДА БИДЕ ИСКУШУВАН ПО СУЕТА )

ХРИСТ СЕКОГО ИСКУШУВА ПО СУЕТА


ЕВЕ ЗА БОГ ОТЕЦОТ

Послание на Јаков 1 – ред 13 ...Бог- ЉУБОВТА - Отецот не се искушува од злото, и Самиот НИКОГО не искушува.

БОГ ОТЕЦОТ НЕ ИСКУШУВА НИКОГО ПО- ЗА НИШТО

.
.
.

се гледа дека станува збор за сосема различни КАРАКТЕРИ

различни Личности.............

непостои ТРОЈСТВО

нели еден ИСТ БОГ во три различни агрегатни состојби.
.
.
.
ГРЦИТЕ И РИМЈАНИТЕ БУКВАЛНО СЕ ЗАЕБАВАЛЕ КОГА ГО ИЗМИСЛУВАЛЕ

............."ТРИЛИЧНИОТ "..........................

повеќе ми е смешни и неинтересни луѓето што им изиграваат дрвени адвокати .....

бранат нешто ем туѓо ем што се гледа дека нема врска со библијата
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Какво ти е тоа искушување "по суета"? Кого Христос искушувал така? Христос не го искушувал богатиот младич, туку му дал заповед/услов за да биде Негов следбеник.
Овој, како што ти го нарекуваш, "карактер" на Исус воопшто не се разликува од "карактерот" на Бог Таткото. Тој го правел истото во Стариот Завет т.е. им поставувал услови на оние кои сакале да бидат следбеници на Неговиот завет. Еве ти еден пример:

"Ако живеете според Моите закони, ако ги пазите Моите заповеди и ако ги спроведувате во дело, ќе ви дадам дожд во право време, па земјата ќе раѓа род, а стеблата по полето ќе донесуваат плодови. Вршењето ќе ви го достигнува гроздоберот, а бербата ќе го достигнува сеењето. Ќе јадете свој леб до наситка... итн итн"
(Бог Таткото во Левит 26:3-5)

Значи падна во вода оваа твоја ткн. "разлика" меѓу Таткото и Синот.
Ајде да ја читнеме (во разбирлива форма!) и следната "разлика"? :)
 
Член од
23 октомври 2008
Мислења
23
Поени од реакции
1
gospoda!!!bog e toj sto,se sozdal na ovaa planeta, i voopsto vo univerzumot toj go vmetnal svojot plod i duh vo devata marija,najpresvetata devojka.I taka se rodil gospod,ISUS HRISTOS.so covecka najmilosrdna dusa megutoa gospod e vetar dali me razbirate.
 
A

ateist

Гостин
gospod e vetar dali me razbirate.
те разбираме ....

ама заборави да кажеш и магла............

Какво ти е тоа искушување "по суета"? Кого Христос искушувал така? Христос не го искушувал богатиот младич, туку му дал заповед/услов за да биде Негов следбеник.
Овој, како што ти го нарекуваш, "карактер" на Исус воопшто не се разликува од "карактерот" на Бог Таткото. Тој го правел истото во Стариот Завет т.е. им поставувал услови на оние кои сакале да бидат следбеници на Неговиот завет. Еве ти еден пример:

"Ако живеете според Моите закони, ако ги пазите Моите заповеди и ако ги спроведувате во дело, ќе ви дадам дожд во право време, па земјата ќе раѓа род, а стеблата по полето ќе донесуваат плодови. Вршењето ќе ви го достигнува гроздоберот, а бербата ќе го достигнува сеењето. Ќе јадете свој леб до наситка... итн итн"
(Бог Таткото во Левит 26:3-5)

Значи падна во вода оваа твоја ткн. "разлика" меѓу Таткото и Синот.
Ајде да ја читнеме (во разбирлива форма!) и следната "разлика"? :)
еееее чекај малце Чорбаџи ..........

дури и ова малце што си го цитирал е добро да знаеш ............


Ако живеете според Моите закони...........цитираш Чорбаџи ....ДОБРО

КОЈ ЗАКОНИ ?

Па нели бил само Мојсеевиот Суетен Закон ...кој Исус го Укинал баш дека е Суетен

и затоа апостолите го нарекуват закон на Смртта На Гревот , на Проклетството

ПА НЕ МИСЛИШ ВАЉДА НА МОЈСЕЕВИОТ ЗАКОН ?
ПА ЗА НЕГО ЕДИНСТВЕНА НАГРАДА ШТО ЈА ДАЛО БИТИЕТО БОГ Е ...

Ќе те части живот на земјата ...............:pos:

кој закон Чорбаџи ?

Еве ти за мојсеевиот закон .........
Римјаните 7 - ред 5 .........кој Мојсевиот Суетен Закон ги побудуваше па така донесувавме -вршевме Плодови -Дела НА СМРТТА .


во стариот и новиот завет пишува Закон на Слободата - Безсуетноста

Галатите 3 - ред 22 ..Но писмото СИТЕ ги става под грев ...

и атеисти и религиозни се иде у ист кош ....

зошто ?

зошто е суетен закон ................ете затоа

а еве според законот на Слободата - Безсуетноста ..

послание на Јаков 2 - ред 12 .......како луѓе кој ќе бидат СУДЕНИ според законот на Слободата - Безсуетноста ....


Какво ти е тоа искушување "по суета"? Кого Христос искушувал така? Христос не го искушувал богатиот младич, туку му дал заповед/услов за да биде Негов следбеник.-- велиш Чорбаџи

арно ама така не вели и новиот завет ...........

Дела на апостолите 4 - ред 32 ....А народот кој ПОВЕРУВА имаше едно срце и една душа и никој не велеше дека нешто од неговиот имот е негово туку се им беше општо и заедничко - самоуправна Општествена сопственост ...........

е сега веќе Судијата на Совесноста - Сотирачот неможел веќе да ги сотира ....неможеле да се судат по Суета ..
.

.
ПСАЛМ 61

ред 9....Синовите човечки се само суета , синовите човечки се ЛАЖЛИВЦИ , кога би ги ставиле на мерило ТИЕ СИТЕ ЗАЕДНО би биле полесни од здив

Римјаните 8 – ред 20 ....Имено Созданието ( Личноста Адам ) и беше потчинето на СУЕТАТА , НЕДОБРОВОЛНО , туку поради Бог кој го потчини (Адама)....
(значи бог злонамерно го создал несовршен како што 17 века лажат религии дека бил совршен та ете отпаднал ) во надеж

Ред 21 ..дека самото создание ќе биде ОСЛОБОДЕНО од ропството на распаѓањето во СЛОБОДАТА - БЕЗСУЕТНОСТА на славата на Божјите деца

1 Коринќаните 15 - ред 22 ..Зошто како што сите умираат во Суетниот Адам така и во Безсуетниот Христос сите ќе оживеат.
.
.
ДЕФИНИЦИЈА :
СУЕТА е земски дух- идеал на смртните луѓе кој неверуваат во вечен живот , не веруваат ниту во Бог ,( ниту во Христос – бесмртната личност ),како и на сите неверници , лажни верници , декларативни верници , измамници , па затоа тежнеат да остават што поголеми траги – докази за своето постоење низ времето на земјата со ....деца , земја , пари, капитал или достигања по кој ќе ги запаметат другите луѓе ( суетна слава ) во војни , бизнис , политика , итн итн .

Е ова е дефиницијта за суетност . И според оваа дефиниција се одредува степенот на (без)суетност на секој поединец ,на секој Закон какви меѓучовечки односи регулира , општествено уредување , достигнат степен- ниво на општествена свест кај секој поединец или генерално во општеството
.
.
.
Чорбаџи ...прочитај уште еднаш цела библија ..........

обрни внимание на книга проповедник ..........

читај внимателно ...............

може ќе ти се разјасни некогаш .!


Е ДА !

ЈАС НИГДЕ НЕСРЕТНАВ ДЕКА СТАНУВА ЗБОР ЗА ЕДНА ТЕ ИСТА ЛИЧНОСТ !

БАШ НАПРОТИВ ............УБАВО СИ ПИШУВА ДЕКА СЕ ДВЕ СОСЕМА РАЗЛИЧНИ ЛИЧНОСТИ

КАКО Е ДОЈДЕНО СО НАДГЛАСУВАЊЕ ДО ТОА ...НЕ СТЕ КАЖАЛЕ .!
 
A

ateist

Гостин
Евангелие по Јован 5 ред 26 Зашто како што Таткото има живот во Себе, така Му ДАДЕ и на Синот да има живот во Себе.--- вели Исус Синот Божји


Самиот Исус Христ ПРИЗНАВА дека неговото ПОСТОЕЊЕ ЖИВОТ зависат од повисока инстанца Бог

Со тоа ја признава својата инфериорност подреденост потчинетост во однос на Отецот

нема никаква рамноправност , еднаквост или споредбеност во однос на моќта

Евреите 5 - ред 7 Тој, во деновите на Своето тело, Му принесе молитви и молби со силно викање и солзи, на Оној Кој можеше да Го спаси од смрт, и беше чуен заради богобојазливоста.------ Исус не се спасил сам себе ...немал таква моќ
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
„...Јас и Отецот сме едно...„(Јован, 10.30).

1. Отецот е несоздаден, Синот е роден.
2. Отецот е беспочетен, Синот има почеток, од Своето раѓање од Отецот.
3. Отецот промислува, Синот исполнува и „...преку Него (Синот) се станало... (Символот од верата). „...Овој е мојот возљубен Син, Него послушајте Го...„(Лука, 9.35).
4. Отецот никој не Го видел, Синот стана човек и стана видлив.
5. Отецот е Бог по суштина, така и Синот ја наследува божјата суштина.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
„...Јас и Отецот сме едно...„(Јован, 10.30).

1. Отецот е несоздаден, Синот е роден.
2. Отецот е беспочетен, Синот има почеток, од Своето раѓање од Отецот.
3. Отецот промислува, Синот исполнува и „...преку Него (Синот) се станало... (Символот од верата). „...Овој е мојот возљубен Син, Него послушајте Го...„(Лука, 9.35).
4. Отецот никој не Го видел, Синот стана човек и стана видлив.
5. Отецот е Бог по суштина, така и Синот ја наследува божјата суштина.
Погоре велиш со Библиски цитат дека Исус и Отецот се ЕДНО!

Ок, тоа е вашиот концепт за Тројството, но, боде очи тоа што подоле во точките ти веќе има ја подели улогата на Отецот и Синот и со тоа априори даде сигнали дека станува збор за ДВЕ РАЗЛИЧНИ ЛИЧНОСТИ, што автоматски претставува атомска бомба со која се руши вашиот концепт за едноштвото Божје.

Но, нејсе, претпоставувам какво ќе биде твоето толкување на ова, па затоа патем ќе те замолам да ми ги протолкуваш и овие Библиски пасуси каде Исус јасно на СИТЕ ни става до знаење дека тој не е Бог туку Божји пратеник.

Повели:

...Мојот отец е поголем од мене. Евангелие според Јован 14 (ред 28)

...Мојот отец е поголем од сите... Евангелие според Јован 10 (ред 29)

... јас истерувам бесови со духот божји... Евангелие според Матеј 12 (ред 28)

...Со прст Божји ги истреувам бесовите... Евангелие според Лука 11 (ред 20)

Кој неме љуби не го запазува словото мое; а словото што го слушате не е мое, туку на Мојот Отец кој ме прати Ев. според Јован 14 (ред 24)

Но Јас ништо неможам да правам Сам од Себе:Како што слушам така судам,и мојот суд е праведен, оти неја барам вољата Моја. а вољата на отецот кој ме пратил. Ев. според Јован 5 - 30)


Елхамдулиллах, во погорниве пасуси се крие ЧИСТАТА ВИСТИНА за Исуса која воопшто не е во колизија со исламското сфаќање.

Значи Оној кој го испратил Исуса де факто е Поголем од него, што автоматски ни дава јасен и рационален заклучок дека Исус бил испратен од Бога, а пошто тоа е така, тој не може да биде ништо друго освен БОЖЈИ ПРАТЕНИК.
 
A

ateist

Гостин
„...Јас и Отецот сме едно...„(Јован, 10.30).


4. Отецот никој не Го видел, Синот стана човек и стана видлив.

Евангелие по Јован 14 - ред 9 Исус му рече: „Толку време Сум со вас и не Ме позна, Филипе? Кој Ме видел Мене, Го видел и Таткото; тогаш како велиш ти: ‘Покажи ни Го Таткото!’


2 Коринќаните 4 - ред 4 за неверните , на кои богот на овој свет- Сатаната им го заслепил разумот, за да не ги осветли светлината на Евангелието за славата-докажаноста на Христа, Кој е Божји ЛИК.


ХРИСТ Е ЛИК - ОЛИЦЕТВОРЕНИЕ НА БОГ , ВЕРЕН НА ОРГИНАЛОТ , ПОТВРДЕНА - ПРОСЛАВЕНА - ДОКАЖАНА КОПИЈА , МНОГУ ДОБАР ФАЛСИФИКАТ

АМА ЕДЕН Е ОРГИНАЛОТ

по суштина биле исти - велиш ???

па сите луѓе на земјава по суштина физички хемиски СМЕ ИСТИ ...ЕДНО ..ако е така

ама дали сите 6- 7 милијарди колку сме сега на земјава тоа што сме физички по атомска структура или по хемиски процеси во нашите биолошки тела ДАЛИ ТОА секој од нас посебно и сите нас заедно не прави да бидеме ЕДНО ?

.
.
.
Евангелие по Јован 12 - ред 45...И кој ме гледа Мене го ГЛЕДА Оној кој ме ПРАТИ

Евангелие по Јован 17 - ред - 22 ...А славата- докажаноста што ми ја ДАДЕ им ја ДАДОВ ним ЗА ДА БИДАТ....ЕДНО ....како што сме ние ЕДНО

ред 23 ."..за да се Усовршат во ЕДИНСТВО ...."........ЕДНОмисленост....
.
.



Римјаните 12- ред16 Бидете ЕДНОмислени едни кон други! Не стремете се кон високи нешта, туку држете се за скромните! Не сметајте се сами себеси мудри!

Филипјани 3 - ред 16 Но по она, до кое достигнавме, СПОРЕД ИСТОТО ПРАВИЛО и да бидеме ЕДНО мислени!

Филипјани 4 - ред 2 Ја молам Еводија и ја молам Синтихија да бидат ЕДНО мислени во Господа.

2 Коринќаните 13 - ред 11 Впрочем, браќа, радувајте се, усовршувајте се, утешувајте се, бидете ЕДНОмисленици и живејте во мир, и Бог на љубовта и на мирот ќе биде со вас!

Римјаните 15 - ред 5 И Бог на трпението и утехата да ви даде ЕДНОмислие меѓу вас ПО ПРИМЕРОТ на Исуса Христа,
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Погоре велиш со Библиски цитат дека Исус и Отецот се ЕДНО!

Ок, тоа е вашиот концепт за Тројството, но, боде очи тоа што подоле во точките ти веќе има ја подели улогата на Отецот и Синот и со тоа априори даде сигнали дека станува збор за ДВЕ РАЗЛИЧНИ ЛИЧНОСТИ, што автоматски претставува атомска бомба со која се руши вашиот концепт за едноштвото Божје.

Но, нејсе, претпоставувам какво ќе биде твоето толкување на ова, па затоа патем ќе те замолам да ми ги протолкуваш и овие Библиски пасуси каде Исус јасно на СИТЕ ни става до знаење дека тој не е Бог туку Божји пратеник.

Повели:

...Мојот отец е поголем од мене. Евангелие според Јован 14 (ред 28)

...Мојот отец е поголем од сите... Евангелие според Јован 10 (ред 29)

... јас истерувам бесови со духот божји... Евангелие според Матеј 12 (ред 28)

...Со прст Божји ги истреувам бесовите... Евангелие според Лука 11 (ред 20)

Кој неме љуби не го запазува словото мое; а словото што го слушате не е мое, туку на Мојот Отец кој ме прати Ев. според Јован 14 (ред 24)

Но Јас ништо неможам да правам Сам од Себе:Како што слушам така судам,и мојот суд е праведен, оти неја барам вољата Моја. а вољата на отецот кој ме пратил. Ев. според Јован 5 - 30)


Елхамдулиллах, во погорниве пасуси се крие ЧИСТАТА ВИСТИНА за Исуса која воопшто не е во колизија со исламското сфаќање.

Значи Оној кој го испратил Исуса де факто е Поголем од него, што автоматски ни дава јасен и рационален заклучок дека Исус бил испратен од Бога, а пошто тоа е така, тој не може да биде ништо друго освен БОЖЈИ ПРАТЕНИК.
Ја го толкувањето:

1....Мојот отец е поголем од мене. Евангелие според Јован 14 (ред 28)

Овде Исус сака да покаже дека таму каде постојат личносни релации, како кај Света Троица, таму, меѓу личностите, постои почит кон другите, сметајќи ги другите за повредни од самите себе.

2. ...Мојот отец е поголем од сите... Евангелие според Јован 10 (ред 29)

Да, навистина, Богот Отец е поголем од Сите, оти Отецот е извор и причина за се, вклучувајќи ги тука и Синот и Светиот Дух.

3. ... јас истерувам бесови со духот божји... Евангелие според Матеј 12 (ред 28)

Овде Христос ја покажува својата моќ: да истерува демони не со човечка способност, туку со својата Божја сила.

4. ...Со прст Божји ги истреувам бесовите... Евангелие според Лука 11 (ред 20)

Слично на претходниот стих: Исус покажува дека има и Божја природа, пред која демоните се плашат и бегаат од Божјата моќ и близина, оти доброто и злото, како и светлината и темнината, се неспоиви категории. Или е едното или е другото-не и двете истовремено...

5. Кој неме љуби не го запазува словото мое; а словото што го слушате не е мое, туку на Мојот Отец кој ме прати Ев. според Јован 14 (ред 24)

Токму така: Отецот Го прати Својот Син Единороден, за да го спаси Светот. Овде Исус јасно ни укажува на тоа дека Он, Исус, е послушен на својот Отец Небесен па што Отецот промислува/наумува, тоа Синот и го исполнува, а Светиот Дух на исполнетото му дава живот или благодатна енергија. Така, Света Троица делува апсолутно складно, како да се работи за Еден а не за три Богови истовремено.

6. Но Јас ништо неможам да правам Сам од Себе:Како што слушам така судам,и мојот суд е праведен, оти неја барам вољата Моја. а вољата на отецот кој ме пратил. Ев. според Јован 5 - 30)

Важи објаснувањето како за претходниот стих: Исус ни укажува на тоа дека на Земјата е дојден да ја исполни волјата од Својот Отец, а со тоа исполнување, Он ни дава пример за тоа какви треба да бидат релациите и помеѓу луѓето. Оттаму и доаѓа еден од христијанските идеали: служењето едни на други, а не служењето на самите себе.

 
A

ateist

Гостин
Ја го толкувањето:

1, меѓу личностите, постои почит кон другите, сметајќи ги другите за повредни од самите себе.




5. туку на Мојот Отец кој ме прати Ев. според Јован 14 (ред 24)
значи по ова ваше толкување

ја тебе многу те ценам , ептен те почитувам , те сметам за повреден од мене

па ете така

кога ќе треба да се јаде ќотек , да те ркаат плукаат , камшикуваат

да те коват распнуваат .............

ја у ствари толку моооооооогу те почитувам и смета м за повреден од мене

што кога мене ќе ми падне на памет таква идеа

нормално дека нема јас да одам

ТУКУУУУУУУУУУУУУУУ

ќе те ИСПРАТАМ ТЕБЕ ................

од што те почитувам и сметам за повреден мене ..........

НЕЛИ ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom