Радиостаници (Walkie-talkie)

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.027
Поени од реакции
804
Тема за воки токи, искуства, користење и сл. Мислев да ја отворам темава во Телекомуникации ама мислам дека тука ќе има малку повеќе активност.
Еве ги моите: Baofeng UV-3R plus, Baofeng UV-5R (x2), Abbree AR-Q2 (x2).
F84BC148-C2F4-415E-B3E9-7D05ABC84F8E.jpeg
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
941
Поени од реакции
1.112
Јас сум лиценциран радиоаматер и да ве потсетам дека без дозвола (лиценца за работа од АЕК) легално може да работите само на PMR446 опсегот и тоа со максимум 0.5 вати моќност.

Баофенгот UV-5R (кој го поседувам) е околу 5 вати на Hi и околу 2 на LOW моќност, па така нема како легално со него да работите дури и на PMR446 опсегот.

Реално да се добие лиценца не е некоја филозофија се полага испит во АЕК, и добиваш дозвола. Не треба да знаеш ни морзеова азбука (како што било порано) ни ништо друго. Може подетално да се информирате во најблискиот радио клуб (ако воопшто постои вакво нешто во вашиот град).


Инаку за домет на фреквенциите на кој баофенгот работи висината на која сте игра најголема улога. Од врв на планина буквално може да има домет 100 па и 200 километра.

Низ град некогаш и 2 километра не може да се покријат како треба.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.046
Поени од реакции
798
Prodavam motorola mislam bese xt460, imam 2 :D . Imam uste eden model motorola ali ne znam koj model e tocno, imam 4 u set :D. Usput znae nekoj dali bi mi pravele problem na granica pri vlez u mk?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
941
Поени од реакции
1.112
Како што гледам овие се PMR446 фабрички па не би требало да имаш никаков проблем. Како што знам во цела европа се легални.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.027
Поени од реакции
804
Јас сум лиценциран радиоаматер и да ве потсетам дека без дозвола (лиценца за работа од АЕК) легално може да работите само на PMR446 опсегот и тоа со максимум 0.5 вати моќност.

Баофенгот UV-5R (кој го поседувам) е околу 5 вати на Hi и околу 2 на LOW моќност, па така нема како легално со него да работите дури и на PMR446 опсегот.

Реално да се добие лиценца не е некоја филозофија се полага испит во АЕК, и добиваш дозвола. Не треба да знаеш ни морзеова азбука (како што било порано) ни ништо друго. Може подетално да се информирате во најблискиот радио клуб (ако воопшто постои вакво нешто во вашиот град).


Инаку за домет на фреквенциите на кој баофенгот работи висината на која сте игра најголема улога. Од врв на планина буквално може да има домет 100 па и 200 километра.

Низ град некогаш и 2 километра не може да се покријат како треба.
А да прашам, буквално сите такси компании, градежни фирми и сл. сите тие имаат лиценца или? Мене реално ми се за во планина и за секој случај ако нешто падне мрежата (тоа тешко ама не е невозможно). Башка (реално) како ќе ме најдат ако емитувам сигнал?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
941
Поени од реакции
1.112
Такси компаниите имаат лиценца и им се доделува посебна лиценца и посебна фреквенција за таа такси комапија.

Баш поради ова и има лиценци зошто секој може на било која фреквенција да зборува со баофенг, а за некои од тие фреквенции луѓе платиле да ги користат само тие.


Градежните компании колку што знам главно на PMR446 работат.


Искрено ако зборуваш на PMR446 бендот немаш потреба од лиценца. Сега е преку лимит моќноста со Баофенг ама тешко дека некој ќе ти прави проблем.

Гледај да не зборуваш на фреквенции на кој веќе има такси и слично и тоа е.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.027
Поени од реакции
804
Такси компаниите имаат лиценца и им се доделува посебна лиценца и посебна фреквенција за таа такси комапија.

Баш поради ова и има лиценци зошто секој може на било која фреквенција да зборува со баофенг, а за некои од тие фреквенции луѓе платиле да ги користат само тие.


Градежните компании колку што знам главно на PMR446 работат.


Искрено ако зборуваш на PMR446 бендот немаш потреба од лиценца. Сега е преку лимит моќноста со Баофенг ама тешко дека некој ќе ти прави проблем.

Гледај да не зборуваш на фреквенции на кој веќе има такси и слично и тоа е.
За лична употреба ми е, сигурно не ми е дојдено да се зафркавам со такси компаниите (или со џандарите), не дека нема и такви, ама кога ќе дадат пола или цела плата за такви уреди, сигурно нема да размислуваат на такви глупости.
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.489
Поени од реакции
2.197
го имам Baofeng UV-5R. Со другариве зедовме 6 исти, кога ни требаа за скијање. Иначе баш бевме кај радио аматер да ни ги поддеси фрекфенциите да може да ги користиме само дозволените.
Како скијач, презадоволен сум од чудово (за 20 евра). Пример во Банско фаќа од селото долу до Тодорка врвот, што е 10км воздушно. На Les 4 Valles и фаќа на 30км, понатаму се губи оти нема воздушна линија. Водоопторно е до некој степен, пример ако падни во снег и ако поседи така 4-5 саати.
Дефинитивно е must have за тимски спортови каде може да се залута брзо.
Е сеа ко одев на планинарење ич не го искористив за комуникација, освен да фаќам ФМ радио.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
1.963
Поени од реакции
2.884
Prodavam motorola mislam bese xt460, imam 2 :D . Imam uste eden model motorola ali ne znam koj model e tocno, imam 4 u set :D. Usput znae nekoj dali bi mi pravele problem na granica pri vlez u mk?
Што додатоци имаат? Микрфон, слушалки ....? И какви? Имам еден градежник кој бараше, ама од кај мене скапи му беа!
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.046
Поени од реакции
798
Што додатоци имаат? Микрфон, слушалки ....? И какви? Имам еден градежник кој бараше, ама од кај мене скапи му беа!
Ne odat so nikakvi dodatoci osven polnac, a i koristeni se via.
 
Член од
30 јули 2011
Мислења
37
Поени од реакции
12
Јас сум лиценциран радиоаматер и да ве потсетам дека без дозвола (лиценца за работа од АЕК) легално може да работите само на PMR446 опсегот и тоа со максимум 0.5 вати моќност.

Баофенгот UV-5R (кој го поседувам) е околу 5 вати на Hi и околу 2 на LOW моќност, па така нема како легално со него да работите дури и на PMR446 опсегот.

Реално да се добие лиценца не е некоја филозофија се полага испит во АЕК, и добиваш дозвола. Не треба да знаеш ни морзеова азбука (како што било порано) ни ништо друго. Може подетално да се информирате во најблискиот радио клуб (ако воопшто постои вакво нешто во вашиот град).


Инаку за домет на фреквенциите на кој баофенгот работи висината на која сте игра најголема улога. Од врв на планина буквално може да има домет 100 па и 200 километра.

Низ град некогаш и 2 километра не може да се покријат како треба.
Во Скопје кој радио клуб може да се контактира знаеш?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
941
Поени од реакции
1.112
Пиши друже на фејсбук, ќе најдеш има и страна рсм (сојуз на радиоаматери на МК) а имаат и клубовите страни. Во скопје има барем два клуба колку што знам јас.
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.643
Поени од реакции
255
За лична употреба ми е, сигурно не ми е дојдено да се зафркавам со такси компаниите (или со џандарите), не дека нема и такви, ама кога ќе дадат пола или цела плата за такви уреди, сигурно нема да размислуваат на такви глупости.
Не можеш на полициска фреквенција да се приклучиш, они користат енкриптиран ТЕТРА систем.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.027
Поени од реакции
804
Не можеш на полициска фреквенција да се приклучиш, они користат енкриптиран ТЕТРА систем.
Ќе најдам нешто на AliExpress, сигурно има xD.
 
На врв Bottom