Радиостаници (Walkie-talkie)

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
3.880
Поени од реакции
2.739
го имам Baofeng UV-5R. Со другариве зедовме 6 исти, кога ни требаа за скијање. Иначе баш бевме кај радио аматер да ни ги поддеси фрекфенциите да може да ги користиме само дозволените.
Како скијач, презадоволен сум од чудово (за 20 евра). Пример во Банско фаќа од селото долу до Тодорка врвот, што е 10км воздушно. На Les 4 Valles и фаќа на 30км, понатаму се губи оти нема воздушна линија. Водоопторно е до некој степен, пример ако падни во снег и ако поседи така 4-5 саати.
Дефинитивно е must have за тимски спортови каде може да се залута брзо.
Е сеа ко одев на планинарење ич не го искористив за комуникација, освен да фаќам ФМ радио.
Интересно во Швајцарија забранет е моделов

 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
2.879
Поени од реакции
4.656
Колку е легален Harvest телефон со бежична слушалка?
На отворено држи линија на 30-40 километри.
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.489
Поени од реакции
2.197
Интересно во Швајцарија забранет е моделов

wow, не ни го знаев ова. Никој не не провери ниту на граница, ниту горе, а не ни ни спомнаа нешто вакво.
Во глобала скоро сите горе на пистите користеа вокитоки, само не ми се верува да беа баофенг :pos: .
Дури и ни дадоа фрекфенција за да можиме да пријавиме ако некој се повреди/изгуби.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
3.876
Поени од реакции
6.251
InkedIMG_20160507_054106041_LI_copy_4008x3006.jpg 20191224_220247_copy_3024x2268.jpg 20200710_004853.jpg InkedIMG_20160507_054106041_LI_copy_4008x3006.jpg 20191224_220247_copy_3024x2268.jpg 20200710_004853.jpg
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот IMG_20180905_094412553_copy_4008x5344.jpg

Имам користено Motorola, Harris на кратко, Kenwood i FirstStar или така нешто, Motorola е одлична, и во сигнал и во батерија. Harris се исто така добри, само шо се претежно ориентирани на воено-безбедносни системи, радио шо користев од Harris беше за ПП Тим, со IPx заштита од температура, вода, удар итн. Ако најдам слика ќе ставам. Друго се шо сум користел е слабо во споредба со овие две. Имав уште еден прозиводител користено, ама не се сеќавам точно на името, резервни радија беа, слабо се покажаа и тоа во краткотрајна употреба.
 
Последно уредено:

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.027
Поени од реакции
804
Прегледај го приврзокот 258437Прегледај го приврзокот 258438Прегледај го приврзокот 258439Прегледај го приврзокот 258437Прегледај го приврзокот 258438Прегледај го приврзокот 258439
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 258446

Имам користено Motorola, Harris на кратко, Kenwood i FirstStar или така нешто, Motorola е одлична, и во сигнал и во батерија. Harris се исто така добри, само шо се претежно ориентирани на воено-безбедносни системи, радио шо користев од Harris беше за ПП Тим, со IPx заштита од температура, вода, удар итн. Ако најдам слика ќе ставам. Друго се шо сум користел е слабо во споредба со овие две. Имав уште еден прозиводител користено, ама не се сеќавам точно на името, резервни радија беа, слабо се покажаа и тоа во краткотрајна употреба.
Затоа Моторолите се 5x поскапи од некои кинески, ама за парите и кинеските си вредат. Баофенгот на 4км. се слуша многу чисто, пробав и од град до планина (10-15км.) ама не фати сигнал. За 20е. реално си вредат, за тие пари не се наоѓа телефон, ама тоа е веќе друг муабет.
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
345
Поени од реакции
459
Јас овој комплет го користам во разни услови,најчесто кога одиме да планинариме или за off road возење дали за комуникација меѓу возила или планинари или како една за во група и обавезно еден има во " базен камп" најдобри резултати имам извадено околу солунска глава така што имам закачено обични радио канали од албанија,косово,бугарија,грција,србија. За обична комуникација со додаток на гускин врат антените сигналот се зголемува каде што со обичните антени во некои дупки сигналот не постои или е прекршен со нив нема никаков проблем, во глобала користам PTT како како таксист,а и другиот го користам како ја носам врската во лоши метео услови и слично.
 

Attachments

Член од
5 февруари 2013
Мислења
345
Поени од реакции
459
Има ли кај нас каде да се набави радио врска за во возило ?
Автоматски споено мислење:

Има ли кај нас каде да се набави радио врска за во возило ?
 
Последно уредено:
На врв Bottom