Работење како freelancer и добивање приливи од странство

Член од
17 март 2011
Мислења
127
Поени од реакции
130
Имам можност да работам со неколку клиенти од странство, како UX/UI Design. Имам некој од Австралија, Канада и УК.
Сега, сакам да знам, како можам директно на дивизна сметка ( Ќе одам во Понеделник да отворам дивизна сметка) да примам пари од странство? Не сакам да користам трети работи, туку директно од странска банка до моја (нлб)
И какви документи треба да поднесам, пошто ќе се работи за голема сума на пари, накај 10.000 евра па и повеќе.
 
Член од
13 март 2010
Мислења
378
Поени од реакции
480
Имам можност да работам со неколку клиенти од странство, како UX/UI Design. Имам некој од Австралија, Канада и УК.
Сега, сакам да знам, како можам директно на дивизна сметка ( Ќе одам во Понеделник да отворам дивизна сметка) да примам пари од странство? Не сакам да користам трети работи, туку директно од странска банка до моја (нлб)
И какви документи треба да поднесам, пошто ќе се работи за голема сума на пари, накај 10.000 евра па и повеќе.
Има една платформа Native Teams можи да ги исконтактираш нив, ги средват сите документи и парите ќе ти легнат на која сакаш сметка.
 
Член од
7 август 2010
Мислења
150
Поени од реакции
50
Имам можност да работам со неколку клиенти од странство, како UX/UI Design. Имам некој од Австралија, Канада и УК.
Сега, сакам да знам, како можам директно на дивизна сметка ( Ќе одам во Понеделник да отворам дивизна сметка) да примам пари од странство? Не сакам да користам трети работи, туку директно од странска банка до моја (нлб)
И какви документи треба да поднесам, пошто ќе се работи за голема сума на пари, накај 10.000 евра па и повеќе.
Па прати им IBAN и SWIFT на клиентите, име на банка (можеби и адреса) и твое име и ќе ти праќат дирек на сметка. Можеш и invoice (https://invoice-generator.com/) да си креираш па да им праќаш на клиентите. Кога ќе стигнат во банка ќе треба да потпишеш некоја си изјава и можеби да покажеш документ од кај ти се парите. Јас во стопанска примам, ми немат побарано дополнителен документ. Само одам потпишувам таму и те прашуват ако ти стигат често пари од тоа место дали сакаш автоматски да ти ги одобруват без да одиш секој месец да потпишуваш и толку.

На крај си ги пријавуваш во УЈП, плаќаш данок и тоа е тоа.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.413
Поени од реакции
42.672
Во Тутунска има опција и на самата апликација, кога ќе ти стигне девизен прилив да прикачиш документ (фактура, договор) како потврда за приливот и до крај на ден (или наредниот ден најдоцна) ти ја прокнижуваат трансакцијата и ти стигаат парите на девизна сметка. Јас после истиот документ го прикачувам и во УЈП кога пријавувам данок.

Е сега не знам дали има нешто дополнително за поголеми сум, ама не гледам причина зошто би имало. :)
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.723
Поени од реакции
2.083
Во Тутунска има опција и на самата апликација, кога ќе ти стигне девизен прилив да прикачиш документ (фактура, договор) како потврда за приливот и до крај на ден (или наредниот ден најдоцна) ти ја прокнижуваат трансакцијата и ти стигаат парите на девизна сметка. Јас после истиот документ го прикачувам и во УЈП кога пријавувам данок.

Е сега не знам дали има нешто дополнително за поголеми сум, ама не гледам причина зошто би имало. :)
Sedejte site na priliv poedinecni do 90.000mkd, da ne pocnete 15% personalka da plakjate

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.694
Поени од реакции
885
Со сиот ум и плаќате данок од девизен прилив на вукојебинава ????
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
659
Nemam lichno iskustvo no znam prijatelka koja si otvori smetka vo grchka banka I tamu I stigaat parite a posle si gi podiga od Solun bez da plati danoci ovde. Neznam za kolkavi Sumi se raboti.Nekoj pouapten moze da da objasni podetalno Ako saka.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom