Работење за празници

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од stefan_tm, 15 април 2009.

 1. dungeon master

  dungeon master Милиционер

  Член од:
  14 февруари 2006
  Мислења:
  793
  Допаѓања:
  18
  Da be site odmarame, prasaj gi tie od policija, sekoj den rabotime :)

  A uste pa ne dupcat, ne ni plakaat od MVR za ovie verskite praznici, ni vikaat ne bile drzavni praznici ( zatoa sto i ne se vodat kako drzavni ) tuku toa demek bile " Slobodni denovi ". I nie kaj rabotime na verski praznik pa i odzgora ne ni plakaat. A sekade na drugo mesto plakaat. I u odbrana im plakaat za ova a kaj nas nema, samo nema da se buni nekoj, sindikatot si svirka i to je to :tapp:
   
 2. PATO_007

  PATO_007

  Член од:
  12 декември 2008
  Мислења:
  1.553
  Допаѓања:
  101
  Абе сите работат за празници нека не ве лажат.За пари ако треба и ќе спијат на работа само за да ги земат тие пари.Државава без пари неможе да функционира.
   
 3. stefan_tm

  stefan_tm

  Член од:
  29 август 2008
  Мислења:
  255
  Допаѓања:
  22
  Ete ti sega...se blizi i 1 maj i pak nie ke rabotime!!!! :duel:
  Pa dobro be majkumu zarem nema nekoj svesen da rece
  DOSTA E LUGJE OVA E EKSPLOATACIJA!!!! :nenene:
  OVCI!!!!!!!!!! BEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE!!!!!!
   
 4. ZACI

  ZACI

  Член од:
  20 февруари 2009
  Мислења:
  9
  Допаѓања:
  0
  ne vazi niso
  batka
   
 5. Neemo

  Neemo

  Член од:
  24 ноември 2008
  Мислења:
  1.037
  Допаѓања:
  41
  да бе секаде ни плакаат,како не ни плакаат на листа тија крати официјалната плата и ти додава после празнично , и пак си на исто работел ти неработел,на празникот

  вака сега значи од 14 години работен стаж, без бенефиција одмор имам користено фкупно 45 дена, и во тоа ги вбројувам и неделни одмори и годишни одмори, благодарение на мојата лојалност кон фирмата и тоа што нонстоп работев, си добив феморална, тромбоза ке останев без нога, и газдава после еден месец боледуванје ми стегна отказ, абе никој нете ебе дур работиш добар си чим неможеш чао следечи
   
 6. Extremes

  Extremes

  Член од:
  3 март 2008
  Мислења:
  831
  Допаѓања:
  31
  I potoa komunizmot/Socijalizmot na SFRJ ne bil dobar, pa aj ke plukame po nego za makite koi ne macat bas denes...

  Pred edno 18-20 godini, vo minatiot sistem :

  - Direktorot na pretprijatieto ili fabrikata te izbrkase od rabota, sudot te vrakjase pak na rabota.
  -Drzaven praznik bese drzaven praznik za SITE!
  -Rabotno vreme od 7 do 15 casot
  -4 nedeli odmor godisno(vo prvata godina od vrabotuvanjeto "samo" 2)
  -Vo Sabota samo Prodavnicite i Pazarite rabotea i toa do 12h.
  -Hranarina i patni trosoci plateni...
  \ itn....


  Welcome to the Capitalism, najdiviot sistem nekogas napraven i sproveden do den denes, vo koj nema mesto za humanost,covecnost,socustvo,iskrenost,skromnost i tn itn... tuku ima samo dva zbora :

  Profit ...i.....Alcnost!!!
  Na zdravje neka ni e...:smir:
   
 7. Lurtz

  Lurtz

  Член од:
  28 март 2006
  Мислења:
  13.759
  Допаѓања:
  6.696
  И немаше кај да купиш цигари, пиво...мезе попладне сабота и недела, после 22 телевизорот шушкаше :nesum:
  Шала.
  Точно, за работникот имаше предности, но тоа многу и се злоупотребуваше. Доста работници, посебно од фабриките (железара...) земаа боледувања без потреба. Си играа играчки со работните места. Премногу беше слободно оставено во тој поглед.

  А сега М.М.Е. овие зборови
  исчезнуваат полека од нашиот вокабулар.
   

Сподели преку: