Работење за празници

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Затоа што само тие одмараат!!!
Da be site odmarame, prasaj gi tie od policija, sekoj den rabotime :)

A uste pa ne dupcat, ne ni plakaat od MVR za ovie verskite praznici, ni vikaat ne bile drzavni praznici ( zatoa sto i ne se vodat kako drzavni ) tuku toa demek bile " Slobodni denovi ". I nie kaj rabotime na verski praznik pa i odzgora ne ni plakaat. A sekade na drugo mesto plakaat. I u odbrana im plakaat za ova a kaj nas nema, samo nema da se buni nekoj, sindikatot si svirka i to je to :tapp:
 
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.553
Поени од реакции
101
Абе сите работат за празници нека не ве лажат.За пари ако треба и ќе спијат на работа само за да ги земат тие пари.Државава без пари неможе да функционира.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
255
Поени од реакции
22
Ete ti sega...se blizi i 1 maj i pak nie ke rabotime!!!! :duel:
Pa dobro be majkumu zarem nema nekoj svesen da rece
DOSTA E LUGJE OVA E EKSPLOATACIJA!!!! :nenene:
OVCI!!!!!!!!!! BEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE!!!!!!
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
Da be site odmarame, prasaj gi tie od policija, sekoj den rabotime :)

A uste pa ne dupcat, ne ni plakaat od MVR za ovie verskite praznici, ni vikaat ne bile drzavni praznici ( zatoa sto i ne se vodat kako drzavni ) tuku toa demek bile " Slobodni denovi ". I nie kaj rabotime na verski praznik pa i odzgora ne ni plakaat. A sekade na drugo mesto plakaat. I u odbrana im plakaat za ova a kaj nas nema, samo nema da se buni nekoj, sindikatot si svirka i to je to :tapp:
да бе секаде ни плакаат,како не ни плакаат на листа тија крати официјалната плата и ти додава после празнично , и пак си на исто работел ти неработел,на празникот

вака сега значи од 14 години работен стаж, без бенефиција одмор имам користено фкупно 45 дена, и во тоа ги вбројувам и неделни одмори и годишни одмори, благодарение на мојата лојалност кон фирмата и тоа што нонстоп работев, си добив феморална, тромбоза ке останев без нога, и газдава после еден месец боледуванје ми стегна отказ, абе никој нете ебе дур работиш добар си чим неможеш чао следечи
 
Член од
3 март 2008
Мислења
831
Поени од реакции
31
I potoa komunizmot/Socijalizmot na SFRJ ne bil dobar, pa aj ke plukame po nego za makite koi ne macat bas denes...

Pred edno 18-20 godini, vo minatiot sistem :

- Direktorot na pretprijatieto ili fabrikata te izbrkase od rabota, sudot te vrakjase pak na rabota.
-Drzaven praznik bese drzaven praznik za SITE!
-Rabotno vreme od 7 do 15 casot
-4 nedeli odmor godisno(vo prvata godina od vrabotuvanjeto "samo" 2)
-Vo Sabota samo Prodavnicite i Pazarite rabotea i toa do 12h.
-Hranarina i patni trosoci plateni...
\ itn....


Welcome to the Capitalism, najdiviot sistem nekogas napraven i sproveden do den denes, vo koj nema mesto za humanost,covecnost,socustvo,iskrenost,skromnost i tn itn... tuku ima samo dva zbora :

Profit ...i.....Alcnost!!!
Na zdravje neka ni e...:smir:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
15.486
Поени од реакции
8.285
I potoa komunizmot/Socijalizmot na SFRJ ne bil dobar, pa aj ke plukame po nego za makite koi ne macat bas denes...

Pred edno 18-20 godini, vo minatiot sistem :

- Direktorot na pretprijatieto ili fabrikata te izbrkase od rabota, sudot te vrakjase pak na rabota.
-Drzaven praznik bese drzaven praznik za SITE!
-Rabotno vreme od 7 do 15 casot
-4 nedeli odmor godisno(vo prvata godina od vrabotuvanjeto "samo" 2)
-Vo Sabota samo Prodavnicite i Pazarite rabotea i toa do 12h.
-Hranarina i patni trosoci plateni...
\ itn....


Welcome to the Capitalism, najdiviot sistem nekogas napraven i sproveden do den denes, vo koj nema mesto za humanost,covecnost,socustvo,iskrenost,skromnost i tn itn... tuku ima samo dva zbora :

Profit ...i.....Alcnost!!!
Na zdravje neka ni e...:smir:
И немаше кај да купиш цигари, пиво...мезе попладне сабота и недела, после 22 телевизорот шушкаше :nesum:
Шала.
Точно, за работникот имаше предности, но тоа многу и се злоупотребуваше. Доста работници, посебно од фабриките (железара...) земаа боледувања без потреба. Си играа играчки со работните места. Премногу беше слободно оставено во тој поглед.

А сега М.М.Е. овие зборови
humanost,covecnost,socustvo,iskrenost,skromnost
исчезнуваат полека од нашиот вокабулар.
 
На врв Bottom