Работа во агенции за обезбедување?

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
6.812
Поени од реакции
756
Кои приватни фирми мора да имаат обезбедување? Без разлика дали свое(доколку исполнува услови) или преку агенција. Дали кај некои е задолжително а кај некои не, дали може вработените да ги менува како "стражари" секоја ноќ.

Односно дали јас како пријавен општ работник може да бидам стражар?

МОже некој да ми го објасни ова?
 
Член од
7 март 2009
Мислења
983
Поени од реакции
634
извади бугарски пасош ,тури му курот на лиценцата ..за 200 евра не вреди ;)
Има некои си крадат и така си надополнуваат од тие ебените 200 евра кои ги спомна,на пр.се вработува во фабрика како обезбедувач,доаѓа на работа со комбе или караван и си краде од магацините,ова го знам од човек кој го има работено ова,или нафта вадат од возилата па после на црно ја препродаваат,има секакви примери,така да пола од обезбедувачиве се чесни а пола се лопови(овие ги оправдувам до некаде,за 200-250 евра очекува газдата да му чуваш цела фабрика ебаго)
Автоматски споено мислење:

Зависи од местото кај работи,зависи колку смени фаќа нормално...јас ви кажвам имам поќе другари шо работат во СГС и велат 200 евра минимум му е плата :)
СГС беа партал фирма за обезбедување,им даваа на вработените регрес за годишен одмор(к-15),после им се јавуваа по телефон и ги тераа да ги враќаат парите(на посебно место одеа вработените,за секој град одделно)...Второ,одеа да обезбедуваат претежно стечајни фирми каде имаше пари,злато и благородни метали по сефовите и вредна роба низ магацините,нивното "обезбедување" престануваше во моментот додека не се испразнат сефовите,после си одеа,кобајаги не направиле нов договор со газдите,криминална фирма,ги има такви и други ама за овие со сигурност знам
 
Последно уредено:
Член од
1 јуни 2011
Мислења
24.472
Поени од реакции
39.206
Не се сите фабрики такви каде што е има шанси да вадиш уште две плати, ама па и секој не го бива за тоа. Еднаш ќе проба и ќе го фатат. Треба да си поврзан со таа мрежа на луѓе вработени таму па да знаеш и на кого да продадеш.
Некои имаат ставено мрежа на резервоарот и оди извади нафта. :Д
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.273
Поени од реакции
1.236
поздрав дечки до вас,би сакал АКО може некој да ми ја објасни постапката за добивање на лиценца за обезбедување,каде колку и каква е,благодарам однапред за било каков одговор!?
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
6.812
Поени од реакции
756
поздрав дечки до вас,би сакал АКО може некој да ми ја објасни постапката за добивање на лиценца за обезбедување,каде колку и каква е,благодарам однапред за било каков одговор!?
Ако има измени нека ме корегира некој, полагав пред 5 години.

Се пријавуваш во комора за обезбедување, пиши на Google ке најдиш тел број.
Од документи треба лекарско, неосудуван.. И за тоа точно ке ти кажат.
Ке ти кажат што и како да платиш...
Треба да се собере група, па телефонски ке те побараат.
Одиш на часови во просториите на комора за обезбедување (зависи од кој град си, некогаш има и во другите, ако нема во Скопје ке биде) и околу 1 недела има предавања кои се задолжителни. Се работи за неколку предмети и самоодбрана.
Исто има обука во идризово за ракување со оружје.
По кратко време следи полагање на испит. Прашањата се лесни, најверојатно ке ви ги дадат предходно пример 100, па од нив се пагаат 10. Тоа е компјутерски... Самоодбрана се полага после, тоа практично.
После тоа следи полаѓање за ракување со огнено оружје.
Треба да покажеш како се расклопува и склопува пиштол, и потоа се пука во мета со пиштол на 10м и пушка на 100м.

Кога ке положиш, се плака лиценцата околу 3000 ден и ке те повикаат во комора да си ја подигнеш.

Потоа барај работа, најчесто е мизерно платена со многу прекувремено кои тешко да се платат, БЕЗ ПРАВО НА РЕГРЕС (К15)...

Околу 400 евра беше без трошоците доколку си од друг град, за одење до Скопје.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
983
Поени од реакции
634
Ако има измени нека ме корегира некој, полагав пред 5 години.

Се пријавуваш во комора за обезбедување, пиши на Google ке најдиш тел број.
Од документи треба лекарско, неосудуван.. И за тоа точно ке ти кажат.
Ке ти кажат што и како да платиш...
Треба да се собере група, па телефонски ке те побараат.
Одиш на часови во просториите на комора за обезбедување (зависи од кој град си, некогаш има и во другите, ако нема во Скопје ке биде) и околу 1 недела има предавања кои се задолжителни. Се работи за неколку предмети и самоодбрана.
Исто има обука во идризово за ракување со оружје.
По кратко време следи полагање на испит. Прашањата се лесни, најверојатно ке ви ги дадат предходно пример 100, па од нив се пагаат 10. Тоа е компјутерски... Самоодбрана се полага после, тоа практично.
После тоа следи полаѓање за ракување со огнено оружје.
Треба да покажеш како се расклопува и склопува пиштол, и потоа се пука во мета со пиштол на 10м и пушка на 100м.

Кога ке положиш, се плака лиценцата околу 3000 ден и ке те повикаат во комора да си ја подигнеш.

Потоа барај работа, најчесто е мизерно платена со многу прекувремено кои тешко да се платат, БЕЗ ПРАВО НА РЕГРЕС (К15)...

Околу 400 евра беше без трошоците доколку си од друг град, за одење до Скопје.
На вакви испрдоци кадри кои стануваат обезбедувачи со 2 неделна обука јас им имам влагано низ сред капија у фирма додека тие спијат или дремат пред телевизорот,ете толку ги бива! Не им наоѓам до толку маана затоа што платите по правило им се минималецот во банана-државава,прекувремено и К-15 може само да сањаат а позитивно е што им се дава храна(сува паштета од 12 ден.со лепче,чоколадце од 10 ден. и сокче со иста цена) хехе
 
Последно уредено:
Член од
11 ноември 2015
Мислења
302
Поени од реакции
118
Ако има измени нека ме корегира некој, полагав пред 5 години.

Се пријавуваш во комора за обезбедување, пиши на Google ке најдиш тел број.
Од документи треба лекарско, неосудуван.. И за тоа точно ке ти кажат.
Ке ти кажат што и како да платиш...
Треба да се собере група, па телефонски ке те побараат.
Одиш на часови во просториите на комора за обезбедување (зависи од кој град си, некогаш има и во другите, ако нема во Скопје ке биде) и околу 1 недела има предавања кои се задолжителни. Се работи за неколку предмети и самоодбрана.
Исто има обука во идризово за ракување со оружје.
По кратко време следи полагање на испит. Прашањата се лесни, најверојатно ке ви ги дадат предходно пример 100, па од нив се пагаат 10. Тоа е компјутерски... Самоодбрана се полага после, тоа практично.
После тоа следи полаѓање за ракување со огнено оружје.
Треба да покажеш како се расклопува и склопува пиштол, и потоа се пука во мета со пиштол на 10м и пушка на 100м.

Кога ке положиш, се плака лиценцата околу 3000 ден и ке те повикаат во комора да си ја подигнеш.

Потоа барај работа, најчесто е мизерно платена со многу прекувремено кои тешко да се платат, БЕЗ ПРАВО НА РЕГРЕС (К15)...

Околу 400 евра беше без трошоците доколку си од друг град, за одење до Скопје.
Самоодбраната што полагаше? Се бара некакви предзнаења и слично? И каде и пред кого се полага?
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
6.812
Поени од реакции
756
Самоодбраната што полагаше? Се бара некакви предзнаења и слично? И каде и пред кого се полага?
Не беше којзнае што, и тие се свесни дека во 1 ден не се учи самоодбрана. Ке ве научат некои зафати, одбрана од лесно оружје и огнено оружје, како најлесно да совладате некој и да ставите лисици и слични работи...
 
Член од
11 ноември 2015
Мислења
302
Поени од реакции
118
Не беше којзнае што, и тие се свесни дека во 1 ден не се учи самоодбрана. Ке ве научат некои зафати, одбрана од лесно оружје и огнено оружје, како најлесно да совладате некој и да ставите лисици и слични работи...
А тоа исто се поминува во Центарот за обука на полицајци во Идризово или на друго место? Заборавив и ова да прашам, лекарско кај треба да се вади? Не се сеќавам сега ама мислам дека некој ми кажуваше дека требало да се оди во Трудова медицина (а не знам кај се наоѓа). Претпоставувам ги опфаќа истите работи, како на пример, земање крвна анализа, екг, трчање на точак и нешто слично?
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
6.812
Поени од реакции
756
А тоа исто се поминува во Центарот за обука на полицајци во Идризово или на друго место? Заборавив и ова да прашам, лекарско кај треба да се вади? Не се сеќавам сега ама мислам дека некој ми кажуваше дека требало да се оди во Трудова медицина (а не знам кај се наоѓа). Претпоставувам ги опфаќа истите работи, како на пример, земање крвна анализа, екг, трчање на точак и нешто слично?
Самоодбрана полагавме во просторија во комората за обезбедување (поставија душеци и столчиња за комисијата) одкако ги поминавме тестовите за останатите предмети кои се полагаа компјутерски. Сега може да има измени.
Лекарско и јас вадев од трудова медицина, ке им нагласиш дека е за лиценца за обезбедување.

Најдобро е да се јавиш во комората и да ти објаснат се, може да има измени.
 
Член од
11 ноември 2015
Мислења
302
Поени од реакции
118
Самоодбрана полагавме во просторија во комората за обезбедување (поставија душеци и столчиња за комисијата) одкако ги поминавме тестовите за останатите предмети кои се полагаа компјутерски. Сега може да има измени.
Лекарско и јас вадев од трудова медицина, ке им нагласиш дека е за лиценца за обезбедување.

Најдобро е да се јавиш во комората и да ти објаснат се, може да има измени.
Фала ти за појаснувањето. Па да, така ќе биде најдобро зошто и да има било какви измени ќе се информирам правилно од прва рака. Сепак фала ти за овие корисни информации, како и за насочувањето.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.273
Поени од реакции
1.236
уште едно прашање ве молам,дали нашиве лиценци (за обезбедување) ги признаваат во германија/надвор????????
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.273
Поени од реакции
1.236
имало некои две лиценци кој ги признавале НО се премногу солени 1900 евра,,едната била ИЗРАЕЛСКА за цел свет а другата признаена само во 4 држави,така разбрав!!!!!!
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
3.564
Поени од реакции
2.275
имало некои две лиценци кој ги признавале НО се премногу солени 1900 евра,,едната била ИЗРАЕЛСКА за цел свет а другата признаена само во 4 држави,така разбрав!!!!!!
За Израелската и мене ми имаат кажано, вистина е.. Ама па таја нез дали освен во Израел може на друго место да се извади..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom