Работа во Словенија?

Ninjazelka

Фејкер
Член од
12 август 2011
Мислења
102
Поени од реакции
33
Дали некој бил во Словенија да работи, кој се најплатени работи и колку одприлика се платени, колку кошта смештај, и патот, има некоја агенција или подобро без агенција?
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Има што нудат 2,5 евра саат со 2 јадења и спиење.
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
нема пари во словенија девојче освен ако не си завршила медицина....2000 евра за обична работа жими оној....плата за обичен работник околу 800 евра....сместување со цимери може да имаш среќа да најдеш за 150 евра...целосен заклучок од моето искуство.......заеби словенија...нма кеш таму
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
736
Поени од реакции
660
Ако работиш легално 3,5 Евра минимум сатнина, киријата зависи од многу фактори, сметај сама ако си 350-400 за солидна локација; агенцоија од МК немој само ќе те одерат; Скопје - Љубљана автобус 50-60 Евра; jaдење поскапо од овде некои 30% би рекол
 
Член од
18 октомври 2013
Мислења
30
Поени од реакции
0
Dali nekoj znae kolu se zarabotuva so moleraj ili gips karton vo slovenija?
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Dali nekoj znae kolu se zarabotuva so moleraj ili gips karton vo Germanija ?
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Словенија...на лице место да одам да си барам работа или има и некој поинаков начин? Имам диплома, ама што фајде од неа.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Словенија...на лице место да одам да си барам работа или има и некој поинаков начин? Имам диплома, ама што фајде од неа.
Kaj sto gazel komunizmot ne si gubi vreme. Vo takvi drzavi narodot e podelen vo dve grupi, javen sektor i magarinja sto gi java javniot sektor. Ako si resil nekade da odis na rabota samo Svajcarija ili kaj skandinavcite se isplaka(najdobro Norveska), sve drugo ti e promasaj.
 

a9mkd

Љетиф
Член од
14 јуни 2015
Мислења
495
Поени од реакции
274
Доста време поминало. Дали има нешто со македонски пасош како општ работник?
 
Член од
20 август 2023
Мислења
5
Поени од реакции
2
Здраво на сите,

Барам цимер/цимерка во Љубљана почнувајќи од октомври па натаму. (Вработен сум)
Доколку знаете некои страни или групи по социјални мрежи во врска со барање цимери, би ми помогнало многу.

Фала!
:)
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.118
Поени од реакции
4.623
Здраво на сите,

Барам цимер/цимерка во Љубљана почнувајќи од октомври па натаму. (Вработен сум)
Доколку знаете некои страни или групи по социјални мрежи во врска со барање цимери, би ми помогнало многу.

Фала!
:)
Ќе бараш нормално кога киријата во Љубљана е огин и пламен па дури и за словенечки плати.Шала на страна,ако има простор макар и на патос спиење гледај да собереш што повеќе луѓе нормално стабилни за да ги намалите трошоците до минимум откако претходно ќе си договорите ред во станот.Дури и газдите се на ваша страна да ве има куп внатре а да биде пријавен само еден бидејки за секој човек што е внатре во станот издаден под кирија мора да плаќа данок од 27%.Затоа он на пример ќе те пријави само тебе и на тебе ќа плаќа данок а другите на црно.Шансите се големи да најдеш бидејки моментално на факултетите во Љубљана и Марибор има околу 5000 студенти од Македонија што студираат таму.Имам пријател таму па ќе го прашам ако има некоја нивна страница па ќе ти кажам а во меѓувреме провери ги огласиве:https://www.bolha.com/nepremicnine
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.118
Поени од реакции
4.623
Здраво на сите,

Барам цимер/цимерка во Љубљана почнувајќи од октомври па натаму. (Вработен сум)
Доколку знаете некои страни или групи по социјални мрежи во врска со барање цимери, би ми помогнало многу.

Фала!
:)
Туку што добив одговор од пријателот дека овие две групи на facebook биле за тоа што ти го бараш:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom