Работа во Германија

*Slash*

Comfortably Numb
Член од
31 јули 2008
Мислења
758
Поени од реакции
1.207
[DOUBLEPOST=1497133853][/DOUBLEPOST]Vi blagodaram mnogu,...i samo uste ako imate bilo kakva informacija za smestaj. Nie sme vo Kassel ..preku Konteks navodno imaat opcija za nas za da delime smestaj, ama denes gi slusam po tel i sega kako ne e sigurno,...a nie probavme sami i od tuka odi mnogu tesko, ni agenciite ne pomagaat site sakaat od koga ke stignes....slusame razlicni informacii,,,kako navodno treba da imame legnato tri plati vo germanija za da mozeme da iznajmuvame,.ne znam so uslovi baraat za smestaj.nie sme na dolgorocno vrabotuvanje ne studenti...dali toa e tocno? za depozit znam deka baraat...fala vi odnapred..pozdrav
Vo grupata Makedonci vo Germanija podobro da pises,ima mk niz cela Germanija moze ke imaat nekoja informacija za smestuvanje. Imaat i strani napisano ;) Inaku,od tuka kolku sto znam e mnogu tesko da se najde. :/
 
Член од
11 јуни 2013
Мислења
47
Поени од реакции
47
здраво
за неколку дена имам термин за виза во германска амбасада, пред неколку време видов дека пасошот ми истекува во јуни наредната година, па од агенција ме советуваа да поднесам за нов пасош и на термин да се појавам со двата пасоши пошо терминот ми е закажан со бројот на стариот пасош, јас поднесов пред 8 дена за пасош ми рекоа на 15 ќе излезе, но сега кога отидов да го земам ми рекоа за 1 недела, а јас немам толку време, во агенцја ми рекоа да појдам со стариот и визата да биде на тој иако после би го поништиле во МВР сум можел кога ќе патувам да ги носам 2-та пасоши, поништениот ради визата и новиот пасош, Дали некој друг се има најдено во ваква ситуација или познава некој што го имал овој проблем.
 

Fiend

смут џезер
Член од
29 март 2012
Мислења
947
Поени од реакции
1.074
Студенти што сте работеле во мекдоналдс да ве прашам нешто. Како идат смените у мекдоналдс, има ли простор за договарање на смена, дека јас сакам со девојка ми да сум заедно, поради тоа што мекдоналдс ни е 7 км оддалечен од местото каде што престојуваме и не е населено ( ние во село мекдоналдс на автопат) а и нема превоз освен насабајле?
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
445
Поени од реакции
341
Anyone?

Има некој воопшто отидено преку Венера Кемаловски, да сподели позитивно искуство?
Или негативно, зошто не би требало да ги користиме нивните услуги?

Што мислите, какво искуство сте имале со Венера Кемаловски имам аплицирано кај нив за долгорочно вработување во Burger King, па сега сум на интервју што пашуваат доколку некој знае? Инаку аплицирав дирекно во една филијала на BK во Германија добив повратен маил дека тие соработувале со венера и дека апликациите оделе преку нив (ова чисто информативно ).
Па сега доколку некој има информации нека сподели.
 

*Slash*

Comfortably Numb
Член од
31 јули 2008
Мислења
758
Поени од реакции
1.207
Anyone?

Има некој воопшто отидено преку Венера Кемаловски, да сподели позитивно искуство?
Или негативно, зошто не би требало да ги користиме нивните услуги?
Јас имам друштво со негативно искуство од нив. Слушнав и од сигурни извори дека годинава ги зеза студентите што треба да ги прати на летна пракса. Им одложил за 2 недели покасно тргнување, без најдено сместување, без добиени договори. :unsure:
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
445
Поени од реакции
341
Јас имам друштво со негативно искуство од нив. Слушнав и од сигурни извори дека годинава ги зеза студентите што треба да ги прати на летна пракса. Им одложил за 2 недели покасно тргнување, без најдено сместување, без добиени договори. :unsure:
Благодарам за одговорот.

Ја сум во контакт со нив, као нели имаат сега понуда за работа со МКД пасош. Ама бараат некои големи суми на пари - 5000 денари за да отидеш на интервју за старт. Потоа демек ако работодавецот те одбере за да ти ги средат документите за виза бараат уште 1000 евра. Тоа не се мали суми, така да секое искуство со нив е добредојдено. Ем ќе ми користи мене да не заглавам ем на другите што планираат да ги користат услугите на Венера Кемаловски.
 
Член од
11 јуни 2013
Мислења
47
Поени од реакции
47
Дали некој знае колку време од прилика би требало за писмо од Германија да стигне во Македонија
?
 
Член од
19 јули 2012
Мислења
47
Поени од реакции
4
Дали со виза за западен балкан може да се смени работното место т.е колку време треба да се остане кај првиот работодавец
 

zoe

Член од
19 мај 2016
Мислења
4
Поени од реакции
1
Здраво дечки , имам еден проблем па сакав да побарам ваш совет. Јас сум веќе во Германија. Аплицирав во Венера Кемаловски за работа во Бургер Кинг и не ми стигна на време работната дозвола. Јас се одлучив на дојдам тука за да не ми пропадне картата, закажаните термини и слично, и тука да ја чекам работната дозвола што Венера рече дека не е проблем. Денес почнав со работа иако и кажав на менаџерката дека немам работна дозвола ( рече тоа не било проблем ).Потпишав и работен договор ,се куцнав кога почнав ,се како што треба. Ама некако ми е сомнително дека можам без работна дозвола да работам , да не испадне на крај ни плата да не земам.Што мислите да направам , да им пишувам на ЦАВ или да ја оставам вака работава
 

*Slash*

Comfortably Numb
Член од
31 јули 2008
Мислења
758
Поени од реакции
1.207
Здраво дечки , имам еден проблем па сакав да побарам ваш совет. Јас сум веќе во Германија. Аплицирав во Венера Кемаловски за работа во Бургер Кинг и не ми стигна на време работната дозвола. Јас се одлучив на дојдам тука за да не ми пропадне картата, закажаните термини и слично, и тука да ја чекам работната дозвола што Венера рече дека не е проблем. Денес почнав со работа иако и кажав на менаџерката дека немам работна дозвола ( рече тоа не било проблем ).Потпишав и работен договор ,се куцнав кога почнав ,се како што треба. Ама некако ми е сомнително дека можам без работна дозвола да работам , да не испадне на крај ни плата да не земам.Што мислите да направам , да им пишувам на ЦАВ или да ја оставам вака работава
Ако им пишеш што губиш? :unsure:
 
Член од
28 октомври 2011
Мислења
97
Поени од реакции
140
Здраво дечки , имам еден проблем па сакав да побарам ваш совет. Јас сум веќе во Германија. Аплицирав во Венера Кемаловски за работа во Бургер Кинг и не ми стигна на време работната дозвола. Јас се одлучив на дојдам тука за да не ми пропадне картата, закажаните термини и слично, и тука да ја чекам работната дозвола што Венера рече дека не е проблем. Денес почнав со работа иако и кажав на менаџерката дека немам работна дозвола ( рече тоа не било проблем ).Потпишав и работен договор ,се куцнав кога почнав ,се како што треба. Ама некако ми е сомнително дека можам без работна дозвола да работам , да не испадне на крај ни плата да не земам.Што мислите да направам , да им пишувам на ЦАВ или да ја оставам вака работава
Otide kako student ili kako normalen rabotnik so viza. Vo sekoj slucaj rabotis na crno zosto nemas dozvola za rabota aku si student ke ti ja dadat dozvolata a aku ti treba visa ke treba da idas makedonija vo germanska ambasada da vadi visa normalno otkako ke zemis dozvola
 

zoe

Член од
19 мај 2016
Мислења
4
Поени од реакции
1
Otide kako student ili kako normalen rabotnik so viza. Vo sekoj slucaj rabotis na crno zosto nemas dozvola za rabota aku si student ke ti ja dadat dozvolata a aku ti treba visa ke treba da idas makedonija vo germanska ambasada da vadi visa normalno otkako ke zemis dozvola
Јас сум тука како студент , да работам само 3 месеци.Кога стигнав во Бургер Кинг одма ми дадоа договор бидејќи не очекуваа.Затоа не ми е јасно зошто ја занемарија работната дозвола.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.730
Поени од реакции
9.770
Јас сум тука како студент , да работам само 3 месеци.Кога стигнав во Бургер Кинг одма ми дадоа договор бидејќи не очекуваа.Затоа не ми е јасно зошто ја занемарија работната дозвола.
Моментално во Германија не се знае кој јаде кој пие, милиони има нелегално овде - така да ти сигурно нема да си приоритет да те депортираат. Во секој случај, ако дојде инспекција и открие дека работиш без работна дозвола, законски следува црн печат за влез во ЕУ 5 години, а фирмата се казнува до 100.000 евра. Бар така беше порано. Ако им пишеш на ZAV ќе им ја олесниш работата, ако не ќе стегаш гз 3 месеци да не излезе некоја беља.
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.109
Поени од реакции
20.948
Што мислите, какво искуство сте имале со Венера Кемаловски имам аплицирано кај нив за долгорочно вработување во Burger King, па сега сум на интервју што пашуваат доколку некој знае? Инаку аплицирав дирекно во една филијала на BK во Германија добив повратен маил дека тие соработувале со венера и дека апликациите оделе преку нив (ова чисто информативно ).
Па сега доколку некој има информации нека сподели.
Anyone?

Има некој воопшто отидено преку Венера Кемаловски, да сподели позитивно искуство?
Или негативно, зошто не би требало да ги користиме нивните услуги?
Во никој случај не пробувајте да одите преку агенцијата ВЕНЕРА КЕМАЛОВСКИ. Тоа ти е криминална и измамничка агенција. Оваа година, голем број од студентите не добија работни дозволи, од агенцијата тврдат дека се одбиени и не даваат никакво образложение за тоа. И на тие кои добија дозволи, им прават проблеми со сместувањето. Можат да те стават во сместување неколку десетици километри од работно место, иако има станови многу поблиску до работното мести и по многу пониска цена. Сопственикот е врзан со сопственици на станови во Германија и ги сместува студентите кај тие сопственици со кои е во одредена врска.
За криминалните и незаконски дејствија на агенцијата не би пишувал сега, доколку некој го интересира нека ми пише во инбокс.

 
Член од
19 јули 2012
Мислења
47
Поени од реакции
4
Дечки дали може некој да ми ја објасни процедурата после земање на виза во амбасада.
Дали веднаш се почнува со работа или се чека офентал
 

Kajgana Shop

На врв Bottom