Проценка на конфигурации и помош за купување

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Член од
8 септември 2009
Мислења
147
Поени од реакции
5
Компјутерот ми е доста стар, пред неколку дена ми прегоре матичната плоча, па сега планирам да продадам некои од деловите ако можам, но не се разбирам многу во овие работи, па затоа ако може некој да ми објасни колку би вределе овие делови:


CPU Intel Pentium 4 2.53 Ghz, Fsb 533Mhz, 256KB Cache
DIMM 256MB DDRAM PC3200 400Mhz, PQI
HDD80GB MAXTOR ATA 122/7200 rpm 2MB CACHE
VGA NVIDIA GEFORCE FX5200 128MB DDR, AGP 8x, TV-OuT
DVD-ROM SAMSUNG 16XATAPI, IDE, FLOPPY DISK DRIVE 1.44MB
FAX 56K MOTOROLA Software Modem V.92 INTERNAL
Set-Switching Power Supply Model:LC-B300ATX

и 512MB DDRAM (доградувано)

И имам понуда од 40 евра за сите овие делови заедно, дали е исплатливо?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Компјутерот ми е доста стар, пред неколку дена ми прегоре матичната плоча, па сега планирам да продадам некои од деловите ако можам, но не се разбирам многу во овие работи, па затоа ако може некој да ми објасни колку би вределе овие делови:


CPU Intel Pentium 4 2.53 Ghz, Fsb 533Mhz, 256KB Cache
DIMM 256MB DDRAM PC3200 400Mhz, PQI
HDD80GB MAXTOR ATA 122/7200 rpm 2MB CACHE
VGA NVIDIA GEFORCE FX5200 128MB DDR, AGP 8x, TV-OuT
DVD-ROM SAMSUNG 16XATAPI, IDE, FLOPPY DISK DRIVE 1.44MB
FAX 56K MOTOROLA Software Modem V.92 INTERNAL
Set-Switching Power Supply Model:LC-B300ATX

и 512MB DDRAM (доградувано)

И имам понуда од 40 евра за сите овие делови заедно, дали е исплатливо?
Па така нешто, евентуално 50 евра.
 

Mistikot

The
Член од
1 јануари 2011
Мислења
14
Поени од реакции
0
Ги читам постовиве и се чудам дали ја толку сум заостанал последниве 2 години или технологијава толку отишла напред...

Мислам да зиам компјутер за гејминг и да потрошам нешто поише него овој стариов земен пред 2 години 400 евра, али глеам ми спомињате офис компјутери за таа цена :nesvest:

На овој иам играно AssassinsCreed,COD MW2,Oblivion,S.T.A.L.K.E.R.,F.E.A.R.,Amnesia моентално шо ми текиња и сите нови MMO на најака графика и резолуција на 19 инчен монитор...

Сериозно нема ништо вредно за зимање за 500-600 евра еве нешо поише преку сила само машината без додатни делови шо ќе ми пушта се наредниве 2-3 години ?

Разбирам дека може да се напраи конфигурација од 1000 евра ако се става се нај ама до тоа ли е дојдено за да се има асолна машина шо ќе потрае 2-3 години...
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Мистик на која резолуција играш, на кои сетинзи и со што фрејмрејт ти идат игрите?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
На овој иам играно AssassinsCreed,COD MW2,Oblivion,S.T.A.L.K.E.R.,F.E.A.R.,Amnesia моентално шо ми текиња и сите нови MMO на најака графика и резолуција на 19 инчен монитор...


Разбирам дека може да се напраи конфигурација од 1000 евра ако се става се нај ама до тоа ли е дојдено за да се има асолна машина шо ќе потрае 2-3 години...
Друже 19 инчни монитори веќе 3 години се далеку под стандард, пробај на 22 инчен монитор играј ги истите игри на све нај јако, и види каков резулат ќе постигнеш. И да, пиши каква машина имаш во момоентов, а тоа колку време ќе биде добра една добра конфигурација е многу субјективно. За игри може да држи едно година 2, ( во зависност од сетинг на истите) за други апликации зависи од многу фактори.
 

Mistikot

The
Член од
1 јануари 2011
Мислења
14
Поени од реакции
0
Играм на најака резолуција и у некои случаи гасам работи како сенки и water reflections коа ми е понизок фпс... а за точно колку ми е не сум мерел али се игра флуидно...

AMD Anthlon 64x2 Dual Core 4600 на 2.4
2GB Ram
nVidia 8500 GT 512Ram

земен е од Риверсофт...

@Psyside

ех не јади гурабии сеа...:icon_surp
22 инча тогаш беше околу 21 илјада (отприлика колку шо ја земав машината), нормално од асолна фирма, али ај еве нека биде ко викаш ќе бидам демоде ама ако има толку голема разлика меѓу двата онда поефтина конфигурација сеа би ми требала х)

Проспективе АМЦ баш сеа земав и глеам зошо сте плукале на дилери коа дава гејмер PC за 20 илјади и 70 илјади као нешо хај енд као македонски стандарди... знам дека ако искуцаш нвидиа на гугл и видиш шо е најново ќе сватиш дека има нешо многу поново од тој наш хај енд ама јбг затоа секој втор игра дота или кантер х)

Него предлози да даете нешо шо ќе пушта све на 19 инча х) наредниве 2-3 години од игри, не знам за какви апликации зборувате шо би барале поише од тоа и не навлегувам...
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Играм на најака резолуција и у некои случаи гасам работи како сенки и water reflections коа ми е понизок фпс... а за точно колку ми е не сум мерел али се игра флуидно...

AMD Anthlon 64x2 Dual Core 4600 на 2.4
2GB Ram
nVidia 8500 GT 512Ram


земен е од Риверсофт...

@Psyside

ех не јади гурабии сеа...:icon_surp
22 инча тогаш беше околу 21 илјада (отприлика колку шо ја земав машината), нормално од асолна фирма, али ај еве нека биде ко викаш ќе бидам демоде ама ако има толку голема разлика меѓу двата онда поефтина конфигурација сеа би ми требала х)

Проспективе АМЦ баш сеа земав и глеам зошо сте плукале на дилери коа дава гејмер PC за 20 илјади и 70 илјади као нешо хај енд као македонски стандарди... знам дека ако искуцаш нвидиа на гугл и видиш шо е најново ќе сватиш дека има нешо многу поново од тој наш хај енд ама јбг затоа секој втор игра дота или кантер х)

Него предлози да даете нешо шо ќе пушта све на 19 инча х) наредниве 2-3 години од игри, не знам за какви апликации зборувате шо би барале поише од тоа и не навлегувам...
Ummmm..... dude, ur serious?? :O

Со колкав фремрејт?? 5-10?? Не ме заебавај. Другар ми со E5200 и HD 4650 (којашто е кока-кола за 8500ГТ) едвај ги игра игрите на медиум-хај на 720p резолуција.
 

Mistikot

The
Член од
1 јануари 2011
Мислења
14
Поени од реакции
0
Ummmm..... dude, ur serious?? :O

Со колкав фремрејт?? 5-10?? Не ме заебавај. Другар ми со E5200 и HD 4650 (којашто е кока-кола за 8500ГТ) едвај ги игра игрите на медиум-хај на 720p резолуција.
Која причина би ја имал да те лажам ? :S

Игрите шо ти ги набројав ти гарантирам дека ги играв на максимум со помали исклучоци на пример Assassins Creed ја играв баш пред некој ден ја завршив,кецот нормално друго не сум пробал, на 3/4 графика и без сенки и највисока резолуција...

А и предлози не гледам хР
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Која причина би ја имал да те лажам ? :S

Игрите шо ти ги набројав ти гарантирам дека ги играв на максимум со помали исклучоци на пример Assassins Creed ја играв баш пред некој ден ја завршив,кецот нормално друго не сум пробал, на 3/4 графика и без сенки и највисока резолуција...

А и предлози не гледам хР
Буџет 500-600 евра? Еве нешто што ми дојде на памет во моментов:

CPU: Phenom II X4 955
MB: MSI 880
RAM: 2x2GB DDR3
GPU: HD6850
HDD: 1TB Spinpoint F3
PSU: CM Silent Pro 500W
каков било режач и куќиште

Ете солидна конфигурација за 600 евра.

Иначе за ова со игриве со 8500ГТ не ти верувам па незнам што да е :)
 

Mistikot

The
Член од
1 јануари 2011
Мислења
14
Поени од реакции
0
Буџет 500-600 евра? Еве нешто што ми дојде на памет во моментов:

CPU: Phenom II X4 955
MB: MSI 880
RAM: 2x2GB DDR3
GPU: HD6850
HDD: 1TB Spinpoint F3
PSU: CM Silent Pro 500W
каков било режач и куќиште

Ете солидна конфигурација за 600 евра.

Тоа викаш ќе пушта моментално се и би требало да се најде кај нашиве дилери... добро ај ќе видиме шо ќе искоментираат другиве и шо ќе искоментира тој шо ќе треба да ми го продаде ова х)
едит- 1 терабајт... шо ќе му праам бе х)


Иначе за ова со игриве со 8500ГТ не ти верувам па незнам што да е :)
Нз како да ти докажам х)... кажи за која игра те буни само да знам каде машинава направила јуначки подвиг ? хР
Бла бла пораката е кратка
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Играм на најака резолуција и у некои случаи гасам работи како сенки и water reflections коа ми е понизок фпс... а за точно колку ми е не сум мерел али се игра флуидно...

AMD Anthlon 64x2 Dual Core 4600 на 2.4
2GB Ram
nVidia 8500 GT 512Ram

земен е од Риверсофт...

@Psyside

ех не јади гурабии сеа...:icon_surp
22 инча тогаш беше околу 21 илјада (отприлика колку шо ја земав машината), нормално од асолна фирма, али ај еве нека биде ко викаш ќе бидам демоде ама ако има толку голема разлика меѓу двата онда поефтина конфигурација сеа би ми требала х)

Проспективе АМЦ баш сеа земав и глеам зошо сте плукале на дилери коа дава гејмер PC за 20 илјади и 70 илјади као нешо хај енд као македонски стандарди... знам дека ако искуцаш нвидиа на гугл и видиш шо е најново ќе сватиш дека има нешо многу поново од тој наш хај енд ама јбг затоа секој втор игра дота или кантер х)

Него предлози да даете нешо шо ќе пушта све на 19 инча х) наредниве 2-3 години од игри, не знам за какви апликации зборувате шо би барале поише од тоа и не навлегувам...
Јас ти зборам за ситуација во која ти би пробал да ги играш истите тие игри што ги играш сеа, на 22 монитор па да видиш дали ќе ти лета, тебе не ти сецка зашто имаш мал монитор т.е. ниска резолуција. И да нема теорија да бил пред 2 години 22 инчен монитор 21000 него бил најмногу 10000.
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Јас ти зборам за ситуација во која ти би пробал да ги играш истите тие игри што ги играш сеа, на 22 монитор па да видиш дали ќе ти лета, тебе не ти сецка зашто имаш мал монитор т.е. ниска резолуција. И да нема теорија да бил пред 2 години 22 инчен монитор 21000 него бил најмногу 10000.
Ма нема теоретски шанси он да игра на 19 инчен монитор све на хај со таа графичка. За 22 инчен монитор да не збориме - слајд шоу на секоја игра. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom