Проценка на конфигурации и помош за купување

Член од
4 јуни 2013
Мислења
8
Поени од реакции
2
Не можи да монтирам графичка затоа што е интегрирана ( во матичната е ). Треба цела матична да менувам а тешко дека и некој знај да ја смени ќе треба во Dell компанијата да го праќам а само поштарината ќе ме фати колку нов компјутер. Сакам да пробам колку можам да земам па со тоа ќе покријам нешто од кредитот ( сакам нов да земам). Инаку јас не го купив компјутерот туку поклон ми беше а не можев да го одбијам. Многу ми е криво затоа што не вреди ни половина од што го купија.
 
Член од
17 мај 2013
Мислења
210
Поени од реакции
142
Не можи да монтирам графичка затоа што е интегрирана ( во матичната е ). Треба цела матична да менувам а тешко дека и некој знај да ја смени ќе треба во Dell компанијата да го праќам а само поштарината ќе ме фати колку нов компјутер. Сакам да пробам колку можам да земам па со тоа ќе покријам нешто од кредитот ( сакам нов да земам). Инаку јас не го купив компјутерот туку поклон ми беше а не можев да го одбијам. Многу ми е криво затоа што не вреди ни половина од што го купија.
Мојов е тапа се мислиме за нов пиши за колку го даваш.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.768
Поени од реакции
6.735
Не е лош, на времето јас кога го купував лаптопот, P процесорите беа меѓу најдобрите/најскапите. Јас зедов со T и сум презадоволен, играм и ПЕС најновата и терам без проблем Photoshop и Illustrator...ама додуша имам и посебна графичка :D ама затоа па сум на мало екранче 15.6 инчи а за дизајнов што поголем, то поарно :D
Шо големина е твојот?
 

Пропалица

Мртов/а
Член од
25 јуни 2011
Мислења
2.866
Поени од реакции
1.406
Штета е да продаваш ваков компјутер на допир, ако ти требало за играње игри требало да си купеш десктоп. Затоа што овие компјутери на допир не се наменети за игри исто како и лаптопите(со исклучок на некој гејмерски лаптопи).

За цената.
Зависи тоа колку ти е сочуван, ако е добро сочуван ќе дојде околу 800 долари и повеќе поради тоа што компјутерите на допир се ретки во Македонија.
 
Член од
4 јуни 2013
Мислења
8
Поени од реакции
2
Како што напоменав јас не го купив компјутерот и никогаш не би го купил. А за тоа дека е редок , многу е редок. Екранот е доста голем ( касно е мака ми е да барам колку инчи беше утре ке додадам). Мислам дека во цела Македонија има 1-2 вакви иста марка. Инаку не верувам дека некој искусен би дал 800 долари па затоа ве прашувам за колку би се продал но да не биди и за безпари.
 

Пропалица

Мртов/а
Член од
25 јуни 2011
Мислења
2.866
Поени од реакции
1.406
Како што напоменав јас не го купив компјутерот и никогаш не би го купил. А за тоа дека е редок , многу е редок. Екранот е доста голем ( касно е мака ми е да барам колку инчи беше утре ке додадам). Мислам дека во цела Македонија има 1-2 вакви иста марка. Инаку не верувам дека некој искусен би дал 800 долари па затоа ве прашувам за колку би се продал но да не биди и за безпари.
Би било добро да додедеш слики од компјутерот да се види колку е сочуван.
 
Член од
4 јуни 2013
Мислења
8
Поени од реакции
2
Би било добро да додедеш слики од компјутерот да се види колку е сочуван.
Надворешно е како нов мислам дека не ни треба слики ама ако си заинтересиран можи да ти дадам. Внатрешно треба малку да го средам а можно е и преинсталација на Windows оти веќе 2-3 години е работен.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.928
Поени од реакции
1.464
Здраво. Се интересирам за продажба на мојот компјутер. Го купив за околу 50 000 денари ( Заедно со професионален печатач и звучници ). Еве ја конфигурацијата. Не сум воопшто задоволен од графичката, а баш си имам хоби да играм.
Модел: Dell Inspiron ONE2310 ( Компјутерот нема куќиште се е во мониторот а има и Touch Screen )
Процесор : Intel (R) Pentium (R) P6100 2.00GHz
РАМ: 4.00 GB
64-bit Оперативен систем ( Windows 7 со оригинална лиценса )
Графичка : Intel (R) Graphics (Ова е интегриран чип односно не е баш графичка картичка па не ни чини за игри.)
Хард диск : 500 GB
Отприлика е стар 2 години и е во добра состојба.
Чим така викаш комјутерот вреди накај 250000МКД, али пошто нема куќиште ондак 5 до 6000МКД.
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
11 iljadi maks.....osven ako ne najdes nekoja budala pa do kaj 20 iljadi da go prodades
 
Член од
4 јуни 2013
Мислења
8
Поени од реакции
2
Чим така викаш комјутерот вреди накај 250000МКД, али пошто нема куќиште ондак 5 до 6000МКД.
Vie ne razbirate kakov e kompjuterot. Ovoj e ALLinONE. Ne mu treba kukiste se e vo monitorot site delovi slozen e... Zatoa lesen e za premestuvanje kako laptopite. Samo malku so e golem monitorot. Ima vgradena kamera i mikrofon.
 

Attachments

Член од
7 март 2009
Мислења
1.143
Поени од реакции
805
Не можи да монтирам графичка затоа што е интегрирана ( во матичната е ). Треба цела матична да менувам а тешко дека и некој знај да ја смени ќе треба во Dell компанијата да го праќам а само поштарината ќе ме фати колку нов компјутер. Сакам да пробам колку можам да земам па со тоа ќе покријам нешто од кредитот ( сакам нов да земам). Инаку јас не го купив компјутерот туку поклон ми беше а не можев да го одбијам. Многу ми е криво затоа што не вреди ни половина од што го купија.
Еве сега знаеш што ти значи преварантски маркетинг и луѓе-снобови кои се негови следбеници! Па мајка му стара,за 50.000 ден. можеш да си направиш одлична гејмерска конфигурација или да си купиш 2 солидни лаптопи.Оној кој го купил тој лаптоп или е технолошка зеленика или е техно-сноб со многу пари а малку знаење!
Погледни ги редиците од платени луѓе кои глумат занесени фрикови еве на пр. пред Apple продавниците за iPhone,и ќе ти стане јасно за што зборам,поздрав! (y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom