Протести во Казахстан

Член од
8 мај 2013
Мислења
9.873
Поени од реакции
33.000
Чекај, ти навистина споредуваш држави како Германија, вазали на САД... Со држави каде САД прави државни удари, и споредуваш каков е стабилен „легитимитетот на демократијата“ кај едните наспроти другите...? :)
Кое вазалство го има Германија кон САД кога градат Северен тек со Русија и главен снабдувач на енергенси им е Гаспром. Германија избоксува и битни договори со КИна. Германија е стратешки партнер со САД и се ослонува за безбедност и други работи на нив, во замена им нуди подршка во други полиња. Нормално САД како партнер има свои критични точки кај што бара подршка од партнерите со кои соработува. Тоа не е вазалство, тоа е партнерство и realpolitik кај што две страни кои имаат одредени интереси соработуваат. Вазалство е ова нашево во Македонија кај што не може да веце да отиде политичар без да побара согласност од амбасадор и при прва криза сите политички актери плачат по амбасади. Тоа е вазалство, неспособност и немање на државотворност.

А сеа испадна сите се инсталирани вазали. И Макрон ли е инсталиран без легитимитет? И Џонсон? И овој Шолц во Германија? Ако на сила е вовлечена цела Источна Европа и Балтикот во евро-атланската сфера, тогаш што не се бунтуваат низ повеќето земји да се вратат кон Русија и заедничкото партнерство и сите тие среќни заеднички години? Или САД сегде има поставено Заевци и без разлика дали ќе се сменат пак друг Заев доаѓа, во секоја земја низ Европа? Тоа ти е тезата?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
15.916
Поени од реакции
19.121
Јас се насмеав какви урнебесно неумесни споредби правиш... Не те поканив да ја дискутираш Германија, ниту да релативизираш вазалство со „реалполитик“ оправдувања. ;)

(спинуваш, спинуваш брале: )
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.677
Поени од реакции
6.268
Svetot ne e nitu unipolaren, nitu bipolaren, tuku realno e multipolaren. I za da ima mir na planetava i da ne rokne treta svetska (nuklearna) vojna mora da se pocituva taa svetska multipolarnost. Nema sto USA/NATO/EU da se mesaat onamu kade sto ne im e mestoto odnosno vo sferata na vlijanie na Rusija, Kina ili nekoja druga svetska ili regionalna sila. Kazahstan si e bivsa sovetska i centralno-aziska drzava i apsolutno e non-sens i tamu da se mesaat zapadnite evro-atlantski sili/sojuznici.
Duri e i non-sens mesanjeto na zapadnite sili na pr. vo istocna Evropa kako na pr. vo Ukraina koja istoriski i geografski i vo sekoj pogled i na najmalite deca im e jasno deka e del od ruskata sfera na interes i vlijanie sto e i sosema normalno i prirodno. Ova sto go pravi Amerika i nejzinite kucinja (sojuznici) e navistina katastrofalno, ja provociraat Kina vo Pacifikot blizu nejzinite granici, isto taka ja provociraat i Rusija sekojdnevno vo Crnoto more, kako i vo Baltickoto more. Ako rokne treta svetska (nuklearna) vojna nema da postoi poveke nitu Amerika, nitu Evropa, nitu pa Rusija. Edino bi preziveale vo nekoja odredena mera nekoi Kinezi, Indijci, Arapi i Afrikanci, bidejki populaciono/demografski se mnogubrojni, daleku pomnogubrojni od naselenijata na SAD, Evropa i Rusija koi vo celost totalno bi isceznale zasekogas !
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.739
Поени од реакции
8.179
Меркел била на власт 100 години ама никој во ниту еден момент не го оспорил нејзиниот легитимитет. И кога си отиде, не си отиде на улица со крв туку на легитимни фер избори.
На Меркел и излезе скандалиште дека ЦИА ја прислушкувала, нејзе и цел државен врв, со години и немаше никаква сериозна реакција од Германија. На Франција им крадат зделки вредни милијарди со трети земји и реакцијата е благо негодување. На цела ЕУ и кочат гасовод со кој ќе се реши делумно енергетската криза и за алтернатива и нудат барем двократно поскап проект и ЕУ тоа го премолчува.

Ќе се сложам со Ванлок, алас, дека споредбата не е добра.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
16.722
Поени од реакции
22.004
Интересна информација за Казахстан.... таму се произведува 40% од Ураниумот.


Мислам дека ова дава друга перспектива на работите.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.030
Поени од реакции
617
Kazakstaн има голема териториа 20 милиони жители од кои 20 проценти руси протестите се наводно за плинот кој од 5денари за литар скокна на цели 10 и луѓето протестират оти му е многу а то го искористија некои групи ,за русиа битен е казакстан си го штитат руското население затоа влегоја одма со војската а и од таму мислам се вршат вселенските летови . казакстан беше во склоп на ссср кој имаше 280 милиони жители 150 милиони руси а сега русиа има 110 милиони руси ,очигледно е дека животот во ссср бил подобар од денес.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.054
Поени од реакции
5.621
Да не беше ова судар меѓу новиот вс. стариот прецедник
И мене ми личи на тоа.

Стариот сеуште ги држел сите конци во раце и управуваше со државата па на новиот ова му легна да почисти. Инаку сите административни позиции и целата власт ја држеле роднини и соплеменици на стариот прецедател.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
9.873
Поени од реакции
33.000
На Меркел и излезе скандалиште дека ЦИА ја прислушкувала, нејзе и цел државен врв, со години и немаше никаква сериозна реакција од Германија. На Франција им крадат зделки вредни милијарди со трети земји и реакцијата е благо негодување. На цела ЕУ и кочат гасовод со кој ќе се реши делумно енергетската криза и за алтернатива и нудат барем двократно поскап проект и ЕУ тоа го премолчува.

Ќе се сложам со Ванлок, алас, дека споредбата не е добра.
Никаде не реков дека тоа партнерство е совршено и секогаш фер, посебно кога едниот е многу помоќен и поагресивен играч. Меркел сигурно е доволно паметна да знае дека такви скандали е подобро да се решат зад кулисите него ли да се прави циганската по медиуми. Сад исто така има интерес да ги заштити помалите партнери во Источна Европа кои со таков гасовод ќе може полесно да бидат уценувани од Русија и далеку дека цела ЕУ навива за гасоводот. Дека има срања меѓу нив тоа е несомнено, ама дека односот Германија и Сад е од иста природа како односот Русија и Казакстан, тоа нема врска со реалноста.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.609
Поени од реакции
8.200
Сад исто така има интерес да ги заштити помалите партнери во Источна Европа кои со таков гасовод ќе може полесно да бидат уценувани од Русија и далеку дека цела ЕУ навива за гасоводот. Дека има срања меѓу нив тоа е несомнено, ама дека односот Германија и Сад е од иста природа како односот Русија и Казакстан, тоа нема врска со реалноста.
Со Северен ток САД ги уценува, а Германија ги пљачка помалите партнери од Источна Европа. Односот на Русија и Казахстан е пофер од односот на САД со Германија. Алудираш дека односот на Русија кон Казахстан е полош од оној на овие западниве? Да чуеме зошто?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
9.873
Поени од реакции
33.000
Со Северен ток САД ги уценува, а Германија ги пљачка помалите партнери од Источна Европа. Односот на Русија и Казахстан е пофер од односот на САД со Германија. Алудираш дека односот на Русија кон Казахстан е полош од оној на овие западниве? Да чуеме зошто?
Во меѓународни односи се некој некого ебе и уценува. Држвата треба да си најде тоа што најмногу и одговара. Односот Казакстан и Русија е фер се додека Казакстан е послушен. Во спротивно анексија ко со Крим ќе им се случува. Доволно видовме со примерот на Украина како се однесува Русија кога има такви брачни несогласици. Утре ако Германија оди контра САД и сепак го проработи Северен тек, не верувам дека САД ќе земе со војска да ја анексира Баварија или да им се спрема за инвазија.

Рускиот пристап за жал е истиот како Советскиот. Или по мое или тенкови низ Прага.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.609
Поени од реакции
8.200
Во меѓународни односи се некој некого ебе и уценува. Држвата треба да си најде тоа што најмногу и одговара. Односот Казакстан и Русија е фер се додека Казакстан е послушен. Во спротивно анексија ко со Крим ќе им се случува. Доволно видовме со примерот на Украина како се однесува Русија кога има такви брачни несогласици. Утре ако Германија оди контра САД и сепак го проработи Северен тек, не верувам дека САД ќе земе со војска да ја анексира Баварија или да им се спрема за инвазија.

Рускиот пристап за жал е истиот како Советскиот. Или по мое или тенкови низ Прага.
Прво и основно Русија никогаш нема да го анектира Казахстан, го имаа, ако толку им беше до нив и ќе го задржеа при распадот на СССР. Проценката била дека е прескапо да се менаџира, па одлучиле да му плаќаат кирија за Бајконур и да баталат бељата. Ок ги подржуваат диктаторчињата, ама додека таму е така како што е најверојатно мислат дека е тоа помалото зло.
Што видовме во Украина? Шарена револуција режирана, и реализирана од демонкратскиот запад! Русија дури и благо одговори на тоа, да беше тоа сега, преговорите ќе беа Одеса да и се врати на Украина или да остане на ничија земја!
Северен тек колку и треба на Германија повеќе му треба на јуесеј, од кај ќе најдат толку гас за препродавање по 5-10 пати поскапа цена?
Рускиот пристап е на леб да го мачкаш спрема западниот пристап! Таму и да е по мое и да не е, сум решил ќе те обесам и силувам па ти прајси есапи! Хинт Ирак, Либија......
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
15.916
Поени од реакции
19.121
Со Северен ток САД ги уценува, а Германија ги пљачка помалите партнери од Источна Европа. Односот на Русија и Казахстан е пофер од односот на САД со Германија. Алудираш дека односот на Русија кон Казахстан е полош од оној на овие западниве? Да чуеме зошто?
Еве што сака да објасни:
- САД кога ја присилува ЕУ да не купува евтин руски гас, туку да купува многу пати поскап амерички LNG... Тоа е нежен коутус каде двете страни се согласни на чинот. Реалполитик нешо.
- Русија кога го вади Казахстан од гомна за да нема проблеми со идна америчка клиент држава на граница (најдолгата граница што постои), и кога одржува релативно фер однапред договорени и взаемно корисни економски односи... Тоа е силување, насилен сексуален акт каде насилникот е Русија а „партнерот“ е малоумен тинејџер кој е испод возраст за одлука за секс.

Капиш? :)
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
9.873
Поени од реакции
33.000
Еве што сака да објасни:
- САД кога ја присилува ЕУ да не купува евтин руски гас, туку да купува многу пати поскап амерички LNG... Тоа е нежен коутус каде двете страни се согласни на чинот. Реалполитик нешо.
- Русија кога го вади Казахстан од гомна за да нема проблеми со идна америчка клиент држава на граница (најдолгата граница што постои), и кога одржува релативно фер однапред договорени и взаемно корисни економски односи... Тоа е силување, насилен сексуален акт каде насилникот е Русија а „партнерот“ е малоумен тинејџер кој е испод возраст за одлука за секс.

Капиш? :)
Дааа, апсолутно истото е купување на поскап LNG и руски тенкови по улици. Што е следно за споредба? Анексијата на Крим = акциза на дизел возила?
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.609
Поени од реакции
8.200
Ќе почекаме да не просветлиш и за Багдад, хемиското оружје, групните силувања по затворите! Најверојтано ќе е еквивалент на укинување на ефтина тарифа!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom